Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Kako napraviti WLAN mrezu koja moze da pokrije 500m  (Pročitano 3506 puta)
ivicav
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Ivica Vujovic
Mesto: Beograd
Lokacija: Zvezdara
Država: Srbija
Poruke: 8


« poslato: 25.06.2008. 20:20:38 »

Elem, pomagajte. smile U pitanju je jedno gradiliste na severu Rusije, da ne idem u detalje sad. Poenta je povezati jednu zgradu sa montaznim objektom koji se nalazi u delu od 500m od same zgrade. E sad, ogranicavajuci faktori: temperatura ima velike varijacije u toku godine i ide od -30 do +30C. Takodje je u pitanju velika vlaga vazduha i dosta kise i jakog vetra tako da otpada varijanta da oprema stoji napolju. Eventualno bi moglo da se izvede da prijemna antena stoji na krovu montaznog objekta. Sama zgrada je izgradjena od armiranog betona, dok je mont. obj. od nekakvog lima. Ideja je da se iza prozora unutar zgrade (prozor direktno gleda u kucicu) postavi jedan AP a da se drugi AP postavi unutar montaznog objekta. Od opreme nemam nista, ali nije problem da se obezbedi. Tacnije imam samo Linksys WRT54G koji verovatno ne moze da se iskoristi za to. Potrebno mi je da jedno 40-ak racunara unutar mont. obj. povezem na mrezu od 20-25 racunara unutar same zgrade gde i stoji server sa dokumentacijom koji se azurira trenutno rucno prenosnim hardovima svakih nedelju dana, sto je nedovoljno brzo, dok bi povezivanjem zgrada bilo obezbedjeno trenutno azuriranje. Imate li neku ideju, i ako da, neku preporuku gde da potrazim linkove sa nekim uputstvima za instalaciju opreme, s obzirom da nemam nikakvog iskustva u tome, a nemam ni koga da pitam jer sam sam.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 26.06.2008. 02:38:11 »

Uzmi dva grida od 16dB (mada bi verovatno radile i slabije antene, recimo dve kantene), i dva bridza, recimo TPLink 501. Mozes da probas da antene drzis u prostoriji, da ih uopste ne postavljas napolje, samo nemoj da gadjas kroz armirani zid, nego kroz prozorsko staklo. To bi moralo da radi.

Ako pak ne radi, onda izbaci samo antene napolje, a uradjaje ostavi unutra. Grid ti je zgodan jer je resetkast pa se nece na njemu mnogo skupljati sneg, a izdrzace i jaci vetar.

Bridzeve podesi da se povezu izmejdu sebe i onda smao urakni UTP kabal na switch u jednu i u drugu mrezu i sve ce to postati jedna mreza, kao da si ih spojio kablom.
Sačuvana

ivicav
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Ivica Vujovic
Mesto: Beograd
Lokacija: Zvezdara
Država: Srbija
Poruke: 8


« Odgovor #2 poslato: 26.06.2008. 15:36:57 »

Sjajno. Hvala puno. I da, mislis na ovaj TP Link?
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 26.06.2008. 15:51:20 »

Taj, mad anije obavezno bas taj uredjaj, ima jos slicnih u ponudi, taj sam naveo kao primer.

WRT koji imas bi takodje mogao da odradi posao smo je nezgodniji za podesavanje jer j enjemu prirodna namena da radi kao ruter a tebi treba bridz, pa ga treba namestati da radi kao bridz.
Sačuvana

ivicav
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Ivica Vujovic
Mesto: Beograd
Lokacija: Zvezdara
Država: Srbija
Poruke: 8


« Odgovor #4 poslato: 26.06.2008. 16:19:43 »

Da, kapiram. Elem, od grid antena imam samo ovo na raspolaganju:

http://shop.key.ru/shop/goods/55461/

A ovo su ostale antene u ponudi:

http://shop.key.ru/shop/goods/55461/

Malo me nervira sto sam ogranicen samo na ovog dobavljaca ali sta da se radi. Da li ovo moze da vrsi posao?
Sačuvana
ivicav
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Ivica Vujovic
Mesto: Beograd
Lokacija: Zvezdara
Država: Srbija
Poruke: 8


« Odgovor #5 poslato: 26.06.2008. 16:33:12 »

E da, nasao sam i ovo u ponudi. Ovaj AP bi trebalo da mi bude OK?

http://shop.key.ru/shop/goods/37274/

Kontam da je Linksys ipak malo bolji od TP LINK-a koga ionako nemam u ponudi?
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #6 poslato: 26.06.2008. 17:18:09 »

Gledaj ovako, ti imas malo rasojanje i opticku vidljivost. Ti j epipavo jer se ne smeju staviti prejake antene a 24dB je preterano u svakom pogledu.

Verujem da i sa antenom od 8 dB mozes da napravis sasvim dobru konekciju. Od ovih antena koje mozes da nabavis verovatno bi radile:

D-Link ANT24-0801
Level One WAN-2085
Level One WAN-2114
Level One WAN-2180


E sad, koju izabrati, to je tesko reci napamet.



Sto se uredjaja tice, nekoliko od ovih koje imas na raspolaganju verovatno moze da radi posao. Linksys je izvikan za dobar, a u stvari nije. Ima los prijemnik i nestabilan je. On jepopularan jer je otvoren za hakerisanje po njegovim podesavanjima a to tebi ne treba. No najveci problem ti je sto je to ruter pa ce to da ti pravi probleme oko podesavanja. Ovo ovoga sto imas u ponudi verovatno ce ti lepo raditi posao:

TRENDnet TEW-430APB
TRENDnet TEW-450APB
NetGear Wireless WG602
Level One WAP-0003
Level One WAP-0006
Level One WAP-0009

Obrati paznju da uredjaji kojima stoji da imaju vecu brziju od 10mbps, tu brzinu postizu u speijalnom rezimu koji mozes dobiti smao ako su sa obe strane ista dva uredjaja.



Sačuvana

ivicav
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Ivica Vujovic
Mesto: Beograd
Lokacija: Zvezdara
Država: Srbija
Poruke: 8


« Odgovor #7 poslato: 28.06.2008. 02:32:23 »

Sad sam pogledao razdaljinu. Negde od oko 300m (mozda malo manje) bi bilo tacno rastojanje izmedju antena. To znaci da je 24dB mnogo. I da bi 16dB bilo taman, a moze i manje. Kupovina bi bila na istom mestu tako da idu uredjaji u paru. E sad, ima li neka fora sa prikljuccima na AP-ove i koji kablovi se koriste za to?
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #8 poslato: 28.06.2008. 03:58:18 »

Za 300m trebalo bi da moze da se napravi kakva-takva veza i sa tim fabrickim antenicam akoje se dobijaju uz uredjaj. VErovatno bi i 12dB antene bile dovoljne a mozda i prejake.

Sto se konektora tice, vecian uredjaja korsiti RP-SMA konektore. Linksys koristi RP-TNC. Antene imaju obicno N konektor (mada videh na onom tvom sajtu da imaju i RP-SMA. U svakm slucaju, trebace ti antenski kabal, pa uzmi da sa jedne strane ima konektor koji odgovara anteni a sa druge uredjaju.
Sačuvana

ivicav
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Ivica Vujovic
Mesto: Beograd
Lokacija: Zvezdara
Država: Srbija
Poruke: 8


« Odgovor #9 poslato: 28.06.2008. 04:04:49 »

Zahvaljujem na iscrpnim informacijama. Od ogromne si pomoci. Javicu se kad uspostavim sve ovo. I naravno, ako budem imao problema. Wink
Sačuvana
ivicav
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Ivica Vujovic
Mesto: Beograd
Lokacija: Zvezdara
Država: Srbija
Poruke: 8


« Odgovor #10 poslato: 29.06.2008. 02:49:55 »

Imam jedno pitanje. Kako se racuna koja jacina antene je potrebna za ovo?

Edit: Zaboravite na ovo. Vec ima na sajtu sve lepo objasnjeno. Za pismene naravno.  embarrased
« Poslednja izmena: 29.06.2008. 03:29:06 ivicav » Sačuvana
ivicav
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Ivica Vujovic
Mesto: Beograd
Lokacija: Zvezdara
Država: Srbija
Poruke: 8


« Odgovor #11 poslato: 05.03.2009. 17:53:11 »

Elem, da se javim konacno. Uspeo sam da uspostavim link. Iskoristene su 2 antene D-Link ANT24-0801 i 2 AP-a TP-Link 501G. Nisam uzimao brze AP-ove zbog malih promena uslova. Inace, bitovka je premestena na nekih stotinak metara od upravne zgrade, sto mi je daleko olaksalo instalaciju. Opticka vidljivost je malo losija zbog neke metalne konstrukcije koju su postavili izmedju ali i bez toga se ostvaruje nekih 40-ak dB korisnog signala. Jos jednom se zahvaljujem na pomoci. Pozdrav iz Rusije.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #12 poslato: 05.03.2009. 22:48:51 »

Ako mislis na -40dBm to je prejak signal, smanji snage predajnika na obe strane, a ako treba stavi i slabije antene.
Sačuvana

Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.008 sekundi sa 36 upita.