Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Ubuntu 11.04 - Gizdavi narval  (Pročitano 26150 puta)
Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« poslato: 11.05.2011. 01:03:09 »

Krajem prošlog meseca stiga nam je isčekivani (kako kome) Ubuntu, verzije 11.04 (april 2011. godine) sa kodnim imenom Natty Narwhal (Gizdavi narval).

Donosi par novina, a najveca je svakako Unity - u nekom smislu menja Gnome radno okruzenje (GUI) možda nisam dobro shvatio ali zapravo Gnome je i dalje tu i izbor je vaš da li koristiti jedno ili drugo. Naravno tu je i KDE u Kubuntu izdanju. Ovo je velika promena u odnosu na klasičan Gnome i potrebno je privikavanje. Moram priznati da je u početku meni Unity bio prilično iritantan ali korišćenjem sam shvatio da ima dosta prednosti u odnosu na Gnome kada su široki ekrani u pitanju (Wide screen tj. ekrani razmere 16:9).

Male izmene u osnovnim programima koji dolaze uz Ubuntu i to zamena OpenOffice-a sa LibreOffice paketom (za sada je to identican paket kancelarijskih programa sa drugim nazivom). Rhytambox je zamenjen Benshee muzickim plejerom koji je dosta sličan mada nisam video da ima Magnatune ili Jamendo u osnovnim postavkama plejera. Software centar je dobio mogućnost dodavanja komentara i ocenjivanja ponudjenog software-a što kad ste u nedoumici koji program izabrati može da bude od koristi.

Drugih većih promena i nije bilo u odnosu na prethodnika no u odnosu na verziju koja je ovde pomenuta poslednji put bilo je dosta radova od izmenjnog GRUB-a preko osnovnog paketa programa koji stizu uz Ubuntu tako i neke izmene u upravljačkom software-u pa je sada došao Ubuntu Software Centar na mesto Add/Remove programs i koliko sam razumeo do sledece LTS verzije bi trebalo da zameni čak i Synaptics packet manager (možda ja to umišljam). Od silnih promena najuočljivija je Software centar koji je sa poslednjom verzijom Ubuntu-a dosta moćan alat jer beleži čak i promene po datumima kada ste šta instalirali/obrisali, ima komentare i ocene programa i mogućnost kupovine nekih licencnih programa za Linux.
Sačuvana

Proud son of Svarog!!!
milorad
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Poruke: 373



« Odgovor #1 poslato: 12.05.2011. 15:21:14 »

Pa evo i ja malo cackam po Ubuntu imam ga instaliran na jednoj particiji ...malo mi je problem kod butovanja moram da ubacim cd za boot pa tek onda podizem sistem bilo win bilo ubuntu ....takođe veliki mi je problem otvaranje mdb datoteka koje su pravljene u Access-u mora da se prebaci prvo u jedan drugi format pa sa jednim drugim programo da se otvori...malo komplikovano....al mi se sviđaju mnoge stvarčice....sve češće otvaram UBUNTU ....ponekad samo WIN. Sad upravo tragam za resenjem  problema vidljivosti particije gde  mi j e  win.....
Pozdrav
Sačuvana
Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #2 poslato: 12.05.2011. 21:50:19 »

Trenutno nemam previse vremena za objasnjavanje ali vidjenje particije je uglavnom jednostavno resivo malim podesavanjem GRUB-a. On je malo koplikovanjiji od verzije 2 ali nista strasno time je bezbedniji.

Kasnije cu pisati vise o podesavanju GRUB-a verzije 2. Doduse moras mi reci koju verziju Ubuntu-a koristis?
Sačuvana
milorad
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Poruke: 373



« Odgovor #3 poslato: 13.05.2011. 03:14:29 »

Poceo sam sa ver 10.10 pa sam nadogradio 11.04 ma i grub me je mucio pa sam koristio super grub ajd ako mezemo nesta ...
Sačuvana
Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #4 poslato: 15.05.2011. 20:26:29 »

E sad bilo bi dobro da znam sta kaze kada u terminalu ukucas
Kod:
sudo update-grub
po tom treba uneti korisnicku lozinku (password) i on bi trebao sam izlistati sve unose po particijama i to izgleda odprilike ovako:

Slika prikazuje operativni sistem Ubuntu sa tri razlicite verzije Kernel-a (2.6.32-23; 2.6.32-24 i 2.6.32-25) sa verzijama za recovery (initrd), zatim sledi test memorije (memtest86+) i na kraju je pronasao i MS Windows XP.

Nije mi potrebna slika samo vidi da li izlistava sve ili izostavlja neku od stavki da bi smo pronasli gde koci. Nije obavezno da ima vise od jedne Ubuntu verzije sa recovery opcijom.

Slika pozajmljena sa Copyright © 2011 LAN Net Work!
Sačuvana

Proud son of Svarog!!!
milorad
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Poruke: 373



« Odgovor #5 poslato: 17.05.2011. 19:46:22 »

milorad(at)milorad-System-Name:~$ sudo update-grub
[sudo] password for milorad:
Searching for GRUB installation directory ... found: /boot/grub
Searching for default file ... Generating /boot/grub/default file and setting the default boot entry to 0
Searching for GRUB installation directory ... found: /boot/grub
Testing for an existing GRUB menu.lst file ...

Could not find /boot/grub/menu.lst file. Would you like /boot/grub/menu.lst generated for you? (y/N) y
Searching for splash image ... none found, skipping ...
Found GRUB 2: /boot/grub/core.img
Found kernel: /boot/memtest86+.bin
Found kernel: /boot/vmlinuz-2.6.38-8-generic
Found kernel: /boot/vmlinuz-2.6.35-28-generic
Found GRUB 2: /boot/grub/core.img
Found kernel: /boot/memtest86+.bin
Updating /boot/grub/menu.lst ... done

milorad(at)milorad-System-Name:~$



ovo meni pokazuje i vidi se da nigde nema windowsa a instaliran je na sda1

i zato moram da ubuntu pokrecem preko super grub diska
..
Sačuvana
Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #6 poslato: 18.05.2011. 03:35:50 »

Ti si na 11.04 ali nekim cudom jos uvek koristis sada vec Legacy GRUB - nesto kao zastareli/istorijski u bukvalnom prevodu no odnosi se na GRUB verzije 1. pa koji vec broj no to i nije tako vazno.

Ako zelis provereti koja je verzija grub-a trenutno u funkciji na tvom racunaru kucas sledecu komandu:
Kod:
grub-install -v
TRIK: mozes markirati sadrzaj koda i pritisnuti srednje dugme (skrol) na misu u terminalu i on ce se prekopirati. Ovim metodom se sve moze kopirati u terminal.

Koliko se ja secam taj menu.lst je relativno lagano menjati u tekst editoru. No preporucljivo je preci na noviji GRUB verzije 2 jer je mogucnost greske dosta manja. Malo je komplikovaniji za podesiti ali to se ionako retko podesava.

Resenje problema nacin 1.:
izmeniti menu.lst koji se nalazi na /boot/grub/menu.lst - izmene se vrse tako sto uneses sledecu komandu:
Kod:
gksu gedit /boot/grub/menu.lst

Pre same izmene menu.lst moramo znati sta ce izlistati komanda
Kod:
sudo fdisk -l
Ono sto izlista ova komanda jako je bitno za odredjivanje gde se nalazi Windows na disku da bi ga grub video. Mozes eventualno da mi iskopiras i sadrzaj menu.lst no nije neophodno sada.

Resenje problema nacin 2.:
Da se legacy grub zameni aktuelnom verzijom grub-a sto bi trebalo da uradi komanda:
Kod:
sudo upgrade-from-grub-legacy
Ovo bi dalje trebalo samo da odradi posao i da sve bude ispravno no uvek ima ali i ako se ali desi ja sam tu pa cemo resiti.

Odaberi verziju resenja i pitaj za pomoc ako je neophodna.
Sačuvana
milorad
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Poruke: 373



« Odgovor #7 poslato: 20.05.2011. 02:17:55 »

Prvo drugi nacin

milorad(at)milorad-System-Product-Name:~$ sudo upgrade-from-grub-legacy
[sudo] password for milorad:
sudo: upgrade-from-grub-legacy: command not found
milorad(at)milorad-System-Product-Name:~$

eto sta mi izlista...not found

verzija .....grub-install (GNU GRUB 0.97)

a da je legaci evo sta mi pokaze , menu.lst   prazan prozor nema nista..


milorad(at)milorad-System-Product-Name:~$ gksu gedit /boot/grub/menu.lst

(gedit:2036): Gtk-WARNING **: Attempting to store changes into `/root/.local/share/recently-used.xbel', but failed: Не могу да направим датотеку „/root/.local/share/recently-used.xbel.DSEVVV“: No such file or directory

(gedit:2036): Gtk-WARNING **: Attempting to set the permissions of `/root/.local/share/recently-used.xbel', but failed: No such file or directory
milorad(at)milorad-System-Product-Name:~$
   

Eto sta se desava , sto bi rekli nista se ne desava.



Sačuvana
Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #8 poslato: 22.05.2011. 17:12:52 »

Da se javim procitao sam ali mi treba vremena da razmislim jos malo o ovom problemu. On kaze da ti imas grub jer ti daje verziju kada to trazis ali nemas menu.lst.... tu je gde nastaje cudno smile porobacu na nekom starijem Ubuntu-u da uradim upgrade pa cu javiti sta mi je eventualno palo na pamet.

Svakako mozes da preinstaliras ceo Ubuntu sto preporucujem u varijanti da nemas previse svojih datoteka ili veliki broj programa (dodatnih koji ne idu u standardnoj instalaciji - default) koje si instalirao iz software centra.

Ovo je krajnja solucija Grub se inace instalira bez problema samo da otkrijem sta se kod tebe desilo smile
Sačuvana
Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #9 poslato: 25.05.2011. 06:37:31 »

Ok ovako sad da odradimo malu analizu sta se to dogadja na tvojoj masini da bih znao sta dalje ovako pucati u prazno bude dugo dok ne ubodemo gde je problem.
Boot skripta sa tog linka preuzmes skriptu spakujes je negde - home folder ili download ili nesto trece bitno je da znas gde si je stavio. Pokrenes terminal (ako koristih 11.04 moze precicom Alt+Ctrl+T) i kucas
Kod:
sudo bash /home/milorad/boot_info_script.sh
TRIK: u toku kucanja u terminalu uneses prvih par slova komande npr. /ho i pritisnes Tab on ce je zavrsiti za tebe pa ce biti /home ili npr. /home/milorad/boo pritiskom na Tab on ce zavrsiti celu komandu - sve ovo pod uslovom da nemas nesto drugo slicnog imena u pomenutom folderu tj. da pocinje sa boo u takvim varijantama dodajes jos koje slovo da mu olaksas pronalazenje

E sad da se vratimo skripti ona ce naci sta se dogadja sa tvojim sistemom i u folderu u kom se skripta nalazi - ako uzmemo da je ovo sto sam napisao sve radjeno u tvom home folderu - pronacices .TXT datoteku sa imenom RESULTS to mozes da mi posaljes na mail m1305986 (at) hotmail . com pa kad je prostudiram pisemo kako da preinstaliras postojeci Grub u novi.

Malo sam zakomplikovao ako treba neki deo da se pojasni pisi.

PS mail koji sam ti dao ne proveravam tako cesto pa mi javi ovde da ga pogledam.
Sačuvana

Proud son of Svarog!!!
milorad
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Poruke: 373



« Odgovor #10 poslato: 29.05.2011. 17:38:21 »

Pa ovo sam resio tako sto sam narezao cd super grub pa ubacim cd i prodje ono da biram sistem linux loader win ...tako da je bitno da mogu da biram , ovo je mozda i najbolje jer kad izvadim cd od dize normalno win a kad ocu u ubuntu ubacim cd i dignem ubuntu.
Eto to je to ..

a evo sta sam dobio opet nista

Sačuvana
Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #11 poslato: 30.05.2011. 02:00:46 »

Cek sekund - znaci tebi je Win pobrisao Grub? Jednostavno kad ukljucis komp on ide direktno u Win bez ikakvih opcija?

A to sto si dobio nista treba prvo da preuzmes skriptu i da je stavis u svoj home folder ili na neko drugo mesto naravno moras znati gde si je stavio da bi je mogao pokrenuti. Znaci "/" predstavlja "C:" na Windows-u ili osnovni folder zatim imas "/home" predstavlja lokaciju licnih foldera korisnika sistema - nesto kao "Documents and Settings" na Windows-u i na karaju imas "/home/milorad" to bi trebalo biti tvoja licna fascikla no moze nesto biti drugacije kod tebe pa to pravi problem.
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.007 sekundi sa 35 upita.