Dobrovoljni davaoci krvi

(1/6) > >>

Pedja:
http://www.kurir-info.co.yu/Dnevne-vesti/D-01-23072006.shtml

RASPAD SISTEMA

Zabrinjavajuća nestašica krvi u institutima za transfuziju, dobrovoljni davaoci za alarmantno stanje optužuju državu

BEOGRAD - Iako u Srbiji ima oko 300.000 dobrovoljnih davalaca, iz nadležnih službi i Zavoda za transfuziju upućuju se gotovo svakodnevno alarmantna upozorenja da nema dovoljno krvi. Stevan Požega, predsednik Udruženja dobrovoljnih davalaca krvi Srbije, međutim, tvrdi da uzrok "raspada sistema" nije u nedovoljnom broju davalaca, već u transfuziološkim službama i onima koji su zaduženi za promovisanje ovog humanog čina.

- Dobrovoljno davalaštvo je u strašnom padu. Zbog neodgovorne politike ministra i ostalih nadležnih za transfuziju, uvedene su tri kategorije davalaca krvi: dobrovoljni, privedeni i prinudni. Privedeni su oni koji za operaciju svog najbližeg moraju da privedu nekoliko rođaka ili komšija da daju krv, a prinudni su oni kad vam lekar kaže ne samo koliko osoba treba da sakupite, već i koje krvne grupe moraju da imaju!

- Sve ovo govori o velikom porazu dobrovoljnog davalaštva u našoj zemlji. Prošle godine je bilo 5.000 dobrovoljno datih jedinica krvi manje nego 2004 - upozorava Požega i dodaje ovakav trend treba očekivati u narednim godinama.

Sagovornik Kurira podseća da je država u prethodne četiri godine potrošila milione evra iz evropskog donatorskog projekta.

- Taj novac je trebalo da unapredi transfuziju i dobrovoljno davalaštvo, a umesto toga imamo situaciju gde za krv treba ići u privatne ordinacije - ističe Požega, koji je 170 puta dao krv.

Prema njegovim rečima, veoma je simptomatično što se takozvane hladne operacije odlažu na državnim klinikama zbog nedostatka krvi, dok istovremeno privatne klinike ne oskudevaju u ovom dragocenom leku.
- Ko tu ima prednost? Keš koji daju privatne klinike ili etika? Činjenica da se privatnici mogu pohvaliti zalihama dobrovoljno date krvi dok državne klinike odlažu intervencije samo pokazuje koliko je naše nadležne briga za dobrovoljno davalaštvo, a time i za pacijente kojima je krv potrebna - kaže Požega.

Inače, troškovi Instituta za transfuziju za jedan litar obrađene krvi u Srbiji iznose oko 100 evra. Po toj ceni krv od državnih zdravstvenih ustanova otkupljuju i privatne klinike, koje isti iznos naplaćuju svojim pacijentima, u skladu sa zakonom. Međutim, na tu sumu privatnici dodaju cenu lekarske usluge i takozvane interakcije, što cenu transfuzije podiže i na 20.000 dinara! Istovremeno, ista usluga u državnim klinikama košta svega nekoliko stotina dinara.

Stevana Požegu posebno pogađa odnos države prema dobrovoljnim davaocima krvi.

- Zabranili su dobrovoljnim davaocima krvi da mladim ljudima ukazuju na važnost ovog humanog čina, ukinuli su nam sva prava, počev od participacije, pa do toga da davaoci i po dva-tri sata čekaju ispred lekarske ordinacije na pregled, dok preko reda dolaze oni s "poklonima". Osećamo se kao krave muzare, "mleko" im treba, ali mi možemo i u klanicu - ogorčen je naš sagovornik, koji ipak apeluje na mlade ljude da zbog sopstvene humanosti postanu dobrovoljni davaoci.

(M. M.)

ex3m:
dobrovoljni davaoci krvi su nesumnjivo najplemenitiji ljudi... oni daju deo sebe da b i pomogli drugima...iskreno mi je zao sto se sve benificije i sva prava dobrovoljnih davaoca zavrsavaju u zdravstvenim ustanovama, jer, oni nisu dali deo sebe bolnicama, vec pacijentima, gradjanima ...citavo drustvo treba malo drugacije da gleda na to, pogotovo "gradski oci".... lokalne vlasti mogle bi mnogo vise da ucine za dobrovoljne davaoce...

p.s. jeste li znali da, ukoliko u sluzbi za transfuziju nema krvi, kod hitnih slucajeva, gde je zivot ugrozen bez hitne transfuzije, ne vredi da dodje 100 prijatelja da pomogne...zasto? zato sto za obradu njihove krvi, da bi pacijent mogao da je primi , treba 4 do 5 sati!!!

MOGLI BISMO SE ZAMISLITI !!!!

Ainhoa:
Ma, ko da se zamisli...
Ljudi nikada ne razmišljaju o tome... "A šta ako to meni ili nekom mom zatreba..."
Dobrovoljnih davalaca ima, ali nas nema dovoljno.  :icon7:

neo:
ti napisi koja si krvna grupa. :)

Ainhoa:
0+. :) Jel' treba nekome? (Prošla su 4 meseca, pa mi je vreme da dajem ponovo, ako nekome treba za neku hiruršku intervenciju, nek' javi).

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana