Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Užice na Internetu
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Prenosenje ADSL-a pomocu dve Grid antene i dva Access Pointa na daljinu od 3 km  (Pročitano 4770 puta)
mica1709
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milorad Aritonović
Mesto: Levosoje, Bujanovac
Država: Srbija
Poruke: 8


« poslato: 20.06.2010. 16:07:32 »

 ADSL Internet pomocu dve Grid antene i dva Access pointa prenesim na daljinu od tri  kilometara.Izmedju antena nemam opticku vidljivost zbog drveca (nema nikakve zgrade ili brda izmedju njih). Antene su mi od 24 db (Sabacke) sa po 1,5 m kabla, a Access PointI Air Live WL-5460AP v2 i odmah da kazem da rezultatom nisam zadovoljan. Stranice se dosta sporo otvaraju a dawnload varira od 0 do 220 mb/s to jest neprekidno se povecava i smanjuje. Na Access Pointu signal mi se krece od 41-45 sto bi trebalo da je i vise nego dovoljno za dobar internet ali izgleda da je los kvalitet tog signala zbog lisca kroz koje treba da prodje. Po meni imam dve mogucnosti da to popravim. Prva da posecem topole koje mi smetaju sto je gotovo neizvodljivo jer nisu moje. Druga mogucnost je da zamenim Access Pointe nekim jacim. Kod ovih koje koristim je izlazna snaga 20 db a kod Loopcomm LP-9186 High Power koji sam nasao u prodaji izlazna snaga je 1000 mW (30db).Za TP Link TL-WA5110G 54m High Pover kazu da uz dobru antenu moze da ima domet i do 50 km. Napominjem da mi se skracivanjem kabla na jednoj anteni (na drugoj je kratak od ranije) signal poboljsao za oko 7 dbi da je poboljsanje u radu interneta bilo primetno. Jos me interesuje i to da li nesto moze da se poboljsa promenom polarizacije antena (obe imaju vertikalnu polarizaciju a da im sad postavim horizontalnu). Mozda postoji i jos neko resenje? Unapred hvala na pomoci.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 21.06.2010. 01:41:50 »

Ne verujem da ce ti povecanje pomoci, to moze samo da odmogne. MOzes probati sa horizontalnom polarizacijom, a svakako moras tacno izmeriti signal i dovesti ga u nivo izmedju -65 i -55 dBm. Sve van toga, samo po sebi nije dobro.

Najverovatnije je neophodno da obezbedis opticku vidljivost izmedju antena.
Sačuvana

mica1709
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milorad Aritonović
Mesto: Levosoje, Bujanovac
Država: Srbija
Poruke: 8


« Odgovor #2 poslato: 21.06.2010. 02:04:44 »

Sad mi tek nista nije jasno? Ako pod "povecanje" mislis na povecanje signala nije mi jasno kako moze da odmogne. Kako da izmerim signal da mi pokazuje ovako sa minusom ispred jer meni acces point pokazuje ovaj signal koji sam napisao i neznam dali je to u dBm ili procentualno? Da li mi je za to potreban neki program? instalirao sam vec Network Stumbler ali ne radi ili ja neznam da ga koristim, ili mozda nije kompatibilan sa Windows 7 x64?
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 21.06.2010. 15:02:31 »

To sto prikazuju AP-ovi je nepouzdano merenje. Merenje Network Stumblerom je ok a da bi mogao da meris treba ti i odgoarajuca wireless kartica.

Signal moras meriti u dB i kao sto rekoh, signal treba da bude izmedju -65 i -55 dB. Sve van tog opsega je problematicno. Signal ne valja ni da je preslab ni da je prejak.
Sačuvana

mica1709
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milorad Aritonović
Mesto: Levosoje, Bujanovac
Država: Srbija
Poruke: 8


« Odgovor #4 poslato: 22.06.2010. 05:47:37 »

Ja ne koristim wireless karticu postoji li neka druga mogucnost merenja, neki drugi program ili slicno. Interesuje me sta znaci ovo minus ispred i moze li to merenje da se uporedi sa ovim koje sam ja radio preko AP-a. Ako Network Stumbler pokazuje jacinu signala u decibelima kazi mi koja je jedinica upitanju kod mog merenja?
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #5 poslato: 22.06.2010. 05:59:28 »

Za pouzdano merenje ti treba kartica i recimo NetStumbler. To sto prikazuje AP je nepouzdano i u neodredjenim jedinicama.

O tome sta je decibel imas na http://wireless.uzice.net/uputstva/decibel/
Sačuvana

mica1709
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milorad Aritonović
Mesto: Levosoje, Bujanovac
Država: Srbija
Poruke: 8


« Odgovor #6 poslato: 23.06.2010. 16:02:15 »

Komsija cija je kuca tacno 100 m od moje ima potpunu opticku vidljivost do antene sa koje ja hvatam signal, i hoce da mi se pridruzi da zajedno koristimo internet pa razmisljam o mogucnosti da se ja konektujem na njegovu antenu. On bi takodje koristio Access point WL-5460AP v2.Ako se ovaj Access point posatavi da radi u wisp + universal repeater modu to jest da prima i da salje signale interesuje me da li mu se snaga deli ili istom snagom prima signale kao u wisp modu a pored toga i salje? Prosto receno da li bi ja mogao da se tada nakacim na njegovu antenu i da to sve funkcionise bez problema ili bi kod njega morao da postavim jos jednu antenu i Access point? Ako slucajno imas neko trece resenje predlozi mi.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #7 poslato: 24.06.2010. 20:13:52 »

Repeater mod je krpez i petljavina. Mozes probati, ako ti radi posao radi, a ako ne, onda ti treba jos jedan AP i antena da napravis link ka sebi.
Sačuvana

mica1709
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milorad Aritonović
Mesto: Levosoje, Bujanovac
Država: Srbija
Poruke: 8


« Odgovor #8 poslato: 03.11.2010. 02:46:58 »

Evo javljam se opet posle duzeg vremena. Ovi problemi koje sam imao na pocetku izgleda da nisu bili zbog mojih antena i Access Pointa vec vise plod losih usluga Telekoma jer se nekoliko dana posle toga sve stabilizovalo  i funkcinisalo sasvim zadovoljavajuce sve do pre petnaestak dana odkadaskoro da uopste nema interneta. Da napomenem da su se u medjuvremenu na moju antenu prikacila jos dva moja prijatelja i da je sve radilo dobro nekoliko meseci. U Bujanovcu gde mise nalazi antena i Access Point u AP modu  sve je u redu. Iz mog mesta svako od nas trojice moze da vidi signal sa nje ali se on neprekidno menja od 10 do 40 a cesto se igubi. Ponekad mogu da se konektujem alini tada ne mogu da udjem u Access Point koji  se nalazi u Bujanovcu. Kao da nesto izmedju antena pravi smetnje. Iz stana u kome mije ADSL Modem pomocu Laptopa se normalno konektujem na Access Point ulazim u njega i naravno internet normalno radi. Ipored toga sam za svaki slucaj menjao i Access Point i Dipol antene ali je sve ostalo isto. Da je problem samo kod jednog od nas bilo bi jasnije ali kod svakog od nas se desava isto. Ponekad dobijemo internet na nekoliko minuta al ion jedva mrda i opet ponovo prekine. Napominjem da je sa svih antena koje vidimo a nalaze se na zgadi koja je u blizini nase signal stabilan osim sa nase antene. Pokusali smoi da pomeramo antenu pokrovu ( OKO 30 METARA)ali bez rezultata. Ako imate neku ideju sta moze da ometa signal i kako da resimo problem javite nam sto pre mozete.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #9 poslato: 04.11.2010. 12:07:26 »

Mozda je na pristupnoj tacki voda prodrla u neki konektor ili u antenu.
Sačuvana

mica1709
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milorad Aritonović
Mesto: Levosoje, Bujanovac
Država: Srbija
Poruke: 8


« Odgovor #10 poslato: 06.11.2010. 01:59:24 »

Nije usla voda ali sam i pored toga menjao kompletnu opremu osim same antene jer racunam da na njoj nema sta da se pokvari (ako gresim ispravi me). Dakle menjao sam dipol zajedno sa koaksialnim kablom i konektorom i Access Point ipomerao antenu po krovu za oko tridesetak metara i opet mi se desavalo isto da mi signal nije stabilan i da mise povremeno i kompletno gubi i da naravno nemogu da uspostavim vezu izmedju dva Access Pointa. Podesavanje nije u pitanju jer je sve funkcionisalo vise od stotinak dana. Menjao sam cak ikanale ali nije bilo poboljsanja. Kao da nam nesto pravi smetnje uvazduhu izmedju antena, nesto sto radi na istoj frekvenciji. Mozda ti imas ideju sta bi tomoglo da bude?
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #11 poslato: 06.11.2010. 03:06:00 »

Tu bi već morao da se upotrebi analizator spektra da se vidi ima li nešto što ometa vezu.
Sačuvana

mica1709
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milorad Aritonović
Mesto: Levosoje, Bujanovac
Država: Srbija
Poruke: 8


« Odgovor #12 poslato: 14.11.2010. 00:48:33 »

Sta je Analizator spektra i gde moze da se nadje? U medjuvremenu sam izmestio antenu u Bujanovcu za oko pola kilometra blize racunajuci da cu time da izbegnem ometanje ali sve je ostalo isto. Signal je malo jaci ali je i dalje nestabilan i cesto ga i uopste nema. Konektujem se ali i dalje ne mogu da udjem u Access point. Nisi mi odgovorio dali sama antena moze da pravi problem?
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #13 poslato: 14.11.2010. 04:11:19 »

Spektralni analizator je uredjaj koji pokazuje signale na odredjenom frekventnom spektru. To ej relativno slozen i prilicno skup uredjaj. najjeftiniji za koji znam je na primer Wi-Spy (http://pedja.supurovic.net/wi-spy-spektralni-analizator-za-245x-ghz-san-administratora-bezicnih-mreza).

Naravno da antena može da pravi problem i baš sam ti sugerisao da to proveriš, jer mi izgleda da je problem sa njom ili antenskim kablom.
Sačuvana

mica1709
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milorad Aritonović
Mesto: Levosoje, Bujanovac
Država: Srbija
Poruke: 8


« Odgovor #14 poslato: 15.11.2010. 01:44:39 »

Kabal sam vec menjao tako da cu sad probati i da stavim i drugu antenu mada ne vidim sta moze da joj fali jer nije mehanicki ostecena (deformisana). Sta mislis da lije bolje da umesto Grid  stavim sektorsku antenu?
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #15 poslato: 15.11.2010. 14:40:17 »

Ako pravis link point-to-point bolji ti je grid, jer ima usmerenije zracenje sto znaci bolji signal i manje mogucnosti da se pojave smetnje.

Ako si u mogucnosti, probaj i sa promenom polarizacije na linku, ali ne zaboravi da to moras uraditi na obe strane.
Sačuvana

Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  



Užice na Internetu
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.884 sekundi sa 36 upita.