Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: napajanje racunara preko akumulatora  (Pročitano 2607 puta)
elmax
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
mile lukic
Mesto: beograd
Lokacija: rakovica
Država: srbija
Horoskop: Ovan
Poruke: 9


« poslato: 08.12.2007. 17:50:36 »

Da li neko ima semu napajanja PC racunara (radi se o pentium 1 ploci) preko 12V izvora (bilo da se radio o ispravljacu ili aku bateriji). Trazeci po netu uglavnom sam naisao na pisana uputstva i prepucavanja oko strujnog opreterecenja 12V i 5V izvora. Zanima me da li su naponi od -5V i -12V neophodni da bi ploca radila.
Unapred se svima zahvaljujem, a clanovima mreze i gospodinu Pedji sve cestitke na ulozenom trudu, vasa mreza je za sada naj veci izvor pravih informacija o bezicnom umrezavanju
elmax(at)kbcnet.co.yu
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 08.12.2007. 20:44:27 »

Za P1 plocu su potrebni naponi +12, -12, +5 i -5V.
Sve ovo se da dobiti iz akumulatora, samo je pitanje koliko se isplati.

Kolega Vlada iz Pranjana mi je rekao da je on cak prepravljao napajanje od Pc-a da radi na 12V. Ne znam kako i koliko je to isplativo, posto mi se icni da je maltene potrebno sve izmenjati.

Takodje na intenretu sam nalazio da se mogu nabaviti gotovi mofuli koji od 12V daju sve potrebne napone cak i za ATX. Cena jednog takvog modula je, cini mi se, oko 50-tak dolara.

Glavno pitanje je za koju namenu ti sve to treba i y kojim uslovima treba da radi.

Sačuvana

Kojoks
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Nebojsha Kojovic
Mesto: Uzice
Lokacija: Uzice
Država: Srbija
FaceBook: ima
Horoskop: Vaga
Poruke: 390




« Odgovor #2 poslato: 08.12.2007. 23:57:22 »

Pa zar nije bolje da pretvori napon sa baterije na 220 v koliko mu treba za napajanje i uopshte nemora da prepravlja staro napajanje a dobije isti efekat,tih shema ima koliko hocesh to je slichno kako da UPS radi samo shto ti treba da punish akumulator svakichas.Po meni je to bolja solucija ako napajash komp preko akumulatora.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 09.12.2007. 01:12:07 »

Ni to nije jeftino resenje a i gubici su veliki. Napraviti pretvarac koji od 12v= daje 220V~ a da ima stepen iskoriscenja veci od 50-tak procenata, je prilicno ozbiljan zadatak.
Sačuvana

elmax
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
mile lukic
Mesto: beograd
Lokacija: rakovica
Država: srbija
Horoskop: Ovan
Poruke: 9


« Odgovor #4 poslato: 11.12.2007. 01:22:30 »

uz sve duzno postovanje, za sada ne vidim da iko yna odgovor. Ne radi se o pravljenju nikakvog pretvaraca 12/220V,sve je to previse komplikovano (radio sam takve stvari) prosto me zanima, ako P1 ploci sa AT konektorom za napajanje dovedem samo napone 12V i 5V (nije problem u amperazi, i da zanemarimo da su na plocu prikljuceni bilo kakvi periferali, HARD, CD, FLOPY ...), da li ce ploca da proradi, ili su neophodni inaponi sa minus prefiksom,

Sačuvana
elmax
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
mile lukic
Mesto: beograd
Lokacija: rakovica
Država: srbija
Horoskop: Ovan
Poruke: 9


« Odgovor #5 poslato: 11.12.2007. 01:49:19 »

Jos bih da primetim jednu stvar, dosta ljudi je pogledalo temu, pa pretpostavljam da mnoge ovo i zanima. A razlog je da se P1 prepravi da radi kao ruter, a da se napajanje od 12V propusti kroz UTP kabl. Ovako bi se dobila mnogo kompaktnija masina, jos ako se hard zameni memorijskom karticom (video sam da tako radi KBC), stav bi bila po meni veoma interesantna. Sa neta sam skinuo jedan projekat sa sve PCB-om, ali pokusavam da realizujem nesto jos jednostavnije, ko je zainteresovan poslacu mu ...
 
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #6 poslato: 11.12.2007. 04:39:14 »

Racunar kao ruter, P1 u minimalistrickoj konfiguraciji trosi jedno 45W. Ne bi to bas bilo pametno napajati kroz UTP kabal, bar ne na taj nacin (struja bi bila nesto ispod 4A). U tom slucaju bi trebalo da se napajanje kroz UTP pusti na nekom znatno visem naponu, tako da ide manja struja, a na kraju DC/DC konverterom vratiti na potreban napon.

Standardan PoE kroz UTP propusta 48V/0.4A= tako da treba uzeti da ne treba da se kroz kabal pusti vise od 0.4A. Za 45W to znaci da bi kroz kabal trebalo da ide 113V. Nije to za igranje, a opet, nije ni jeftino.

Ako ti je zbog rutera, kako god okrenes, najjednsotavnije ti izadje da koristis standardan ispravljac i napajas ga sa 220V. Tu znas sa cim radis, a i ako nesto crkne lako ti je zameniti.

Ako bas hoces takvo napajanje, onda odustani od PC racunar ai uzmi Routerboard. Mislim da ti se i cenovno uklapa, jer za koliko je Routerboard skuplji od PC racunara, za toliko si resio sve probleme oko napajanja, a bogami i gabarita, posto Routerboard zauzima znatno manje prostora.
Sačuvana

Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.857 sekundi sa 35 upita.