Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Wireless ka provajderu i wireless po stanu  (Pročitano 4108 puta)
Lomnica_city
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Zoran Ilić
Mesto: Lomnica
Lokacija: bb
Država: Srbija
Poruke: 5



« poslato: 15.02.2007. 09:54:45 »

A kako izvesti da se laptop bezicno povezuje po doticnoj kancelariji/kuci/stanu,znaci bez razvlacenja ikakvih kablova ili busenja plafona (posto bi AP bio na tavanu) jer ce se doticni dosta setkati pa ne ide da se busi plafon i spusta kabal u nekoliko soba a i ima vise laptopova koji bi koristili internet po potrebi,odnosno bili umrezeni preko tog AP-a (trenutno ima tri komada,svi imaju miniPCI wifi-fi kartice,dva matorija imaju kartice b standarda a moj ima g standarda tako da bi pozeljno bilo da AP bude g ili a/b/g standarda) pa bi u tom slucaju moralo da se zonglira kablovima za svaku sobu sem ako se ne uzme AP sa recimo 4 LAN porta i u svaki da ide po kabal za po odredjenu sobu!?
Da li dobro razumem tematiku ako mislim da bi dovoljna bila neka Yagi antena (provajder nudi neku od 15dBm) ili ono cudo oblika megafona od 12dBm ako se ne varam,koju prodaju ovi iz NST wireless-a (AP provajdera je na vrhu brda,na daljini od oko 500m,zato mislim da mora usmerena antena a i sudeci po ovoj slici on za signal koristi omni antene http://www.drimkomunikacije.com/pic/photos/link%205,8%20Lomnica.jpg),zatim par metara kabla,pa onda AP koji je istovremeno i wireless router,ili AP koji moze istovremeno da radi i kao klijent na antenskom ulazu i kao obican AP na svojim antenama ili taj AP mora da zadovoljava sva tri uslova,odnosno da radi i kao klijent i AP ISTOVREMENO i da bude wireless router takodje da bi to bilo izvodljivo i da bi mogao da se dobije dovoljan protok kroz medjuspratnu plocu da moze internet da radi puno brzinom na 256kB/s,odnosno da prolazi oko 30-ak kb?
Pozdrav Cool
« Poslednja izmena: 15.02.2007. 10:14:16 Lomnica_city, Reason: Ispravka pravopisa » Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 15.02.2007. 14:54:23 »

Otprilike tako kako si opisao: jedan uredjaj povezes kao klijent na provajdera a drugiuredjaj podesis da radikao AP i povezes ga UTP kablom sa prvim uredjajem.

Ako ces dapovezujes vise racunara, prvi uredjaj treba da radi kao NAT ruter. Sto se tice klijenta i antene, najbolje je da ti provajder preporuci opremu.

Za bezicnu vezu unutar prostorija, racunaj da ce kroz jedan zid sve lepo da radi, kroz dva ce vec biti malo natezanja a za tri je prilicno pitanje kako ce da radi.
Sačuvana
Lomnica_city
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Zoran Ilić
Mesto: Lomnica
Lokacija: bb
Država: Srbija
Poruke: 5



« Odgovor #2 poslato: 16.02.2007. 07:03:38 »

Znaci ne mogu da prodjem sa jednim AP-om,mora dva koji ce da rade razlicite poslove (pitam zbog finansija jer su oni ipak najskuplji delovi opreme) a prvi uredjaj mora da bude i NAT router ako hocu da koristim vise racunara,znaci mislis na prvi AP koji ce biti klijent,i on ce takodje da vrsi routiranje u mrezi i da"deli"konekcije kompovima ako uzmem recimo dve IP adrese da mogu po dva istovremeno da budu na internetu,naravno sa po 128kb/s saobracaja ili koliko im vec dodelim!?
Ovo pitam zato sto se na slikama,a i po sturim objasnjenjima podrske,moze zakljuciti da oni postavljaju AP uz samu antenu,sa vrlo kratkim kablom do antene (sto je odlicno,jel da) i naravno na krovu/terasi sa nekako izvedenim napajanjem ili preko produznog kabla ili,verovatnije,preko POE-a,pa me zanima kako bi moglo i da li bi uopste mogao drugi uredjaj da bude AP/NAT ali wireless router koji bih smestio nekako u cosak hodnika i koji bi onda slao signal po kuci i radio routiranje umrezenih kompjutera kako bi signal prolazio samo kroz zidove od obicne suplje monte nego kroz armiranu medjuspratnu konstrukciju,a da on sa AP klijentom bude povezan LAN kablom koji ide iz ove kutije u kojoj je AP klijent na slici http://www.drimkomunikacije.com/pic/photos/ja%20i%20bajaa.jpg jer ne znam kako onda mogu samostalno da rade,a to je ono sto mi treba,ne da kupujem jos i polovan desktop koji ce da mi zvrji non stop po hodniku i na koji ce oni biti povezani,znaci mora biti samostalan sistem!?I da li ce moci da ide POE preko AP-a/wireless-a do AP klijenta,da nece biti prevelikih gubitaka da vidim da sprovedem neki produzni kabal od desetak metara do antene,ako mora!?
Inace na slici je izgleda kantena,i to ona koju nudi NST za nekih 23 eura,sto sa postarinom izadje oko 2000 dinara,i sa malo kabla (ako je AP klijent u kutiji uz antenu ne treba mi vise od pola metra CFD200 kabla i recimo 10-ak metara LAN kabla) i sa dva AP-a/router-a da li mogu da prodjem za nekih 150-ak eura max!?Predlozi oko opreme su veoma dobrodosli? smile
Zidovi mi i jesu najveci problem,jer ne mogu da busim nekoliko plafona da bih spustio po LAN kabal u svaku sobu,odnosno jako bi ruzno izgledalo,a da cepam zid pa da ih uzidam to tek nece liciti ninasta jer treba posle krpiti,molerisati... i ne isplati se uvoditi wireless ako ce troskovi za opremu i adaptaciju kuce da me izadju 400-500 eura,ja bih da prodjem za 150-ak eura ako moze i da to ispadne koliko-toliko estetski!?
Inace provajder su Drim Komunikacije koji su provajderi i za Svilajnac,Petrovac na Mlavi,Despotovac,Zabare... i oni su mi rekli da koriste Planet opremu,Yagi antenu,mada se na slici vidi da koriste i kantenu,uglavnom koriste usmerene i to je najbitnije i"neke kablove"(nemaju pojma ovi iz podrske,videcu tek kad dodju izvodjaci) pa ako mogu da biram bilo bi lepo da znam koji Planetov AP se dobro pokazao kao AP/NAT router/klijent (ili ako bas mora dva uredjaja onda koja dva koji bi mi odradili ovo sto sam zamislio,da ne ostanem samo na njihovom izboru jer oni zapeli da mora ovako sa AP-om i LAN kablom iako ja necu da cepam tolike plafone i zidove)!?
Za kraj izvinite na stvarno lamerskim pitanjima,wireless mi se cini kao dobra tehnologija za povezivanje a i za internet no ja ipak ne znam skoro nista o tome,samo nesto sto sam skapirao iz tekstova sa vaseg sajta i sa par foruma ali se tamo ipak 99% price svodi na dovodjenje wireless-a do desktop kompa ili na pretvaranje laptopa u desktop ogranicen na jednu prostoriju i sto gde je spusten LAN kabal sto meni nista ne znaci pa zato smaram ovoliko! Wink
Pozdrav Cool
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 16.02.2007. 07:23:25 »

Malo ti je poruka necitka tako da nisam bas sv epokacio ali u principu vidim da su shvatio sta treba.

Najvaznije je da potpuno razdvojios funkciju povezivanja na provajdera i funkciju lokalnemreze. Jedna urejaj radi jedno, drugi uredjaj radi drugo. Ta dva uredjaja povezes kablom (obican UTP kabal za klasicno umrezavanje) i ne moraju biti blizu jedan drugom. Uredjaj zapovezivanej sa provadjerom postavljas na mesto gde je to najbolje za njegovu funkciju, a uredjaj za povezivanje u lokalnu mrezu postavljas tamo gde je to za njegovu funkciju pogodno a onda ih povezes kablom.

Da bi svi racunar iz lokalne mreze mogli da koriste internet link, potreban ti je ruter. Bilo koji od ova dva uredjaja moze da ima tu funkciju, a mozes da koristis i poseban uredjaj koji je samo ruter. Obicno to mora biti NAT ruter, osim ako provadjer ne omogucava drugacije.

Dobra opcija je da ruter bude uredjaj koji sluzi za lokalno umrezavanej i da ga napravis od racunara i ubacis mu odgovarajuci wireless karticu (ne moze svaka). Takav ruter bi radio najbolje, posto ovi jeftini mali sve-u-jednom ruteri uglavnom ne mogu da zadovoljen iole zahtevniju mrezu.

Sto se tice pokrivanja cele kuce, tu ocekuj probleme. Wireless radi ok korz jedan do dva zida (ako nisu armirani), ploce izmedju spratova su armirane i one ce sigurno vrlo lose da uticu na signal. Obicno se na svakom spratu stavi bar jedan uredjaj s anekom eksternom antenom kao bi se sto bolje pokrio prostor oko njega.

NE zna kakav ti je repsored prostorija niti koliko stvarno racunara treba dapovezes, ali ako mene pitas, ja sam uvek pre za razvlacenje kablova nego bezicnu mrezu u kuci.
Sačuvana
Lomnica_city
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Zoran Ilić
Mesto: Lomnica
Lokacija: bb
Država: Srbija
Poruke: 5



« Odgovor #4 poslato: 16.02.2007. 22:29:07 »

Znam,uvek svi predlazu kablove ali to je kao prvo estetski ruzno a nije samo jedna soba u pitanju vec tri,pa je i neisplativo u mom slucaju posto ne bih da vise kablovi po zidovima a jedino resenje za to je ugradnja u zidove (koji imaju reljefne povrsine,takozvani spanski zid pa to nikad ne moze da se potrevi kako treba i mora ceo zid da se odradi ponovo,odnosno 3 takva zida),i ruzno bi izgledalo ako ih ne bih uzidavao jer je to ipak kuca a ne neke kancelarije i slicno gde je i logicno da po zidu ima kablova,ali u kuci bas ne!
Sobe u kojima ce biti kompjuteri su na jednom spratu,u krajnjem slucaju ako jedan bude na spratu ispod po potrebi,znaci retko,pa samim tim nema bojazni da ce signal biti slab na razlicitim spratovima,a ja sam medjuspratnu konstrukciju pomenuo u situaciji kad bi jedan AP radio i kao klijent i kao AP i kao router (ako uopste postoji takav uredjaj) i da ga stavim na tavan pa da on salje signal na sprat ispod,a ako budu dva uredjaja i AP/wireless router stavim u hodnik (uz balkonska vrata),bice na istom spratu pa onda signal ima samo po jedan zid kao prepreku do laptopa!
Ono sto mi predlazes za AP/wireless router od starog kompjutera,mislis na Microtik?Jel to bas neophodno za mrezu od 2-3 kompjutera,posto ne bih stvarno da mi stoji komp u hodniku a i kupovina prastarog kompa,ma koliko nevelika investicija bila,nije bas pametno,ko zna da li ce to da traje jos nekoliko meseci ili godinu-dve,ipak mi je AP/router sa jacim antenama bolje resenje,ali koji takav uredjaj kupiti a da nije preskup (recimo da me oba AP-a ne izadju vise od po 70-ak eura,naravno ne moraju da kostaju jednako jer ako AP/wireless router mora biti bolji nek bude i skuplji)!?
Pozdrav Cool
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #5 poslato: 17.02.2007. 02:44:40 »

Do pre neki dan bih ti bez razmisljanja predlozio Ovislink WL5640AP, za oba posla jer bi ti on to vrlo lepo odradio. Medjutim, kazu da je poslednja serija koja je stigla na trziste sa fabrickom greskom pa umeju da crknu prilicno brzo.

Nisam probao ni jedan drugi uredjaj koji moze to da ti odradi a koji bih preporucio. Pogledaj u Netiksu izbor TP-Link uredjaja. Ima nekoliko modela koji bi ti radili posao.

Za kucni AP eventualno uzmi neki jaci, recimo Compex WPE54G, koliko da kompenzujes gubitke u zidovima.
Sačuvana
Lomnica_city
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Zoran Ilić
Mesto: Lomnica
Lokacija: bb
Država: Srbija
Poruke: 5



« Odgovor #6 poslato: 17.02.2007. 09:38:42 »

Vazi drugar,potrazicu tako nesto,a pokusacu i da saznam kakvi su oni AliedTelesyn uredjaji koje valja Pakom,nasao sam jedan mocan koji je i AP i wireless router i ima dve antene pa izgleda da moze da radi i kao klijent i kao obican AP istovremeno,ili bar ima jak signal sa njih dve ako ne moze da radi sve to istovremeno,a kosta nekih 70-ak eura,pa ako valja uzecu to!
Naravno za svaki slucaj cu pogledati koji to"neki Planet AP"nudi provajder,ako je nesto bar solidno mogu da uzmem onda samo jedan za u hodnik koji ce da routira i da izigrava AP,ipak je bolje da sto vise uredjaja budu po njihovom nekom standardu jer dosta citam da ljudi savetuju da se raspita kod provajdera sta oni koriste na svom kraju posto se neki uredjaji medjusobno"ne trpe"pa veza bude katastrofa,a ovako su najmanje sanse da imam problema koji bi sigurno bili veliki za jednog pocetnika!
Hvala puno na pomoci,ocekujem da se pojavi provajderova ekipa za neki dan da odrade potrebno sa njihove strane,pa cu se onda raspitati detaljnije o njihovoj opremi i tek onda se baciti na kupovinu,cucemo se sa utiscima naravno! Wink
Pozdrav Cool
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #7 poslato: 17.02.2007. 16:43:31 »

Tesko da uredjaj od 70 evra moze da radi istovremeno i kao pristupna tacka i kao klijent. Pre ce biti da je to uredjaj koji ima dve antene kojima kompenzuje probleme sa interferencijama u zatvorenom prostoru.
Sačuvana

Lomnica_city
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Zoran Ilić
Mesto: Lomnica
Lokacija: bb
Država: Srbija
Poruke: 5



« Odgovor #8 poslato: 17.02.2007. 23:02:58 »

Dovoljno je i to,to verovatno znaci da ima jak signal u zatvorenom prostoru sto je bas ono sto mi treba,tako da cu videti da uzmem nesto kao sto je taj,ili onaj Ovislink koji si pomenuo pa mozda naletim na ispravan uredjaj,a provajder nek mi da taj"neki Planet"i ostalu opremu za koriscenje interneta pa cu ih lako povezati LAN kablom,steta samo sto ce me ovo izaci oko 200 eura,nisam ocekivao toliko ali sta da se radi!
Pozdrav Cool
Sačuvana
cika_VELJA
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Aleksandar
Mesto: Leskovac
Država: srbija
Poruke: 5


« Odgovor #9 poslato: 05.03.2007. 02:25:51 »

Lomnica_city s nestrpljenjem iscekujem da cujem ishod svega...Imam isti problem i zelju pa me interesuje kako je proslo wireless umrezavanje.....
Sačuvana
cika_VELJA
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Aleksandar
Mesto: Leskovac
Država: srbija
Poruke: 5


« Odgovor #10 poslato: 05.03.2007. 18:13:34 »

Jos samo jedno pitanje, da li se nekom indoor antenom od recimo 5 dB koju stavljamo na wireless router moze prevazici problem armiranih ploca i zidova Cheesy ?
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #11 poslato: 06.03.2007. 02:00:00 »

To se moze reci tek kada se premeri signal, ali sumnjam da je dovoljno. Antena koju dobijas uz uredjaj ima 2  - 3 dB, i tih 2 db Je prakticno zanemarljiv dobitak.
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.087 sekundi sa 36 upita.