Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Predgovor Prvom Srpskom bukvaru  (Pročitano 3026 puta)
Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« poslato: 16.06.2006. 15:48:09 »

http://www.gutenberg.org/files/15791/15791-h/15791-h.htm

Link će vas odvesti do kompletnog dela Prvi Srpski BUKVAR koji je napisao niko drugi do otac našega jezika, Vuk Stefanović Karadžić.

Bukvar je osnova našeg jezika u kome ćete naći komparativne preglede našeg ćiriličnog pisma sa nekolicinom drugih. Vuk u njemu takodje ukazuje na teškoće koje je narod imao učeći crkveni (slavenoserbski) jezik, koji je u njegovo vreme bio zvanični jezik, u odnosu narodni jezik za koji se on uspeo izboriti. Pomenuti delovi će verovatno više interesovati ljubitelje lingvisitke no deo na koji bih ja želeo da vam skrenem pažnju jeste sam Predgovor u kome Vuk objasnjava važnost jezika kroz istoriju i njegov jedinstven koncept pisi kao sto govoris - citaj kao sto je napisano

Potrošite malo vašeg vremena da pročitate ovaj izvanredan predgovor:

"Што су гођ људи на овоме свијету измислили, ништа се не може испоредити с писмом. Пријатељу или знанцу своме, који је на далеко преко бијелог свијета, послати мисли своје на комаду артије; читати, што су други писали прије двије иљаде година, и написати, да могу други послије неколико иљада година читати; то је наука, која ум љуцки готово превазилази, и могло би се рећи, да је онај, који је први њу измислио, био више Бог, него човек. Писмо је отворило пут уму љуцкоме, да се приближи к Богу по могућству своме. Оно је измишљено, од прилике, прије четири иљаде година; и послије свога тешкога и чуднога постања тако је ласно постало, да данас на свијету нема никаква заната лакшега од њега; и тако се по свијету размложило, да данас у Европи има народа, у којима нема човека, да не зна читати и писати. Срби су овај дар Божиј примили тек са законом ришћанским, прије иљаду година; и прем да се у нашим народним пјесмама врло често књиге пишу и уче, опет су у народу нашему још врло ријетки људи, који знаду читати и писати! Што Срби још слабо почињу књигу учити, и што је још сва Српска књига у читању часловца и псалтира, томе је криво млого којешта; али што млоги учи по двије и по три године читати, па опет не може да научи, него остане сврзислово, томе су само криви буквари и учитељи. Сваки прави и паметни родољубац мора желити, да се и у нас буквари начине и школе уреде према данашњем вијеку; а онаке родољупце, који, „имајући ревност, но не по разуму“, вичу, да се ништа не поправља, него све да остаје по старом обичају, онаке, велим, ваља сажаљавати, и молити се Богу, да би ји опаметио и на прави пут извео. То је највећа разлика између човека паметна, и између простака, што паметан човек једнако жели и труди се, да што боље научи или измисли, и да он буде паметнији од својије стари, а његова ђеца од њега; простак пак све је рад, да остане, као што су му и стари били, а његова ђеца, као и он што је. Какав би јадан и жалостан род љуцки и овај свијет био, да су сви људи остајали онаки, као што су и њиови стари били! Бог је само безумним животињама усудио, да остају до вијека, као што су им и стари били; а човека је одредио, да се једнако учи, и све нараштај од нараштаја паметнији да постаје. Што се гођ људи по овој наредби Божјој већма труде и напредују, то све срећнији и славнији постају; а што се гођ већма лијене и задржавају, то наличнији на звјериње остају. Тако су пред нама измакли Енглези и Французи, и млоги други народи Европејски; тако су иза нас заостали млоги дивљаци по Африци и по Америци, који и данас живе голи по шумама и једу љуцко месо.

Да не узимамо за углед народе други закона и племена, но ево Руса, који су с нама једнога закона и племена. Они су прије сто година, како су њиов језик и писмо одвојили од црквенога језика и писма, познали, да су имена наши слова тешка и претешка за учење читати; зато су они још онда по њиовим школама мјесто аз, буки, вједи, глагољ, добро, јест, живјете, земља, иже, како, људи, мисљете, наш, он, покој, рци, слово, твердо, ферт, хјер, черв, почели, учити: а, бе, ве, ге, де, же, зе, і, ка, ел, ем, ен, о, пе, ер, ес, те, еф, хе, че. Истина да је овако сто пута лакше научити читати; али ни ово још нијесу права имена полугласни слова, јер, н. п. б не може се читати бе, док се не метне предањга е, него је његов прави глас бъ. Тако учитељ, који је рад кога најлакше да научи читати, ваља да му не казује никака имена слова, него само њиове гласове, које имају у читању; па онда нема срицања, него, како се познаду слова, одма се може читати. Тако може човек врло ласно за десет дана научити читати! Ја сам то огледао још прије неколико година у Бесарабији и у Србији, и сад овђе у Бечу. Кад сам овако почињао учити, подсмијевали су ми се млоги, који су по старом обичају научили читати; но колика је моја радост била, кад сам прошавше године у Али (Halle), у ондашњој славној и на далеко чувеној сиротињској кући, виђео, да иљаде ђеце тако уче читати!

Желећи од свега срца, да би се учење писма у народу нашему облакшало, написао сам овај буквар, у коме су слова намјештена по реду, како је кога глас најлакше изговорити."
Sačuvana

Proud son of Svarog!!!
immigré
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Poruke: 250


« Odgovor #1 poslato: 17.06.2006. 04:23:29 »

(za "Vlad Dracul"-a)       Ovaj sam tekst imao priliku da procitam pre podosta vremena, jer posedujem komplet knjiga, koji obuhvata sve sto je Vuk uspeo da pribelezi, kao i njegova razmisljanja . Tu se nalazi i ovo sto si naveo.U vezi izrecenoga teksta, trebalo bi se setiti barem nekoliko recenica iz zavestanja Stefana Nemanje(jedan mali deo):"Cuvajte cedo moje milo , jezik kao zemlju.Rec se moze izgubiti kao grad,kao zemlja,kao dusa.A sta je narod izgubi li jezik, zemlju, dusu.Ne uzimajte tudju rec u svoja usta .Uzmes li tudju rec , znaj da je nisi osvojio, nego si sebe otudjio...".  Kod nas postoji, trenutno, vrlo ozbiljan problem upotrebe pisma, izmedju ostalog.
      Ova tema nije posebno zanimljiva za vecinu ljudi na ovom forumu, zato cu da skratim.Kada se vratis u Srbiju(ako sam dobro shvatio, ti si iz okoline Pozege),prosetaj se da Uzica i pogledaj koliko radnji u centru grada ima cirilicni natpis na firmi.Imam utisak da je rad istaknutih licnosti iz srpske istorije(kao npr.Vuk Karadzic) , koji su u izuzetno teskim istorijskim uslovima stvorili nesto na sta se oslanja dobar deo srpske kulture,potpuno obezvredjen.
Sačuvana
immigré
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Poruke: 250


« Odgovor #2 poslato: 17.06.2006. 04:40:49 »

Cini mi se da tvoja interesovanja nisu bas srodna sa  vecim brojem tema na ovom forumu.
Sačuvana
Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #3 poslato: 17.06.2006. 06:23:54 »

Citat: "immigré"
Cini mi se da tvoja interesovanja nisu bas srodna sa  vecim brojem tema na ovom forumu.


Ja sam jednistven Tongue šalim se ali poenta većine mojih "ozbiljnih" postova je da neko pročita i nadam se nauči nešto o svom narodu čime će sutra možda bolje shvatiti sebe roll
Sačuvana

Proud son of Svarog!!!
immigré
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Poruke: 250


« Odgovor #4 poslato: 17.06.2006. 07:10:10 »

To su pohvalna razmisljanja, i ja ih podrzavam, ali mislim da si u manjini .
Sačuvana
Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #5 poslato: 17.06.2006. 07:31:30 »

Slažem se i sa tim... to se ne može promeniti berem ne tako brzo roll ali ne ide mi se u "stado" samo da bih se pridružio većini :? ja sam ja i ostaću samo ja mislio ispravno ili pogrešno ipak je moje i ja ga cenim kao i mišljenje svakog drugog ko ga podupre nekavim argumentima roll
Sačuvana

Proud son of Svarog!!!
immigré
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Poruke: 250


« Odgovor #6 poslato: 17.06.2006. 19:15:37 »

Da, "masovan ukus" moze da bude vrlo opasan.Ali , takodje treba puno energije, da bi ostao veran svojim stavovima.
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.057 sekundi sa 34 upita.