Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: KONKRETAN PROBLEM  (Pročitano 3600 puta)
ivanel
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Ivan Lekic
Mesto: Topola
Poruke: 6


« poslato: 20.03.2008. 06:24:59 »

O wireless-u znam malo, skoro nimalo.
Već par dana listam strane vašeg foruma na teme bežičnog umrežavanja i dosta toga sam naučio
međutim ništa konkretno nema što bih mogao da primenim na svom problemu.

Problem se sastoji u tome što treba umrežiti dve tačke na rastojanju od 5-6km.
(gledano pravoliniski ili ti vazdušno) bez optičke vidljivosti (VIDI SLIKU na ) http://www.hp-media.co.yu/

Ono što je meni logično (a već sam spomenuo gore svoje kapacitete) jeste da na brdu između dve tačke treba postaviti neki "bridge"
no dali to ima smisla, dali je na mestu gde se postavlja "most" potrebna EL. energija, koje antene dolaze u obzir, šta treba od AP, rutera itd.

na svakom stručnom odgovoru biću veoma zhvalan..
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 20.03.2008. 15:47:10 »

Nema nikakve razlike u odnosu na to kako se i inace radi, samo je pitanje koliko para mozes da potrosis na to.

Najbolji slucaj bi bio sledeci:

Kod oba klijenta stavis AP uredjaje u klijent rezimu sa usmerenim antenama prema cvoru na brdu (pretpostavka je da oba klijenta imaju opticku vidljivost do cvora), a na cvorno mesto postavis dve usmerne antene svaku okrenutu ka pojedinom klijentu i dva AP bridge uredjaja u AP rezimu, jedan za jednog klijenta, drugi za drugog. Ta dva AP-a samo spojis obicnim UTP kablom i eto ti mreze. To ce da ti radi savrseno dobro za pristojne pare (na 2.5GHz).

Naravno, potrebno je da obezbedis napajanje uredjaja. Ako gore nemas struju, izvodljivo je napajanje iz akumulatora sa solarnim panelom za dopunjavanje, sto prilicno komplikuje i poskupljava stvar ali se da napraviti. Ako te to interesuje mogu ti dati kontakt coveka koji je upravo tako nesto napravio.

Ako ces da radis linkove na 5.8 GHz onda AP uredjaji postaju skupi do te mere da se mozda isplati umesto njih staviti Mikrotik na Routerboard.

Mozes da ustedis tako sto ces umesto dva uredjaja i dve usmerene antene na brdu, staviti samo jedan uredjaj i jednu antenu, ali antenu kruznog zracenja. S obzirom na rastojanje to moze da bude skripavo ali sasvim izvesno moze da se napravi da radi kako treba. Tu vec treba napraviti merenja da se ispita kakvi su signali.
Sačuvana

ivanel
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Ivan Lekic
Mesto: Topola
Poruke: 6


« Odgovor #2 poslato: 20.03.2008. 18:35:35 »

Hvala na odgovoru, nisam siguran za ovu omni antenu da je to ok. ali ako pro. kaže da treba tako onda uredu. doradio sam skicu prema uputstvima sa vašeg sajta i postavio na www.hp-media.co.yu iz iste ako bacite pogled videćete da mi je još uvek nejasno koje antene dolaze u obzir. inače što se same implementacije mreže tiče ni u ludilu istu nebih podizao sam, trenutno sam u fazi ispitivanja šta mi je sve neophodno i koliko to sve košta što mi je potrebno za ovaj projekat. Ukoliko je Vaše društvo sa uzice.net raspoloženo isti projekat možemo realizovati zajedno uz adekvatnu finansisku nadoknadu. Pozdrav..
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 20.03.2008. 21:19:18 »

Konkretan izbor opreme je stvar para.

Mikrotik koristite samo ako cete da radite link na 5.8GHz (jer je klasicna oprema za taj opseg skupa, pa po ceni dodje na isto). Mikrotik treba podesiti da radi kao bridge.

Mikrotik mozete koristite u dve izvedbe: jedna je da uzmete ROuterBoard ploce sa pripadajucom opremom, a druga da Mikrotik napravite od nekog starijeg racunara (recimo neki PII ili PIII). U prvom slucaju dobicete AP malih dimenizija koji se moze napajati na 12V. U drugom, dobicete mnogo jeftiniji AP, ali kome treba 220V.

S obzirom da vama taj link treba samo da bi ste proturili internet konekciju, milsim da nema razloga da komplikujete. Radite na 2.4GHz, sa usmerenim antenama i dva AP bridge-a na srednjoj tacki. To vam je jeftino i sasvim dobro resenje koje je lako podesiti i odrzavati.

Omni antenu sam pomenuo u smislu smanjenja troskova. Ne bi trebalo da ima problema da na rastojanju koje ste naveli imate problema i sa omni, ali svakako to valja proveriti. Svakako je bolje da koristite usmerne antene iz vise razloga, i tome treba teziti.

Kada racunate link nemojte racunati celo rastojanje jer vi u stvari treba da napravite dva linka, otprilike po 3 km svaki od njih. Sa uobicajenom opremom, uzmite usmerene antene od 24 dB i to ce biti vise nego dovoljno.

Usmerene antene za 2.4GHz cete naci u ReinkJet iz Sapca (www.reinkjet.co.yu), Grid 24 dB,  (samo narucite antene sa kratkim CFD kablovima, a ne one sa dugackim kablovima manjeg kvaliteta).

Za 5.8 Ghz imate veci izbor usmerenih antena u Voltplusu (www.voltplus.co.yu). Na tom rastojanju bi trebalo da radi bilo koja.

Sto se tice naseg angazmana, ako niste blizu Uzica, onda je to komplikovano izvesti, s obzirom da mora da se prvo vide lokacije pa pa na osnovu toga da se odredi sta tacno moze da se uradi i sa kojom opremom.

Sačuvana

ivanel
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Ivan Lekic
Mesto: Topola
Poruke: 6


« Odgovor #4 poslato: 21.03.2008. 07:42:15 »

Peđa, hvala na linkovima.. (zadivljen sam parabolom od 90cm P5532 za koju ste mi dali link www.voltplus.co.yu)
Sačuvana
ivanel
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Ivan Lekic
Mesto: Topola
Poruke: 6


« Odgovor #5 poslato: 21.03.2008. 07:56:01 »

Na netu nemogu da nađem konkretan odgovor:
u čemu je naj bitnija razlika kod antena od 2.4 i 5.1GHz,
nemojte se smejati jer znam da nisam dobro ukapirao ali iz tekstova koje sam nalazio po raznim forumima izlazi da se antene od 2.4GHz koriste kada vam treba brzina linka do 11Mb/s a antene od 5.1GHz kada je potreban protok do 54Mb/s.
(da nisam u pravu potvrđuje i činjenica da kad uzmem bilo koji W.ruter sa police u radnji većina radi na 2.4GHz a imaju istaknutu brzinu makar na kutiji od 54Mbs)..
zbog ovog problema nemogu da se odlučim lako dali praviti mrežu sa skice sa 5.1 ili 2.4GHz antenama..
(link između dve tačke mora biti jako stabilan jer će između ostalog prenostiti i video format sa IP kamera za nadzor),
a sa druge strane za ljude koji rade na tački 2 isti je i jedini izlaz ka internetu.
inače tačka 2 je hladnjača u selu Vinča na magistralnom putu KG - GM, a tačka 1 je moja kuća(radnja) u Topoli..
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #6 poslato: 21.03.2008. 08:01:41 »

Ako ti link treba za video -kamere, to je vec ozbiljan problem i ne bih mogao nesto konretno da te posavetujem. Onoliko koliko znam, to je da se video striming i wireless ne podnose bas najbolje.
Sačuvana

ivanel
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Ivan Lekic
Mesto: Topola
Poruke: 6


« Odgovor #7 poslato: 21.03.2008. 08:06:49 »

server za prijem video signala je na tački 2 tako da do tačke 1 nedolazi ništa "sirovo" (neznam dali je i ovako problem)..?
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #8 poslato: 21.03.2008. 14:56:55 »

Ja stvarno nikada nisam bio u prilici da probam tako nesto, a koliko znam, ljudi su imali problema. Wireless je tanak kada je u pitanju striming. Niej tu stvar samo u propusnoj moci, vec u tajmingu sto je slaba strana wireless-a.
Sačuvana

ivanel
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Ivan Lekic
Mesto: Topola
Poruke: 6


« Odgovor #9 poslato: 26.03.2008. 03:22:41 »

Nešto slično već radi na : www.zlatibor.co.yu odnosno http://212.200.143.179/view/index.shtml
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.01 sekundi sa 36 upita.