Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Užice na Internetu
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Srpski energator čudo od motora  (Pročitano 5930 puta)
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 04.11.2008. 20:30:18 »

http://www.glas-javnosti.rs/clanak/ljudi-i-dogadjaji/glas-javnosti-04-11-2008/srpski-energator-cudo-od-motora

NAGRADA ZA NAJBOLJI IZUM U 2008. VUJU GORDIĆU

Srpski energator čudo od motora

Uz utrošak iste količine goriva, automobil sa njegovim motorom preći će deset puta duži put od automobila sa klasičnim

Profesor dr Vujo Gordić, diplomirani mašinski inžinjer iz Užica, dobio je na nedavno završenom Međunarodnom festivalu inovacija, znanja i stvaralaštva ‘’Tesla fest 2008’’ u Novom Sadu, nagradu za najbolji izum u ovoj godini. Motor koji, tvrdi Gordić, na istu količinu uložene energije pravi 12,68 puta veći obrtni moment nego klasični motori sa unutrašnjim sagorevanjem, fascinirao je žiri, jer uz utrošak iste količine goriva, automobil sa njegovim motorom preći će deset puta duži put od automobila sa standardnim SUS motorom!

Svoj izum za koji je dobio i nagradu Rumunskog nacionalnog instituta iz grada Jašija, Gordić je nazvao ‘’trofazni naizmenični klipno-radijalni hidraulički-pneumatički motor’’, a u izradu prototipa, koja je trajala dugi niz godina uložio je više od 5.000 evra, hiljade i hiljade sati rada, promišljanja, računanja...

- Sve je počelo s mojim doktoratom iz oblasti mašinstva koji sam 1983. godine odbranio na Univerzitetu u Kragujevcu. U tom doktoratu sam energetski bilans hteo da spustim sa nivoa molekula na nivo atoma, ali sam naišao na snažan otpor termodinamičara i fizičara jer se moje razmišljanje nije uklapalo u tzv. kinematsko-molekularnu teoriju koja je objasnila Prvi zakon termodinamike. Ja sam za bilans energije na nivou atoma koristio treći NJutnov zakon iz čega je proistekla jednačina termodinamičkog oscilatora. Iz matematičkog modela termodinamičkog oscilatora proistekao je mehanički oscilator, koji je osnova ovog rešenja - objašnjava Gordić složeni put kojim je stigao do ovog nesvakidašnjeg rešenja.

Sam motor čiji je prototip izazvao veliku pažnju na ‘’Tesla festu 2008’’ i dobio nagradu 17-članog žirija stručnjaka neverovatan je, a opet prost sistem poluga, osovina, ventila, klipova...

- Sastavljen je iz mehaničkih oscilatora postavljenih pod uglom od 120 stepeni, koji se sastoje iz sistema poluga koje predstavljaju Keplerove zakone, Prvi, drugi i treći i Ptolomejev princip. Svedeno na svima razumljiv jezik, u izradi ovog motora koristio sam isključivo prirodne zakone, odnosno, zakoni fizike pretočeni su u ovaj motor, čiji je princip rada zasnovan na točku koji ima dve ose - kaže Gordić.

Da bi njegov motor radio, potreban je, nastavlja užički inovator, pritisak koji na klipove prenosi fluid, tečni ili gasoviti. U konkretnoj primeni u automobilu, Gordićev motor mogao bi se koristiti preko sistema gasne turbine tako što bi se, objašnjava ovaj Užičanin, iz sistema izvukla turbina, a stavio ovaj motor. Dalje bi ovaj motor pokretao generator, a generator bi proizvodio struju koja bi pokretala vozilo.

- Ovaj motor je trofazni, ima sve osobine Teslinog trofaznog motora, a naizmenični je zato što u cilindru pritisak fluida pola kruga ide sa strane klipnjače, a pola kruga sa strane klipa - nastavlja Gordić.

Na hidropostrojenjima, u hidroelektranama, ovaj motor bi se koristio umesto turbine, a učinak bi se ogledao u i do hiljadu puta manjoj potrošnji vode iz rezervoara... Tajna je, kaže Gordić u sledećem:
- Svi motori i turbine su kinematski koncipirani tako da proizvode momenat inercije koji deluje

kontramomentu sile koja je korisna. Razlika koja se pravi je smanjenje efikasnosti uređaja. Ovo je prvi uređaj čija kinematika zadovoljava u fizici poznati izraz da je moment količine kretanja konstantan ili u astronomiji izraz konstantne sektorske brzine - objašnjava Gordić.
Prototip koji je nastao posle hiljada sati rada, kaže Gordić, radi savršeno, motor se ne greje, nije mu potrebno hlađenje, a zbog poluga koje prave centripetalno ubrzanje nema ni vibracija.

- Mehanizam nema zamajac i nema hladnjak, nema gubitaka koji bi se manifestovali kao vibracije, zvuk i toplota... Prototip radi, većina parametara matematički je dokazana, a postoji inicijativa da stručnjaci EPS-a preuzmu motor i da izvrše određena merenja odnosno da provere matematički model - kaže Gordić koji je svom izumu nadenuo ime - srpski energator.

Zoran Šaponjić
Sačuvana

maler
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Duško
Mesto: Užice
Lokacija: Vozdovac-Kameno Korito
Država: Srbija
Horoskop: Vaga
Poruke: 243



« Odgovor #1 poslato: 05.11.2008. 05:14:19 »

U proseku svake dve godine, neki naš genije izume perpetuum mobile. Izađu o njemu 2-3 članka u novinama, dok neko pametan ne ukaže da je u pitanju "greška u koracima". Nadam se da ovo nije još jedan od takvih izuma, ali specifičan način izražavanja Cheesy ukazuje na suprotno
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #2 poslato: 05.11.2008. 05:34:00 »

Danas ljudi proglasavaju perpetuum mobileom sve sto ne razumeju kako radi.
Sačuvana

knezofil
Mel
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Poruke: 571


srednji je prednji ako ispred njega ima pozadi


« Odgovor #3 poslato: 05.11.2008. 06:05:11 »

(at)maler
pa gde je u tesku uopste pomenut PM?

ovde je samo rec o boljem stepenu iskoriscenja
Sačuvana
maler
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Duško
Mesto: Užice
Lokacija: Vozdovac-Kameno Korito
Država: Srbija
Horoskop: Vaga
Poruke: 243



« Odgovor #4 poslato: 05.11.2008. 06:47:07 »


Danas ljudi proglasavaju perpetuum mobileom sve sto ne razumeju kako radi.

Pa ja stvarno nisam razumeo kako to radi. Ako ti jesi, skidam kapu.

(at)maler
pa gde je u tesku uopste pomenut PM?

ovde je samo rec o boljem stepenu iskoriscenja

Da, 12,68 puta većem stepenu iskorišćenja. Cheesy

Ako se ispune najave, ovo će biti jedan od najvažnijih izuma u istoriji. U jeku nestašice nafte izumeti motor koji smanjuje potrošnju 10x... Amerika nema para kojima bi to platila smile.
Sačuvana

Ne lečim tuđe frustracije po forumima (uključujući PP).
knezofil
Mel
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Poruke: 571


srednji je prednji ako ispred njega ima pozadi


« Odgovor #5 poslato: 05.11.2008. 06:57:04 »

pa da... pitanje je i na koliokom je to opterecenju motora to mereno... tih 12 puta smile takve stvari su podlozne manipulacijama brojkama. Ali, ne kazem da ih ima ovde. Ipak, to za sad treba shvatiti kao "samo" tehnicku inovaciju, kojih ima mali milion, u svim oblastima. Dug je (i cesto nemoguc) put do bilo kakve implementacije.
Sačuvana
Led_Zeppelin
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Lokacija: Carina-Vračar
Država: Srbija
Horoskop: Rak
Poruke: 92



« Odgovor #6 poslato: 05.11.2008. 23:42:44 »

Kao prvo stepen iskoriscenja NE MOZE biti veci za 12,68 puta... Stepen iskoriscenja se moze kretati u granicama od 0 do 1... Znaci max stepen iskoriscenja je 1,sto znaci da onoliko koliko ulozimo energije,toliko dobijemo izvrsenog rada...Sto je u teoriji samo moguce,jer onda bi bio napravljen kruzni proces,sa max iskoriscenjem,tj beskonacan kruzni proces... Sto proistice iz zakona o odrzanju energije koji kaze ;energija se ne moze ni iz cega stvoriti,niti unistiti,vec moze prelaziti iz jednog oblika u drugi;... No kako rekoh,to je samo u teoriji moguce iz razloga prelaska enegije iz "viseg nivoa" u energiju "nizeg nivoa",tj. odavanja enegije preko buke,vibracije,toplote,gubitaka... Sto se tice perpetuum mobila,postoje dva,tj. perpetuum mobile prve i druge vrste,a to je vezano za termodinamiku(da ne objasnjavam), sto se tice kinematsko-molekularne teorije,nisam bas siguran za nju,al predpostavljam da ona nalazi primenu u formulama koje definisu I princip termodinamike,a da se ona danas naziva bilans energija,barem su nas tako ucili(nije mi bas najsvezije pamcenje,posto su nam to predavali u drugoj godini)...
A sto se samog izuma tice izgleda da je lik nasao nacin da iskoristi kontra silu,to je npr. kod motora povratni hod,kao sto za svaku silu postoji kontra sila koja deluje u istom pravcu,a suprotnom smeru...
Ovo je genijalno i za svaku pohvalu,naravno,ako se ispostavi kao tacno... Cheesy A nadajmo se da hoce...
Mene jedino brine zaustavljanje tog sistema zbog istosmernosti momenta inercije i momentu korisne sile...
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #7 poslato: 06.11.2008. 00:28:31 »


Kao prvo stepen iskoriscenja NE MOZE biti veci za 12,68 puta... Stepen iskoriscenja se moze kretati u granicama od 0 do 1... Znaci max stepen iskoriscenja je 1,sto znaci da onoliko koliko ulozimo energije,toliko dobijemo izvrsenog rada...


Gordić i ne tvrdi da je napravio mašinu koja ima stepen iskorišćenja 12.68, već da njegov motor pravi 12.68 puta veći moment nego klasičan motora. Ako to prevedemo na stepen iskorišćenja, od 12.68 puta, to još uvek nije verovatno ni blizu 1 već je 12.68 puta veće od stepena iskorišćenja klasičnog motora, koji je,uzgred budi rečeno ionako prilično nizak.

Sačuvana

knezofil
Mel
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Poruke: 571


srednji je prednji ako ispred njega ima pozadi


« Odgovor #8 poslato: 06.11.2008. 00:31:27 »


Kao prvo stepen iskoriscenja NE MOZE biti veci za 12,68 puta...


ne znam sta si hteo da kazes, da li "ne moze biti veci za 12", ili "ne moze biti veci 12 puta", verovatno ovo drugo? U teoriji, moze biti veci 12 puta, posto je svaki broj od 0 do 1 deljiv sa 12, je l' tako? Wink

ali, nije bitno, posto u clanku se pominje da je predjeni put 12 puta veci, a ne stepen iskoriscenja... ja sam rekao da je stvar u boljem stepenu, nisam navodio koliko boljem, a posle je malerov komentar bio saljiv, pa mislim da ni on nije naporavio tu grubu gresku (koju uzgred, nisam ni primetio smile )
Sačuvana
Led_Zeppelin
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Lokacija: Carina-Vračar
Država: Srbija
Horoskop: Rak
Poruke: 92



« Odgovor #9 poslato: 06.11.2008. 00:54:44 »

Kao prvo rekao sam:"Da ne moze step isk biti veci za 12.68 puta",a ne da je on toliki... Da ispravim Pedju. Tongue
A knezofil-u mislio sam na drugo(12.68 puta veci)...
A ne moze biti veci,posto mislim da step isk motora kako benzinaca,tako i dizel motora ide od 0.2-0.3 kolko mi se cini,a kad se to pomnozi sa 12.68,premasuje vrednost 1... Grin Tongue
Pa ja sam masinac,profesionalna deformacija,tako nesto mi prosto z abode oci,po defoltu... Grin
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  



Užice na Internetu
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.955 sekundi sa 35 upita.