Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1] 2 3  Sve
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Da li postoji prava religija?  (Pročitano 94741 puta)
abvgd
posetilac
**
Poruke: 23


« poslato: 16.04.2011. 23:51:21 »

 seljak-smile

Pozdravljam sve na forumu! Moje ime je K........! Vidim da ima mnogo religioznih osoba na forumu pa mi pade na pamet ovo pitanje! Dakle šta vi mislite, postoji li prava religija i ako postoji, kako je prepoznati?

 smile
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 18.04.2011. 16:28:54 »

Ne postoji. Religija je po definiciji izmišljena tvorevina, zasnovanja na verovanju i ubeđenju a ne na stvarnosti.
Sačuvana

knezofil
Mel
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Poruke: 571


srednji je prednji ako ispred njega ima pozadi


« Odgovor #2 poslato: 18.04.2011. 20:02:57 »

postoji, nasa je prava! vasa je lazna.
Sačuvana
violeta
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Žena
Ime i prezime:
Violeta Jovanovic
Mesto: Beograd
Država: Srbija
Poruke: 91


« Odgovor #3 poslato: 19.04.2011. 02:42:52 »


postoji, nasa je prava! vasa je lazna.


 Grin

Super odgovor!

Verovatno su religiju izmislili oni kojima trebaju ratovi u svetu. hmmmmm
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #4 poslato: 19.04.2011. 19:59:26 »

Verovatnje je da je religija izmisljena da bi se mogao ostvariti uticaj i upravljanje ljdima, drugim recima da bi se stekla moc nad njima.
Sačuvana

Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #5 poslato: 19.04.2011. 20:23:18 »

Sam nastanak religije je normalan za svaku civilizaciju u sta se ona pretvori tokom vremena ni sam nisam siguran... Osnovna ideja je objasniti sve ono sto drugacije nije moguce - pa i danas ima ogroman broj stvari koje nije moguce objasniti. Druga, a mozda i prva ideja je potreba da se objasni da ima nesto posto "dusa" napusti telo (ako takvo sta postoji) malo je jeziva ideja o gasenju svetala...

Da li smo pali sa "marsa" ili kakve druge planete, evoluirali od majmuna ili smo cak stvoreni od blata kako kazu neke religije ocito nije toliko ni bitno koliko je danas religijama bitno da upru prstom u onu drugu, trecu.. stotu i kazu oni su sekta mi smo jedina/prava. Cilj je danas izgleda nesto drugo, a ne pojasnjenje postanka, cuda i odlaska u "drugi svet"
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #6 poslato: 19.04.2011. 20:36:41 »

Religija ne daje objasnjenja. Ona samo institucionalizuje odredjeno verovanje i proglasava ga kao istinu, a zatim to namece populaciji kao ucenje kroz koje u stvari kontrolise tu populaciju.

Ljudima religija nije potrebna da bi trazili objasnjenja. Svako za sebe tiem može da se bavi, i u sutini, svako za sebe i treba da traži objanjenja i da na svoj način shvata svrhu svog postojanja i vidi neku svoju istinu o tome.

Religija ubija indivudalnost i nameće jedno verovanje kao jedino istinito (iako je svakome jasno da nijedno verovanje nije istinito). Zbog toga je svaka relaigija lažna, najpre zato jer ne propagira istinu, a zatim i tako što nameće jedno objašenjenje postanka i svrhe kao istinu iako je ta istina za svakoga drugačija.
Sačuvana

abvgd
posetilac
**
Poruke: 23


« Odgovor #7 poslato: 26.04.2011. 13:26:57 »

U svetu postoji više od 10. 000 religija.  To je pokazatelj da ljudi veruju u Boga i traže ga! Ipak nameće se pitanje: da li se sve religije dopadaju Jedinom, Istinitom i živom Bogu, Stvoritelju svega vidljivog i nevidljivog ili postoji samo jedna, jedina i prava religija u kojoj pripadnici pokazuju čisto obožavanje koje se dopada Bogu?

Odgovor na ovo pitanje lako je pronaći u Božjoj reči-Bibliji i evo nekoliko karakteristika koje definišu pravu religiju:

1.  Ljubav! (Jovan 13:34,35): "Novu vam zapovest dajem: Volite jedan drugoga.  Kao što sam ja voleo vas, tako i vi volite jedan drugoga.  Po tome će svi znati da ste moji učenici, ako budete voleli jedan drugoga. "

2.  Propovedanje dobe vesti o Božjem kraljevstvu.  (Matej 24:14): I ova dobra vest o kraljevstvu propovedaće se po svemu svetu za svedočanstvo svim narodima, i tada će doći kraj.

3.  Biblija, Božja reč je jedini autoritet po kome i na osnovu čijih principa pripadnici prave religije žive i upravljaju svoje živote.  (2.  Timoteju 3:16,17): "Sve je Pismo nadahnuto od Boga i korisno za poučavanje, za ukoravanje, za popravljanje, za odgajanje u pravednosti, 17 da Božji čovek bude sasvim sposoban i potpuno opremljen za svako dobro delo. "

Ovih nekoliko, tačnije 3 karakteristika, temeljenih na Bibliji mogu da pomognu svakome od nas da uočimo pravu religiju i njene pripadnike!

Šta vi mislite?
 zdg_flag_thanks


Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #8 poslato: 26.04.2011. 21:20:12 »

Biblija nije bozje delo nego su je napisali ljudi a predstavljaju je kao bozju da bi joj tako dali autoritet. To naravno ne znaci da ona nema nikakvu vrednost, samo da joj se daje znacenje koje nema.
Sačuvana

abvgd
posetilac
**
Poruke: 23


« Odgovor #9 poslato: 26.04.2011. 22:50:42 »


Biblija nije bozje delo nego su je napisali ljudi a predstavljaju je kao bozju da bi joj tako dali autoritet. To naravno ne znaci da ona nema nikakvu vrednost, samo da joj se daje znacenje koje nema.



Pozdrav Peđa! Reci mi da li si imao prilike da čitaš Bibliju?
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #10 poslato: 27.04.2011. 00:02:45 »

Biblija se ne čita kad se ima prilika...

Sačuvana

abvgd
posetilac
**
Poruke: 23


« Odgovor #11 poslato: 27.04.2011. 12:21:39 »


Biblija se ne čita kad se ima prilika...


Dobro onda da preformulišem pitanje, da li redovno čitaš, ispituješ i studiraš Bibliju?
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #12 poslato: 28.04.2011. 18:13:22 »

Šta misliš?
Sačuvana

abvgd
posetilac
**
Poruke: 23


« Odgovor #13 poslato: 29.04.2011. 01:37:37 »


Šta misliš?


Ne mislim ništa, pitam!
Sačuvana
abvgd
posetilac
**
Poruke: 23


« Odgovor #14 poslato: 30.04.2011. 08:49:11 »

Gde si Peđa, gde nestade?
Sačuvana
knezofil
Mel
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Poruke: 571


srednji je prednji ako ispred njega ima pozadi


« Odgovor #15 poslato: 30.04.2011. 21:12:00 »

Otisao je da procita bibliju od korice do korice, da moze da se vrati i raspravlja s tobom na nivou tvom. Ovako kao pobornik naucnih objasnjnja i teorija je ipak zaostao covek, pa ga je sramota da te ubedjuje u nesto sto nije tvoj izbor.

A mozda je ipak, zapazio da si zapoceo zanimljivu temu u kojoj  vec u sledecem odgovoru sasvim slucajno uz raspravu dolazis do zakljucka da postoji stvar koja nudi odgovor na zapoceto pitanje, i ne samo odgovor vec i monopol na sve sto je covek dostigao a sto je s lepse strane morala, ljubavi, plemenitosti... pa je zakljucio da sa propovednicima nema rasprave..

A mozda je i nesto trece, ipak ga ja ne poznajem da mogu da znam.
Jedino delim tvoju zabrinutost sto ga nema jos da ti odgovara, pa da mogu na miru da pratim dalje ovu temu nadajuci se da cu doci do najispravnije religije.
Sačuvana
abvgd
posetilac
**
Poruke: 23


« Odgovor #16 poslato: 30.04.2011. 23:10:54 »


Otisao je da procita bibliju od korice do korice, da moze da se vrati i raspravlja s tobom na nivou tvom. Ovako kao pobornik naucnih objasnjnja i teorija je ipak zaostao covek, pa ga je sramota da te ubedjuje u nesto sto nije tvoj izbor.

A mozda je ipak, zapazio da si zapoceo zanimljivu temu u kojoj  vec u sledecem odgovoru sasvim slucajno uz raspravu dolazis do zakljucka da postoji stvar koja nudi odgovor na zapoceto pitanje, i ne samo odgovor vec i monopol na sve sto je covek dostigao a sto je s lepse strane morala, ljubavi, plemenitosti... pa je zakljucio da sa propovednicima nema rasprave..

A mozda je i nesto trece, ipak ga ja ne poznajem da mogu da znam.
Jedino delim tvoju zabrinutost sto ga nema jos da ti odgovara, pa da mogu na miru da pratim dalje ovu temu nadajuci se da cu doci do najispravnije religije.


Bilo bi interesantno da se i ti Kneže uključiš u razgovor!

smile
Sačuvana
violeta
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Žena
Ime i prezime:
Violeta Jovanovic
Mesto: Beograd
Država: Srbija
Poruke: 91


« Odgovor #17 poslato: 01.05.2011. 21:41:53 »

Ja sam čitala Bibliju od korica do korica (doduše prilično davno) jer sam studirala književnost gde se Biblija smatra književnim spomenikom, kao i mnogi srednjovekovni spisi i pisana dela. Prema tome, mogu da raspravljam o Bibliji samo sa tog stanovišta. Nisam religiozna, pa se ne razumem u teologiju. Poreklom sam pravoslavne vere (tj. moji preci su bili pravoslavci) i što se hrišćanske religije tiče, imam utisak da je isuviše opterećena osećanjem krivice, grešnosti i t.sl. U jednom romanu sam naišla na zanimljivu rečenicu: jedan od junaka razmišlja o sebi i kaže nešto ovako: Toliko sam depresivan i opterećn osećajem krivice kao da sam hrišćanin... (a nije hrišćanin). Ovo mi se učinilo prilično istinitim. Hrišćanska vera je prilično depresivna, ako smem da kažem svoj utisak.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #18 poslato: 02.05.2011. 03:36:14 »

Tu sam ja. Mislio sam da se abvgd samo zezao, pošto sumnjam da iko pristojan ne bi stvarno očekivao odgovor na svoje pitanje, naročito kada ga postavlja anonimno.

Ko sumnja u moje poznavanje Biblije, hm.. pa šta mu mogu, to je njegov problem.  smile

Sačuvana

abvgd
posetilac
**
Poruke: 23


« Odgovor #19 poslato: 03.05.2011. 08:59:06 »

Citat: violeta link=topic=18096. msg163505#msg163505 date=1304253713

Ja sam čitala Bibliju od korica do korica (doduše prilično davno) jer sam studirala književnost gde se Biblija smatra književnim spomenikom, kao i mnogi srednjovekovni spisi i pisana dela.  Prema tome, mogu da raspravljam o Bibliji samo sa tog stanovišta.  Nisam religiozna, pa se ne razumem u teologiju.  Poreklom sam pravoslavne vere (tj.  moji preci su bili pravoslavci) i što se hrišćanske religije tiče, imam utisak da je isuviše opterećena osećanjem krivice, grešnosti i t. sl.  U jednom romanu sam naišla na zanimljivu rečenicu: jedan od junaka razmišlja o sebi i kaže nešto ovako: Toliko sam depresivan i opterećn osećajem krivice kao da sam hrišćanin. . .  (a nije hrišćanin).  Ovo mi se učinilo prilično istinitim.  Hrišćanska vera je prilično depresivna, ako smem da kažem svoj utisak.


Pozdrav Violeta!

Verujem da si čitajući Bibliju primetila da je Biblija prepuna istorijskih činjenica, događaja i ličnosti koje nauka potvrđuje.  Biblija nije naučni udžbenik ali je naučno tačna.  Štampana je u više od 4 milijarde primeraka i 98% stanovništva na zemlji može da čita Bibliju ili delove Biblije na maternjem jeziku.  Nii jedno književno delo do danas nije ni približno doživelo ovoliki broj izdanja.  Ovo je samo nekoliko podataka koji govore da je Biblija izuzetno delo koje zavređuje ozbiljno proučavanje i ispitivanje!

 Cheesy
Sačuvana
abvgd
posetilac
**
Poruke: 23


« Odgovor #20 poslato: 03.05.2011. 09:00:42 »


Tu sam ja. Mislio sam da se abvgd samo zezao, pošto sumnjam da iko pristojan ne bi stvarno očekivao odgovor na svoje pitanje, naročito kada ga postavlja anonimno.

Ko sumnja u moje poznavanje Biblije, hm.. pa šta mu mogu, to je njegov problem.  smile


Dakle Peđa ti misliš da sam ja nepristojan ako pitam da li čitaš bibliju?
Sačuvana
violeta
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Žena
Ime i prezime:
Violeta Jovanovic
Mesto: Beograd
Država: Srbija
Poruke: 91


« Odgovor #21 poslato: 13.05.2011. 01:27:24 »



Pozdrav Violeta!

Verujem da si čitajući Bibliju primetila da je Biblija prepuna istorijskih činjenica, događaja i ličnosti koje nauka potvrđuje.  Biblija nije naučni udžbenik ali je naučno tačna.  Štampana je u više od 4 milijarde primeraka i 98% stanovništva na zemlji može da čita Bibliju ili delove Biblije na maternjem jeziku.  Nii jedno književno delo do danas nije ni približno doživelo ovoliki broj izdanja.  Ovo je samo nekoliko podataka koji govore da je Biblija izuzetno delo koje zavređuje ozbiljno proučavanje i ispitivanje!

 Cheesy



Da, svakako.  Pronadjeni su arheološki dokazi da su mnogi delovi Biblije opisivali istinske naseobine.  Ako tako posmatramo ovo delo - kao nešto što je u našem svetu najčitanije i najizdavanije - sigurno da zaslužuje svako poštovanje.  Mada, ja lično, ne mogu da kažem ništa o teološkoj strani jer je, fakat, ona više predmet za teološku raspravu nego za bilo koju drugu.


Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #22 poslato: 13.05.2011. 04:15:24 »

To što su neke činjenice istorijski potvrđene nema nikakve veze sa samim učenjem koje se kroz Bibliju predstavlja. Te činjenice ne potvrđuju samo učenje.
Sačuvana

abvgd
posetilac
**
Poruke: 23


« Odgovor #23 poslato: 14.05.2011. 00:22:47 »




Pozdrav Violeta!

Verujem da si čitajući Bibliju primetila da je Biblija prepuna istorijskih činjenica, događaja i ličnosti koje nauka potvrđuje.  Biblija nije naučni udžbenik ali je naučno tačna.  Štampana je u više od 4 milijarde primeraka i 98% stanovništva na zemlji može da čita Bibliju ili delove Biblije na maternjem jeziku.  Nii jedno književno delo do danas nije ni približno doživelo ovoliki broj izdanja.  Ovo je samo nekoliko podataka koji govore da je Biblija izuzetno delo koje zavređuje ozbiljno proučavanje i ispitivanje!

 Cheesy



Da, svakako.  Pronadjeni su arheološki dokazi da su mnogi delovi Biblije opisivali istinske naseobine.  Ako tako posmatramo ovo delo - kao nešto što je u našem svetu najčitanije i najizdavanije - sigurno da zaslužuje svako poštovanje.  Mada, ja lično, ne mogu da kažem ništa o teološkoj strani jer je, fakat, ona više predmet za teološku raspravu nego za bilo koju drugu.


Ne radi se samo o mestima koja i danas postoje već se radi i o ličnostima koje su živele a takođe i o događajima koji su se izdešavali. Biblija govori o generalnoj istini o tome šta se desilo sa prvim ljudskim parom, Adamom i Evom, o tome kako su stvoreni, kakvu su ulogu imali, opisuje pobunu prvih ljudi protiv svog Stvoritelja, posledice koje su nastale zbog toga (koje mi trpimo) i rešenje svih problema u kojima smo trenutno i kako će sve doći na svoje mesto upravo onako kako je naš kreator to i planirao.
Dakle ne radi se ni o kakvoj teologiji nego o istini!
« Poslednja izmena: 14.05.2011. 03:11:52 abvgd » Sačuvana
abvgd
posetilac
**
Poruke: 23


« Odgovor #24 poslato: 14.05.2011. 00:24:03 »


To što su neke činjenice istorijski potvrđene nema nikakve veze sa samim učenjem koje se kroz Bibliju predstavlja. Te činjenice ne potvrđuju samo učenje.


O kakvom učenju govoriš Peđa?
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3  Sve
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.023 sekundi sa 35 upita.