Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Potrebno par saveta oko osnivanja bezicne mreze...  (Pročitano 3684 puta)
frogman
provereni korisnici
posetilac
**
Pol: Muškarac
Mesto: BL
Država: RS
Poruke: 22


« poslato: 29.04.2008. 20:14:34 »

Mislio sam da napravim neprofitabilnu wirelles lan mrezu u krugu od nekih 25 km. E zasad centralni server, tj. glavna ap tacka gde ce verovatno da se dovede i internet link bih trebala da ima neku vrstu omni antene ili sl.
Zasad je to samo jedna tacka, nije mi jos jasno ako bude bilo potrebe kako da spojim ostale tacke do nje, da li nekim linkovima ili sl. ali to je zasad manje bitno. Ono sto mene interesuje da li je jos uvek rano ili imam potreba a volio bih da to buda wlan na 5ghz a na 2.4ghz. Ako bih me vi postovani clanovi foruma uputili da koristim 802.11a standard onda me interesuju cene, i gde da nabavim opremu, koja se najbolje u praksi pokazala jer sam imao vise iskustva sa b i g standardom. Internet link koji iznajmim da li je najbolje da dovucem tu javnu na ROS koji ce da se vrti na serveru pa ce samim tim i da ogranicava protok po privatnim IP adresama, potrebno mi je da mi napise neko par redova ko ovo vec ima, mreza bih trebala da pocne sa nekih 20-ak korisnika sa tendencijom porasta naravno!
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 29.04.2008. 20:55:04 »

Nemoj nikako da isti ruter koji koristis za prikljucak na internet link korsitis i za AP. U pocetku ce to da ti radi, ali kako vreme bude prolazilo samo ces da imas glavobolju od toga. Dakle, ruterima daj odvojene uloge: jedan neka bude namenjen za pristup Internetu i sve sto je uz to vezano a AP-ovi neka budu AP-ovi.

Sto se frekvencije tice, za korisnik nameni 2.4GHz i to b standard. To je najjefinije, mnogo jednostavnije za podesavanje i mnogo pristupacnije, s obzirom da je 2.4 GHz oprema siroko rasprostranjena.

Opseg od 5.8 GHz koristi za linkove izmedju AP-ova i eventualno neke linkove posebne namene (na primer ako imas neki bitan server koji ne moze da se na mrezu spoji kablom, a potrebna mu je veoma stabilna veza).





Sačuvana

frogman
provereni korisnici
posetilac
**
Pol: Muškarac
Mesto: BL
Država: RS
Poruke: 22


« Odgovor #2 poslato: 30.04.2008. 14:14:22 »

Za sada cu da imam samo jednu tacku gde ce da bude doveden link od isp-a, na njemu bih trebao da se vrti lan provide aplikacija, e sada ja sam razmisljao o ROS-u, da li ce mi on biti dovoljan tu da ogranici juzera na nekih recimo 1GB internet saobracaja na mesec, i da mogu da pripremim neke izvestaje tokom meseca, cisto da se pokriju troskovi internet linka?
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 30.04.2008. 16:50:25 »

Jos jednom, moj ti je savet da stavis dva MT. Jedan kao ruter za Internet a drugi kao AP. Ovaj koji radi kao internet ruter bi valjalo da je na PC-u da mozes da mu stavis klasican hard disk, jer tu ces imati potrebu za detaljnim logovima.

Zasto odvojen MT za internet link? Zato sto ce ti biti vrlo tesko i komplikovano da kontrolises protoke i konekcije ako imas na jednom MT-u i intenret i vise interfejsa za korisnike. Vrlo je vazno da na ruteru koji sluz za Internet link iams samo jedan interfejs na kome su korsinici (tj koji vodi na druge rutere u nutar lokalne mreze), jer ces tako mnogo pojednostaviti podesavanja.

Sto se tice merenja protoka, ako ces to da radis onda ti ne gine Radius server, softver za administraciju korisnika i obracun potrosnje, masiranje oko toga sto se korisnici bune da su potrosili manje protoka nego sto je obracunato i sve sto ide uz to (sa odgovarajucom cenom). Ako pravis nekomercijalnu mrezu, onda nemoj to da radis. Prosto, korisnicima ogranici brzinu protoka ka Internetu i to je to.
Sačuvana

frogman
provereni korisnici
posetilac
**
Pol: Muškarac
Mesto: BL
Država: RS
Poruke: 22


« Odgovor #4 poslato: 01.05.2008. 03:55:13 »

Pitanje, omni antena recimo 26db, koja bih sluzila na MT server-u ka krajnjim korisnicima, ona bih se spojila na mrezni interfejs tipa neke WLAN pci kartice ili AP-a, interesuje me ako je to 100mbit-tna mreza koliko onda max korisnika mogu da nakacim na tu antenu, s time sto ce lokalni saobracaj da bude besplatan a planira se da se vrti i neki fajl server u pozadini za juzere da ga natovare podatcima. Da li je dovoljan neki ap tipa TL-WR543G (ja predvidjam nekih 25-30 korisnika), ili cu mozda da uradim tipa neku sektorizaciju tipa 4 panel antene i 4 pci kartice pa podeliti na juzere.

Unapred zahvalan!
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #5 poslato: 01.05.2008. 06:21:22 »

Omni antena od 25 dB?!?! Nisam cuo za tako nesto a svakako ti to niko ne bi preporucio. Za AP koristi antene od 8, 12 i eventualno 16 dB. Objasnjenje ces naci u clanku http://wireless.uzice.net/uputstvo-odredjivanje-sive-zone-pokrivenosti-antene.htm.

Na b standardu ne mozes ocekivati vise od 5.5 mbps, ne nadaj se stotini megabita. STo se tice broja koriniska, nasa isksutva su da vec preko 12 pocinju problemi sa protokom, narocito ako nije vodjeno racuna o signalim korsinika pa je dopusteno da se zakaci i neko sa slabijim signalom.

Od opreme, preporuka je da koristis Mikrotik. Fabricki AP-ovi, osim onih koji su veoma skupi, mogu da se upotrebe samo kao privremeno resenje. Oni ne mogu da izdrze opterecenje.
Sačuvana

frogman
provereni korisnici
posetilac
**
Pol: Muškarac
Mesto: BL
Država: RS
Poruke: 22


« Odgovor #6 poslato: 01.05.2008. 16:18:14 »

Kazes mi da preko 12 korisnika bih morao da nakacim jos jednu antenu za jos jedno 12 korisnika itd. Postoji li neki nacin da se to resi nekako drugacije, jer za sad mogu da si prisutim samo jednu pristupnu tacku, sto se tice AP-ova ja sam radio sam tp-linkom, d-linkom, ovlisnkom i sl.. a ti preporucujes MT, i ja se sa tim slazem, samo reci da li ukljucuje da sam pravim AP sa rotureboardom (ako je tako moze li neki link), ili to moze negde da se nabavi i da radi u praksi, kao sto tebe sluzi.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #7 poslato: 02.05.2008. 06:06:00 »

Ne kazem da tebi nece raditi vise od 12 korisnika. Cuo sam da neki provajderi trpaju i preko 40 korisnika na jedan AP.

Mozes da Mikrotikkoristis na Routeboard plocama. Tu u principu kupis komplet sta sve treba da se sastavi uredjaj (to je sam RB, dodaten kartice, napajanje i kuciste), ili mozes napraviti ruter od obicnog PC racunara, posto Mikrotik radi na PC-u (evo kako izgleda jedan nas Mikrotik: http://foto.wireless.uzice.net/p46873490.html).

Sačuvana

frogman
provereni korisnici
posetilac
**
Pol: Muškarac
Mesto: BL
Država: RS
Poruke: 22


« Odgovor #8 poslato: 06.05.2008. 15:17:21 »

Pa koliko korisnika ti imas na crnoj dami, recimo da sam u praksi vidjao komercijalne mreze koje sluze samo u svrhu internet link-a ka juzerima i nista drugo, da imaju 1-2 antene max na pristupnoj tacki, na kojoj sigurno se kaci preko 100 korisnika.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #9 poslato: 06.05.2008. 15:25:11 »

Crna Dama ima nekoliko AP-ova a na najopterecenijem je 12 korsinika koji nisu svi uvek istovremeno zakaceni i u planu je da taj AP rasteretim.

Provajderima je lako, oni treba da proture znatno manju brzinu do krajnjeg korsinika. Community mreze se koriste tako da se maksimalno koriste svi resursi, a to znaci da se ocekuju brzine mnogo vece nego sto je to na Internetu.
Sačuvana

frogman
provereni korisnici
posetilac
**
Pol: Muškarac
Mesto: BL
Država: RS
Poruke: 22


« Odgovor #10 poslato: 08.05.2008. 19:45:16 »

Recimo da na jednoj zgradi imam mesta za jednu omni antenu, na koju bih se kacilo jedno 15-ak korisnika. Dok na nekih 250m mi se nalazi prostorija od te zgrade koja bih sluzila kao mala server soba gde bih se nalazio gateway i sl., da li je moguce i kako to izvesti da na ap-u koji bih bio PC, ugradim jedan PCI wireless mrezni interfejs koji bih bio spojen na omni antenu od 360 stepeni koja bih pokrivala korisnike, i da ugradim jos jedan pci wireless interfejs koji bih imao na sebi spojenu antenu (nisam siguran koju jos) koja bih gledala na server sobu i imala tacka tacka vezu jer nisam u mogucnosti montiram server na toj zgradi i provucem kabl utp do samo access point-a.
Da li takvo nesto funkcionise tebi na Crnoj dami.
Unapred zahvalan.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #11 poslato: 08.05.2008. 20:19:02 »

Mozes tako da radis, nema nikakvih problema. Gledaj samod a taj link izmedju servera i AP-a bude namenski, da se ne korsiti ni za sta drugo, kako bi obezbedio sto kvalitetniju vezu posto ce ona biti sigurno najkriticnija.

Preporucio bih ti da na tojristupnoj tacki montiras racunar na koji ces kasnije moci da dodas jos koju wireless karticu i da prikacis jos koju antenu, posto ce ti vrlo brzo omni postati problem i moraces da je zamenis sa vise sektorskih antena.




Sačuvana

frogman
provereni korisnici
posetilac
**
Pol: Muškarac
Mesto: BL
Država: RS
Poruke: 22


« Odgovor #12 poslato: 08.05.2008. 21:23:01 »

Ok, onda cu da vidim u startu da uradim to sa sektorskim antenama, mora li link da bude na 5GHz?
I jos me interesuje, cene nadprovajding usluga, recimo da ce mozda biti ovdje oko 50 korisnika, pa koliko link bih mi bio dovoljan za internet i koje se tu cene krecu, koja vrsta interneta, da li neka iznajmljena linija ili sl. Ovde u RS pokusavam da pronadjem te informacije.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #13 poslato: 08.05.2008. 22:38:42 »

Ne mroa da bude na 5Ghz ali je bolje ako jeste.

Sto se tice internet linkove, nemam pojma sta imate tamo u RS pa ne mogu nista da preporucim. Dobro je da je neki ozbiljan link sa UL/DL odnosom 1:1, ali ak one mzoete nista drugo da priustite, radice vam i ADSL... kapacitet linka uzmite onoliki koliki mozete da priustite. Ako jem je mali, uvek mozete da dokupite veci.

Sačuvana

Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.902 sekundi sa 35 upita.