Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Užice na Internetu
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Ponude tri mobilna operatera  (Pročitano 1895 puta)
Rašo
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Škorpija
Poruke: 3321


« poslato: 18.06.2007. 16:09:54 »

    GLAS JAVNOSTI


Tri operatera mobilne telefonije u borbi za korisnike prevrću i nebo i zemlju


Iza jeftine ponude niz skrivenih troškova

Ako građanin kupi telefon "samsung H160" za dinar, mora da potpiše postpejd ugovor na dve godine uz minimalnu pretplatu od 180 dinara, pa će tako potrošiti 28.320 dinara kako bi "besplatno" dobio aparat, koji košta 5.000

BEOGRAD - Već nekoliko meseci u Srbiji vlada prava marketinška histerija operatera mobilne telefonije, Mobilne telefonije Srbije i "Telenora", koji u iščekivanju početka rada trećeg konkurenta prevrću i nebo i zemlju ne bi li došli do još kojeg pretplatnika. Kako se primiče trenutak u kojem će osim 064 i 063, zaživeti i mreža 060, reklamne poruke ova dva giganta postaju sve učestalije i ugušile su i one agresivne o deterdžentu.
Pre nekoliko dana, na TV ekrane napokon je stupio i novi operater "Vip" sa svojom "nepristojnom ponudom" od 1.000 dinara poklon-kredita za sve koji kupe njegovu karticu od sto dinara. Koliko će koštati minut razgovora niti se zna, niti iko pita, ali kartice idu "kao alva", pa je prvi kontingent rasprodat praktično istog dana kada je stigao u kioske.

Videvši sve to, "Telenor" i MTS reagovali su munjevito, izbacujući nove pripejd pakete sa prepolovljenim cenama impulsa, a preko oglasa se nude telefoni za jedan dinar, razgovori za nula dinara, reciklaža starih telefona, pa čak i karte za koncert Zdravka Čolića. MTS je, zatim, uveo nagradnu igru, a "Telenor" najavio jeftiniji "letnji roming".
Iako u prvi mah može izgledati kako su se srpski građani nenadano našli u potrošačkom raju u kojem im svi iskreno nude "i jare i pare", istina je da u kapitalizmu reč besplatno ne postoji. Ako se nove ponude pogledaju detaljnije, moguće je uočiti bar tri zakonitosti - jedna je da se operateri upinju da klijente vežu dvogodišnjim postpejd ugovorima kako ne bi mogli da "prelete" kod konkurenta koji nudi bolje uslove, druga je da su oba provajdera do sada građane "pljačkala" visokim cenama jer, kako drugačije objasniti to što su baš sada tako lako prepolovili cene i treća je da iza svake neverovatno jeftine ponude stoji niz skrivenih troškova.
      

ZDRAVA KONKURENCIJA

Ipak, na aktuelnu situaciju u mobilnim telekomunikacijama ne treba gledati sasvim crno. Dovoljno je setiti se ovog istog perioda prošle godine, kada je bilo skoro nezamislivo da neki operater prodaje telefone po višestruko nižim cenama od tržišnih, a impulsi su bili znatno skuplji. Danas i MTS i "Telenor" nude pripejd pakete u kojima minut razgovora košta samo 3,3, odnosno 3,4 dinara, uz kupljeni broj dobijaju se sve veći besplatni krediti, a MTS uz pojedine pakete čak nudi i besplatne dopune svakog meseca. Kada kroz mesec dana "Vip" počne da nudi i postpejd pakete, može se očekivati odgovarajući pad cena i kod prva dva operatera. Kako će se treći operater pokazati ostaje da se vidi, ali jedan od krupnijih problema sigurno će mu biti tehnološki zaostatak za MTS-om i "Telenorom" i nemogućnost bržeg prenosa podataka i pristupa mobilnom Internetu.
      
   
   

Na primeru to izgleda ovako. "Telenorova" akcija reciklaže mobilnih telefona omogućava klijentu da uz reciklirani aparat dobije popust do 1.500 dinara pri kupovini nekog od telefona iz "džinovskog izbora" ove kompanije, pod uslovom da potpiše postpejd ugovor na dve godine. Ako klijent recimo izabere model "samsung Dž160" može da ga dobije po ceni od samo jedan dinar, ali samo uz postpejd paket "Više priče 1.000" ili skuplji, za koji minimalna mesečna potrošnja iznosi 1.180 dinara, minut razgovora u okviru "Telenor" mreže 4,72 dinara, a van mreže 8,85 dinara. To znači da će za dve godine, klijent morati da potroši bar 28.320 dinara, kako bi "besplatno" dobio telefon koji, inače, košta oko 5.000 dinara. Za traženih 28.320 dinara, taj mobilni telefon moguće je kupiti u prodavnici po punoj ceni i telefonirati praktično isto toliko vremena kao uz predloženi postpejd ugovor, koristeći "Priču", novi pripejd paket "Telenora". U tom slučaju je, naravno, odmah potrebno imati novac za telefon, ali se zauzvrat dobija mogućnost promene operatera ili tarifnog paketa čim se ukaže bolja ponuda na tržištu.

Sličan primer može se naći i kod MTS-a, koji je nedavno ponudio telefon "samsung Dž510", po ceni od jednog dinara, uz koji poklanja i po dve karte za koncert Zdravka Čolića. Sve što treba da se uradi je da se potpiše dvogodišnji postpejd ugovor uz bilo koji tarifni paket. Najjeftiniji je "bel 50" sa pretplatom od 354 dinara, ali u njemu minut razgovora u okviru MTS mreže košta 8,85 dinara, a van nje čak 10,62 dinara. Moguće je uzeti i skuplji paket, poput "bel 200", u kojem je cena razgovora niža i iznosi 5,9 i 10,62 dinara, ali je pretplata 1.062 dinara. U prvom slučaju postpejd paket se isplati samo ako se koriste isključivo impulsi iz pretplate od 354 dinara, odnosno ako se razgovara oko 100 sekundi dnevno i to najviše sa drugim korisnicima MTS-a, dok najnoviji pripejd paket MTS-a, "Laki", anulira prednosti skupljih "bel" tarifa.

I čudesne ponude, kao što su potpuno besplatni pozivi, "ne drže vodu". Recimo besplatni porodični razgovori MTS-a, u stvari koštaju 413 dinara mesečno po broju, odnosno 1.652 dinara za prosečnu četvoročlanu porodicu. Pri tom, uspostavljanje veze se svaki put naplaćuje dodatnih 1,77 dinara, pa ako u uverenju da se ništa ne plaća svaki od članova porodice po dva puta dnevno nazove ostala tri člana, "besplatni račun" će se uvećati za još 1.274 dinara, na ukupno 2.926 dinara.

Iako je teško pronaći realno opravdanje za to, naplata uspostave poziva je praksa domaćih operatera, pa tako "Telenor" na ovu "uslugu" ume da zalepi cenu i više od 3,5 dinara. Još grotesknije zvuči podatak da MTS naplaćuje odgovor na poziv (kada vam telefon zazvoni pa se javite) i to po ceni od 1,77 dinara.

Međutim, prvo mesto u "inovacijama" ipak pripada "Telenoru", koji se dosetio da stavi cenu na poziv sopstvenom "kol centru" i to ni manje ni više nego 11,68 dinara.
Dakle, ako se gledajući neku od neverovatno dobrih ponuda na televiziji zapitate: "da li je moguće", slobodno sebi odgovorite - nije.
A. Milošević
   
Sačuvana
fon Manštajn
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #1 poslato: 18.06.2007. 16:50:52 »

pa cinjenica koja je surovo tacna je da stvarno danas u modernom trzisnom sistemu tj. kapitalizmu rec besplatno jednostavno se ne zavrsava tu, vec uvek ide ono "besplatno, ali.." i to ali ponistava to besplatno, koje prakticno ne postoji danas...samo treba izabrati koje besplatno je najvise besplatno i koliko nam odgovara... cinjenica je da je situcaija mnogo povoljnija nego pre dve tri godine, a telefoni su postali potpuno pristupacni, ne samo za nosecnje i za  slucaj "ne daj boze moze da zatreba", vec i za svakodnevnu upotrebu...
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  



Užice na Internetu
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.042 sekundi sa 34 upita.