Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1] 2 3  Sve
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Predlog deklaracije o za  (Pročitano 14766 puta)
Tužibaba
Gost
« poslato: 29.08.2002. 01:33:25 »

Predlog deklaracije o za
Sačuvana
Boban
Gost
« Odgovor #1 poslato: 29.08.2002. 11:01:16 »

Imao bih mnogo ruznih stvari da kazem na racun onih koji insistiraju na cirilici. Napadni su dosadni, bezobrazni i daju sebi previse prava... dodjavola, jesmo li slobodni da biramo kojim cemo pismom pisati. Ja licno ne razlikujem ta dva pisma u smislu da pet minuta nakon sto sam procitao neki tekst ne znam da li je bio na cirilici ili latinici, ali posto mi se cela ta prica smucila, cim mi neko u poslu pomene cirilicu, odmah dizem cenu za 20%...
Sačuvana
Urbana
provereni korisnici
piskaralo
*****
Poruke: 613


« Odgovor #2 poslato: 29.08.2002. 14:47:04 »

hmmmmmmmm...
zaklela bih se da sam gundjala videvsi kojekakve natpise na javnim objektima (i putokazima) samo cirilicom.
nisam stekla utisak da je zapostavljena na racun latinice.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 29.08.2002. 17:40:27 »

Taskvi smo mi srbi, radikalni i idemo u krajnosti. Naravno da cirilicu treba negovati i cuvati, ali ko sto rece Boban, ovi ga preterase...

Mada, kad bolje razmislim, cak i j akoristim cirilicu sve manje, cak i onda kada latinica nije neophodna... mogao bih da se malo potrudim...
Sačuvana

aloalo
Gost
« Odgovor #4 poslato: 30.08.2002. 08:55:23 »

roll

(ostala bez teksta)
Sačuvana
Deda
Gost
« Odgovor #5 poslato: 30.08.2002. 10:59:46 »

... a tekst na latinici.  :mrgreen:

Boban malo preteruje, ali i ja sam od onih koji insistiraju na javnoj upotrebi cirilice.

Problem sa drustvom "Cirilica" (inace, iz NS) jeste da su svi zatucani mentoli ili jeftino-politicki profiteri.
Dok normalan svet ne posmatra to normalno situacija nece biti normalna...  :wink:
Sačuvana
Shaki
Gost
« Odgovor #6 poslato: 31.08.2002. 00:56:52 »

Totalno je normalno i ocekivano da se cirilica sve manje upotrebljava. I to se ne moze zaustaviti a posebno se cirilica ne moze uterati narodu. Sve veca upotreba kompjutera i sve vece povezivanje sa svetom ce dovesti do toga da cirilica bude sve vise potiskivana.
To je jedan side-effect globalizacije koji se ne moze posmatrati ni kao dobar ni kao los vec samo kao jedna neminovnost. Ono sto bi bilo tragedija je da se cirilica zaboravi ali to je nemoguce.

Jezik je nesto sto sluzi ljudima kao sredstvo komunikacije i kao takav on se neprekidno menja pod raznim uticajima menja. I sad neko insistiranje na "pravom srpskom jeziku" je smesno i apsurdno kad se vidi da je taj "pravi srpski jezik" zapravo gomila turcizama, germanizama itd.
Sačuvana
Boban
Gost
« Odgovor #7 poslato: 31.08.2002. 01:17:28 »

Boban uglavnom preteruje ali je i uglavnom u pravu.

Deda, ja sam se razocarao u tebe kao coveka i druga...
Sačuvana
Deda
Gost
« Odgovor #8 poslato: 31.08.2002. 05:00:07 »

Pa reko' ja: malo preteruje.
Uglavnom si u pravu kad ih deres za cifru.  :mrgreen:
Sačuvana
Boban
Gost
« Odgovor #9 poslato: 01.09.2002. 07:53:52 »

E danas sam totalno popizdeo u pokusaju da pronadjem neke knjige na latinici i u razgovoro sa nekoliko glavnih knjizara po gradu koji su takodje ocajni po istom pitanju resio da uzmem stvari u svoje ruke.
U tom smislu, vec preduzimam neke korake i nameran sam da pokrenem ediciju knjiga koje bi vazne srpske stvari prevodile na latinicu i tako cuvale od zaborava (citaj: bile dostupne onoj trecini ljudi koji znaju srpski ali ne znaju cirilicu...)
Sačuvana
Deda
Gost
« Odgovor #10 poslato: 02.09.2002. 00:52:51 »

Vidim, moracu malo da obidjem knjizare - ma kako to bilo opasno po moj budzet (zato sam i izbegavao tu zabavu  roll ) - da bih se u to uverio, Boby.
Buni me samo nesto: tzv. statisticki uzorak. Jer obe knjige koje sam pre neki dan iscitavao jesu na latinici: '5. oktobar' i "Nema malih uloga". Doduse, obe ne spadaju u pravu literaturu nego su vise novinarskog zanra...
Sačuvana
Ana
Gost
« Odgovor #11 poslato: 02.09.2002. 01:05:43 »

Moram da podrzim Bobana, doduse u samo jednom segmentu (na ostalo nisam obracala paznju - ne znam koje pismo citam, dok me neko ne pita). Pokusavala sam da nadjem knjigu bajki (neku lepu, veliku, ilustrovanu) za poklon detetu koje ne zivi u Jugoslaviji. Od tridesetak razlicitih knjiga nasla sam samo jednu stampanu latinicom. Jednu jedinu, i to katastrofalno uradjenu.
Mnogo je nasih ljudi koji bi voleli da im deca citaju srpski. A ne verujem da je bas neophodno da ih zbunjuju i cirilicom. Takodje, i deca koja zive ovde, latinicu uce sa 8 godina. I ne bi bilo lose da postoji neko zanimljivo stivo na kome bi mogla da vezbaju nauceno.
Sačuvana
aloalo
Gost
« Odgovor #12 poslato: 02.09.2002. 01:44:45 »

Zeznuli su nas sa 'Miroslavljevim jevandjeljem' i 'Oktoihom'.

'Bes zemlju kojoj trebaju deklaracije za zastitu sopstvenog pisma.
Sačuvana
David
Gost
« Odgovor #13 poslato: 02.09.2002. 04:53:13 »

Pa ja, i kad govorim svedski, govorim na cirilici... roll  :mrgreen:
Sačuvana
zabic
Gost
« Odgovor #14 poslato: 02.09.2002. 05:18:43 »

E, moram vam ispricat pricu kad je moja teta dosla da radi u Srbiju. Ona je nastavnica engleskog, i onda je dosla u tu neku osnovnu skolu u doba najveceg nacinalizma, u jeku rata. Normalno, korisila je tablu i na njoj pisala razne recenice na engleskom... i onda su deca dosla kuci i zalili se mamama i tatama kako nova uciteljica ne koristi cirilicu! sad, bila bi to smijurija da ljudi nisu po selu poceli pricati kako je ona hrvatski spijun i tako neke gluposti. direktor ju je zvao u kancelariju i objasnio lepo da je ona sada u srbiji i da se u srbiji pise samo cirilicom i da se ona mora tome prilagoditi, iako on zna da je to tesko je su "srbi u hrvatskoj bili prisiljeni da zaborave cirilicu". ona je rekla da joj mogu dati i otkaz, ali da engleski jezik nece pisati cirlicom...

ludilo.
Sačuvana
ace
Gost
« Odgovor #15 poslato: 02.09.2002. 05:30:19 »

"'Bes zemlju kojoj trebaju deklaracije za zastitu sopstvenog pisma."
 :mrgreen:


licno i cirilicu i latinicu usvajam kao svoja pisma kao decu grckog pisma.
Sačuvana
David
Gost
« Odgovor #16 poslato: 02.09.2002. 05:30:36 »

I teta = 'hrvatski spijun' je uvijek i samo 'Balkanski spijun'! roll

Ne brinite, vi koji se za 'izumiranje' cirilice plasite - dok je Banjaluke i natpisa na njenim radnjama, ona nestati nece!  roll
Sačuvana
zabic
Gost
« Odgovor #17 poslato: 02.09.2002. 05:33:57 »

ja se izvinjavam na manjoj nepreciznosti, govorili su ustaski spijun a ne hrvatski...
Sačuvana
Tata
Gost
« Odgovor #18 poslato: 02.09.2002. 06:18:01 »

E zabic, bas si me lepo nasmejao ovom pricom.

Prisetio sam se svoje zaj**ancije u srednjoj skoli kada sam na matematici poceo da se izrazavam u tisucama, sto je dovelo do raspitivanja o poreklu i citave male istrage o mom prezimenu (nije na ic). A bilo je to davne 1982. godine...
Sačuvana
Urbana
provereni korisnici
piskaralo
*****
Poruke: 613


« Odgovor #19 poslato: 02.09.2002. 07:37:06 »

mojoj mami se desilo da joj vanredni kandidat, koji polaze cetvrti razred gimnazije, pise francuski cirilicom.

nego...u slici, bez reci, a na zadatu temu:

http://pages.sprint.ca/mb18092/Files/kravica.jpg
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #20 poslato: 02.09.2002. 07:39:36 »

Citat: "Ana"

pita). Pokusavala sam da nadjem knjigu bajki (neku lepu, veliku, ilustrovanu) za poklon detetu koje ne zivi u Jugoslaviji. Od tridesetak razlicitih knjiga nasla sam samo jednu stampanu latinicom. Jednu jedinu, i to katastrofalno uradjenu.


A ja ne mogu da zamislim knjigu bajki na srpskom a da nisu na cirilici. Sve drugo je zesce huljenje na nas jezik...
Sačuvana

aloalo
Gost
« Odgovor #21 poslato: 02.09.2002. 07:47:49 »

Citat: "David"

Pa ja, i kad govorim svedski, govorim na cirilici... roll  :mrgreen:


Ovo je valjda trebalo da bude nesto duhovito?
Nadam se da svedski bolje govoris od srpskog.
Sačuvana
aloalo
Gost
« Odgovor #22 poslato: 02.09.2002. 07:51:57 »

Citat: "zabic"

E, moram vam ispricat pricu kad je moja teta dosla da radi u Srbiju. Ona je nastavnica engleskog, i onda je dosla u tu neku osnovnu skolu u doba najveceg nacinalizma, u jeku rata. Normalno, korisila je tablu i na njoj pisala razne recenice na engleskom... i onda su deca dosla kuci i zalili se mamama i tatama kako nova uciteljica ne koristi cirilicu! sad, bila bi to smijurija da ljudi nisu po selu poceli pricati kako je ona hrvatski spijun i tako neke gluposti. direktor ju je zvao u kancelariju i objasnio lepo da je ona sada u srbiji i da se u srbiji pise samo cirilicom i da se ona mora tome prilagoditi, iako on zna da je to tesko je su "srbi u hrvatskoj bili prisiljeni da zaborave cirilicu". ona je rekla da joj mogu dati i otkaz, ali da engleski jezik nece pisati cirlicom...

ludilo.



Izvini zabic,ne kazem da si izmislio,ali ova tvoja prica zvuci nevjerovatno.
Sačuvana
David
Gost
« Odgovor #23 poslato: 02.09.2002. 07:52:26 »

Duhovito za mene, za tebe ne mora biti - mozda se nekome 'smijem u brk', a?

A sta fali srpskom dijelu mog srpsko-hrvatskog jezika, a da to nije pomenuti hrvatski dio? Gramaticki nekorektno, malen fond rijeci, ti 'samo mrzovoljna'...?
Sačuvana
aloalo
Gost
« Odgovor #24 poslato: 02.09.2002. 08:05:01 »

Nemam primjedbu ,hrvatski dio ti je dobar.
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3  Sve
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.903 sekundi sa 35 upita.