Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: I žene će imati vojnu obavezu  (Pročitano 4043 puta)
jelenica_ue
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Ime i prezime:
Jelena Hlubek Supurović
Lokacija: centar
Država: Srbija
FaceBook: ima
Horoskop: Ovan
Poruke: 2278




Najforumaš 2008
« poslato: 28.08.2005. 18:57:02 »

26. avgust 2005. | 08:54 -> 18:08  | Izvor: B92

Beograd -- Prema novom nacrtu zakona o odbrani, i žene u Srbiji će imati neku vrstu vojne obaveze - u rezervnom sastavu.

 Kako se navodi u nacrtu, "žene su vojni obveznici i podležu obavezi služenja vojnog roka u rezervnom sastavu". One ne podležu regrutnoj obavezi niti obavezi služenja vojnog roka, ali u mirnodopskim uslovima žene od 19. do 50. godine života mogu se pozivati na obuku radi sticanja "neophodnih znanja i obučavanja za dužnosti u ratu".

Takođe, žene koje se profesionalno odluče za vojnički poziv "ostvaruju pravo na porodiljsko odsustvo, skraćeno radno vreme i druga prava u vezi s negom deteta".

Muškarci vojnu obavezu imaju u rezervnom sastavu od završetka služenja vojnog roka pa dok ne napune 55 godina, a za vreme ratnog stanja Vrhovni savet odbrane može produžiti trajanje obaveze - za muškarce do 60, a za žene do 55 godina.

Na vojnu vežbu se neće pozivati trudnica, žena koja ima dete mlađe od deset godina, vojni obveznik čiji je bračni drug pozvan na vojnu službu ili obveznik koji nema bračnog druga, a ima dete mlađe od 10 godina. Nacrt Zakona o odbrani Srbije i Crne Gore predviđa i mogućnost otkupa vojnog roka za regrute koji žive u inostranstvu, ali se još ne zna po kojoj ceni. Takođe, predlog je da vojni rok, sa ili bez oružja, traje šest meseci. Civilna služba će biti regulisana posebnim zakonom.


Otkup vojnog roka oko 2.000 evra?

 Pomoćnik ministra za dijasporu u vladi Srbije Aleksandar Čotrić izjavio je da je predlogom zakona, kojim se omogućuje da regruti iz dijaspore otkupe vojni rok, predviđeno da iznos otkupa utvrdi savet ministara SCG.

"Predstavnici naše dijaspore su predložili da se vojni rok otkupljuje za 1.000 evra, a u Turskoj se, na primer, otkup plaća 5.000 evra. Ministarstvo za dijasporu smatra da je realna cena negde na sredini, dakle između 2.000 i 2.500 evra", rekao je Čotrić na konferenciji za novinare, prenosi Fonet.

On je dodao da će otkupom vojnog roka biti rešen problem oko 50.000 emigranata iz Srbije koji nisu odslužili vojsku. Čotrić je za 1. septembar najavio početak popisa srpske dijaspore.

Drugačije rešiti

 Petar Milićević, iz beogradske kancelarije Evropskog biroa za prigovor savesti, smatra  da bi problem regruta u inostranstvu trebalo rešiti na drugi način:

“Mnoge zemlje su oslobodile regrute vojne obaveze ili jednostavno napravile neki drugi odnos, nisu uvele otkup vojnog roka. Ne verujemo da bi sad trebalo krenuti sa podelom na bogate i siromašne regrute, makar oni živeli u inostranstvu, jer je isti značaj nekome što volontira u nekoj zemlji kao i da zaradjuje neku veliku količinu novca, pa sebi može da omogući otkup vojnog roka”.

Medjutim, Milićević dodaje da nacrt Zakona pokazuje da je stav Ministarstva dalja liberalizacija sistema opšte vojne obaveze: “To pokazuju primeri da je vojni rok skraćen na 6 meseci. Služba bez oružja je trajala 13 meseci, sad je predvidjeno Nacrtom zakona da i ona traje 6 meseci. Nadamo se da će ovaj Zakon uvesti i sve veću liberalizaciju vojne obaveze do ukidanja vojne obaveze, a svetski trend i jeste profesionalizacija”
Sačuvana

٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶                 ♈゚+。☆*゜+。.。:.*.゚ ゚¨゚゚・*:..。o○☆゚+。
soda
Covek stvara religiju, a ne religija coveka!
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Ratomir Soda Jovanovic
Mesto: Uzice
Lokacija: Vidovdanska - Mobile
Država: EU
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Škorpija
Poruke: 1081


Soda The Almighty



« Odgovor #1 poslato: 28.08.2005. 20:21:51 »

Zato jos malo pa u vojsku...
Sačuvana

Bolje znati mnogo i chesto nego nikad i nista povremeno i koje kude!
daffy
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Ime i prezime:
Dusko
Mesto: Grad
Lokacija: Dvorac
Država: Duskolonija
Horoskop: Strelac
Poruke: 1300


« Odgovor #2 poslato: 29.08.2005. 06:42:40 »

kakog bre vishe rata s kim ima josh d ratujemo mi kolko smo srecni kad vanzemaljci dodju na planetu ima prvo da banu kod nas : ))
Sačuvana
Top
provereni korisnici
skriboman
*****
Poruke: 3516



Najforumaš 2006
« Odgovor #3 poslato: 29.08.2005. 17:07:09 »

Taman sam posmislio da necu otici u vojsku .. kad mentalci izmislishe vojnu obavezu i za zene .. E joj .. propadoshe mi planovi koje sam imao .. Cheesy
Izgleda da ce se Djuru Drogbi i Slobu ispuniti zelja da odem u vojsku i da razbijaju na mom "ispracaju" smile
Eh ..
PA dobro bar ce biti zena .. Nece mi biti dosadno Cheesy
Sačuvana
أحدث الأرق من النو
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Horoskop: Jarac
Poruke: 3319




« Odgovor #4 poslato: 29.08.2005. 17:46:07 »

YES!!!!
tooo care!!!!
ako i treba!! Cheesy Cheesy ja cu prva da idem u vojsku ako treba!!!
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #5 poslato: 29.08.2005. 20:39:44 »

Tope zar nije super, sad mozes i malu da vodis u vojsku, da se ne razdvajate smile
Sačuvana

Prti bee gee
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Ime i prezime:
Jelena Nikolić
Mesto: Užice
Lokacija: Somewhere over the rainbow...
Horoskop: Rak
Poruke: 1293


I miss you...


« Odgovor #6 poslato: 29.08.2005. 21:18:30 »

Aha....pazi da cu da im odem u vojsku!Crkli dabogda... :x
Sačuvana

"You have to enjoy your job;you should wake up every day and love what you do...I honestly do...From the bottom of my heart to the depths of my soul.I'm truly happy."
Aaliyah Dana Haughton (1979-2001)
black_angel_421
[thoughts = irritation]
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1344


ignore the smoke.


WWW
« Odgovor #7 poslato: 30.08.2005. 00:47:56 »

VOJSKA?Huh?
aaaaaaaaaaaaaaaa  :x
ne bih rekla.. Nisam ja za to...  :oops:
Sačuvana

..& your liberation & your undulating dance in tantalising slowness.. & your distance that you chose, tell me - did you find all your explanations inside your diorama?..
daffy
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Ime i prezime:
Dusko
Mesto: Grad
Lokacija: Dvorac
Država: Duskolonija
Horoskop: Strelac
Poruke: 1300


« Odgovor #8 poslato: 30.08.2005. 01:24:38 »

prti i angel u granichare : )))
Sačuvana
black_angel_421
[thoughts = irritation]
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1344


ignore the smoke.


WWW
« Odgovor #9 poslato: 30.08.2005. 02:30:31 »

Citat: "daffy"
prti i angel u granichare : )))

ahahaha...ma ja cu da 'bidnem' CRNI bombarder  Tongue  Tongue  Tongue
Sačuvana

..& your liberation & your undulating dance in tantalising slowness.. & your distance that you chose, tell me - did you find all your explanations inside your diorama?..
daffy
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Ime i prezime:
Dusko
Mesto: Grad
Lokacija: Dvorac
Država: Duskolonija
Horoskop: Strelac
Poruke: 1300


« Odgovor #10 poslato: 30.08.2005. 03:01:54 »

ne znam ja shtash ti al mene kad budu pitali shtash da budesh ja cu da budem "ranjenik"
smile)
Sačuvana
Top
provereni korisnici
skriboman
*****
Poruke: 3516



Najforumaš 2006
« Odgovor #11 poslato: 01.09.2005. 20:29:29 »

Josh kada bi svi bili u istoj spavaoni .. Bilo bi extra ..
Onda se sigurno ne bih dvoumio da li da idem ili ne .. .
Otishao bih sigurno smile
Sačuvana
ana_vangogh
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Poruke: 278



« Odgovor #12 poslato: 01.09.2005. 20:58:07 »

Citat: "Top_Gun"
Izgleda da ce se Djuru Drogbi i Slobu ispuniti zelja da odem u vojsku i da razbijaju na mom "ispracaju" smile


ako ne na tvom onda mozda na aninom... svejedno! a mozda budete i zajedno pravili!!!

ja cu da trazim da me ubace medj' specijalce!  :twisted:
Sačuvana

..svaki put, nebo zna, cuje glas, ti si sam i plasi te do smrti!!....
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 3.13 sekundi sa 35 upita.