Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Užičanin Željko Čeliković trčaće na Olimpijadi u Pekingu 2008. godine  (Pročitano 1323 puta)
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 18.05.2007. 20:04:07 »

http://www.kurir-info.co.yu/arhiva/2007/maj/18/SR-01-18052007.shtml

OLIMPIJAC

Užičanin Željko Čeliković, koga je umalo samlela mašina za izvlačenje žice u Valjaonici bakra u Sevojnu, trčaće na Olimpijadi u Pekingu 2008. godine

UŽICE - Iako je pre desetak godina, po drugi put u životu, bukvalno učio da hoda pošto ga je samlela mašina za izvlačenje žice u Valjaonici bakra u Sevojnu, Užičanin Željko Čeliković trčaće u Pekingu 2008. godine, posle Atine i Sidneja, svoju treću Olimpijadu!

Ovaj Užičanin nesvakidašnje sudbine se, za samo desetak meseci posle povreda koje je jedva preživeo, vratio na atletsku stazu i tragediju pretvorio u "svoju najveću pobedu". Pre mesec dana na Beogradskom maratonu Željko je ispunio normu za učešće na Paraolimpijskim igrama u Pekingu, gde će, na trećoj Olimpijadi uzastopno, braniti boje Srbije.

I pre 12. decembra 1997. godine, kada je doživeo nesreću na poslu, Željko je bio jugoslovenski reprezentativac u krosu i polumaratonu, šampion, talenat u rukama trenera Slavka Kuzmanovića, takmičar koji je obećavao. Uz svakodnevne treninge studirao je na Višoj tehničkoj školi u Užicu, a da bi prehranio porodicu, radio je u Valjaonici bakra, na teškim fizičkim poslovima...
      
- Tog 12. decembra 1997. godine, umesto u prvu, došao sam na posao u Valjaonicu bakra u drugu smenu, iako sam imao i dana od godišnjeg odmora i slobodnih dana, nisam morao raditi, ali... Otišao sam na mašinu koja se zove trolej i na kojoj se izvlače žica i debeli profili.

- Uhvatila me je za radničku bluzu i sa materijalom motala četiri kruga... U prvom krugu zgrabila mi je bluzu, u drugom smrskala mi je jednu ruku, u trećem polomila drugu ruku, u četvrtom krugu, valjda nekoliko treptaja nedostajalo je da mi zgrabi i glavu i rame, stigao je kolega pa je isključio mašinu - priča Željko.

Polomljenog i teško povređenog, Željka su sa kotura skinule kolege. Odmah je prebačen u užičku bolnicu, a onda u Beograd.
- Tamo sam na operaciju čekao 18 sati... Doktori su na desnoj ruci, koja je bila potpuno smrskana, pokušali da vrate i ono što se nije moglo. Ravno 45 dana ja, koji sam godinama pre toga iz dana u dan trčao po 30 ili 40 kilometara na treninzima, ostao sam nepokretan u krevetu i četrdeset petog dana imao sam 40 kilograma... Onda sam morao ponovo da učim da hodam - nerado se Željko seća najtežih trenutaka svog života.

Koliko je krvi, suza i znoja video vraćajući se na atletsku stazu, koliko kilometara pretrčao, koliko mu je strpljenja i snage trebalo da prebrodi sve nedaće, navikne se na nov način trčanja sa teško povređenim rukama, samo Željko zna. Godinama je Čeliković sebe i porodicu, suprugu i dvojicu sinova, izdržavao od penzije, penzijice bezmalo, od koje nisu mogli da kupe ni dovoljno hrane.

Prošle godine, na osnovu rezultata koje je u međuvremenu postigao - drugog mesta na Svetskom prvenstvu u Barseloni u trci na 10.000 metara, Željko je ispunio uslove za dobijanje sportske nacionalne penzije i prvi je užički sportista koji ju je dobio. Željko je i juče bio na stazi, za Olimpijadu se priprema skromno. Tridesetak kilometara trčanja dnevno, i tako sve do Pekinga 2008. godine.

U samom vrhu

Godinu i po dana pošto je ponovo naučio da hoda, 12 meseci po povratku u atletiku, u leto 1999. godine na Svetskom atletskom prvenstvu za invalide u Barseloni, u trci na 10.000 metara, Željko je bio "srebrni", u junu 2000. na Kupu Jugoslavije, na 5.000 metara Čeliković je osvojio treće mesto. Bio je u međuvremenu i na paraolimpijskim igrama u Sidneju, gde je bio četvrti na 5.000 metara, bronzu je izgubio u sprinterskoj završnici, teško pogođen administrativnom greškom kojom mu je bilo uskraćeno da trči maraton. A po ranijim rezultatima, mogao je, kaže, biti i olimpijski pobednik u maratonu... U leto 2001. Željko je iz holandskog grada Asena u užičko naselje Pora, gde danas živi, doneo tri medalje sa Evropskog atletskog prvenstva za invalide " dve srebrne i jednu bronzanu.


Z. ŠAPONJIĆ - (SINA)
Sačuvana

Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.471 sekundi sa 35 upita.