Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: DiffServ konfiguracija za Canopy ili uopsteno  (Pročitano 1462 puta)
chapeco
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Filip
Mesto: Barac
Država: Srbija
Poruke: 2


« poslato: 25.03.2009. 20:17:47 »

Radi se o DiffServ principu za QoS u maloj ISP Motorola Canopy mrezi. Postoje RFC-ovi za Differentiated Services Code Points za EF i AF Per Hop Behavior, za QoS u mrezi. Malo sam istrazivao na internetu (Motorola Canopy materijali) i saznao da se preko SNMP na odredjene DSCP mapiraju odredjeni prioriteti, i tako mrezni uredjaj kad vidi prioritet, on brze ili sporije (preko reda) prosledi paket. Mene zanimaju 2 stvari i molio bih vas da mi razjasnite:

1. Ko obelezava pakete, npr. VoIP pakete (dakle, na uplink-u), tj. kako se postavlja njihov 6 bitni DSCP? Da li to treba konfigurisati u krajnjem terminalu, Subscriber Module-u ili gde vec? Da li npr. to radi ATA, da li njega treba konfigurisati?

2. Zasto su uopste u RFC-ovima dati RFC-ovi za DSCP-ove, tj. kojoj vrsti PHB dodeliti koji DSCP? Hocu da kazem da, ako korisnik/administrator sam moze da mapira DSCP na odredjene vrste servisa (zamolio bih nekoga da mi pojasni gde se to radi) i u SNMP se postavljaju prioriteti od strane administratora, cemu onda preporuke?

Hvala unapred i molim vas da mi preporucite neku literaturu dostupnu na internetu iz ove oblasti.
Filip
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 25.03.2009. 20:23:08 »

Oko Canopy ne znam nista, ali sam ovih dana imao malu diskusiju sa proizvodjacem Mikrotik OS-a oko njihove podrske DSP pa sam malo cunjao po literaturi i isksutvima drugih.

Koliko sam razumeo, DSCP postavlaj uredjaj kome je potreban prioritet (recimo VoiP uredjaj). Kako on to podesava zavisi od proizvodjaca a pkricno jedini nacin da se to sazna je da se snifuju paket i vidi sta je upisano u TOS.

Sačuvana

chapeco
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Filip
Mesto: Barac
Država: Srbija
Poruke: 2


« Odgovor #2 poslato: 25.03.2009. 20:42:15 »

Hvala na odgovoru. Imam jos jedno pitanje, za koje mislim da nije konkretno potrebno poznavanje Canopy-ja, vec mreza uopste. Nadam se da ce neko hteti da mi odgovori.
U SNMP za Canopy (nije bitno koja je oprema, vazan mi je princip) u odeljku Packet Filter Configuration mogu se cekirati sledeci tipovi paketskih filtara:

PPPoE
All IPv4
SMB (network neighborhood)
SNMP
Bootp Client
Bootp Server
IPv4 Multicast
User Defined Port 1 (See bellow)
User Defined Port 2 (See bellow)
User Defined Port 3 (See bellow)
All other IP
ARP
All others


Ovo 'see bellow' sto je pisalo se odnosi na 3 porta koja korisnik moze da definise i postoji opcija da se kod svakog od njih cekira Enabled i Disabled za TCP i UDP.
Molio bih nekog da mi pojasni, ako ima vremena, sta svaka od ovih gore opcija koja moze da se cekira prakticno znaci i koja bi bila najpreporucljivija konfiguracija za ISP koji svojim korisnicima nudi internet, VoIP i daljinsko nadgledanje imovine, sve kroz jednu istu Canopy vezu. Izvinjavam se ako je pitanje malo besmisleno, jos sam pocetnik. Hvala
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 25.03.2009. 20:49:10 »

To sve zavisi od nacina kako je cela tvoja mreza konfigurisana i od potreba tvojih korisnika. U svakom slucaju ta podesavanaj spadaju u najosnovnija, i ako to ne znas, onda moras angazovati nekog da ti to podesi kako treba. Ne mozes se baviti tim poslom ako nemas administratora koji poznaje te stvari.
Sačuvana

Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.843 sekundi sa 35 upita.