Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Lična karta, čip ili bez čipa  (Pročitano 14995 puta)
knezofil
Mel
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Poruke: 571


srednji je prednji ako ispred njega ima pozadi


« poslato: 06.06.2008. 18:53:25 »

Ovo mi je palo na pamet jer uskoro vadim licnu kartu (pretpostavljam da cu dobiti novu), pa znam da postoji opcija da je izradim bez mikrocipa. Najradije je ne bih jos ni vadio, da sacekam da vidim iskustva onih koji ce je izvaditi pre mene, ali onda necu moci da se prijavim za besplatne akcije (mada i dalje ne verujem u korist od njih), jer sam staru izgubio pre par meseci.

A po javnosti se stvorila velika fama oko tog čipa: ugrozavanje privatnosti, daljinsko ocitavanje, veliki brat i sl. Da li bi stvarno mogle postojati zloupotrebe? Bas i ne verujem, ali...  prica se svasta smile. A ako price i teorije postoje, mora da nesto ima, bar u pricama.

U svakom slucaju, znam da bi mogle da postoje prednosti mikrocipa, a ostalo...
Sačuvana
Ugljesa
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Mesto: Ужице
Poruke: 455




Najforumaš 2008
« Odgovor #1 poslato: 06.06.2008. 19:40:52 »

Погледај овај  документарац...

https://forum.uzice.net/index.php?topic=14711.0
Sačuvana

knezofil
Mel
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Poruke: 571


srednji je prednji ako ispred njega ima pozadi


« Odgovor #2 poslato: 06.06.2008. 23:39:22 »

mislio sam na realne zloupotrebe, a ne na besmislene teorije zavere.

a i filmovi su dugacki, ne verujem da neko ima vreme da ih pogleda sve, a i cesto se ponavlja jedno te isto. Pa bolje iznesi sustinu sam.
Sačuvana
knezofil
Mel
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Poruke: 571


srednji je prednji ako ispred njega ima pozadi


« Odgovor #3 poslato: 06.06.2008. 23:45:04 »

tj. samo jedan film i postoji, prvi.. ostali linkovi su losi.. ne pokazuju ni na kakav film
Sačuvana
Ugljesa
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Mesto: Ужице
Poruke: 455




Najforumaš 2008
« Odgovor #4 poslato: 07.06.2008. 01:19:58 »

Не знам за тебе, али ја ћу дефинитивно узети обичну личну карту. Не знам која је предност те личне карте са чипом? Није ми јасно зашто смо ми то први морали да уведемо, зашто то прво не ураде веће земље?

Исправни линкови за први документарац

(1)   http://www.youtube.com/watch?v=shZjOYN1tWw
(2)   http://www.youtube.com/watch?v=i6lOX_jXMe0
(3)   http://www.youtube.com/watch?v=R19G0K8UzrA
(4)   http://www.youtube.com/watch?v=pqxxpAUR7ys
Sačuvana

Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #5 poslato: 07.06.2008. 06:08:52 »

Koliko znam, ako se odlucis na kartu bez cipa, onda se skracuje vazenje karte na 5 godina. Bolje ti je da za iste pare izvadis kartu koja traje 10 godina. Ionako ti podaci koji stoje u cipu ne predstavljaju nikakvo ugrozavanje privatnosti. Samim tim sto imas licnu kartu ti si policiji poznati i znaju o tebi mnogo vise nego sto pise u karti i cipu.
Sačuvana

filler
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Filipos Domesticus
Mesto: Ispred Ekrana
Lokacija: Ni na nebu ni na zamlji
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Bik
Poruke: 1431


..::Hackintosh 10.5.6::..



WWW
« Odgovor #6 poslato: 07.06.2008. 16:54:06 »

Ja ne razumem ovakvu paranoju. Koristite spravicu sa kojom u svakom trenutku mogu znati gde ste. Dal ste kuci il sedite na trgu. Svakodnevno je koristite pa nikad nije bilo ovako da ima milion clipova po youtube i ljudi koji pljuju EU i ljudi koji su za EU zbog karti sa chipovima.
Sačuvana
DJ_Uro_UE
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Mesto: Uzice
Lokacija: Dovarje
Država: State of Serbia
Horoskop: Jarac
Poruke: 3437

Master of disaster


« Odgovor #7 poslato: 08.06.2008. 17:37:49 »

Ljudi opustite se. Lichna bez chipa se mora menjati svaki put kad se produzhava, dok se ova sa chipom samo ubaci u chitach kartica i produzhi se digitalno, nema menjanja kartice.

A shto se tiche tih ludorija oko pracenja, chipovanja, velikog brata, znachi, omah me to neshto asocira na onu ljutu glupost zvanu "Digitalni Andjeo". Ono je samo bolestan mozak mogao da smisli i da napravi.........
Sačuvana
knezofil
Mel
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Poruke: 571


srednji je prednji ako ispred njega ima pozadi


« Odgovor #8 poslato: 08.06.2008. 23:11:55 »


...glupost zvanu "Digitalni Andjeo". Ono je samo bolestan mozak mogao da smisli i da napravi.........

ne, to je napravio savrseno zdrav mozak, jer je ljude lako popaliti na takve stvari, pogotovu one koji ne razumeju bas materiju. A sve u cilju politickog delovanja.
mozak jeste bolestan, al na nivou politike, ne sto se tice delovanja putem filma.
Sačuvana
GradjaniN
(pas koji ne ide u raj)
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 336




« Odgovor #9 poslato: 10.06.2008. 18:53:08 »

Svrha lichne karte je da svako mozhe o tebi da zna ono shto u njoj pishe, premda se time uglavnom sluzhe ovlashcena lica - policajci, sluzhbenici itd. Shto se tice teorija zavere o pracenju i kontroli, to je vec prilichno mutna tema.

Ne bih da budem dezhurni (evro)skeptik ali ako se vec sumnja da taj chip treba da odradjuje i nekakav dodatni posao onda treba videti u zavisnosti od potrebne prirode mehanizma tog dodatnog posla da li takav mehanizam teoretski i/ili praktichno postoji u samoj stvari.

Shto se tiche pracenja koje nastaje usled upotrebe samog dokumenta pri legitimisanju na nekom mestu to postoji otkada je sama lichna karta uvedena samo je dosada pracenje bilo teshko izvodljivo tj. neekonomichno jer se uglavnom radilo o papirnim arhivama koje je teshko pretrazhivati po imenu legitimisanog, medjutim poshto su sada elektronske arhive u pitanju tu vec mozhe da se radi pretraga po bilo kakvom tekstualnom stringu tako da tvrdnja o povecanoj kontroli nije neosnovana - nazivimo to kontrolom upotrebe samoga sebe.  slap Inache za bukvalnu fizichku kontrolu kretanja su mobilni telefoni mnogo zahvalnija platforma.

Meni se lichno ne svidja shto ce lichna karta sadrzhati otiske, zbog mogucnosti lake kradje takvog podatka koji se normalno ne bi mogao tako lako izvesti. Mislim u redu je da to ima policija u svojoj arhivi ali stavljati to u lichnu kartu je glupo jer svako od nas sa sobom mora poneti i svoje prste.

Ako je sve u domenu recenog, meni su ove lichne karte donekle podnoshljive, dok tu ne pochne da se petlja sa mapiranjem lichnog DNA zapisom i implantiranjem karte u samoga vlasnika josh smo koliko-toliko bezbedni. Da li je ovo samo uvertira za rekvijem kod djavola to cemo tek videti, ne sumnjam da se nece naci (zao) mozak kome ce takva implementacija pasti na pamet. Kad vec predjoh na biblijske teme, zanimljivo mi je, koliko sam mogao da vidim na slikama novih karti na netu, da izgleda da na njima nema ni standardnog bar koda sa 6-6-6 matricom pa je izgleda i zhig zveri izostao. (Valjda da se ne dosete vlasi. smile )

U svakom slucaju ako bash hocesh da budesh 100% miran umotaj sumnjivu napravu u zatvorenu "futrolicu" od aluminijumske folije i to je to. Gde nema slobodnog (vishka) naelektrisanja nema ni EM talasa, a ja bash ne verujem da smo josh ovladali nekim drugim prenosiocima informacija. (Inache, svaki pa i onaj dobar elektroinzhenjer zna da ako nema izvora energije nema ni emitovanja signala, pa je i prethodno recheno suvishno kada je lichna karta u pitanju, ali mozhe dobro da posluzhi za mobilni.)
Sačuvana

visina: u manjku
tezhina: u vishku
hrabrost: vojnichka
inteligencija: samo u elementarnim tragovima
DJ_Uro_UE
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Mesto: Uzice
Lokacija: Dovarje
Država: State of Serbia
Horoskop: Jarac
Poruke: 3437

Master of disaster


« Odgovor #10 poslato: 10.06.2008. 23:17:12 »

Shto bi rekli, ako ce ikada da nas prate nek nas prate, shta me briga, toga trebaju krupnije zverke da se plashe, ja sigurno ne...
Sačuvana
Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #11 poslato: 13.06.2008. 07:58:34 »

Nekako sam vise za "obicnu" LK..ne vidim svrhu ovih sa cipom...Sto se tice onog filma koji je pomenut,ja bih preporucila da ga ne gledaju osobe sklone paranoji.neke stvari stoje,a to je to cipovanje ljudi ,koje se vec praktikuje u NATO vojsci, i NASA.Sama pomisao na cip u telu je nesto od cega podilazi jeza.Sta je sledece..kontrola misli,postupaka?Preteruje se u USA sa tim nekim tehnoloskim stvarima.Jedno mi nije jasno...Ko stoji iza onog filma?
Neke stvari definitivno stoje,a to je da ameri sami sebi smisljaju neprijatelje i sa njima ratuju,zarad nafte i kojecega,ali to smo vec i sami znali.
Sačuvana
GradjaniN
(pas koji ne ide u raj)
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 336




« Odgovor #12 poslato: 15.06.2008. 02:04:37 »

Film je problematichan u smislu da su autori u nameri da zakokruzhe svoju prichu uneli neke elemente koji su nauchno-logichki problematichni (npr. ono o zvucima iz pakla, prolazu preko crvenog mora i sl.) tako da to potiskuje druge chinjenice koje su logichki znatno jache npr. ne mozhe se opovrgnutim da se u odredjenim rechima po odredjenom sistemu preslikavanja dobija broj 666. Sad ko hoce mozhe to da povezuje sa biblijom ko nece ne mora.

Shto se tiche priche o kontroli uma toga danas imash na svakom koraku, ali je sve to josh uvek posredno. Uz malo discipline i cvrste volje chovek se nekako izbori sa tim. Ovde se pak radi o mogucnosti da ti se neko direktno petlja u telo a da ti to i neznash. Npr ako se taj chip napuni nanosondama ili specifichnim (svojstven za vlasnikovu DNA) virusom - eto tebi "kvara" u organizmu kad gazdama padne za shodno, a tragova uzroka ne mora ni da bude.

Da se vratim na kartu - kod ove koja se nama servira nema toliko negativnih efekata koliko je potencijal takve stvari ali ih svakako ima. Svidja mi se to shto se pravi od jacheg materijala nego klasichne karte i po svom izgledu je laksha za chuvanje i upotrebu, ali zato smatram da neke podatke kao npr. otiske prstiju ne bi trebala da sadrzhi. U principu po meni bi bilo najbolje kada bi se na te nove karte ubacivali samo elementi koji se koriste i na starim kartama po principu "najbolje od oboje".

Problem cele priche je shto je na prvom mestu nasha domaca vlast odushevljena idejom da drzhi svoje gradjane pod shto vecom kontrolom, a to shto ce time da se sluzhi i ostatak EU(sveta) to je za njih tek sitna kolateralna shteta.
Sačuvana

visina: u manjku
tezhina: u vishku
hrabrost: vojnichka
inteligencija: samo u elementarnim tragovima
Led_Zeppelin
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Lokacija: Carina-Vračar
Država: Srbija
Horoskop: Rak
Poruke: 92



« Odgovor #13 poslato: 05.10.2008. 20:59:07 »

Filmova,tipa teorija zavere,ima na pregrst,knjiga o kontroli uma takolje,od tih filmova pogledao sam 2,a za ugradnju tih cipova mi je zapalo za oko postoje vec firme za pravljenje,par amera se vec javilo dobrovljno iz straha zbog straha od terorizma,ti se cipovi inace ugradjuju u pasose amerikanaca kako bi se njihovi polozaji u inostranstvu stalno znali,a kao jedna od dobrih strana se navodi to da ce u buducnosti biti sve u cipovima,pa nece biti kradje u smoposlugama,direktno ce se sa vaseg cipa skidati novac kad napustite samoposlugu,cipovi ce sadrzati sve inf o vama,pa ko bude zeleo da bude globalno zigosan kao stoka nek izvoli...
Sto se tice kontrole uma,ko zna koliko je sprovedeno istrazivanja,potroseno para,napravljeno droga,napisano knjiga,jos od vijetnamskog rata,no za nas obicne ljude,u javnim krugovima jos uvek niko nije ovladao ovom tehnikom,mada...
Istina je tamo negde... Grin Opet to najverovatnije nema veze sa pomenutim ciovima...
Elem,ovi nasi cipovi nemaju veze s tim,nismo mi toliko haj-tek razvijeni,pa nema razloga za paniku,ti cipovi su tu s namerom da pandurima olaksaju posao u pogledu ocitavanja podataka vezanih za dosije...
S toga na tebi je da odlucis hoces li ili neces da im olaksas posao...Mozes bez straha ugraditi cip,mada ja licno nisam za olaksanje posla...  Grin
Sačuvana
umiljan
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Miljan Ugrinic
Mesto: Beograd
Država: Srbija
Poruke: 14


« Odgovor #14 poslato: 14.06.2009. 03:02:15 »

Koliko ja znam obe licne karte vaze po 5 godina.

A sto se tice nekog pracenja zar ona ne bi trebala da ima neko napajanje za tako nesto?

I zbog cega se svi toliko boje pracenja?
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #15 poslato: 14.06.2009. 07:11:54 »

Lična karta s ačipom važi 10 godina. Ona ne može da se korsiti za praćenje jer je kontaktna. Očitavanje kartice je moguće samo ako se ona fizički stavi  učitač.

Sa pasošima je druga priča: njih j emoguće očitati bežično i bez znanja vlasnika. Nije potrebno napajanje.

Pročitaj Ko sve čita čip koji je ugrađen u vaš pasoš?

Sačuvana

alexg
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
AlexG
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Škorpija
Poruke: 143


Amicitia Vera Rara Avis In Terra!



« Odgovor #16 poslato: 27.06.2009. 04:54:05 »

Zanimljivo, dosta sam članaka pročitao na tu temu: čip ili ne... Teorije zavere, načini praćenja, ne kažem da ne bih saslušao ljude koji misle da je to istina, ali... Savremena tehnologija je toliko uznapredovala, da mislim da postoje mnogi drugi načini da se ljudi prate (ako bi to bio nečiji primarni cilj)... Mislim, danas ne treba imati neki uređaj kod sebe, pa dovoljno je da ti satelit ''pročita'' šta čitaš u današnjim novinama...a kamoli da ''vidi'' gde si.

Što se tiče ličnih dokumenata, mene više buni ovaj izbor: lična karta-može se imati LK sa čipom ili bez čipa, dok pasoši imaju čip po ''defaultu''... Zašto?! Posedovanje lične karte je pravo i obaveza svakog od nas, dok je posedovanje pasoša samo pravo, dakle možemo da ga imamo, ali i ne moramo. A, u pasošu stoji čip.
Jedan vodič mi je rekao (sad, da li lupa ili ne, ja to ne znam :-) da čip u pasošu ima svrhu ''daljinskog očitavanja prolaska granice'', a to mi i ima logike. Naime, prošle godine sam se čudio kako mađarski autobusi sa turistima prolaze granični prelaz Evzoni, na ulazu u Grčku, bez zaustavljanja, na šta mi je vodič rekao da je to uobičajeno u Šengen zoni jer ih sistem ''očita'' prilikom prolaska ispod senzora, i da su zato kontrole retke kada je reč o EU državljanima. Mislim, svakako da ima neku svrhu, ali moram da priznam, daleko sam od mišljenja da je to zbog ciljanog praćenja kretanja...

A, što se tiče izbora LK sa čipom ili bez... ja (kada istekne mi ''stara'') svakako uzimam sa čipom. Prvenstveno, što nema novih troškova, osim takse, ukoliko se promeni adresa. Na dalje, LK samo pružim službeniku (bilo koje institucije), tako da nema više fotokopiranja LK za raznorazne potrebe. I još jedna prednost, po mom mišljenju, iako je do primene te prednosti još (relativno) daleko: nedavno usvojeni Zakon o elektronskom potpisu kojim će se omogućiti e-potpisivanje javnih isprava (a ko radi u ''tim vodama'' zna da je prednost)  uz LK kojom se, takođe elektronskim očitavanjem, dokazuje identitet, a to se omogućuje čipom. Dakle, par prednosti, iako ja poštujem i ljude koji su protiv LK sa čipom....

I još jedna ''sitnica koja mi je upala u oči''... Nova LK je na ćiriličnom pismu, što i treba da bude, ali unos ličnog imena je izbor vlasnika LK... (latinica ili ćirilica) dok mesto izdavanja LK, mesto rođenja su takođe na ćirilici... Apsurd... Pola LK na latinici, pola na ćirilici... Po meni, bolje je bilo uraditi rešenje po kome je LK ispisana ćirilicom u celosti, a elektronskim očitavanjem omogućiti ispis i na latinici, jeziku manjina i engleskom jeziku (elem, za slučaj legitimisanja negde u inostranstvu). Ovo kažem jer u doglednoj budućnosti ćemo (valjda) po EU putovati bez pasoša (možda :-)))), ali ćemo morati nositi ID...

Uostalom, dat nam je izbor, pa kako ko misli da treba....čip ili ne, izvadiće odgovarajući dokument...
Sačuvana
alex
provereni korisnici
početnik
*
Poruke: 7


« Odgovor #17 poslato: 07.09.2009. 18:53:36 »

Pre neki dan izvadih licnu kartu sa cipom. Licna karta vazi 5 godina a ne 10. posle 5 godina mora se vaditi nova jer je na njoj odstampan datum do kada vazi.

Svi vi koji se plasite pracenja trebalo bi da bacite mobilne telefone (ili da trazite neke bez cipa) koji u sebi imaju sim karticu koja ima isti taj cip, ali za razliku od licne karte mobilni ima svoje napajanje i emituje signal tako da vas sigruno mogu pratiti. Takodje vecina vas paranoicnih sigurno ima neku od platnih kartica sa cipom ili sa magnetnom trakom na kojoj su mnogo osetljiviji podaci nego na licnok karti. Nesto nisam cuo da se neko bunio protiv ovih kartica.

Znate li koliko u vasim kompjuterima ima privatnih podataka do kojih je mnogo lakse doci nego ukrasti licnu kartu.

I na kraju vi koji ste uplaseni za svoju privatnost, toliko ste vazni da mozete sve svoje privatne podatke okaciti na bilbord i ostaviti ih tu nekoliko godina i nista vam se ne bi desilo. Ako nekom trebaju bas vasi licni podaci on ce ih na neki nacin nabaviti imali vi licnu kartu sa cipom ili bez.

Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.668 sekundi sa 35 upita.