Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Potreban mi je savjet za Wireless  (Pročitano 2574 puta)
LordSimteX
provereni korisnici
početnik
*
Poruke: 4


« poslato: 07.12.2005. 22:30:51 »

Zdravo svima. Naso sam vas sajt i stvarno je dobar i obiluje veoma dobrim informacijama koje je tesko nac na nasem podnevlju. Svaka cast stvarno. Divim se vama koji ste u mrezi u Uzicama. Ja sam pokrenuo jedan mali projekat u svojoj opstini ono polako za pocetak bar 5-6 racunara. Interesuje me par stvari.

1. Dali je dozvoljeno da kantena bude ispod limenog krova, ploce balkona ili oluka i slicno. Koliko to smanjuje njenu jacinu posto sam citao o AMOS-u (koja mi je jedna od ljepsih recenzija) da joj smeta bilo sta od zeljeza ili feromagnetnog da je slabi.

2. Bez AP sam uvezao 3 racunara testa radi i interesuje me koliko takvih racunara moze radit.

3. Dali je moguce emulirat AP preko nekog racunara. Dali postoji neki software koji to moze. Ako ima koji.

Eto toliko mi je sada pitanja naumpalo tek sam kreirao acount na forumu pa da odma postavim post. Cheesy

Hvala svima unapred.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 08.12.2005. 03:11:13 »

1. Kanteni ne smeta ako se pored ili iza nje nalaze drugi objekti koji inace ometaju radio talase. Bar je takvo nase iskustvo. Ona je talasovod i zraci na otvoru na prednjoj strani. Zato ispred antene ne treba da se nalaze takvi objekti. Otprilike, gledaj da pod uglom od 40 stepeni u odnosu na osu antene nema nikakvih objekata u blizini.

2. To je ad hoc mreza u kojoj racuanri rade u peer-to-peer rezimu. Namenjena je y apsotavljanje prirucnih mreza. Karakteristike takve mreze kao i stabilnost su po pravilu ispod prihvatljivog. NEmoj tako raditi. Postavi AP.

3. Da, moze se emulirati AP softverski, ali samo ako wireless kartica koja je u racunaru ima takve mogucnosti. Popravilu to se radi u Linux okrizenju. Potrazi na netu info o Prism i Atheros wifi karticama. Od softvera, pogledaj info o Host AP, Mikrotik i StarOs.

U principu o takvim softverskim resenjiam treba ipak vise razmisljati kao o hardverskim, jer softver u stvari igra ulogu firmwera u fabrickim uredjajima, koji u stvari, ceo racunar pretvara u AP. Takvo resenje, kada je dobro uradjeno (dobar softver i dobar hardver) daje bolje rezultate nego kupovni AP-ovi u istoj cenovnoj klasi, ali je za odrzavanje potrebno vise znanja.

Preporucujem da ipak za pocetak postavis neki hardverski AP, jer ce ti i on raditi posao bez problema a izadje ti jeftinije (dobra wifi kartica za softverski AP kosta otprilike isto kao i ceo dobar hardverski AP). Kada budes dosao dotle da ti treba da od racunara pravis AP, imaces dovoljno iskustva da to mozes da izvedes.
Sačuvana

LordSimteX
provereni korisnici
početnik
*
Poruke: 4


« Odgovor #2 poslato: 09.12.2005. 04:01:08 »

Hvala puno

Imam jos nekih pitanja.

1. Koju antenu da stavim na AP posto je ad-huc slabiji od infrastructur mreze. Da stavim AMOS ili nesta drugo koja je tvoja preporuka.

2. Jel bas mora biti vidljiva veza izmedju antena moze li se ista napravit povodom prepreke tipa zid uzvisenje ili slicno. U biti znam da je smetnja ogromna ali vi kao iskusni dali imate nesta kao alternativu.

Jos jednom hvala.
Saljem vam svoju mapu kada napravim svoju mrezu. Pa da se onda uvezemo sa vama.  Cheesy  :mrgreen:  :mrgreen:  Cheesy  

Pozitivno vam zavidim.

Pozdrav svima iz Sarajeva
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 09.12.2005. 05:40:43 »

Amos je dobra antena, ali ona zraci 180 stepeni. Ako su ti svi klijenti pokriveni tim uglom zracenja, onda ce onda odraditi posao bez problema.

Op***a vidljivost je uslov. Bilo kakva prepreka znacajno oslabljuje signal. To ne znaci da je nemoguce napraviti vezu ali je za tako nesto potrebno unapred znati sve cinioce da bi se moglo proceniti sta se moze dobiti i upotrebiti odgovarajucu opremu.

Sve u svemu, ne racunaj da ikoga povezujes ako nema opticke vidljivosti. To je previse kockanja. ako radi u jednom momentu, ne znaci da ce raditi u drugom.
Sačuvana

LordSimteX
provereni korisnici
početnik
*
Poruke: 4


« Odgovor #4 poslato: 09.12.2005. 15:15:17 »

Hvala na svim informacijama. Napravicu za sada AMOS jer su klijenti pokrive sa 180°.

Do novog posta i rasprave CYA.
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.003 sekundi sa 35 upita.