Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Užice na Internetu
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Rezultati poslovanja privrede užičkog regiona  (Pročitano 956 puta)
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 29.10.2007. 19:18:36 »

http://www.danas.co.yu/20071027/vojvodina1.html#11

Rezultati poslovanja privrede užičkog regiona

U porastu i proizvodnja i trgovinski deficit

Industrijska proizvodnja privrede užičkog regiona, za osam meseci ove godine, veća je za 16 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Porast je zabeležen u proizvodnji tekstila, proizvoda od metala, drveta, hemikalija i hemijskih proizvoda. U regionu u kome posluje 4.981 preduzeće i 12.400 radnji, privreda je izvozno orijentisana, a u istom periodu ostvarila je spoljotrgovinsku razmenu od 667,6 miliona dolara, što je povećanje od 41 odsto. Izvoz je veći za 18 odsto, a uvoz za čak 70 odsto, pa je ostvaren trgovinski deficit u iznosu od 29,7 miliona dolara. Pokrivenost izvoza uvozom iznosi svega 91,4 odsto.

Užice ima najveće učešće u spoljnotrgovinskoj razmeni, ali i u deficitu, dok najveći suficit beleži privreda Arilja. Skoro 92 odsto ukupnog izvoza ostvareno je na tržištima EU, bivših jugoslovenskih republika i SAD, dok je najviše robe uvezeno iz zemalja u tranziciji iz centralne i istočne Evrope, EU i bivših jugoslovenskih republika. Najveće učešće u izvozu, kako je saopštio Dušan Majkić, predsednik Privredne komore Užica, imali su proizvodi od bakra i aluminijuma, voće, proizvodi namenske industrije i odeća, dok u uvozu prednjače aluminijum, bakar, mašine, plastične mase, vozila i pamuk.

U regionu je zaposleno 76.621 lice, a prema zvaničnoj nezaposleno je 40.007 ljudi, od kojih žene čine polovinu.
U Užicu ima najviše nezaposlenih (8.383), ali prema broju stanovnika, najveća stopa nezaposlenosti je u Prijepolju (7.027) i Priboju (6.442), a najniža u Čajetini (868).

Prosečna neto zarada isplaćena na kraju avgusta bila je 24.279 dinara, što je za oko četiri odsto manje od republičkog proseka. Najviše zarade imali su zaposleni u Kosjeriću (37.117 dinara), a najniže u Prijepolju (19.087 dinara) i Ivanjici (13.312 dinara). U Užicu prosek plata bio je 26.916, Bajinoj Bašti 26.507, Novoj Varoši 25.225, Požegi 22.850, Arilju 21.723, Sjenici 21.466, Čajetini 20.882 i Priboju 20.176 dinara.

Jubileji

Regionalna privredna komora Užica narednih dana obeležiće četiri i po decenije od osnivanja i učestvovati u obeležavanju 150 godina postojanja Privredne komore Srbije. Užička komora, kako je najavio Majkić, 30. oktobra ugostiće predstavnike komora Federacije BIH, Republike Srpske, Crne Gore i Srbije koji su uključeni u projekat Drinske ekonomske regije. On je za 8. novembar u beogradskom hotelu Hajat najavio skup predstavnika ovdašnjih izvoznika, koji su u PKS nedavno formirali svoje udruženje pod nazivom Forum izvoznika, a koji će s predstavnicima Republičke vlade razgovarati o poboljšanju pozicije izvoznih preduzeća zbog sadašnjeg odnosa dinara prema evru.

Užički radnici uskoro u Sloveniji

U okviru projekta sa pobratimljenim slovenačkim gradom Ljutomerom, radnici iz Užica uskoro če otići na rad u Sloveniju. Kako je objasnio Vladimir Misailović saradnik u užičkoj komori, konkursom, koji je bio raspisan do 10. oktobra, poslodavci iz Slovenije zatražili su 60 radnika sa trećim stepenom obrazovanja, posebno građevinske struke, ali njih 45 je ispunilo uslove tog konkursa. Poslodavci iz Slovenije sa njima bi trebalo uskoro da potpišu ugovore, obezbede im neophodnu dokumentaciju za rad u toj zemlji od 1. januara naredne godine. Ukoliko iskustva budu pozitivna, Misailović je najavio nastavak ove saradnje, jer je Sloveniji, kako je rekao, sve više potrebna radna snaga iz inostranstva, a zbog jezičke sličnosti slovenački poslodavci su zainteresovani za radnike iz naše zemlje.


N. Kovačević
Sačuvana

Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  



Užice na Internetu
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.756 sekundi sa 34 upita.