Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Pomoc oko Wlan Linka  (Pročitano 3959 puta)
Crazy Max
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Marko Ilic
Mesto: Lebane
Država: Srbija
Poruke: 4


« poslato: 11.02.2013. 18:25:05 »

Postovani , grupa nas od 20 korisnika htela bi da napravi wirlees mrezu,medjutim ne postoji opricka vidljivost jer se mesto u kome zivimo nalazi u kotlini ,a nemamo ni fiksnu telefoniju.Dosli smo na ideju da na jednom brdu u kuci postavimo Ap koji ima visljivost sa obe strane ,tacnije vidi tacku A koja bi preko AP slala wirless signal tacki B koja se nalazi na brdu i vidi sve korisnike korisnike .Moje bi pitanje bilo koju opremu iskoristiti i povezati korisnike sa brzinom po korisniku od oko 1 Mb/s.U tacki A bi kupili od telekoma neki ADSL paket od nekih 20 Mb/s za pocetak. E sad po mome nekom mislenju ja bih to uradio ovako na strani ADSL konekcije bih postavio TL-WA5210G 2.4GHz High Power Wireless Outdoor CPE  sa eksternom antenom Grid usmerenom ka tacki B koja se nalazi na brdu (tacka B) e tu nastaje problem tj meni nije jasno i trazim pomoc od vas NARAVNO AKO STE U MOGUCNOSTI DA MI POMOGNETE.

Kako napraviti mikrotik i da li je moguce koristiti neke druge programe osim mikrotika tipa m0n0wall pfsense ,ipcop i (U MOM SLJUCAJU) da li postoji jos neki od ovih programa koji bi se instalacijom na nekom racunaru a da bi on zadovoljio gore navedene uslove.Treba imati na umu da ce se konekcija u tacki a uzeti od TELEKOMA. Koji ako se ne varam daje dinamicke ip adrese...OD TELEKOMA ZAVISI KOLIKO JA VIDIM KOJI OD OVIH PROGRAMA MOGU DA SE ISKORISTE?

Hteo bi ha date predlog kako konfigurisati ovu mrezu NAJBOLJE BI BILO BEZ MIKROTIKA I DRUGIH RACUNARSKIH PROGRAMA .TACNIJE JA BIH HTEO DA NEKO OD VAS PREDLOZI OPREMU ZA POVEZIVANJE.Kao i da da predlog o umrezavanju tj koje AP modove treba koristiti i kako podeliti ip adrese ...Svaki savet je dobro dosao...Moram da kzem da ja nemam iskustva  sa umrezavanjem...Sa tim problemom sam se suocio pre neki dan...Pa moram da priznam da me na neki nacin plasi ovaj mikrotik i njegova komandna konzola ...Naravno poznajem neke osnovne stvari...ali moram da priznam da je ovo malo ozbiljnija mreza pa zbog toga trazim savet od ljudi koji su se sa ovim susretali...
Da li se u mom slucaju moze odraditi mreza pomocu Pfense programa posto imam neke tjutorijale ali ponovo nekako dodje dosta komplikovano. POZELJNO JE LINK ODRADITI BEZ MIKROTIKA I OSTALIH PC programa pomocu kojih se prave RUTERI(PO MOM MISLJENJU TEKO JE BOLJE DA TO ODRADIM SA NEKIM RACUNAROM I WIRLESS KARTICAMA JER SAM CITAO DA KONBINACIJA WIRLESS KARTICA SA PC RACUNAROM I NEKIM ID SOFTWERA DAJE NAJBOLJE REZULTATE)...MISLIM DA BI OVAJ PFSENSE ZAVRSIO POSAO tj. racunar PENTIUM II ili III sa ramom od 256Mb i hardom od par giga kao i tri wirless kartice jedna na staranu linka a druge dve na stranu korisnika.Da li je moguce napraviti konekciju pomocu komercijalnih AP za spoljnu montazu i kako.

POMOCU MREZNE OPREME JA TO ZAMISLJAM OVAKO OD DSL  RUTERA PREKO LAN-a POVEZE SE NESKI WIRLESS AP (TACKA A) (koji, misli se na proizvodjaca) ON CE BITI U BRIDGE MODU SA PRVIM U TACKI B (koji AP upotrebiti) PA OVAJ PREKO LANA I SWICA POVEZAN SA JOS DVA KOJI SU POVEZANI ANTENAMA KA KORISNICIMA DA LI JE POTREBNO DA OVI DELOVI AP BUDU NA RAZLICITIM KANALIMA ZBOG OMETANJA JEDAN DRUGOG.I KAKO BI KORISNICI VIDELI OVE SIGNALE NA RAZLICITIM KANALIMA A KOJI SU U SREDINI I KOJI PRIMAJU OBA KANALA ISTE MREZE. JA SAM NA INTERNETU CITAO DA RAZMAK IZEDJU TREBA DA BUDE NAJMANJE TRI KANALA.DVE ANTENE BIH POSTAVILI ZBOG TOGA STO KORISNIICI NISU BAS KONCENTRISANI U JEDOJ TACKI VEC SU U KOTLINI RASPOREDJENI I PO STRANI Da li je ovo uopste moguce.I KOJU OPREMU UZETI NARAVNO DA BUDE NA  2.4 GHZ ZBOG SAMIH KORISNIKA(MALI BUDZET :-( )I OPREME KOJU TREBAJU KUPITI .

E DA MORAM DA KAZEM DA OVO NIJE KOMERCIJALNI INTERNET I DA CE NAM OPSTINA OMOGUCITI TELEFONSKU LINIJU PREKO KOJE CE POVEZATI NASE SELO I SEOSKU SKOLU...TAKO DA NEMA ZARADE ,JEDINI JE PROBLEM STO NEMAMO STRUCNJAKE ZA UMREZAVANJE...PA SAM JA GUGLAJUCI PO NETU NAISO NA VASU INTERNET PREZENTACIJU SA PRAKTICNIM UPUSTVIMA I SHVATIO NEKE OSNOVNE STVARI ZA OVIH PAR DANA NARAVNO...MADA IMA TU NEJASNOCA ZATO SE OBRACAM VAMA. HVALA UNAPRED...

CITAIT SA FORUMA:

Kod pfsense-a nije zastupljena DMZ logika vec LAN+WAN+ostalo, sto nije tako lose. Postoje posebna podesavanja za WAN i LAN. Za WAN birate spoljnu IP adresu ili podesavate DHCP koji ce je dodeliti, podesavate PPPoE (kome je to potrebno), kao i PPTP VPN podesavanja. Za LAN birate samo IP i da li zelite da ga spojite sa nekim drugim interfejsom (bridge).MOZETE LI OBJASNITI STAZNACI OVO I DA LIJE OVO STO MENI TREBA ?

kao i

Pocetna konfiguracija ti se svodi na to da kod instalacije pfsensa na masinu kazes koja je WAN a koja LAN kartica, kamo da instalira i vise-manje je to to, kod prvog pristupa web sucelju imas onu inicijalnu konfiguraciju, wizard, pomocu koje sredis osnovnu konfiguraciju (spajanje na net, dhcp i sl). KAKO SE TO NA MASINU POVEZUJE tj. ODREDJUJE WAN PRIKLJUCAK????DA LI SE TELEFONSKI KABAL UKLJUCUJE DIREKTNO U PC BEZ ADSL MODEMA?I AKO JE TAKO ONDA DA LI JE POTREBNA NEKA WAN KARTICA....

www.coyotelinux.com najjaca stvar po meni za tako nesto ja koristim za
malo vecu mrezu. Skini verziju 3, sta je naa HDD od 20MB

ja imam DHCP i PPPoE i sljaka odlicno.

AP ------- Coyote ======== Switch ========= Klijenti ne zna sta tebi jos
treba, on ima u sebi Firewall i samo sljakas

Ja m0n0wall koristim za povezivanje poslovnih jedinica firme kroz internet IPSEC-om. Imam ukupno 15 rutera i rade savrseno.

Tebi provajder daje uputstvo kako da se autentifikujes na njihov sistem. Ukoliko je to PPTP (windows ga zove VPN) onda ti treba adresa PPTP servera i jedna adresa koju ces ti koristiti do trenutka kada pristupis pptp serveru. Ovo je bio moj slucaj u nekoliko instalacija. Ako tvoj provajder koristi PPPoE sistem autentifikacije onda je situacija jos jednostavnija. Za to ti samo treba username i password (u nekim slucajevima servicename).

Imam slican problem. Kucna mrza je sa pet racunara sa IP 192.0.0.1 do 5 svi su povezani preko svicha. Sesti racunar je PI monowall router. lan kartica na njemu je 192.0.0.26, a wan je podesena na pppoe protokol, i povezana sa AP-om.

Kada u "devices" pokrenem konekciju server ISP-a mi za wan dodeli neku IP i to vidim.

Sta treba da podesim jos na monowall-u da bi na ovim ostalim racunarima imao internet, odnosno da li je za ovih pet racunara GateWay 192.0.0.26 i da li moraju da imaju DNS i koji je to IP. Ili treba monowall nekako podesiti u trafic-u, ako neko zna neka pomogne.

Nisam imao do sada ovaj problem jer je do nedavno ISP imao staticni DNS i nisam morao da idem preko pppoe.

EVO JOS NEKIH KOMENTARA

Problem:
U podesavanju WAN-a, mogu da izaberem ili DHCP ili PPPoE tip veze, a meni treba PPPoE koji ce raditi sa dinamicki dodeljenom ip adresom. Kako da nateram monowall da WAN-u trazi dinamicku adresu, a da se na net povezuje pomocu PPPoE-a?
Dalje, u Windows podesavanjima veze postoji polje "Host name or ip address of destination", u monowallu ne mogu da nadjem nista slicno.
Konacno, provajder trazi da un/pass saljem u neenkriptovanom obliku, kako da podesim monowall radi tako?

Ako monowall ne moze da radi ovaj posao, koji program moze? Napomena: na krntiji koju cu da koristim kao ruter imam hard disk od svega 200 MB.

Dobra stvar kod pfsensa su add-oni koje mozes dodati na pocetnu instalaciju ako ti treba dodatne funkcije (npr. squid i sl), pa mu mozes dodati wlan karticu i imas AP i sl.


JA DAJEM SKROMAN DOPRINOS OVOJ TEMI LINKOVI I POZIVAM SVE DA SE PRIKLJUCE DISKUSIJI.I RAZJASNE MI KOJI PROGRAM KORISTITI TJ. DA LI MOZE DA SE KORISTI OVAJ PFSENSE I KAKO GA PODESITI...JER MISLIM DA CE ON DATI NAJBOLJE REZULTATE , JER SA MIKROTIKOM TEKO CU SE SNACI U KOMANDNOJ KONZOLI>>>

NARAVNO NAPRAVTE TUTORIAL I ZA NEKU KOMERCIJALNU OPREMU I ZA RUTER NAPRAVLJEN OD RACUNARA I SOFTWERA PFSENSE..

Upotrebleni linkovi :http://security.foi.hr/wiki/index.php/Mre%C5%BEno_filtriranje_-_PFSense,_iptables
http://www.bannedlink. org/t153038-Monowall-ispred-male-kucne-mreze
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 11.02.2013. 21:15:11 »

Da ste bliže pa da dođemo da namestimo pošto je to mnogo lakše nego da se objasni.

Nemoj bežati od Mikrotika. Šta god drugo da upotrebiš, na kraju ćeš ipak završiti sa njim. Nije on strašan, pogotovo što ima Winbox kojije vrlo lep alat za podešavanje tako da ti konzola maltene i ne treba.

Ovo što vi želite da uradite nije jednostavno i potrebno je neko isksutvo da to uradite kako treba. Ne može to da se skrelpa sa par uputstava na Intenetu. Najbolje je da nađete nekoga ko se dobro razume u wireless umrežavanje da vam to uradi.
« Poslednja izmena: 12.02.2013. 00:47:43 Pedja » Sačuvana

Crazy Max
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Marko Ilic
Mesto: Lebane
Država: Srbija
Poruke: 4


« Odgovor #2 poslato: 12.02.2013. 18:48:28 »

Ok a da li moze da se odradi sa http://www.smoothwall.org/download/ on jesplatan open sorse program koji ima u sebi dosta opcija imate li neka iskustva sa njim, i jos jedno pitanje da li moze da se odradi bez Pc racunara to jest s ovom opremom http://www.deliberant.com/apc-2s-14 cini mi se da je solidna...JOs samo to necu vise da zapitkujem.Hvala
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 13.02.2013. 00:04:07 »

Probao sve moguće rutere i zaključio da je Mikrotik za mene jedini izbor. Svi ovi koje si naveo imaju neke mogućnosti ali i neka ograničenja zbog kojih mi nisu odgovarali.

Mikrotik možeš da staviš na računar a možeš da uzmeš u namenske rutereRouterboard koji imaju Mikrotik ugrađen.

Pored Mikrotika, preporučujem i Ubiguiti ali samo za linkove i bridževe.
Sačuvana

Crazy Max
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Marko Ilic
Mesto: Lebane
Država: Srbija
Poruke: 4


« Odgovor #4 poslato: 14.02.2013. 19:21:51 »

Ok pokusacu da sa nekim od profesora u mom mestu odradim to vec ako mora sa mikrotikom onda bi sve odradio sa njim.Znaci na telekomov ADSL modem ide preko lana na ulaz od racunara na kome je instaliran mikrotik naso sam neke vezije na netu verziju 5.2 ja mislim.Pogledacu zahteve kartica nacicemo neke stare racunare pa cu malo da se igram...Na izlazu ide neka wirless kartica sa atheros cipom...pa grid pa link u bridge modu do bazne stanice pa tu grid povezan sa wirless karticom pa na izlazu dve sektorke...Samo ne znam da li da pokusam da link od ADSL napravim preko Ubiqitija tj. od ADSL modema preko Ubiqitija i grida do mikrotika u baznoj stanici?AKO MOZE TU MALA POMOC .tj da li sa obe strane da ide ubiqiti ili da baznu stanicu povezem (mikrotik povezem sa ubiqitijem u bridge modu)?Naravno sad sam ukljucio u celu pricu sve moje drugare...Oni ce da pitaju za pomoc profesore informatike...Samo od vas trazim savet oko opreme zato sto vec imate prakticna iskustva.Naravno napisacu tutorial na kraju ako usprem da sve to odadim...Nemam puno vremena inace preveo bi i upustvo za mikrotik...POZDRAV I HVALA NA SVEMU.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #5 poslato: 18.02.2013. 03:58:27 »

Kao što sam ti rekao ranije, preporučujem Mikrotika da bude ruter na linku ka internet provajderu. Dakle, pre njega ne treba dabude nijedan uređaj iz lokalne mreže već samo ADSL uređaj. Tako će on moći da kontroliše sav internet protok.

Same linkove možeš da radiš sa ubiquiti opremom. On će to da radi kako treba, naročito ako je u bridge režimu a verovatno će da bude i jeftinije od mikrotika.

Preporučljivo je da uvek sa obe strane linka bude istovrsna oprema, dakle ako s jedne strane stavljaš mikrotik, stavi ga i sa druge strana ili ako sa jedne strane stavljaš ubiguiti onda stavi njega i sa druge strane.

Kada uzmeš routerboard i ubiquiti dobijaš na njima sav potreban softver te ti ne trebaju te piratske verzije mikrotika. ačunaj i da ako koristiš piratovan softver, neće ljudi baš biti radi da ti pomažu.
Sačuvana

Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 4.903 sekundi sa 36 upita.