Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Grinje  (Pročitano 4517 puta)
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 02.04.2006. 16:37:52 »

Šta su to grinje?

Grinje su mikroorganizmi, po obliku slični paucima. Ima ih u svakoj sobi, najviše u kućnoj prašini, posebno u tepisima i krevetima. Grinje se skupljaju i u odeći i ne mogu se uništiti pranjem ispod 60°C.

Čime se hrane?

Prosečan krevet je dom za oko milion mikroskopskih grinja. Hrane se mrtvim ćelijama kože. Nemojte misliti da će ih čista posteljina sprečiti da dođu do vas - nečemu što je veličine kućne grinje rupice najgušće tkanine izgledaju baš kao što čoveku izgledaju širom otvorena vrata. Izmet grinja je idealna podloga za razvoj bakterija koje su glavni krivci za neprijatan miris prilikom znojenja (posebno nogu), kao i za intenzivnu perut kose. Ispitivanjem je utvrđeno da ako je jastuk star šest godina, jednu desetinu njegove težine čine izguljena koža, žive grinje, mrtve grinje i izmet grinja. Ali, to su barem vaše grinje, još gore je kad ležite na hotelskom ili studentskom krevetu na kom je ko zna ko sve ležao i ostavljao svoje grinje.

Da li grinje izazivaju još neke zdravstvene probleme?

Iako su grinje s nama od pamtiveka, otkrivene su tek 1965. godine proučavanjem uzročnika nastanka alergija. Utvrđeno je da su grinje jedan od najvećih uzročnika alergijskih reakcija kože. Najbolji način da se zaštitite od alergija je da smanjite nivo prašine i mikroorganizama. To delimično možete postići redovnom higijenom (čišćenjem i usisavanjem). Ali, nije samo koža ta koja reaguje na grinje. Najčešći uzročnik reakcija kod osoba koje pate od astme, alergijskog rinitisa (upale sluzokože nosa), bronhitisa i koprivnjače jesu grinje (Dermatopxagoides pteronyssimus). Izmet grinja je najjači inhalatorni alergen na svetu, od kojeg pate stotine miliona ljudi.

Kako se uništavaju grinje?

Grinje se veoma teško uništavaju uobičajenim načinima održavanja kućne higijene. Mašina za pranje veša im skoro uopšte ne smeta a kesa za sakupljanje prašine u usisivaču za njih nije naročita prepreka – one zajedno sa vazduhom prolaze kroz kesu, raspršuju se i ponovo se skupljaju na krevetima i tepisima. Jedini efikasan uređaj je usisivač sa vodenim filterom, jer kod njega sva prašina i grinje ostaju u vodi. Ali, usisavanje nikada ne može biti 100% efikasno pa je potreban odgovarajući hemijski tretman. On treba ne samo da uništi sve postojeć, već i grinje koje dođu iz vazduha ili sa odeće po završetku čišćenja. Hemikalija ima raznih vrsta pa treba obratiti pažnju da budu prijatnog mirisa, neotrovne za ljude i da ne uništavaju prirodu. Savremene mašine za čišćenje kombinacijom ove dve metode postižu da kreveti i tepisi budu čistiji od novih, tek izašlih iz fabrike!

Sačuvana

pega
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Poruke: 531



« Odgovor #1 poslato: 02.04.2006. 20:00:42 »

Citat: "Pedja"
Mašina za pranje veša im skoro uopšte ne smeta a kesa za sakupljanje prašine u usisivaču za njih nije naročita prepreka

a mislio sam suprotono  :-o tu je ipak najbolje imati laminatni pod bez ijednog tepiha i posteljine od svilastih materijala, a za usisivace sa vodenim filterima prvi put cujem...
Sačuvana

Weil eigentlich ist dieses Leben etwas Hässliches.
Ich hasse es, also nehme ich und zerbreche ich es.
Andragon
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Jarac
Poruke: 1137



« Odgovor #2 poslato: 02.04.2006. 20:32:53 »

Neam pojma..nisam bash siguran al mislim da je Kirbi Potencijalni ubica grinja?!
Sačuvana
Peekaboo
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Horoskop: Rak
Poruke: 1099



« Odgovor #3 poslato: 02.04.2006. 21:18:12 »

Kirbi nije ubica grinja nego sakupljach istih....Al sam ja videla, prilikom usisavanja mog kreveta Kirbijem, neverovatnu kolichinu svega i svachega nagomilanog na filteru usisivacha pa sam jedva legla da spavam to veche...evo i sad se cheshem...uh!
Sačuvana
IvaN
Serbian Shooting Team
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Ivan Pečeničić
Mesto: Uzice
Lokacija: Njegoseva
Država: Srbija
FaceBook: ima
Horoskop: Rak
Poruke: 1370



« Odgovor #4 poslato: 02.04.2006. 23:25:59 »

au pa ja ne spavam sam u krevetu imam jos 1000 malih prijatenja.. smile
haha..

jbt moram videti sta da radim da pobijem prijatelje.. Cheesy :mrgreen:  :mrgreen:
Sačuvana
Andragon
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Jarac
Poruke: 1137



« Odgovor #5 poslato: 03.04.2006. 04:12:48 »

Citat: "Ivan[TS
"]au pa ja ne spavam sam u krevetu imam jos 1000 malih prijatenja.. smile
haha..

jbt moram videti sta da radim da pobijem prijatelje.. Cheesy :mrgreen:  :mrgreen:


OFFTOPIC heheh a sta ako su u pitanju grinje zenskog pola ?Tongue
Sačuvana
Sugarlips
provereni korisnici
početnik
*
Poruke: 12



« Odgovor #6 poslato: 19.09.2006. 22:41:07 »

Ja licno imam alergiju na kucnu prasinu tj.grinje.......
nemoguce ih se skroz rijesiti ali jedno od efikasnijih sredstava je usisivac na vodeni filter (kirby..cleansy zepterov...itd...)
meni zbilja pomaze..manje kisem...
treba samo redovno usisavati...promjeniti stare duseke...usisavati ih... :!:
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.893 sekundi sa 34 upita.