Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Devojka umrla zbog lekarskog nemara!?  (Pročitano 5840 puta)
أحدث الأرق من النو
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Horoskop: Jarac
Poruke: 3319




« poslato: 30.03.2006. 16:56:08 »

Za našu Marijanu je kasno i ne možemo da je vratimo, ali tužićemo lekare u Pančevu da se tako nešto više nikada ne bi ponovilo, kaže Nikola Milovanović, otac preminule devojke.

Kriminalistička policija MUP-a Srbije počela je predistražni postupak kako bi se rasvetlile okolnosti pod kojima je 21. marta 2006. godine u Urgentnom centru u Beogradu preminula Marijana Jojkić (26) iz Pančeva, posle bezuspešnog lečenja na hirurškom odseku bolnice u Pančevu.

Otac preminule devojke Nikola Milovanović kaže za „Blic“ da je Marijana dovedena u pančevačku bolnicu u gotovo besvesnom stanju.

- Za Mirjanu je hirurg Aleksandar Ivica rekao da ona nije za hirurgiju, već za interno odeljenje, ali da će je zadržati da je ne bi vraćali kući. Uradili su joj ultrazvuk, koji je pokazao da ima višak tečnosti u stomaku. Ni to im nije bilo dovoljno da ozbiljno shvate problem. Menjali su se, lutali u dijagnozama i nagađali šta je sa mojoj ćerkom, a dragoceno vreme je prolazilo. Petog dana lečenja, noge i ruke su joj trnule, a bol u stomaku je bio sve jači - priča Marijanin otac.

Tada je, kako kaže, u pančevačkoj bolnici odlučeno da se Marijana hitno prebaci u Urgentni centar pod dijagnozom embolija pluća. Lekari Urgentnog centra su uradili ultrazvuk i ustanovili da joj je puklo slepo crevo, te da se tečnost iz njega izlila po stomaku. Zbog toga su odlučili da je odmah operišu. Marijana je počela da se oporavlja, ali se posle četiri dana situacija ponovo pogoršala. Ovog puta nije bilo spasa i nesrećna devojka je 21. marta preminula u Beogradu.

Njen otac Nikola kaže da su mu lekari u Urgentnom centru rekli da se najverovatnije zbog jake sepse, koju je Marijana dobila dok je ležala u pančevačkoj bolnici, stvorio tromb koji se pokrenuo, pa je zbog toga umrla.

- S jedne strane, nemamo reči kojima bismo opisali ponašanje doktora Ivice. S druge strane, nikada nećemo zaboraviti trud, brigu i požrtvovanje koje su pokazali hirurg Srđan Mijatović i druge njegove kolege u Urgentnom centru. Za našu Marijanu je kasno i ne možemo da je vratimo. Međutim, tužićemo lekare u Pančevu da se tako nešto više nikada ne bi ponovilo i da bismo spasli druge - kaže otac preminule devojke.

Prema nezvaničnim informacijama, u Pančevu ovo nije prvi slučaj sumnje na lekarski nemar.


preuzeto sa www.blic.co.yu
Sačuvana
Andragon
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Jarac
Poruke: 1137



« Odgovor #1 poslato: 30.03.2006. 17:54:12 »

Ovo je stvarno katastrofa Sad neam reci Sad
Sačuvana
Doreta
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Horoskop: Škorpija
Poruke: 758




« Odgovor #2 poslato: 30.03.2006. 22:36:45 »

Slicna situacija se desila mojoj poznanici. Isto je imala visak tecnosti u stomaku, posledica ciste na jajniku koja je pukla... Devojka je izgubila svest i  hitno je prebacena u bolnicu.... Dezurni lekar je rekao da ce sacekati do ujutru, posto je dovedena kasno uvece, kada ce izvrsiti potrebna snimanja. Devojka se sve losije osecala... Na srecu,  njena majka je lekar i hitno je preuzela stvar u svoje ruke. Na ultra zvuku je utvrdjeno pucanje ciste... Brzo je izvrsena intervencija... U suporotnom devojka bi se ugusila, ta voda bi pritisla srcani misic....ovde su zaista bili u pitanju minuti....
  Na zalost i nasu bolnicu bije los glas bas kada je nemarnost i neprofesionalnost lekara u pitanju....
Sačuvana
bBrankica
keep smilin'
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Lokacija: peta ulica od pumpe, peta kuca od kraja, levo :p
Poruke: 949


zambaladumbica


« Odgovor #3 poslato: 16.04.2006. 02:25:17 »

uuuu, ovaj prethodni post bas i nisam trebala da procitam.......  roll  Sad  Sad  Sad  Sad
Sačuvana

"Ljubav dugo trpi,malokrvna je; ljubav ne zavidi; ne veliča se,ne nadima se,ne čini ono što ne valja,ne traži svoje,ne srdi se,ne misli o zlu,ne raduje se nepravdi,a raduje se istini. Sve snosi,sve veruje,svemu se nada,sve trpi. Ljubav nikad ne prestaje."
velika
urednik
skriboman
*****
Pol: Žena
Horoskop: Ovan
Poruke: 2093




Najforumaš 2006
« Odgovor #4 poslato: 16.04.2006. 02:36:58 »

Najcrnje od svega je to shto ti i takvi nece odgovarati. I ako se desi da odgovaraju, kolege ce ih podrzhati (jer nisu sigurni u svoju struchnost) i ispashce da drugachije nije ni moglo.
Zaista treba da imaju licence (koje bi se obnavljale na odredjeno vreme, jer medicina napreduje, tako da se ista bolest ne lechi na isti nachin danas kao i pre 5 godina), pa se, lepo oduzme licenca, pa si bacio sve one godine studiranja, jer u ovoj zemlji, doktore, za tebe vishe nema posla. U kanal!
A i nash chovek je pricha za sebe. Nauchio: Bog pa lekar... Bezuslovno trpi sve bahatosti nadobudnih doktora koji su zavrshili taj fakultet samo da bi izlechili komplexe, al' im nije poshlo za rukom... Nash chovek nije svestan svojih prava. Da jeste, drugachiji bi oni bili.
Naravno da ima i dobar broj onih koji su se opredelili za taj chasni poziv iz ljubavi i iskrene zhelje da pomognu ljudima. Takvima zaista svaka chast.
Sačuvana

Carpe Diem!
Ignorance is still a bliss!
Ainhoa
Contra la corriente hasta el fin!
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Mesto: Užice
Lokacija: where R.P-yatz meets Tzareenah
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 551



« Odgovor #5 poslato: 25.04.2006. 04:17:11 »

Ma, lekari su stvarno pricha za sebe...
Sve nekako da shvatim... i pogreshnu dijagnozu (ponekad je zaista teshko uraditi diferencijalnu dijagnozu, narochito zbog loshih uslova rada, pochev od dotrajalih aparata za ultra zvuk, kilometarskih redova na sekenerima i Roentgenima, a ne zaboravimo i da je cesto potrebno cekati danima na laboratorijske nalaze, zbog toga lekari chesto leche simptomatski), ali jednu stvar nikako ne mogu da shvatim...
A to je hirurski nemar... Znate one price o hirurzima koji su zaboravljali gazu u pacijentima? Mislim, zar nema neko tu negde u operacionoj sali da kaze "Alo, choveche, da nisi neshto zaboravio, tu u peritoneumu?" E, vidish, to je pravi nemar...   :!:
Sačuvana

أحدث الأرق من النو
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Horoskop: Jarac
Poruke: 3319




« Odgovor #6 poslato: 25.04.2006. 16:23:41 »

Secam se da je pre davno.. mom bratu bila data pogreshna dijagnoza... i da su bili u pitanji samo minuti.. koji su ga delili od smrti.. ali na svu srecu.. sve je OK.
jednsotavno ne volim da se prisecam toga.. od tad imam STRAH od doktora.. i ne idem kod njih... jedino AKO BASH moram!!
Sačuvana
bBrankica
keep smilin'
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Lokacija: peta ulica od pumpe, peta kuca od kraja, levo :p
Poruke: 949


zambaladumbica


« Odgovor #7 poslato: 25.04.2006. 18:42:50 »

Ne znam kako je kod vas u UE ali kod nas u NS odes kod jednog lekara i on ti otprilike kaze sta ti je, posalje kod drugog lekara koji delimicno da dijagnozu i da upute kod drugih lekara jer kod njih ne moze da se primi bez tih uputa, pa onda ako treba krv da se vadi, to na jednoj strani, nesto na trecoj, pa to jos mozda treba odneti u drugu zgradu da se tamo radi analiza.......  roll  Co'ek moze umreti dok sve odnese da se urade nalazi.. a da ne pricam o cekanju i zakazivanju operacija za 2-3 meseca  :evil:
Mozda sam malo zbunila ovim postom, al tako je ovde, jbg  :? [/i]
Sačuvana

"Ljubav dugo trpi,malokrvna je; ljubav ne zavidi; ne veliča se,ne nadima se,ne čini ono što ne valja,ne traži svoje,ne srdi se,ne misli o zlu,ne raduje se nepravdi,a raduje se istini. Sve snosi,sve veruje,svemu se nada,sve trpi. Ljubav nikad ne prestaje."
Ainhoa
Contra la corriente hasta el fin!
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Mesto: Užice
Lokacija: where R.P-yatz meets Tzareenah
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 551



« Odgovor #8 poslato: 26.04.2006. 02:46:11 »

Zapravo, dobrim delom je tu i problem.

Primera radi, ne daj Boze, ali recimo ja dobijem apendicitis, tj upalu slepog creva. E, sad, simptomi su takvi kakvi su: bol u donjem desnom kvadrantu abdomena, muchnina, povracanje. Naravno, svaki manje-vishe upucen laik ce reci: "Ma to ti je upala slepog creva!" Ali koliko bi vas smelo da potipse to bez prethodnih analiza, pod pretnjom da budete otpuzeni za lekarski nemar? Sigurno malo. A takvo neshto ponajmanje moze da potpishe lekar, ma koliko iskusan bio, iz prostog razloga shto su glavni simptomi apendicitisa skoro identichni upali jajnika, ili chak i neke respiratorne infekcije, narochito ako bih taj dan kashljala (shto me prati skoro pa celo prolece), ili neke najobichnije bakterijske infekcije creva, kao kad pojedemo bajat sladoled.

E, sad, zamislite mene, tako jadnu i bolesnu (shmrc) kako se laganim korakom zapucujem u Dom zdravlja (ili taxijem, shto je verovanija varijanta, poznajuci mene) kod lekara opshte prakse (i to uzmimo u najboljem sluchaju 7 sati ujutru, i prazan stomak). Zashto? Zato shto, ako nemam dobru vezu, po novom zakonu moram da idem prvo kod "general practicioner"-a, shto bi rekli Ameri. E, sad, on ce mi verovatno dati uput za laboratoriju, ne bi li video broj leukocita u krvi, kao i urinoanalizu.
Za laboratorijske analize treba vremena, naravno. A mene jadnu boli sve vishe i vishe. Lekar mi prepisuje antibiotike shirokog spektra, jel to mu je jedina "safe" varijanta: chak i ako je u pitanju slepo crevo, antibiotici ce malo usporiti proces.

No, mene i dalje boli! I josh uvek chekam, vec prebledela! Chekajuci rezultate laboratorije i "na antibioticima" dochekujem nekih 12, 13 sati. Znachi, vec je proshlo 5-6 chasova od prvog kontakta sa lekarom.
Zvrrrrrrrr! Lab work je gotov. Sa rezultatima koji pokazuju da je evidentan upalni proces odlazim kod svog lekara opshte prakse, koji mi shalje uput kod lekara specijaliste. Prva stvar: lekarska procena. Ako imam srece, poslace me na pravo mesto, kod gastroenterologa. Znachi, 'ajde ti Ainhoa u bolnicu. Druga bitna stvar: antibiotici koji su mi prepisani. Da li su vec krenuli da deluju? Mozda se bol u stomaku malo smanjio, pa reshavam da obustavim "yebatanje" po ordinacijama do sutra. Znate ono nashe "Ma, sad mi je OK, ici cu sutra ako me ne prestane"...

No, zamislimo opet da antibiotici nisu poboljshali situaciju. U bolnici sam istog dana u 14 chasova. Znachi, 7 sati od tzv. onseta simptoma. Kod specijaliste se naravno cheka na red. Jedini nachin kako bih mogla da upadnem odma' je da bukvalno bljujem krv na sve strane kao onaj Turchin iz "Variola Vera". Zashto chekam? Nisam jedina sa problemima. Svakako da je moj problem meni najgori, zato shto je moj. No, strpljivo chekam, da bi me lekar specijalista primio, recimo u 15 chasova. Nakon izvrshenog uvida u rezultate iz laboratorije, posumnjace na slepo crevo, naravno. Ali josh uvek ne moze da bude 100% siguran. Njegovo dalje delovanje ce u mnogo chemu zavisiti od mene, tj od mojih odgovora na njegova pitanja o prirodi bola, i sl. Svaku njegovu sumnju bi razvejao aparat za kompjutersku tomografiju (CT, koji, koliko znam ne postoji u uzichkom KBC-u), no, ovako ce morati da se posluzi nekim manje sigurnim dijagnotichkim metodama, kao shto su ultra-zvuk ili radiografija. Naravno, i tu se cheka na red, narochito ako je radiografija u pitanju.

Naravno, josh uvek je bitna pretpostavka da nishta nisam jela ceo dan. Jer ako jesam, mogu da rachunam da me zadrze preko noci i da ujutru uradim radiografiju. I, tako stizemo do nekih 17h, i mog trochasovnog shetkanja po bolnici. 9 sati od onseta.

Rezultati su na stolu, i gastroenterolog jasno moze da zakljuchi da je u pitanju apendicitis. E, josh kada bi on mogao da ga ischupa, ali avaj, ne moze. No, moze da me hospitalizuje. Terapija antibioticima se nastavlja (i to najverovatnije gentamicinom), a mozda mi se smiliju i daju morfijum protiv bolova (ako ne posumnjaju da sam narkic... sreca pa imam dobre vene).

Vec je 18h... Moje stanje se redovno prati, medjutim, josh uvek chekamo hirurga da okupi tim i izvadi slepo crevo. Prvo moramo da chekamo slobodnog hirurga, pa slobodnu operacionu salu (nece valjda da me prikolje na putlu, k'o burek), ali ni tu nije kraj muka. Shta ako u tom trenutku nema krvi za operaciju? Znate da operacija ne moze da se pochne ako nema dovoljno rezervi krvi odgovarajuce ABO grupe? Znachi, sad zavisim i od dobrovoljnih davalaca. Divota.  roll  Znajuci koliko nas je, shanse su mi super.

E, tek onda, tek kada se cela ova golgota od Doma zdravlja do Bolnice zavrshi, tek onda mogu da odahnem, i da se pohvalim da sam laksha za slepo crevo. I to u nekih 21-22 chasa.

E, ovo je, dragi moji forumashi, najbolji scenario: ceo dan sam praznog stomaka, shto omogucuje momentalno uzimanje krvi i mokrace, kao i eventualno snimanje, antibiotici su pripomogli, hirurg je bio dostupan, a bilo je dovoljno O+ krvi u bolnichkim friziderima. A i imala sam dovoljno love za taxi do bolnice.

Zamislite shta bi bilo da antibiotici nisu odradili svoje, i da mi je slepo crevo puklo tokom dana? I da minuti odluchuju?

Ne branim lekare, kao shto rekoh... Ali, kada je medicina u pitanju, odluke se ne smeju olako donositi, jer su u pitanju ljudski zivoti. Nash zdravstveni sistem nema novca za luksuziranje u vidu "eksplorativnih operacija" ("tek da vidimo shta ima, da je otvorimo, pa nema veze ako nije to"), kao ni za skupe dijagnostichke aparate.

Rezultati analize krvi se ne mogu dobtiti za 10 minuta kao u ER-u. Kod nas ima da chekash u redu, brate. A i George Clooney nam fali.  Cool Pa kako se kome potrefi.
Sačuvana

bBrankica
keep smilin'
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Lokacija: peta ulica od pumpe, peta kuca od kraja, levo :p
Poruke: 949


zambaladumbica


« Odgovor #9 poslato: 26.04.2006. 08:13:37 »

Citat: "Ainhoa"
Znate da operacija ne moze da se pochne ako nema dovoljno rezervi krvi odgovarajuce ABO grupe?

Hm.......ima neko O- a da bi dobrovoljno dao  smile  Mozda zatreba uskoro....  :?
Sačuvana

"Ljubav dugo trpi,malokrvna je; ljubav ne zavidi; ne veliča se,ne nadima se,ne čini ono što ne valja,ne traži svoje,ne srdi se,ne misli o zlu,ne raduje se nepravdi,a raduje se istini. Sve snosi,sve veruje,svemu se nada,sve trpi. Ljubav nikad ne prestaje."
Ainhoa
Contra la corriente hasta el fin!
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Mesto: Užice
Lokacija: where R.P-yatz meets Tzareenah
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 551



« Odgovor #10 poslato: 27.04.2006. 02:39:34 »

Ako nekako mogu da pomognem svojom 0+, rado cu, ali tek za mesec dana, poshto sam davala krv pre tri meseca, a "nezniji" pol sme da daje krv svaka 4 meseca, za razliku od mushkaraca, koji smeju na 3 meseca.

Baj d vej, 0- se najvishe koristi kod hitnih sluchajeva, kada situacija zahteva momentalnu hirurshku intervenciju, i kada se ne zna tip krvi pacijenta, kao shto je sluchaj kod saobracajnih nesreca.

Shto se dobrovoljnih davalaca 0- i B- krvi, nisam sigurna, ali mislim da se za njih vodi poseban registar, tj da ne mogu da daju krv kad se njima "cefne" vec samo kada je neophodno, tj kada zovnu iz bolnice. Mada, kao shto rekoh, nisam 100% sigurna.  :?
Sačuvana

Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.922 sekundi sa 36 upita.