Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Koriscenje garancije na kupljenje racunare  (Pročitano 4680 puta)
shadow
Berkut
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1916


_Berkut_


WWW
Najforumaš 2007
« poslato: 23.06.2007. 15:44:25 »

Kakva su vasa iskustva sa ovim? Kolko su firme revnosne, expeditivne, poslovne? Sad mi pala ova tema na pamet posto u ns imam slucaj jedne drugarice koja nov racunar (3 meseca star) vec drugi put nosi ovog meseca komp na reklamaciju u jednu firmu, prvi put su joj drzali komp skoro 2 nedelje, sad je stvar opet usla u drugu nedelju.

A i ovde znam firmi koje tako rade. Mislim, da li je to uredu? Znam da se svaki problem na kompu moze lezerno otkloniti u roku od jednog dana (ako se zna posao) a nemoguce da oni imaju 100 kompova uvek na cekanju za reklamaciju (mislim, 'ebem ih onda ako je tako), a i u ostalom, to kupca ne treba da zanima! Postoje zakonski rokovi za reklamaciju i zamenu.

Sta se tu moze uraditi da se firma malo potera da reklamaciju obavi u razumnom roku? Meni padaju dve stvari na pamet:
1. kupac ima racun i moze jednostavno da trazi da mu vrate pare nezadovoljan uslugom
2. extremno, da im zapreti negativnim publicitetom (sto mi se jako svidja) u nekom kompjuterskom casopisu, jer neki kao npr "svet kompjutera" jedva cekaju da objave imena firmi koje cimaju potrosace.
Sačuvana

Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is: "never try..." Homer J Simpson
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 23.06.2007. 16:38:37 »

Po zakonu, prodavac je obavezan da u roku od 8 dana donese odluku na prigovor (reklamaciju) a i da u roku od 15 dana zahtev za reklamaciju ispune u roku od 15 dana od prihvatanja reklamacije.
Sačuvana

shadow
Berkut
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1916


_Berkut_


WWW
Najforumaš 2007
« Odgovor #2 poslato: 23.06.2007. 17:00:47 »

15 dana od dana prihvatanja reklamacije? Mislim od odluke (one posle 8 dana)?
Sačuvana
daffy
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Ime i prezime:
Dusko
Mesto: Grad
Lokacija: Dvorac
Država: Duskolonija
Horoskop: Strelac
Poruke: 1300


« Odgovor #3 poslato: 23.06.2007. 17:06:41 »

da znaci 23 dana posle ako ti ne vrate pc mozes da ih tuzis ili trazis novi ali isto tako moze firma u ugovoru da navede uslove reklamacije tipa da poveca rok sebi i slicno al sve to zavisi od greske na racunaru ko josh popravlja racunar ... oni najbolje sto mogu da urade jeste da zamene neki deo da formatiraju i digni nov windows i novije drajvre u krajnjem slucaju fleshuju bios ili da posalje monitor u neki servis elektronike sem toga nista oni ne mogu da urade :/
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #4 poslato: 23.06.2007. 17:10:14 »

Ne mora da ih tuzi, moze da prijavi inspekciji.
Sačuvana
shadow
Berkut
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1916


_Berkut_


WWW
Najforumaš 2007
« Odgovor #5 poslato: 23.06.2007. 17:21:02 »

Pa to, inspekciji. Sad cu ja da pogledam taj zakon o pravima potrosaca... U svakom slucaju, ti mozes da budes nezadovoljan uslugom i da trazis da ti vrate pare i ti im vratis krs koji su ti prodali.

Meni je najtuznije sto ljudi ne znaju svoja prava i zato ih te polufirmice mogu za'ebavati. Mislim da je red da im se utera strah u kosti malo, da se neki isprozivaju na IT medijima a da neki malo i vrate para, a neki se i ugase.
Sačuvana
GradjaniN
(pas koji ne ide u raj)
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 336




« Odgovor #6 poslato: 23.06.2007. 22:12:38 »

Kod nashega CP-ja rok za reshavanje problema (popravka ili zamena) je maksimalno 45 dana, pa vi sad vidite. Moje iskustvo sa njima je da su rel. brzi kada ne treba da se cheka na zamenu date komponente, koje nemaju u magacinu, mada mislim da sam se ja na novi hard nachekao otprilike tih 20 i kusur dana.

Medjutim ono shto me izludjuje kod njih je to shto mi, ako su reinstalirali OS uvek vrate rachunar sa nekim njihovim BIOS-om, koji nikako nije od originalnog proizvodjaca maticne ploche. Da bar lepo kazhu donesi nam svoj BIOS ako imash, pa u redu. Ali tehnichari su im strahovito aljkavi.

Ono shto meni nikako ne ulazi u glavu je to shto pojedine firme daju kracu garanciju na neke komponente nego sam proizvodjach. Npr. kupio sam kod CP-ja procesor na koji sam dobio 2 god garancije, a na kutiji procesora i pratecim papirima od AMD-a se vidi da sam AMD daje 3 godine garancije na isti procesor.

Sačuvana

visina: u manjku
tezhina: u vishku
hrabrost: vojnichka
inteligencija: samo u elementarnim tragovima
DJ_Uro_UE
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Mesto: Uzice
Lokacija: Dovarje
Država: State of Serbia
Horoskop: Jarac
Poruke: 3437

Master of disaster


« Odgovor #7 poslato: 23.06.2007. 23:09:41 »


Ono shto meni nikako ne ulazi u glavu je to shto pojedine firme daju kracu garanciju na neke komponente nego sam proizvodjach. Npr. kupio sam kod CP-ja procesor na koji sam dobio 2 god garancije, a na kutiji procesora i pratecim papirima od AMD-a se vidi da sam AMD daje 3 godine garancije na isti procesor.


Pa da bi mogli da se ograde. smile
Sačuvana
Bili
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Darko Vasiljevic
Mesto: Uzice
Lokacija: Zlatiborski put
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 148


Born to be wild


« Odgovor #8 poslato: 23.06.2007. 23:40:23 »

Prodavac je duzan u roku 8(ili 15 nisam siguran) dana da izvesti kupca o prigovoru il` a koliko znam rok za otklanjanje kvara jeste max.45 dana (pricao sam sa inspektorom trzisne inspekcije) .

(at)shadow, Da dobijes pare nazad ako nisi zadovoljan moze samo u jednom slucaju ako deo ili proizvod nije ispravan ,ne moze da se otkloni kvar a nemaju isti takav da ti zamene u roku od 45 dana.Sve ostalo je samo dobra volja prodavca zarad dobre reklame.Zamisli kupis auto i nisu ti udobna sedista i auto ne ide onako kako si ti mislio i trazis od auto- kuce da ti vrate pare jer nisi zadovoljan.Jebga ne ide.Treba dobro razmisliti sta se kupuje i koje su  potrebe kupca(koliko para-toliko muzike)

(at)GradjniN CP ti uvek vrati racunar sa nekim njihovim bios-som.Kada bi stavio neki neodgovarajuci BIOS neke druge firme na plocu ,kompijuter ne bi mogao ni da pokrenes, uz odgovarajucu plocu moze ici samo i odgovarajuci bios(ne postoji "neki njihov BIOS")To je jedino moguce ako ti je druga ploca u racunaru ili je bios flas-ovan pa se razlikuje u par stavki .Trece ne postoji.

Sto se tice nepotpune garancije za pojedine proizvode to su uglavnom krivi krajnji prodavci, mada moze da se desi i da veleprodaja smanji garantni rok nego sto je na proizvodu deklarisano.Jednostavno ne zele da se vezuju nekom obavezom koja traje vise godina, odgovor od njih zasto je to takvo uvek ce biti da imamo losu struju i da nemamo normalne uslove za teh. robu sto je donekle i tacno ali ipak nije u redu.
Sto je najsmesnije niko u gradu nedaje punu garanciju niti ljudi znaju koliko bi u stvari trebala da bude garancija na odredjene proizvode npr. skoro svi opticki uredjaji koji se sad nalaze na nasem trzistu imaju garanciju 2god., a ne 12 meseci.A jos je smesnije sto garanciju ne daje krajnji prodavac(on samo prosledjuje garanciju proizvodjaca) nego proizvodjac, tj.  kad vrisne recimo HDD , on se ustvari salje iz maloprodaje u veleprodaju , a oni opet u ovlasceni servis .Zato ponekad i dugo traje cela procedura.Krajnji prodavci su samo posrednici sto se tice garancije niti po zakonu oni mogu da daju garanciju osim ako nisu zakonski ovlasceni od strane uvoznika  tj. proizvodjaca.Njih ima svega nekoliko u celoj zemlji.
   


Sačuvana

Trust me I know what I`m doing
GradjaniN
(pas koji ne ide u raj)
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 336




« Odgovor #9 poslato: 24.06.2007. 00:29:28 »

(at Biliy) Konkretno u mom sluchaju je MSI K8N Neo Platinum plocha za koju ide MS-7030 BIOS, koji lepo mozhe da se skine sa MSI sajta i flash-uje po potrebi, a ono shto dobijem od CP-a to svakako nije taj isti MS-7030 BIOS pa sad ti vidi.

Imam Ja sad jedno konkretno pitanje, ako npr. AMD daje garanciju od 3 godine na neki procesor, sme li nash uvoznik, preprodavac, prodavac, ko god da smanji tu garanciju po zakonu?
Sačuvana
Bili
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Darko Vasiljevic
Mesto: Uzice
Lokacija: Zlatiborski put
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 148


Born to be wild


« Odgovor #10 poslato: 24.06.2007. 02:53:44 »

(at)GradjaniN Sto se tice bios-a. MS-7030 nije naziv biosa za tvoju plocu vec kataloski broj MSI-a za njihov proizvod (MSI Part No: MS-7030). Bios za tvoju plocu je AWARDBios V1.9 .Nemoj da pomislis da branim CP ni ja ih nesto ne volim preterano, samo ne moze ti na ploci biti bios nijedan drugi nego bios koji odgovara tvojoj ploci.

Sto se tice garancije recimo na procesore AMD, sve BOX varijante imaju garanciju 3 god. sem "tray" procesora oni imaju 12 meseci jer dolaze zavijeni u kojekakvim papirima kao kakav burek.ako CP da garanciju na BOX procesor 2 god. to je bezobrazluk, jer oni nisu ovlasceni za davanje garancije vec garanciju daje  proizvodjac il` ti glavni uvoznik, a krajnji prodavac samo prosledjuje uslove garantnog roka.Ono sto znam po zakonu ako ti crkne procesor posle 2.5 godine(a tebi je data garancija 2 umesto 3 god.) mozes da se zalis ovlascenom servisu ili ti uvozniku.
Da bi lakse shvatio evo jedan prost primer- Ako kupis recimo niski televizor u Beogradu i radnja se zatvori .A u garantnom roku TV se pokvario, sta ces da radis?Ne moras da ides u BG i juris ,nego odes u ovlasceni servis za Niske televizore recimo u Uzicu i pozoves se na garanciju tako sto prikazes racun da si ga kupio i gde . I to je dovoljno.Znaci radnja je tu bila samo posrednik u prodaji kao i u davanju garancije.
  E sad to sto krajnji prodavci slazu koji su garantni rokovi to je druga stvar i trebalo bi da je protiv zakona, jer kao sto rekoh nisu oni koji daju garanciju .Kod nas je sve moguce.
Sačuvana

Trust me I know what I`m doing
GradjaniN
(pas koji ne ide u raj)
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 336




« Odgovor #11 poslato: 24.06.2007. 03:59:51 »

(at Biliy) Ako se napishe samo AWARDBios 1.9 to nije dovoljno za preciznu identifikaciju BIOS-a, osim ako nisi na stranici proizvodjachevog sajta koja se odnosi na datu plochu jer se ovo AWARD odnosi na specifichnu i shiroku kategoriju razlichitih BIOS-a. Sam naziv fajla sa BIOS-om je "7030v19.zip" a sam fajl unutra ima ime "W7030NMS190". Znachi ono 7030, ipak ima neku identifikacionu svrhu, a da MS-7030 nije pravo ime BIOS-a , i nije nego sam to stavio kao oznaku u shirem kontekstu. Ukratko, ono shto ja imam na disketi za recovery BIOS-a i ono shto dobijem od njih nije isto, a kako to ne znam. Jedino ako je to jedan isti BIOS, ali CP ima neku njegovu stariju verziju.

Nego ima josh neshto shto me zbunjuje - CP je vec odavno uveo praksu da izdaje neke svoje garantne listove. Koliko su oni validni kod servisera odn. uvoznika?
Sačuvana

visina: u manjku
tezhina: u vishku
hrabrost: vojnichka
inteligencija: samo u elementarnim tragovima
shadow
Berkut
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1916


_Berkut_


WWW
Najforumaš 2007
« Odgovor #12 poslato: 24.06.2007. 05:37:19 »

Pa bili, u redovnom svetu mozes da ti se ne svidi proizvod i jednostavno da ga vratis, cak i kao je potpuno ispravan. Negde cak ide i dotle da mozes da ga jednostavno zamenis za noviji, bez ikakve doplate (citao sam jedan primer u nekom casopisu), prodavcima je jednostavnije da ti samo zamene uredjaj novijim nego da se acu kroz celu papirologiju pa da opet izadje na isto.

Jedino kod nas ne vazi "kupac je uvek u pravu" a valjda ce se to vremenom promeniti. U zakonu takodje pise da ako kupac steti za vreme dok se prodavac razmislja dal da prihvati reklamaciju, pa se onda kani da zameni komponentu, uglavnom, dok je stvar na popravci ili razmatranju, onda je neko tu duzan da nadoknadi stetu kupcu. Sta ljudi koji bas rade na kompu pa im se kvari?
Sačuvana
GradjaniN
(pas koji ne ide u raj)
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 336




« Odgovor #13 poslato: 24.06.2007. 06:33:27 »

Citat: Sta ljudi koji bas rade na kompu pa im se kvari?

Takvi dobiju napamet nauchenu prichu "Mi znamo da vi mnogo koristite kompjuter, i zato cemo dati sve od sebe da to bude u najkracem mogucem roku." K'o da niko danas ne uchi psihologiju u srednjoj.
Sačuvana
shadow
Berkut
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1916


_Berkut_


WWW
Najforumaš 2007
« Odgovor #14 poslato: 24.06.2007. 17:44:03 »

... ili logiku.
Sačuvana
GradjaniN
(pas koji ne ide u raj)
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 336




« Odgovor #15 poslato: 09.07.2007. 19:31:20 »

Mozhe li neko da me uputi na pravni akt, kojim je regulisano davanje garancije na robu koja se prodaje u nashoj zemlji? Dovoljo je samo ime, koliko da znam shta da trazhim.
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.899 sekundi sa 35 upita.