Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Kubuntu  (Pročitano 6395 puta)
Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« poslato: 12.10.2007. 08:04:06 »

Da li je neko koristio ovu verziju LINUXa iz Canonical-a?!? Ubuntu je ako sam razumeo dobro GNOM GUI dok je Kubuntu KDE GUI.. kakve su razlike u praksi i koji je bolja varijanta? E sad pitam i ja previse zar ne smile koji je za vas bolja varijanta i zbog cega - ne postoji uneverzalno bolje ili losije to mi je jasno ali dajte mi licni stav smile
Sačuvana

Proud son of Svarog!!!
Bili
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Darko Vasiljevic
Mesto: Uzice
Lokacija: Zlatiborski put
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 148


Born to be wild


« Odgovor #1 poslato: 12.10.2007. 08:51:40 »

Ja sam dugo koristio Ubuntu (gnom okruzenje) iz jednostavnog razloga sto mi je KDE isuvise saren mada uz pomoc odredjenih programa svaki mozes da prilagodis po izgledu kako ti volja.Druga razlika sto  svako okruzenje ima neki svoj odredjen softver sa kojim najbolje radi sto se tice plejera,programa za rezanje itd.U globalu sto se tice operativnih sistema, koliko se secam, nema neke sustinske razlike. Vise stvar ukusa.
Imas dosta o Ubuntu na njihovom forumu koji su lokalizovani na srpski.Tamo mozes naci dosta vise informacija ako te zanima.
Sačuvana

Trust me I know what I`m doing
Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #2 poslato: 12.10.2007. 09:13:35 »

Hvala za trud.. evo me sad sa Kubantu-a malo me ubi tastatura koja ima Srpski raspored tastera, a ovo cudo mi podeseno za Englesku varijantu od koje sam se odvikao smile setio sam se zapravo da mogu da probam i jedan i drugi na neko vreme direktno sa live CDa tako da nista ne instaliram ili menjam.. desi mi se pre par nedelja da sam formatirao svoj eksterni HDD pa sad slabo rizikujem da se igram sa particionisanjem Grin salim se treba da odradim back up a nisam sjajno sa vremenom za takvo nesto..

no da se vratim temi mislim da mislim da je Bill ovo najbolje objasnio na prvi pogled potpuno drugacija sprava, dosta sarenija, mozda i zanimljivija u neku ruku upravo stvar licnog izbora.. za sada ja ne korstim nikakve programe ni na jednom ni na drugom samo sam video kruzenja predpostavljam da cu instalirati i jedan i drugi tako da cu ostaviti trostruku boot na sistemu i XP i Ubuntu i Kubuntu pa cu se odluciti sta mi to najvise od njih odgovara vremenom.. za toliko bar imam prostora na HDD obzirom da je nedavno formatiran smile
Sačuvana
Rašo
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Škorpija
Poruke: 3321


« Odgovor #3 poslato: 12.10.2007. 16:29:08 »

Vlad, ako imaš mesta za drugi i treći, možda ima i za ova dva:  

 Edubuntu - dizajiran za škole i kompjutere namenjene deci.
 Xubuntu - koji koristi Xfce desktop okruženje i predviđen je za slabije kompjutere.

                                    slap

Meni je Ubuntu nekako fizički bolji. Ipak, to je samo početno okruženje koje može da se prilagodjava. Važno je da programi pasuju i za jedan i za drugi. Npr. narezao sam 30-ak diskova sa programom K3b (bez problema), koji dolazi sa Kubuntu-om.
Sačuvana
Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #4 poslato: 12.10.2007. 16:35:08 »

Kapiram jer sam ostao celu noc sa ovim i na kraju zakljucio da KDE software pase i na GNOME smile ali stoje najgore od svega snimio sam Ubuntu pa posle toga Kubuntu i GRUB mi daje opciju da pokrenem i jedan i drugi ali sta god da pritisnem on mi otvori Ubuntu.. nista mi nije jasno Sad mislim sve je prilicno logicno postavljeno u GNOME GUIu i nije tesko snaci se ali ono nedostaje po malo stari dobri .exe fajl Tongue ja sve kao nesto necu da se petljam sa ovim ali ostacu jos prilicno dok ne ukapiram kao da pokrenem obe distribucije iy Canonicala

Znami za ove dve koje si pomenuo Raso ali mi nisu previse interesantne.. mozda Xubuntu ali svaki komp koji koristim je novijeg datuma i nije mi neophodan
Sačuvana
Rašo
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Škorpija
Poruke: 3321


« Odgovor #5 poslato: 28.05.2008. 20:29:45 »




Par korisnih linkova za ljubitelje Kubuntu-a:

Kubuntu Srbija

Kubuntu Tips

Perfect Desktop - Kubuntu 8.04
« Poslednja izmena: 29.05.2008. 01:57:08 Rašo » Sačuvana
Rašo
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Škorpija
Poruke: 3321


« Odgovor #6 poslato: 05.08.2008. 19:51:00 »

Kubuntu 8.04 nadogradjen sa najnovijim grafičkim okruženjem KDE4.1

Fajl menadžer Dolphin koji u novoj verziji poseduje integrisani terminal


Sačuvana
Rašo
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Škorpija
Poruke: 3321


« Odgovor #7 poslato: 01.09.2008. 00:27:13 »

KDE 4.1

Predstavljanje KDE 4 je obeležilo predstavljanje novog Plasma desktopa, koji omogućuje, na samo panel, već i dodatke (ili “plasmoid”) koji proširuju desktop dalje. U KDE 4.1, jedna od najpoželjnijih novina u Plasmi je mogućnost korišćenja više panela, kao i podešavanje njihove veličine. Sada se panel može podešavati klikom na Plasma ikonu (podrazumevano je u desnom uglu panela), koja donosi veliki broj opcija za podešavanje panela. Ovde takođe možete i da promenite raspored sadržaja na panelu jednostavnim povlačenjem objekta vašim mišem na mesto koje želite.



Najkontraverznije reakcije za vreme razvoja KDE 4.1 dobila je izjava o uklanjanju ikona sa desktopa. Zapravo, desktop ikone u ovoj verziji postoje, samo se njima upravlja na drugačiji način. Ova verzija je predstavila plasmoid za pregledanje foldera ( eng. Folder View ), koji možete postaviti na desktop i na taj način videti sadržaj bilo kog direktorijuma na vašem desktopu. Većina distribucija se odlučila za podrazumevana podešavanja kojima se prikazuje sadržaj u desktop direktorijumu, ali vi više niste ograničeni da imate samo sadržaj desktop direktorijuma prikazan na desktopu, sada možete dodati više primeraka “Folder View” plasmoida, i da pri tome svaki od njih prikazuje dugi direktorijum.

KDE 4.1 takođe i izgleda lepše. Iako koristi istu temu kao i KDE 4.0, programeri su je unapredili mnogim sitnim podešavanjim. Desktop plasmoidi više nemaju extremno tanke granice, transparentni ( providni ) objekti izgledaju jasnije, KDE menadžer za prijavljivanje i uvodni ekran imaju novu temu, i prilagođena verzija Oxygen dekoracije prozora (nazvana Ozone) je uključena i bolje se uklapa. Plasma takođe ima svoje teme (nezavisno od KDE desktop teme) sa nekoliko različitih tama koje koje možete menajati po želji.

Podrazumevane application su iste kao i ranije, sa Konquerorom kao podrazumevani Web čitač, Dolphin kao fajl menadžer, Gwenview se brine za pregled slika, Kopete za komunikaciju sa vašim prijateljima, i JuK za slušanje muzike. Iako se čini da Konqueror ne nudi mogućnosti u istom nivou kao što Firefox i Opera to čine, to je ipak veoma solidna aplikacija. Iz KDE 3 po prvi put u KDE 4 se našao i Kontact, kao i KDE CD Player.

KDE 4.1 sada ima i minimalistični Dragon Player za gledanje video snimaka, pregled stabla direktorijuma i mogućnost korišćenja jezičaka ( tab ) u Dolphinu, zajedno sa nekoliko unapređenja u Gwenview.

Sa svim novim mogućnostima, mnogi će pomisliti da KDE 4 radi veom sporo, ali zapravo sve radi brzo i glatko, zajedno sa desktop efektima, i to na skromnom računaru sa 1.6GHz.

http://planeta.ubuntusrbija.org/2008/07/30/olujicz/208/
Sačuvana
Rašo
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Škorpija
Poruke: 3321


« Odgovor #8 poslato: 01.01.2009. 16:33:19 »

Kubuntu 8.10 - KDE 4.2 Beta - KWin


Sačuvana
Rašo
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Škorpija
Poruke: 3321


« Odgovor #9 poslato: 28.01.2009. 16:53:17 »

Izašao KDE 4.2
 


Kao što je i obećano, danas je izašao KDE 4.2. Godinu dana nakon predstavljanja KDE 4.0, ovo je prvo izdanje koje se preporuča svima pa i KDE 3.5 zagriženicima.

Kao što smo već i najavili 4.2 donosi:
- poboljšanja u Plasmi: novi Plasmoidi (Weather, Pastebin...); Folder View je moguće podesiti da se ponaša kao i stari desktop s ikonama; automatsko skrivanje panela; taskbar grupira i prikazuje programe u više redova; Plasmoidi se mogu stavljati i na čuvar zaslona
- KWin donosi nove efekte (npr. "Cube" i "Magic Lamp"), nove mogućnosti, prirodnije stare i nove efekte te lakšu konfiguraciju
- PowerDevil je novi upravljač za energetsku efikasnost što će razveseliti korisnike prijenosnih računala
- dodano je novo sučelje za upravljanje pisačima
- aplikacije Dolphin, Ark, KMail, Konqueror te mnoge druge su doživjele bitna poboljšanja i nadogradnje
- konfiguracijski dialozi su podešeni tako da su vidljivi cijeli i na 1024x600 rezoluciji koja je česta na netbook prijenosnicima
- novi dodaci za KRunner koji mu još više proširuju mogućnosti
...i stotine drugih novosti.

Dodani su i novi jezici pa tako da sad novi KDE pokriva govorno područije od otprilike 700 milijuna ljudi.

http://www.linuxzasve.com/novost/izasao_kde_4-2/471

http://dot.kde.org/2009/01/27/kde-42-released
http://www.kde.org/announcements/4.2/index.php
http://www.kubuntu.org/news/kde-4.2
Sačuvana
Rašo
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Škorpija
Poruke: 3321


« Odgovor #10 poslato: 10.05.2009. 16:14:15 »

Kubuntu 9.04 ima sve, i još mnogo toga...



Novi Kubuntu, sa grafičkim okruženjem KDE 4.2.2, doneo je bolji i prefinjeniji izgled Plazme i Kwin-a, kao i mnoge nove i ažurirane widgete. Sada su dostupne mnogobrojne teme za radnu površinu i korisnici će sigurno pronaći nešto po svom ukusu.

Izmedju pristiglih promena, mogu se izdvojiti npr.: u System Settings sada se nalaze KpackageKit i alat za konfiguraciju printera. Pored menadžera paketa, novi softver je i IRC klijent Quessel, a stari network applet zamenio je Plazma widget KDE Network-Manager. Sve bolji Amarok stigao je u svežoj verziji 2.0.2, a KTorent unapredjen u verziju 3.2 došao je sa svojim plazmoidom za radnu površinu. Za editovanje tekstova poslužiće nam odlični program Kate koji nosi brojčanu oznaku 3.2.2, a kao instant messenger tu je Kopete u veziji 0.70.2. Za organizovanje fotografija pobrinuće se bitno poboljšani Gwenview sa kodnom oznakom 2.2.2, koji je izmedju ostalog dobio i opciju Batch processing.

Ne treba zaboraviti i Dolphin, fajl menadžer sa mnogo dobrih funkcija u verziji 1.2.1, a bez obzira da li ste foto amater ili profesionalac, obavezno probajte bitno unapredjeni Digikam u svežoj verziji 0.10.0. Na kraju, ako želimo kompletan izgled, ne zaboravimo da na svom desktopu kliknemo na Add Widgets, da bi dodali Lancelot startni meni.

http://www.ubuntu-rs.org/node/35

Sačuvana
Rašo
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Škorpija
Poruke: 3321


« Odgovor #11 poslato: 16.08.2009. 16:21:09 »

Realizovan KDE 4.3


KDE korisnici imaju pravi razlog za zadovoljstvo. Svetlost dana ugledala je finalna verzija njihovog omiljenog grafičkog okruženja KDE 4.3 sa kodnom oznakom Caizen. Svi koji su pratili razvojni put ovog svežeg izdanja mogli su se već uveriti u njegovu stabilnost i brojna unapredjenja koja donosi. Estetski utisak koji ostavlja Caizen mogao bi se oceniti odličnim i svim potencijalnim korisnicima toplo preporučujem da najnoviji KDE temeljno isprobaju.



http://www.kde.org/announcements/4.3/index.php
http://www.kubuntu.org/news/kde-4.3
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.995 sekundi sa 35 upita.