Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Bezicna internet zajednica u Uzicu  (Pročitano 7074 puta)
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 06.09.2004. 22:44:41 »

Ovako, vec neko vreme pominjem ideju da napravimo bezicni internet za sve, i polako se primicem konacnoj realizaciji.

O cemu se radi

Bezine internet zajednice funckionisu na prilicno jednostavnim principima: formira se lokalna internet mreza bezicnim ili zicnim putem koja omogucava svim clanovima mreze medjusobnu komunikaciju, deljenje datoteka i inforamcija, upoznavanje i druzenje.

Pristup mrezi zajednice je basplatan ili se naplacuje simbolicno radi pokrivanja tekucih troskova.

Svako ko zeli da postane clan mreze, mora da obezbedi potrebnu opremu za povezivanje, postavi je i podesi kako treba. U ovome moze i treba da ocekuje pomoc postojecih clanova mreze.

S obzirom da se radi o zajednici od clanova se ocekuje dobra volja, i dobre namere i obzir prema drugim clanovima. Oni koji ometaju rad mreze ili preterano korsite resurse ometajuci druge bivaju ograniceni ili potpuno iskljuceni.

Clanovi zajednicki ili individualno nabavljaju potrebnu opremu da se omoguci sirenje mreze.

Otprilike to je to.



Za pocetak postavljen je jedan cvor na Crnu Damu (siva zgrada u glavnoj ulici, u kojoj se nalazi posta, tamo gde je bio TV5). SSID ovog cvora je UZICE.NET. Ako imate wireless opremu probajte da uhvatite signal i da ga izmerite. Javite rezultate.
Sačuvana

hiphop
Gost
« Odgovor #1 poslato: 07.09.2004. 06:25:16 »

Ideja je totalno ok !

Ja bih hteo samo da pitam ako je moguc neki tip ili predlog za nabavku opreme !?Sta , gde i koliko bi kostalo !!? Montiranje !? Opticka vidjivost !? Specifikacije !?

....

[/b]
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #2 poslato: 07.09.2004. 07:02:13 »

Cvor koji sma postavio je na 54 mbit ali je kompatibilan sa svim drugim brzinama.

Sto se opreme tice... pa moze bilo sta. Jedino pretpostavljam da su obavezne spoljne antene i to usmerene. Nista se ne zna dok se ne proba, wireless je takav.

Isprobao sam, i postavio link u zgradi blizu OS tamo kod Plaze i veza je odlicna.

Moja antena je usmerena prema Trgu pa bi na tu stranu trebalo ocekivati dobar signal.
Sačuvana

hiphop
Gost
« Odgovor #3 poslato: 07.09.2004. 10:59:04 »


OK...kako ide sa clanovima...koliko ljudi je tu ukljuceno !? Koliko ocekujes! Ja ono da imam kinte odma bih podigao neku antenicu...ali jedva se skrpi i za ovaj dial-up a kamo za wireless....

Jel ima antenica u Control Pointu ? Oni rade to...pa bi trebalo....



Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #4 poslato: 08.09.2004. 23:42:39 »

Za sad imam samo jedan racunar zakacen preko AP-a.

Sto se tice opreme, treba ti neki wireless uredjaj (PCI kartica, PCMCI-a za laptop, USB ili AP opdesen za klijent rezim), potrebna kolicina kablova i antena. Ne znam gde stanujes ali nije problem dogovoriti se pa da dodjem da premerimo kakav je signal.

doduse, sad mi je montirana usmerena antena tako da se moze ocekivati da samo ljudi koji su na potezu od Crne Dame prema Trgu imaju dobar signal, mada tebalo bi da se moze uhvatiti i ovde po zgradama. Terba da podignem AP na krov i postavim antenu sa kruznim zracenjem pa ce signal biti mnogo bolji.
Sačuvana

hiphop
Gost
« Odgovor #5 poslato: 09.09.2004. 02:06:57 »

...
prava stvar


...
Sačuvana
5ko
provereni korisnici
početnik
*
Poruke: 2


« Odgovor #6 poslato: 10.09.2004. 22:03:01 »

Ideja je odlicna ali ako moze neko da mi objasni koja je oprema potrebna
za taj tip umrezivanja i koliko to otprilike kosta?
Sačuvana
hiphop
Gost
« Odgovor #7 poslato: 11.09.2004. 02:16:22 »

...

pa i ja batice to isto pitam...
ali mislim da je negde oko 1oo evrica...nista bez toga...tako da ono...

e broky...od moje devojke se vidi Crna Dama ko na dlanu...ima negde po mojoj proceni oko 1500 metara vazdusnom linijom...ima neki tip za antenicu ?


...
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #8 poslato: 13.09.2004. 18:59:10 »

Danas-sutra terba da podignem AP na krov pa ce signal biti mnogo vidljiviji (mada i sada sam prilicno zadovoljan dometom).

Pazte ovako, stvar ne mra da kosta mnogo ako vam se posreci. PCI kartica kosta oko 30-50 evra, kabal kosta oko 1 evro po metru a dobre antene se mogu kupiti za oko 20 evra, u kompletu je skoro uvek potreban jedan kratkospojnik sto je oko 7-10 evra. Problem je sto ne moze da se koristi dugacak kabal - maksimalno 10 m. Znaci ako je neko na zgodnoj poziciji, radice mu. Doduse, kolega koga sam povezao ima mislim 12m kabla do PCI kartice i to radi.

Ako je neko na nepovoljnoj poziciji pa je potrebno mnogo (preko 10m) kabla do antene onda se radi nesto drugacije: kod antene se postavlja uredjaj (oko 80 - 120 evra) koji je sa njom spojen kratkim kablom a od njega do racunara ide LAN kabal, najobicniji UTP ili bolje sirmovan UTP zbog smetnji. Struja se moze do uredjaja dovesti istim kablom, sto ne mora da kosta mnogo ako se pravi samgradnjom a u najkvalitetinjoj varijanti se koristi kupovna oprema (30-40 EUR) koja sve to lepo odradi.

Postoji i neka srednja varijanta, da se korsite USB uredjaji pa se tako jednim delom moze nadomestiti problem kablova sa nekim malo duzim USB kablom.

U troskove treba uracunati i potrebu da se namesti stub ako ne postoji odgovarajuci, jer antenu negde treba pricvrstiti. Takodje kada se koristi uredjaj kod antene on treba da se smesti u odgovarajuci kuciste, narocito ako stoji napolju.

Pravilo je, sto ste skloniji samogradnji to vam je jeftinije. Samogradnja se u stvari uglavnom svodi na mehanicke radove i nesto malo lemljenja.

Pogodnost je sto, ako se nadje vise komsija zaintersvoano, mogu da korsite jednu antenu a da se medjusbno povezu u lokalnu mrezu pa da tako dele konekciju. Treba imati u vidu da je za klijente star unekoliko povoljnija jer oni teba samo da obezbede dovoljnu konekciju sa cvoristem, sto znacida ne mraju biti postavljeni na najpovoljniju poziciju nego na neku koja daje dovoljno dobar rezultat.

Ako je neko zainteresovan, nije problem da dodjem do njega sa laptopom pa da premerimo kakav je signal.

Videcu i da nadjem neke cene uredjaja ili cak kompleta koji se mogu nabaviti pa da znate sta vam je na raspolaganju.
Sačuvana

Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #9 poslato: 16.09.2004. 09:02:13 »

Access point sam podigao skroz na krov zgrade, sada bi signal trebao da bude znatno bolji. Probajte.
Sačuvana

Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #10 poslato: 20.09.2004. 07:38:19 »

Danas povezan jos jedan korisnik. Kad se sabere lan u Crnoj Dami, lepo nam je krenulo.
Sačuvana

velika
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Horoskop: Ovan
Poruke: 2093




Najforumaš 2006
« Odgovor #11 poslato: 06.10.2004. 22:12:40 »

Na Kamenom koritu zivi i moja drugarica koja je uzzzasssno zainteresovana da nam se prikljuci, mozete da delite troskove... Samo sto se ljudi nesto stide da uploaduju na server... moramo ih malo "ohrabriti", samo ne znam kako...
Sačuvana

Carpe Diem!
Ignorance is still a bliss!
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #12 poslato: 07.10.2004. 05:26:38 »

Uh kameno korito... to je malo zavuceno pa sumnjam da moze da ima mogucnost da se poveze. Probacemo.

Za datoteke ne brini, kad stavim DC++ server bice druga prica.
Sačuvana

Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #13 poslato: 14.11.2004. 05:58:48 »

Ispostavilo se da Kameno korito i nije tako losa lokacija. Danas smo na jednoj od zgrada u tom delu grada namestili bezicni klijent i spojili dva korisnika. Sve je islo glatko, signal je vrlo dobar i konekcija je stabilna.

Ispostavilo se da je uredjaj bilo moguce postaviti na takoreci idealnoj poziciji. Udaljenost klijenta od AP-a je 712m. Signal ima -60dB. Za klijent je koriscen OvisLink AP u klijent rezimu u kombinaciji sa kosjerickom kantenom od 10 dB.
Sačuvana

hiphop
Gost
« Odgovor #14 poslato: 14.11.2004. 06:58:58 »

Citat: "Pedja"

Za datoteke ne brini, kad stavim DC++ server bice druga prica.


Treba da radimo download sa FTP'a pa da vidimo da li to radi... :?:  roll
Sačuvana
velika
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Horoskop: Ovan
Poruke: 2093




Najforumaš 2006
« Odgovor #15 poslato: 14.11.2004. 22:47:29 »

1. zelim da se izvinim shto sam totalnom nesmotrenoshcu zakrcila veze... pustila radio, ne gledajuci koliko to vuche... josh jednom, sorry
2. kameno korito - koja zgrada je povezana?
3. DC++ - dal' to meni ne radi kako valja ili nema nikoga? Vidim samo MasterOfFiles i Sharer, a ni njima ne mogu da pristupim... Par dana se pojavljivao i Drule, ali na kratko.
Unapred hvala
Sačuvana

Carpe Diem!
Ignorance is still a bliss!
hiphop
Gost
« Odgovor #16 poslato: 15.11.2004. 00:57:39 »

Citat: "velika"

2. kameno korito - koja zgrada je povezana?

3. DC++ - dal' to meni ne radi kako valja ili nema nikoga?
Unapred hvala


Zgrada je u Jaksicevoj 6. Stara zgrada od 3 sprata...pravljena posle II svetskog rata  :?  Sama oprema za wireless vredi vise nego zgrada.... lol  lol

Cekajte ljudi ovaj DC++ nece da se instalira...mislim nesto zapinje? jel to do mene neka greska...?? Ja bih da probam da vidim sta ima na mrezi smile Cool  Imam i ja taj program  kod sebe ali ne znam da li ce verzije da se podudaraju ili to nema veze....probacu ovaj sto ja imam....aii mi je i Pedja reako da nece nesto da radi DC ++...
a sta je sa ovim cudom Team SPeak...koristi li to ko??

poz
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #17 poslato: 15.11.2004. 03:46:27 »

Citat: "velika"
1. zelim da se izvinim shto sam totalnom nesmotrenoshcu zakrcila veze... pustila radio, ne gledajuci koliko to vuche... josh jednom, sorry


Ako si slusala lokalni radio onda nisi zakrcila veze. To radi po lokalnoj konekciji koja je mnogo veceg kapaciteta nego Internet. Zagusenje mozes da izazoves samo ako korisitis neke takve servise preko Interneta.
Sačuvana

Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #18 poslato: 15.11.2004. 03:49:48 »

DC++ nesto zeza. Ne mogu da provalim sta mu je, ali je vrlo moguce da ruter nesto presrece sto ne bi trebao. Interesantno je da nekada radi a nekad ne. Pretpsotavljam da ce se to srediti kad budemo stavili drugi ruter, al to nece biti bas skoro Sad

FTP takodje ima problema i to je sigurno stvar rutera. Lek je srecom vrlo jednostavan, ako si na wireless konekciji pristupaj FTP-u na adresi 10.10.30.1. Korisnici iz Crne Dame treba da mu pristupaju na adresu 10.10.40.1. Upload na FTP radi ali u direktorijumu upload. Tako mozemo da proverimo datoteke na viruse i slicno pre nego sto ih prebacimo u odgovarajuce direktorijume.
Sačuvana

hiphop
Gost
« Odgovor #19 poslato: 15.11.2004. 04:39:35 »

...

vidim da DC++ ima nekih problema...Nisam uspeo da pokrenem ovaj strongdc ali ovaj prvi se instalirao ok, ali ne znam kako bilo sta da pronadjem....mozda ne radi a mozda treba da se podesava....

    Active:              The usual connection mode, you can specify your IP
                          if detection fails and a port of your choice if you need to.
                          This mode will use a random port between 1025 and 32000
                          chosen anew on restart if nothing is set in settings.
 

Ne kapiram najbolje...ali kako da nadjem nekoga u lokalu...ili je ovo pretraga za net ?

...
Sačuvana
zderavko
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Poruke: 54


« Odgovor #20 poslato: 08.02.2005. 02:18:19 »

Pedja, da li bi mogao ja ponekad da se prebacim sa cepelina na lokalni komjuniti? Verovatno ne mozhesh da mi dash podeshavanja za OvisLinka javno ili uopshte ali nema veze chisto da vidim poshto sam skenirao mrezhu i sa ovim mojim WL1120  vidim Crnu Damu pa bi probao  Cool
Sačuvana

emu ovo sluzi , a uz to i ne radi?!
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #21 poslato: 08.02.2005. 23:25:51 »

Naravno da moze. Wireless.Uzice.NET je mreža otvorenog tipa i dobrodošli su svi ljudi dobre volje.

Javi mi se privatno i ostavi telefon ili zovi na telefon pa da se dogovorimo da dodjem do tebe da to namestimo.
Sačuvana

zderavko
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Poruke: 54


« Odgovor #22 poslato: 16.02.2005. 21:07:26 »

Pedja,
Ima za sada troje zainteresovanih u onoj zgradi preko puta mene. Zanima ih dodushe koliko ce da koshta, ako koshta, instaliranje AP-a na krov, a mene zanima koliko ce to da ometa moj signal prema CP-u. Ako nikne to gore onda bi ja uzeo neku wlan pci kartu pa eto i mene.
Sačuvana

emu ovo sluzi , a uz to i ne radi?!
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #23 poslato: 18.02.2005. 04:15:36 »

Kosta ih samo oprema koju treba da nabave. Do sada nikome nije naplacivana instalacija bilo cega ali se podrazumeva da treba da se potrude da sto vise posla odrade sami a ne da cekaju nas.

Drugim recima, mi smo tu da pomognemo dobrom voljom, savetima, instalacijom i podesavanjima, ali ne moramo bas sve mi da uradimo, mogu oni da provuku koji kabal ili tako nesto smile

Sto se tice smetnji, ne bi trebao da brines. AP ijent ce raditi na 12-om kanalu koji je mnogo daleko od kanala koje koristis za link sa Control Point-om, a uz to imas i usmerenu antenu koja je usmerena na skoro 90 stepeni u odnosu na signal prema Crnoj Dami tako da tije indukcija i tako veoma mala.
Sačuvana

zderavko
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Poruke: 54


jes
« Odgovor #24 poslato: 18.02.2005. 04:39:02 »

Ma ovo je neka panelka... al nema veze za w.u.n cu uzeti neku usb wifi ili pci wlan kartu ..Mislim , gde ce biti AP mogao bih signal da hvatam i spajalicom
Sačuvana

emu ovo sluzi , a uz to i ne radi?!
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 3.344 sekundi sa 36 upita.