Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1] 2  Sve
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Koliko brzo tece vreme?  (Pročitano 9058 puta)
Lonehill
Gost
« poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

Manje-vise je opste poznato da covek poseduje "interni", bioloski casovnik. To je ono kad treba da ustanete pre uobicajenog vremena, navijete sat, ali se probudite minut-dva pre nego sto on zazvoni.

Sada su naucnici Univerziteta Severna Karolina utvrdili da vreme ne prolazi za sve ljude jednako! Posto je "interni casovnik" zasnovan na biohemijskim procesima u mozgu, on pocinje da radi brze kod starijih osoba! Metju Matel, rukovodilac istrazivanja objasnjava: "Kad smo od 20-godisnjaka zatrazili da bez casovnika kazu kad je proslo tri minuta, oni su kasnili 2-3 sekunde. Kod starijih osoba je po internom casovniku tri minuta proslo posle 1 minuta i 40 sekundi! Ili, kad trazite da osobe preko 60 godina kazu kad je proslo sat vremena, oni se jave posle 40 minuta. Dakle, starijim osobama vreme leti brze nego mladjima".


Zaista, ne cini li vam se da vreme prolazi sve brze, sto ste stariji?
Sačuvana
mercedes
Gost
« Odgovor #1 poslato: 13.08.2002. 06:47:02 »

Vrijeme mozes da skupljas ili rastezes ali zato moras da budes carobnjak.
Sačuvana
Lonehill
Gost
« Odgovor #2 poslato: 13.08.2002. 08:35:13 »

Tajna je, naravno, u rastezanju. Sto vise zelimo da vreme sporije prolazi (kad se lepo osecamo), ono prolece munjevitom brzinom.

Medjutim, ovde je rec o subjektivnom shvatanju proteka vremena, koje se menja sa godinama starosti. Ono sto nismo znali do sada, je da starce hvata panika od brzog prolaska vremena.

A kako se to protok vremena usporava? Mora da je u pitanju neka magija, meditacija, samokontrola, i slicne tehnike.
Sačuvana
Alan Ford
Gost
« Odgovor #3 poslato: 13.08.2002. 09:14:46 »

da li vreme brze prolazi ili kombinacija zalaska zivota i puno prozivljenog samo krivi dodatno tu sliku?
Sačuvana
tarana
Gost
« Odgovor #4 poslato: 13.08.2002. 10:42:57 »

jebi ga forde..ubi me u pojam sa ovim zalaskom...ne znam sta se krivi a sta se ispravlja, kol'ko sam proziveo a kol'ko nisam, al' mi je jasno, da mi se mojih 37 uopste ne dopada...kad se samo setim da me je panika protresla sa tridesetom...avaj.. :?
no.....
ima i gorih..... :mrgreen:
Sačuvana
Alan Ford
Gost
« Odgovor #5 poslato: 13.08.2002. 12:27:41 »

ma ti si bre u cvetu mladosti, kakav zalazak....Nego pazi, toliko si ziveo, a ako uzmes da ces ziveti prosecan broj godina ni do pola jos nisi dosao...tek malo prebacio trecinu....
...do kraja ce i da ti se smuci...
Sačuvana
cesa
Gost
« Odgovor #6 poslato: 14.08.2002. 00:17:59 »

ajmo malo logike da primenimo. samo malo.
ako neko kaze posle 40 minuta da je proslo sat vremena, da li njemu vreme brze prolazi ili sporije. sporije naravno, jer mu se i 40 minuta oduzilo na sat vremena.

'de bre nalazite te naucnike iz karoline, severne ili juzene behu
Sačuvana
Lonehill
Gost
« Odgovor #7 poslato: 14.08.2002. 04:56:54 »

Citat: "cesa"

ajmo malo logike da primenimo. samo malo.
ako neko kaze posle 40 minuta da je proslo sat vremena, da li njemu vreme brze prolazi ili sporije. sporije naravno, jer mu se i 40 minuta oduzilo na sat vremena.

'de bre nalazite te naucnike iz karoline, severne ili juzene behu


Ti ocigledno nisi iz severo-juzne Karolajne...

Pa valjda ako neko spiska ceo 'normalan' sat u roku od 'svojih' cetres' minuta, to znaci da mu se prebrzo trosi vreme. Umesto da taj sat odzivi kroz 60 minuta, on ga zavrsi za 40.
Sačuvana
cesa
Gost
« Odgovor #8 poslato: 14.08.2002. 05:42:58 »

a da razmislis jos jednom?

neko ne spiska sat u svojih 40 minuta, nego 40 minuta u svome satu. 40 minuta je apsolutno a sat relativno vreme u ovom slucaju.
Sačuvana
Alan Ford
Gost
« Odgovor #9 poslato: 14.08.2002. 11:00:39 »

jednom me je jedna ubedjivala da je vremenska prognoza 50-50 nauka. Ili ce da pada ili nece.
Sačuvana
sneki
Gost
« Odgovor #10 poslato: 15.08.2002. 00:29:06 »

ceso, ni meni nije logika jaca strana, ali ti covek lepo rece rec je o subjektivnom shvatanju vremena.

ako meni 60 minuta prodje kao pet minuta onda je meni vreme 'imaginarno' proslo brze, a ako mi se sat oduzio kao dva sata, znaci da mi je imaginarno proslo duze.

mislim...nije ti to imaginary friend, iako ima slicnosti.
Sačuvana
cesa
Gost
« Odgovor #11 poslato: 15.08.2002. 00:58:45 »

da, to sto si napisala je potpuno u skladu sa onim sto sam ja napisao, a to znaci da ako neko kaze posle 40 minuta da je vec proslo pola sata, njemu vreme sporo a ne brzo prolazi.

ti si samo navela obrnuti slucaj, da ako neko kaze posle 60 minuta da je proslo samo 5, to znaci da mu vreme brzo prolazi.

i nema tu nista imaginarno.
Sačuvana
sneki
Gost
« Odgovor #12 poslato: 15.08.2002. 02:57:56 »

ja stvarno ne shvatam sta ti hoces da dokazes?

niko ne spori da 1 sat ima 60 minuta, pa cinilo ti se da ima 5 minuta umesto 60.

govorimo o individualnom dozivljavanju vremena koje neumitno tece ali koje mozemo fiktivno /ili imaginarno!!!!!!!!!/ da 'zaustavimo ili produzimo ili skratimo.

j**otebog...i ti drvis ovde o logici, sta hoces da dokazes, ej vi ste bre u zabludi, ne moze se za 60 minuta reci da je pet minuta ili 120 minuta.

jel to hoces da kazes?

i ne kvari ljudima iluziju o vremenu u tome je car zivljenja koliko mozes to vreme da rastegnes kada ga nema dovoljno i ubrzas kada ti se zuri...i ako si srecan i zaustavis ga, bar na tren.
Sačuvana
G
Gost
« Odgovor #13 poslato: 15.08.2002. 07:20:56 »

kod mene sat brza i svaki dan mi nedostaje najmanje 5 sati da sve zavrsim sto treba i sto pocnem
Sačuvana
Alan Ford
Gost
« Odgovor #14 poslato: 15.08.2002. 08:02:59 »

Ceso, ljudi pricaju o pojedinacnom dozivljaju vremena sa njihovim bioloskim casovnicima kao referencama a ne opsteprihvacenom vremenu.
Sačuvana
cesa
Gost
« Odgovor #15 poslato: 15.08.2002. 08:51:23 »

pa i ja o tome pricam. jedno sto se nisam slozio sa Lonehill-ovom postavkom. ja mislim da ako ti tvoj bioloski casovnik kaze posle realnih 40 minuta da je proslo tvojigh sat vremena, to znaci da ti vreme sporo prolazi. a Lonehill je napisao obrnuto.

nadam se da je neko razumeo sta sam bar hteo da kazem. cak iako mi je logika pogresna
Sačuvana
empat
Gost
« Odgovor #16 poslato: 15.08.2002. 14:44:19 »

logika ti je savrseno ispravna ceso.
Sačuvana
Ana
Gost
« Odgovor #17 poslato: 15.08.2002. 18:22:50 »

Citat: "cesa"

nadam se da je neko razumeo sta sam bar hteo da kazem. cak iako mi je logika pogresna


Ja sam razumela. I meni je tvoja logika bliska (mada ne tvrdim da je ispravna). Stariji ljudi, onda, imaju 36 subjektivnih sati dnevno.
Sačuvana
Lonehill
Gost
« Odgovor #18 poslato: 15.08.2002. 22:27:50 »

Nisi u pravu ceso.

Evo jedan plastican primer: cekas autobus na stanici, i do njegovog dolaska treba da prodje jedan sat, sat od 60 minuta. Tebi se, dok cegas, taj sat cini kao 3-4 ili 5 sati, dakle vreme sporije prolazi, kao sto je i poznato u situaciji cekanja gradskog prevoza. Da zakljucim: ako ti se cini da jedan stvarni, realni sat traje 4-5 tvojih, subjektivnih sati - govorimo da vreme sporo prolazi.

U potpuno obrnutoj situaciji od gorenavedene, kada jedan realni sat traje svega 40 tvojih subjektivnih minuta, onda je valjda i zakljucak obrnut, tj. da vreme brze prolazi. Ovaj slucaj sam bio i naveo na pocetku.

Sve u svemu, zakljucak je bio da sto je covek stariji, vreme mu brze leti i cini mu se da ga manje ima na raspolaganju, npr. da je za jedan dan mogao zavrsiti vise poslova dok je bio mladji.

Govorimo, naravno, samo o subjektivnom osecanju, na koje opet uticu biohemijski procesi, sada vec i precizno locirani u glavi. Sve je interesantno zbog naslucene mogucnosti da se isti taj biohemijski proces uspori. Bilo bi to prilicno lepo raspolozenje, da ti je svo vreme ovog sveta na raspolaganju.
Sačuvana
Lonehill
Gost
« Odgovor #19 poslato: 15.08.2002. 22:34:28 »

Citat: "Ana"

Citat: "cesa"

nadam se da je neko razumeo sta sam bar hteo da kazem. cak iako mi je logika pogresna


Ja sam razumela. I meni je tvoja logika bliska (mada ne tvrdim da je ispravna). Stariji ljudi, onda, imaju 36 subjektivnih sati dnevno.


Cekajte ljudi... Ako starijima jedan pravi (realni i apsolutni) sat, traje svega 40 min (po navedenom istrazivanju), onda bi 24 sata proslo za svega 'subjektivnih' 16 sati. Starijima vreme brze prolazi, subjektivno. Njima svih 24 sata prodje za samo 16 (subjektivnih).
Sačuvana
VBO
Gost
...
« Odgovor #20 poslato: 15.08.2002. 23:09:49 »

Neverovatno...ali izgleda kao da ste obojica u pravu...a sa potpuno suprotnim tvrdnjama...
Ima li apsolutne istine uopste...pa cak i u egzaktnim naukama... :?:
Sačuvana
sneki
Gost
« Odgovor #21 poslato: 15.08.2002. 23:15:47 »

fa, da ceso, u pravu si.
apsolutno si u pravu.
juce bas nije bio moj logican dan.

ovo moje objasnjenje je prilicno nepotpuno iako se zasniva na tvom, tipican neprihvatljiv argument, kada su premise istinite a zakljucak pogresan, tj.lazan.

a tvoj je prihvatljiv argument.

soddisfatto?
Sačuvana
VBO
Gost
...
« Odgovor #22 poslato: 15.08.2002. 23:33:20 »

E Tarano...37 sam imala pre 10 godina ( 92)...zivela sam u Beogradu , u svojoj lepoj kucici,negde u ovo vreme bila sam u Grckoj na moru...Slusala sam na radiju ( dugi talasi) sta se desavalo na Vidovdanskom saboru ...i verovala ( Boze svasta) da se nesto mozda desilo u mom otsustvu..."NESTO"...zna se sta...Ni sanjala nisam  da cu za godinu i po uzeti one "krmace" i decu za ruku a muza pod ruku i zapucati ni manje ni vise nego na Novi Zeland...Tesko da bih u to vreme umela i da ga pokazem na mapi... Ovih deset godina proslo mi je kao da su dve...a vi sad racunajte jel to brzo ili sporo...Udahni zivot ( ne pokusavaj da ga kreirash) i odzivi ga ...sve ce i onako biti kako je kome sudjeno...a mene evo i u Australiji...gde cu biti za 10...Huh?
Sačuvana
cesa
Gost
« Odgovor #23 poslato: 16.08.2002. 00:17:01 »

Lonehill,
ako ti se sat cekanja oduzi na 3-4 sata tebi vreme sporo prolazi kazes. tvoj drugi primer je da se nekom 40 minuta oduzi na sat vremena, pa i tome vreme sporije prolaze. ali necemo vise o tome.

ovo je bila cista logika. mislim da je nesporazum izazvan time sto je poznato da starijim ljudinma vreme brze prolazi. objasnjenje koje sam ja cuo, je da brzina prolaska vremena ravna odnosu tog vremena i prozivljenog vremena.

znaci detetu od 8 godina prvi skolski raspust traje beskonacno jer je to nekih 3 meseca podeljeno sa 8 godina, a coveku od 40 godina, pet puta brze.
a i u 40 godina nemas raspust od 3 meseca.
Sačuvana
cesa
Gost
« Odgovor #24 poslato: 16.08.2002. 00:18:08 »

VBO,
pre neki dan si napisala, sta bi bilo, da si ostala tamo, mozda bi ti Kostunica dao nesto za zasluge, a sad vidim ti u odsudnom trenutku bila u Grckoj
Sačuvana
Stranice: [1] 2  Sve
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.922 sekundi sa 33 upita.