Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Pesadijsko naoruzanje  (Pročitano 27678 puta)
neo
ex Munjica
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Dusan Gujanicic
Mesto: Uzice
Lokacija: Vuka Karadzica
Horoskop: Rak
Poruke: 220


oslobodicu vas


« poslato: 06.04.2007. 00:15:52 »

MOSKVA - Iako je puška "kalašnjikov" zaštićena robna marka Rusije, njena intelektualna svojina, sve više je onih koji prave "verne kopije", tvrdi se u Moskvi povodom serije napisa da na svetskom tržištu oružja postoje razne verzije "kalašnjikova". Verzije izrađene u drugim zemljama mogu se kupiti po znatno nižim cenama od ruskog originala. Puška "AK-47", poznata kao "kalašnjikov", nazvana po imenu konstruktora Mihaila Kalašnjikova, u svetu je najpopularnije automatsko oružje, lako za rukovanje, koje koriste armije u 47 zemalja.

U proteklih pola stoleća proizvedeno je više od 100 miliona komada tih pušaka - ali ne sve u Rusiji. SAD su među vodećim kupcima "kalašnjikova" i tim puškama američka armija naoružava vojnike u interventnim "misijama" u svetu, poput onih u Avganistanu i Iraku, kao i novoosnovane armije u tim državama. Ti "kalašnjikovi", međutim, nisu ruske proizvodnje. SAD su više desetina hiljada komada "kalašnjikova" nabavila za američke trupe u Iraku, ali ne od Rusije.

Time je ugrožena ruska agencija za izvoz oružja "Rosoboroneksport", koja je u svet lansirala "kalašnjikov", izjavio je američkoj agenciji AP jedan predstavnik te kompanije, koji je želeo da ostane anoniman.
- To je veoma neugodna pozicija, a voleli bismo da SAD kupuju od kompanije koja je lansirala tu pušku - rekao je on.

 
  Falsifikat od 100 dolara

Na svetskom tržištu oružja "kalašnjikovi" iz Rusije koštaju od 500 do 1.000 dolara, dok je "klonove" moguće kupiti za samo 100 dolara. Takve prave u 15 zemalja, uključujući Poljsku, Mađarsku, Severnu Koreju, Kubu, Indiju i Egipat.
   
 
 
 
"Rosoboroneksport" je lane od izvoza oružja zaradio 5,4 milijarde dolara, što je porast od 20 odsto, ali istovremeno u fabrici u Izmašu, "rodnom mestu 'kalašnjikova'", sada proizvode samo nekoliko hiljada komada tih pušaka godišnje.
- Mi vidimo ogromnu količinu oružja koje nosi moje ime, a problem je u tome što se radi o nezakonitom "klonu" originalnog ruskog automata - izjavio je ruskoj agenciji Kalašnjikov (84), konstruktor koji je proslavljeni automat stvorio odmah po okončanju Drugog svetskog rata.

Nezakonitog "klona" ruskog automata izrađuju uglavnom u fabrikama istočne Evrope, čije su licence za proizvodnju, dobijene od SSSR u godinama "socijalističkog bratstva", odavno istekle, što utiče na kvalitet oružja.
- Mi želimo da informišemo sve i svakog da mnoge zemlje, uključujući SAD, krše opštepriznate norme - izjavio je Igor Sevastjanov, jedan od rukovodilaca "Rosoboronoeksporta", odakle poručuju da su uvek spremni i da prodaju licence.

Sačuvana
fon Manštajn
urednik
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #1 poslato: 06.04.2007. 00:29:54 »

evo oruzija koje gazilo evropski kontinent od 1939-1945

Karabiner 98 Kurz karace zvano Kar98k ili K98k



puska koja je proizvedena u oko 14 miliona komada, bila je poznata po svojoj preciznosti, efetivan domet je bio oko 500 m, tezine izmedji 3,5-4 kg. Kako su krajem rat borbe bivale sve cesce  u urbanim sredinam i na relativno bliskim razdaljinama, tako je nizak intezitet paljbe ove puske (oko 15 metaka u minutu), bio smrtonosna opasnost. U kasnijm godinam rata bez razmiljanja je bila menjana od strane nemackih vojnika sa Sturmgewehr 44 krace StG44 i legendarni MP40.

StG44



Maschinenpistole MP40




i poliautomatskom puskom Mauser Karabiner 43 i potpuno isti mehanizam Gewehr 43, koja je imala slican efektivan domet oko 500m , slabiju municiju ali je ispaljivala u proseku  30 metaka po minutu, a u okvir je islo 10 metaka za razliku od 5 metaka u Kar98...puska je bila precizna ali je u proizvodnju usla tek 1943 i do kraja rata je proizvedneo oko 500 000 pusaka i oko 50 000 snjpera...


Gewehr 43



ko je igrao Call of Duty zavoleo je ove puskice... smile
« Poslednja izmena: 11.04.2007. 04:47:56 fon Manštajn » Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
neo
ex Munjica
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Dusan Gujanicic
Mesto: Uzice
Lokacija: Vuka Karadzica
Horoskop: Rak
Poruke: 220


oslobodicu vas


« Odgovor #2 poslato: 06.04.2007. 02:37:27 »

Cat.Number
 11521 /11526/ 11601
 
Caliber
 9mm PARA/.40 S&W
 
Barrel length
 108mm
 
Frame
 medium
 
Mechanism
 DA/SA
 
Magazine capacity
 15/10 rounds
 
Front sight
 fixed
 
Rear sight
 fixed
 
Weight
 970/960g
 
Total length
 190mm
 
Height
 140mm
 
Material
 steel/aluminium
 
Grip
 plastic/selected walnut
 
Finish
 blue/chrome pla

* 11521.jpg (103.29 KB - preuzeto 1989 puta.)
Sačuvana
fon Manštajn
urednik
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #3 poslato: 10.04.2007. 05:58:16 »

da predstavimo i domacu proizvodnju

M70





M21









nije na odmet predstaviti i nasu jurisnu pusku, domace prozivodnje naravno, Zastava Oruzije je prizvodjac a u pitanju je puska M21 koja je zamenila staru JNA pusku M70 koja je koristila metak kalibra 7,62...negde sa pocetak `80 godina nasi konstruktori su poceli da razmiljalju o jurisnoj pusci manjeg kalibra tada u svetu su postojala dva tipa metaka manjeg kalibra 5,45mm ruski i 5,56mm SS109 nato i americki kalibar...

nasi strucnjaci su procenili  da nemaju uslova za razvijanje kalibra 5,45 mm i opredelili su se za 5,56 mm, sada standardni kalibar NATO i USAA oruzanih snaga, i tako je nastala dugo razvijana puska M21 sapodrucnim bacacem granata, sa rafalnom i kontrolisanom paljbom od tri metka u rafalu, sa sinom na koju je moguce poastaviti sve moguce elekrto-opticka uredjaje ( nas vojsak koristi najvise izraelsku optiku koja se moze prilagoditi i dnvnim i nocnim uslovima). Rusi su razvili nekoliko varijanti  jurisnih pusaka sa svojim kalibrom 5,45mm, do kinezi koriste takodje sopstveni kalbar 5,8 mm od 95` godine...

Da ne gnjavim, puska M21 je u pocetlku ostro kritikovana, i kako se sad tvrdi, od nestrucnih lica, vremenom je dovedena do veoma visokog nivoa efikasnosti. Puska je izuzetno puzdana i precizna, sto je najvaznije... efikasna domet je oko 500m kapacitet paljbe oko 600 metaka po minutu, pouzadnost je garantavona do 8000 metaka a rok trajanja cevi je oko 16000 ispaljenih metaka, jedna od retkih pusak koja podnosi ostar test hladjnja ( mislim da test izgleda ovako: ispaljuje oko 1500 metak u nizu a onda se potapa u hladnu vodu, cev na M21 se ne ostecuje, dok mnoge renomirane puske, zbog izuzetno tanke cevi, se krive, pa se ovaj test cesto izbegava ). Strelac pogodjen sa tri metak nece bit siguran iza dzakova sa peskom sirine 60cm, ni iza dva reda cigla, pa cak ni iz sanduka sa municijom napunjenog peskom ,a cak ni celicana prepreka debljine do 1cm nece ga potpuno zastiti jer  kroz sve ove prepreke od tri metak dva uvek prodju...

inace metak koji koristi M21 prizvodi nas uzicki Prvi Partizan.  Metak su doveli do savsenstav pa mnogi cak smatraju da su metci bolje izrade  cak i od Belgiskog metka 5,56 SS109 koji vaze za najbolje proizvodjace ove municije...eto malo onako po secanju sve precizne podatek dobicete  na ovom sajtu.

http://www.zastava-arms.co.yu/images/vojni/m21/m21_srpski.htm

 seljak-smile
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
shadow
Berkut
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1916


_Berkut_


WWW
Najforumaš 2007
« Odgovor #4 poslato: 10.04.2007. 09:45:36 »

Fon, ajde pomeni i onaj zastavin cuveni snajper sto je rame uz rame sa svetskim modelima, samo sto je mnogo tezak, ali ima veliki efikansi domet. Ima i neko fensi ime! smile Nesto kao "crna strela" ili tako...
Sačuvana
Kenny
if ya run..U only die tired..
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Kenny
Mesto: Uzice\Chuklin
Lokacija: Chuklin hood
Država: c:\Srbija
Horoskop: Ovan
Poruke: 1459


What we love to do we find time to do..


WWW
« Odgovor #5 poslato: 10.04.2007. 16:20:50 »

e nisam ni znao da imamo ganove Wink dobra ova crna Cool
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #6 poslato: 10.04.2007. 17:29:34 »

Primetih sad kada sam bio kod Topa na zakletvi da svi imaju M70A. Mislio sam da je ta puska odavno zamenjena novijom verzijom sa preklapajucim kundakom (mislim da je oznaka M70A), i to jos u vreme kada sam ja bio u vojsci. Vec tada je ova varijanta sa drvenim kundakom bila retka pojava.
Sačuvana
fon Manštajn
urednik
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #7 poslato: 10.04.2007. 17:39:39 »

pa to je kako oni kazu teska snajperska puska, znaci nije kalsican snajper, zvanicna oznaka je M93 "crna strela" i razvijena sa pocetka `90. U oruzane sastave pesadiskih jedinica VJ usla je tek 1998, a koricena je u borbenim uslovima na Kosovu, u Makedoniji tokom one pobune siptara u makedoniji, i na jugu srbije...

Puška M93 je namenjena za gađanje ciljeva na otvorenom prostoru i u neoklopljenim vozilima na daljinama do 1500 m i ciljeva u lakooklopljenim vozilima i iza zaklona na daljinama do 800 m. Pored uništavanja žive sile, "Crna Strela" se može koristiti i za dejstvo protiv ciljeva kao što su neoklopljena i lako oklopljena vozila, prizemljeni vazduhoplovi, radari i druga elektronska oprema, centri veze i komandna mesta. Efikasna je i u borbi protiv neprijateljskih snajperista.

Puska u nasim jedinicama koristi ruski metak za teske mitraljeze kalibra 12,7 x 108 mm, dok je za izvoz prilagodjena za amercki metak Browning M2HB ( za ovu oznaku bas nisam siguran, ali je browning njihov mitraljeski metak sigurno)
Posto bi trzaj odvalio rame svakom strelcu napravljen je mehanizam na cevi za ublazivanje trzaja, a takodje na kundaku postoje dva amortizera trzaja. Zanimljivoj je da se cev parvi od istog materijala koji se koristi za izradu topovskih cevi. da je teska teska je mislim negde oko 16 kg sa ovim "ruskim" metcima. Niema mehanicki nisan vec se koristi iskljucivo sa optikom. U okvir ide pet metaka, aefikasan domet je 1600m...sve u svemu jos jedno domace luce

imaju i hrvati neku slicnu pusku koja je takodje hvaljena i ima negde oko 11 kg a domet do 1500...videcu da izguglam nesto o tome...

M93 Crna strela





Evo slike iz zone bezbednosti na jugu srbije...




Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
fon Manštajn
urednik
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #8 poslato: 10.04.2007. 17:48:34 »


Primetih sad kada sam bio kod Topa na zakletvi da svi imaju M70A. Mislio sam da je ta puska odavno zamenjena novijom verzijom sa preklapajucim kundakom (mislim da je oznaka M70A), i to jos u vreme kada sam ja bio u vojsci. Vec tada je ova varijanta sa drvenim kundakom bila retka pojava.


te puske sa drvenim kundakom imaju tacnu oznaku M70 B1 i navodno je daju jos uvek regrutima da ih njakaju po obuci, moj drug je u Bujanovcu imao takvu pucu sa 70% ostecenja, jezivo...puska sa metalnim prekolopnim kundakom nosi oznaku         M70AB2
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
Uruk-Hai
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Pantelija Topalovic
Mesto: Užice
Lokacija: Kameno Korito
Država: Srbija
Horoskop: Ribe
Poruke: 52



« Odgovor #9 poslato: 14.04.2007. 21:14:47 »

Sinovac, drago mi je sto si i ti zaljubljenik u CoD, ali si se malo predriblao oko nekih tehnickih sitnica. Gewehr 43 ne koristi slabiju municiju od G98k vec potpuno isti metak 7,9mm kao i nasa stara M48 i snajperka M76.
Dalje, imao sam priliku u Miokovcima da probam "Crnu strelu" i to u kalibru 12,7x99mm Browning i to nije izvozna varijanta vec standard. Ruska municija 12,7x108mm je ukinuta zbog loseg balistickog koeficijenta metka. Ta karabudza je daleko od dobre sprave prvenstveno zbog optike malog fiksnog uvecanja 8x (americki standard je 25-50), a ostale puske tog tipa kao Barret i McMillan imaju korisni domet zbog optike i ceonog zazora zatvaraca oko 2,5-3 puta vise od Crne strele. Kao i sve ostalo sto se pravi u Kragujevcu, to je jedva podnosljivo s obzirom koji diletanti su ga konstruisali - grubo i kvarovima sklono kao Jugo 45.
U jednom se moram sloziti - jos nije napravljeno jeftinije, pouzdanije i jednostavnije oruzje u klasi jurisne automatske puske od AK47, ali imaj  na umu da svako ko je ozbiljnije omirisao barut zna da je varijanta M70B1 sto puta bolja od "preklapace". Naravno, nemacka G3 je i pre trideset godina bila kvalitetnije uradjena i preciznija, ali isuvise teska za ljude normalne gradje. M16 koju koristi US Army je nesrecni bastard kompromisa Ministarstva odbrane SAD sa lobijem iz "Kolta" jer nikad nije valjala ali je neko uzeo debelu kintu da se usvoji u naoruzanje i koristi tri decenije. Da se razumemo, za mirnodopske uslove i obuku vojnika na strelistu ona "sije" AK na svim poljima, ali u blatu i pesku - nece da radi. Medjutim, nijedan rat ne dobijaju puske a pogotovo ne ove savremene sukobe, pa je to manje vazno.
BTW, sticajem okolnosti imao sam priliku da prangijam iz prakticno svega interesantnog svetske produkcije, pa ako te nesto zanima slobodno pitaj.
P.S. Ne kaze se metci i gubitci seljak_ups
Sačuvana
fon Manštajn
urednik
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #10 poslato: 15.04.2007. 06:03:20 »

pa eto imamo i eksperta...  smile samo nemoj da cekas tudje postove pa da prepravljsa vec  nesto, eto recimo iz iskustav, okaci i sam...  
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
fon Manštajn
urednik
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #11 poslato: 29.09.2007. 16:37:13 »

eto ga u nasoj vojsci i zvanicno 5.56mm nato kalibar, puska M21. oko hiljadu puska do kraja godine treba da bude isporuceno nasim oruzanim snagama, ugovor koji treba da potpise ministarstvo odbrane i zastava oruzije...

Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
immigré
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Poruke: 250


« Odgovor #12 poslato: 29.09.2007. 17:26:34 »

Zar "Zastava" zaista proizvodi naoruzanje tako loseg kvaliteta, kao sto je u jednom od prethodnih komentara navedeno?Nisam nikakav poznavalac bilo kakvog naoruzanja , niti me to posebno zanima, ali obicno se kaze da ako nesto ta fabrika moze kvalitetno da proizvede ,onda je to upravo u ovom sektoru(lako pesadijsko naoruzanje kao i naoruzanje za lov).Svojevremeno je ,ako se ne varam , pistolj CZ(koji vec model), bio reklamiran kao vrlo respetkivno oruzje sa stanovista tehnickih karakteristika.
Da li je to ipak objektivno stanje stvari ili licni utisak?Mozda neko zna nesto vise o ovome.
Sačuvana
shadow
Berkut
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1916


_Berkut_


WWW
Najforumaš 2007
« Odgovor #13 poslato: 29.09.2007. 18:43:51 »

Odakle ti da zastava pravi lose oruzje?
Sačuvana
immigré
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Poruke: 250


« Odgovor #14 poslato: 29.09.2007. 19:35:39 »

Pa ovaj gore "uruk hai" je naveo  gomilu informacija i izvesno iskustvo u isprobavanju raznoraznog oruzja, i na kraju svega toga zakljucak da "ZASTAVA" pokazuje najgore rezultate(pod uslovom de je sve izreceno istina). Sudeci po pisanjima ostalih vezanim za ovu temu reklo bi se da niko  nema veliko prakticno iskustvo, vec se sve vise odnosi na teoriju.(sem vec pomenutog)
Dosta mojih poznanika je radilo u zastavinim pogonima za proizvodnju ovoga naoruzanja, i dok sam bio u kontaktu sa njima, informacije su bile potpuno drugacije, sto se tice kvaliteta.
« Poslednja izmena: 29.09.2007. 19:59:00 immigré » Sačuvana
fon Manštajn
urednik
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #15 poslato: 30.09.2007. 22:57:21 »

pa ocigledno nije pucao ( mislim ja tek nisam, ali sam citao respktabilne komentare) iz britanske shit puske SA80 koja je pravi uzas...

Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #16 poslato: 01.10.2007. 01:55:38 »

Nas AP kao i inace svi modeli kalasnjikov zaista ne vaze za najpreciznije puske u svojoj klasi ali zato vaze za najizdrzljivije.

Bas nedavno sam na nekom satelitskom kanalu gledao neku americku emisiju o pesadinskom naoruzanju i sami ameri su kalasnjikov stavili na vrh. Komnetar je bio da ta puska jednostavno radi u svim uslovima. Kazu da su jednom prilikom negde, u Vijetnamu valjda, izvadili iz blata kalasnjikov koji je tu proveo duze vreme.

Repetirali su je i posto je bila napunjena odmah ispalili rafal. Puska je radila kao nova.

Inace su ameri sa svojim puskama bas u Vijetnamu imali mnogo problema, jer nisu tolerisale prasinu blato i dugotrajniju upotrebu.
Sačuvana

shadow
Berkut
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1916


_Berkut_


WWW
Najforumaš 2007
« Odgovor #17 poslato: 01.10.2007. 02:12:44 »

Pedja gledali smo istu emisiju... smile To ono kad predju preko kalasnjikova dzipom i ono puca... smile

Ali nije fora u kalasnjukovu samo, ne proizvodi zastava samo kalasnjikov! Gore smo vec spomenuli "crnu strelu" a to je bas savremeno naoruzanje. Kalasnjikov mu dodje ko sempron od AMD-a. smile

Sto se tolko cudite tome da i mi mozmo nesto da proizvedemo? Pa i prvi partizan je vodeca svetska firma u proizvodnji oruzja i bila bi jos jaca da nas ne marginalizuju.
Sačuvana
fon Manštajn
urednik
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #18 poslato: 01.10.2007. 04:13:00 »

mislis municije... senko, PP proizvodi municiju, i cesto se spominje da je PP konkurentan sa samim belgijancima koji su kao najbolji proizvodjaci municije
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
shadow
Berkut
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1916


_Berkut_


WWW
Najforumaš 2007
« Odgovor #19 poslato: 01.10.2007. 04:30:37 »

Da municije. Ne znam ni kako napisah naoruzanja... Necu ni da ispravljam da se vidi kako moz covek da se izleti kad ne misli. smile
Sačuvana
Uruk-Hai
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Pantelija Topalovic
Mesto: Užice
Lokacija: Kameno Korito
Država: Srbija
Horoskop: Ribe
Poruke: 52



« Odgovor #20 poslato: 01.10.2007. 17:05:41 »

Molim da svi budu precizni kada je ova tematika u pitanju, jer tu jednostavno nema nagadjanja i proizvoljnih konstatacija. Dakle, cinjenica je da Zastavina AP M70 (direktna kopija "kalasnjikova" AK-47) predstavlja pouzdano i izdrzljivo oruzje i jako je dobra jurisna puska kojom se masovno naoruzavaju obicni vojnici. Ja sam je mnogo koristio (JNA 1988-89., Rat u Hrvatskoj 1991-92., napad NATO-a 1999.) i cesto i sada pucam i to je zaista simplifikovano i dobro uradjeno osnovno oruzje. Britanska SA80 je jurisna puska sasvim drugog (bul-pap) sistema i ne mogu se porediti. To je oruzje novije generacije namenjeno dobro obucenim profesionalnim vojnicima i trazi pedantnost i odrzavanje. Verzija koju sada Britanci koriste u Avganistanu i Iraku je poboljsana u nemackim fabrikama nakon problema koje je pokazala tokom eksploatacije.
AK-47 trazi malo paznje, a pruza mnogo pucnjave i to joj je najveci kvalitet. Pritom mislim na varijantu sa fiksnim kundakom koja je preciznija i otpornija. Ali, sto zbog konstrukcije, sto zbog metka slabijeg impulsa 7,62x39mm, ovo nije puska kojom se ostvaruju pogoci preko 200 metara udaljenosti i to je najveci nedostatak.
Ja licno imam CZ99 kalibra 9x19mm (prva serija namenjena izvozu sa americkom signaturom "Ohio River CA.) i kroz njega sam od 1992. godine proterao oko 3.500 metaka PPU. To je savremeno, robusno i kvalitetno oruzje, a Partizanova municija je medju najboljim u svetu. Ali, imajte na umu da su nase puske M70 i PPU municija na glasu prvenstveno zbog niske cene.
Isto tako, nas puskomitraljez M84 je odlican, da ne ulazim u detalje. Ali, ono zbog cega ja naglasavam da Crvena Zastava kaska za konkurencijom su sofisticiranija oruzja vece preciznosti. Mi ne umemo da napravimo dobar snajper za dejstva preko tzv. srednjih daljina. U Srbiji se ne proizvodi optika, pa na snajperke stavljamo stare bosanske opticke nisane Zrak-Teslic koji su malog uvecanja i davno zastarela. To je ubedljivo najveca mana Crne strele 12,7mm, koja se losije prodaje...
Necu dalje da vas zamaram, osim ako zelite da ulazimo u detalje oko pojedinih modela jer ja sticajem okolnosti vec dvadesetak godina baratam tim spravama, a zadnjih desetak profesionalno sam vezan za razne alatke nase i svetske produkcije. Pa, ako nekog zanima iskustvo sa bilo kojim modelom - neka postavi pitanje, pa cu izneti svoja i iskustva kolega.
Sačuvana
fon Manštajn
urednik
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #21 poslato: 01.10.2007. 18:48:37 »

ja cu samo da se nadovezem za SA80 da je medju britanskim snagama vlada veliko nepoverenje u tu pusku, i niko je ne kupuje u svetu, a modifikacij i razvojni program je bila cela agonija i jos uvek je, kada su rasklopili pusku i pokazali je mihajlu kalsanjikovu on prokomentarisao : "vi u britanija mora da imate mnogo pametne vojnike..." smile  jedna od velikih mana je bilo to sto ako vam slucajno ispadne puska ona obavezno opali, a ako ste levoruk caure bi vas konstantno pogadjle u facu i uopste pusku je skoro nemoguce koristit ako je oslanjas na levo rame ( zato su napravili specijalne verzije za levoruke vojnike)... plastika koja je koriscena je uzsno loseg kvalitete i ako se ne odrzav pusak vam se fakticki raspadne, onda bajonet dohvata do cevi i vrlo brzo se zagreje pa ne retko dolazi do teskih opekotina prilikom skidnja istog... naravno sve se to sad poboljsva, ali manam nikada kraja... e da na pocetnim verzijam desavolo se da vam ispden okvir iz puske,uzas,  mada je to posle regulisano, ali problemi su konstatntno tu, pa cak i sad u kampnji u avganistanu vojnici imaju niz prituzbi na nju... ovo s `vremena na vreme procuri u javnost, mada zante kako oni kriju svoje mane ko zmija noge...

ajde treba reci da je puska precizna do nekih 400 metar a u dobrim rukama pogodat je moguc i na 500m

evo uru prokomentarisi vise o pusci, a sto se tice optike ja negde procitak da strele koriste sad neku izraelsku optiku...
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
Uruk-Hai
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Pantelija Topalovic
Mesto: Užice
Lokacija: Kameno Korito
Država: Srbija
Horoskop: Ribe
Poruke: 52



« Odgovor #22 poslato: 02.10.2007. 15:55:50 »

SA80 je, prvo i osnovno, vizuelno odvratna! Da bi se dobila kompaktnost, radni mehanizam je smesten u sanduk-kundak pa je puska kratka, ali sa pomerenim tezistem te sugestivno deluje kao da ima 59 kila.
Dalje, pucao sam iz nekoliko bul-pap pusaka (Tavor, Styer AUG, FAMAS) i sve imaju isti problem - otvor za izbacivanje caura je uz obraz tako da levoruki ne mogu da ih koriste. A i desnoruki strelci su na mukama jer zatvarac non-stop cangrlja pored glave pa je tesko koncentrisati se.
Medjutim, Britanci su cudan narod pa im to ne smeta i smatraju da je to najbolja jurisna puska na svetu. Inace, oni su i u dvadesetom veku koristili odvratna oruzja u sluzbenoj upotrebi - repetirka Lee-Enfild je losija od pusaka svoje generacije Mauser 98k, Spr. 03 i Mosin-Nagant; automati Sten i Sterling su zasluzili naziv "Cercilov raonik" jer su u poredjenju sa Thompsonom, MP40, Beretom Modelo 38 i Spaginom PPS41 rogobatni. O revolverima Vebli i Enfild da i ne govorim. Znaci, njih nikada nije interesovalo kako oruzje izgleda vec samo funkcionalnost i cena, valjda zato sto zive na ostrvu pa su "mimo ostali svet"...
U stvari, fazon je u tome sto savremene ratove dobijaju elektronika, avijacija, raketni sistemi, mreza komunikacija i informatika. Svojstva oklopnih jedinica, artiljerije i vozila imaju mnogo uticaja, a lako pesadijsko naoruzanje je u trecem planu.
Ipak, ako bih opet morao da idem u neku tucu moj izbor "alata" nema dileme - iako nisam rusofil njihovo lako oruzje je odlicno za obicnog korisnika: kao primarno oruzje uzeo bih AK47 (preciznije - nasu M70 sa drvenim kundakom, okvirom skracenim na 20 metaka i sa tzv. ravnim kompenzatorom kao na M72), a kao sekundarno Makarov 9x18mm. Daleke ciljeve neka gadjaju snajperisti, one jos dalje artiljerija, a za obicnu tucu je ovo najbolji "pribor" ikada napravljen.
Sto se tice "Crne strele", moram da kazem da sam proletos u dva navrata bio sa gostima-Amerima koji su pravili kibuc-isprobavanje naseg pes. naoruzanja na poligonu u Miokovcima. Pohvalili su kompenzator trzaja na ustima te puske, ali optika je katastrofa! Dzabe ti metak dalekog dometa 12,7mm ako kroz optiku uvecanja 8 puta ne mozes da vidis cilj udaljen vise od 500-600 metara. Te izraelske optike nisu u sustini izraelske (oni ih i ne proizvode) vec je to americki Leupold koji se u Izraelu parkerizuje i fosfatizuje za uslove borbe u pustinji.
Kad smo kod korisnog dometa jurisnih pusaka i konstatacije da je puska precizna do 400 metara, a u dobrim rukama i do 500, ja bacam izazov svakom od forumasa: stacu na daljini od 400 metara svakom od vas da me gadja iz jurisne puske po izboru! Stvar je jednostavna - na toj daljini silueta coveka je manja od sirine prednjeg mehanickog nisana i prakticno je nemoguce pogoditi osim slucajno. Profesionalni strelci iz PPU i ZIZ-a koji ispaljuju milione metaka godisnje su na upravo toj daljini od 400m uporedno testirali M70 i M16 u plocu od celicnog lima 2,5x3,5 metra. Od ispaljenih 60 metaka (po dva okvira) iz svake puske, iz M16 je do mete uopste stiglo 11-12 zrna 5,56mm, a iz M70 niti jedno jedino 7,62x39! Jurisne puske se koriste do 200 metara jedinacnom paljbom, rafal je za neposrednu blizinu, a sve ostalo su bajke i slucajni pogoci.
Izvinite na opsirnosti, ali takva je tematika.
Sačuvana
fon Manštajn
urednik
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #23 poslato: 05.10.2007. 22:13:12 »

da hteo sam da iskomentarisem da generalno britansko nauruzanje je bas mimo sveta i onaj njihov  tenk  Challengr2  je poprilicno "mimo" i ne mogu da ga prodaju nikome...
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.1 sekundi sa 36 upita.