Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Užice na Internetu
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Sta moze da se iskoristi od opreme?  (Pročitano 2180 puta)
Baltazar
početnik
*
Pol: Muškarac
Mesto: Beograd
Država: Srbija
Poruke: 3


« poslato: 30.09.2010. 11:05:31 »

Postovani, procitao sam sva vasa uputstva vezana za wireless opremu, nacine umrezavanja i otklonio mnoge nedoumice koje sam imao. Posto sam video kolikim znanjem raspolazete odlucio sam da napisem ovaj post (prvi) i da vas pitam za konkretno misljenje. Naime, ja i jos 2 ljudi (trenutno, mnogima se svidela ideja, pa ce ih biti verovatno i vise) smo odlucili da se umrezimo putem wireless-a. Razdaljina je u prvom slucaju 20, a u drugom 40m vazdusne linije sa preprekama (ostali su znatno dalje ali postoji opticka vidljivost). Prvi korisnik (blizi) koristi moj link ka internetu na svom laptopu iako je u potpuno drugoj stambenoj jedinici, jedino mu je signal slab. Drugi nije ni pokusao ali sa krova postoji opticka vidljivost prema njemu.

Posedujem ruter Linksys WRT54GL sa instaliranim tomato firmwareom i lemljenjem uradjenom PoE modifikacijom, koji sam podigao na tavan (premda sam otklonio prepreku napajanja za njega i kablovski modem). Moje pitanje glasi: vredi li gore pomenuti ruter koristiti kao AP i na njega prikljuciti eksternu antenu?

Pod pretpostavkom da vredi i da niko od (potencijalnih) korisnika nije udaljen vise od 200 metara nasao sam TP-link omni antenu 8dbi koja bi svojim specifikacijama zadovoljila moje potrebe, obzirom da bi se klijenti kacili yogi ili nekim drugim vrstama usmerenih antena. Jos nesto posto imam 3 korisnika interneta (2 u kuci i 1 spoljnjeg), a takodje imam i staru pc konfiguraciju sa 2 eth kartice razmisljao sam da instaliram Mikrotik i na njemu setujem sve napredne opcije (qos) a gorepomenutu opremu koristim kao switch u kuci i wireless AP.

Interesuje me samo koliko je dobro resenje koristiti ovaj WL router kao AP i ako moze da li bi to mogao da uradim tako sto cu ga koristiti kao AP/switch a za rutiranje koristiti Mikrotik.

Nadam se da nisam previse zakomplikovao  Cheesy

Unapred zahvalan, Baltazar
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 30.09.2010. 15:10:04 »

Radice ti to za pocetak, ali ces kasnije, kada naucis da korsitis Mikrotik, verovatno i sam videti da je bolje da koristis Mikrotik za sve pristupne tacke.

Pazi samo oko te omni antene, ako je zicana i nije kratkospojena, mozes imati problema sa statickim elektricitetom.
Sačuvana

Baltazar
početnik
*
Pol: Muškarac
Mesto: Beograd
Država: Srbija
Poruke: 3


« Odgovor #2 poslato: 30.09.2010. 19:46:31 »

Pedja, hvala na brzom odgovoru, resio sam nedoumicu vezanu za AP, zanima me samo da li se gubi nesto od opcija u Mikrotiku kada se koristi poseban AP u odnosu na karticu u MT i da li su podesavanja ista, premda bi koristio ruter samo kao AP i switch, a sve ostalo bi radio MT. Sto se tice antene razmisljao sam o nekom ovakvom modelu TL-ANT2412D, samo sa 8dbi pojacanjem zbog vertikalnog ugla pokrivenosti.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 01.10.2010. 18:34:03 »

Funkcionalno ne mnogo. Mikrotik je mnogo bolji u kontrolisanju wireless konekcije tako da ja uvek dajem prednost Mikrotiku.
Sačuvana

Baltazar
početnik
*
Pol: Muškarac
Mesto: Beograd
Država: Srbija
Poruke: 3


« Odgovor #4 poslato: 10.10.2010. 02:55:30 »

Da se jos jednom zahvalim Pedji sto izdvaja svoje vreme i pomaze svojim znanjem. Odgovorio bi i ranije nego bio sam u Arilju 7 dana pa nisam bio u prilici da kucam. Krajem prosle nedelje instalirao sam MT na jednoj od starih konfiguracija sve sam podesio i testirao. Obzirom da nemam Wireless karticu koju podrzava MT podesio sam sa onom opremom kao sto sam naveo gore - internet ide u WAN karticu na MT dok LAN karticu prikljucujem na jedan od lan portova na Linksys wrt54gl (da napomenem da sam ruteru iskljucio adresu i da ga koristim samo kao switch). Na mikrotiku sam namestio da svaki uredjaj kada se prijavi mac adresom dobije svoju ip adresu i to funkcionise odlicno. Zatim sam namestio QoS profile prema ip adresi. Jedino sam omasio kada sam podesavao QoS zato sto sam permutovao download i upload i brzina nije bila dobra, ali kada sam to podesio mogu reci da sve funkcionise besprekorno. Postoji sigurno jos par stvari koje bi mogao da sredim, ali obzirom da nemam izvedenu struju tamo gde planiram da ga postavim, ostavicu to za kasnije. Sve podesavam iz winboxa ali preko konzole.

Molio bih samo nekoga ko se razume u opremu da mi preporuci neku wireless karticu koju bi koristio za ap u MT masini (po mogucnosti da joj se povecava snaga izlaznog signala).
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #5 poslato: 10.10.2010. 14:47:57 »

Bilo koja kartica sa Atehros cipsetom ce ti raditi. Dobro su se pokazale TP-Link.

Nemoj povecavati snagu jer time samo smanjujes kvalitet signala. Ako nemas dovoljno jak signal, onda menjaj antenu.
Sačuvana

Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  



Užice na Internetu
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.914 sekundi sa 36 upita.