Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Problem pasa lutalica  (Pročitano 5133 puta)
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 19.06.2007. 18:04:15 »

U Uzicu ce u poslednje vreme povecan broj pasa lutalica. Krecu se u coporima i uznemiravaju ljude. Ovaj problem nije problem samo naseg grada a njegovim resavanjem se izgleda niko ozbiljno ne bavi.

Nazalost, te zivotinje su najmanje krive za situaciju u kojoj su i probleme koje prave. Problem su ljudi koji su neodgovorni prema njima. Ne moze svako da drzi psa (pa ni macku). Neko za to nema fizicke uslove, a neko ih nema u glavi.

U principu izgleda kao jedino izgledno resenje da se sve zivotinje oznacavaju tako da uvek moze da se utvrdi poreklo zivotinje, da se sve lutalice sterilicu i eventualno udomljavaju, a najpre da se uved drakonske kazne za vlasnike, pocev od setanja psa bez korpe, posedovanje neregistrovanog psa, pa do napustanja.

Mozda bi pomoglo da se psi registruju isto kao i druga vlasnistva, i da vlasnik psa ne moze tek tako da nabavi ako nije registrovan, odnosno da debelo plati da ga registruje ako nije registrovan pri okotu, da ne moze tek tako da ga otera, jer mora da opravda drzavi sta se sa psom desilo pa ga nema.

Verovatno moze i da se smisli neki nacin kontrole razmnozavanja i da se nateraju vlasnici zivotinja da sav okot moraju da registruju, a da sterilisu zivotinje koje su ispunile svoju biolosku svrhu, a nisu namenjene za uzgoj.

Jednostavno treba obezbediti da kada neko odluci da drzi psa, preuzima za njega pred zakonom punu zivotnu odgovornost koje se moze osloboditi samo ako pas ugine ili ako prenese vlasnistvo nad psom nad nekog drugog (kada se prenosi i odgovornost).

Ako pas "nestane" odgovornost ne sme da prestane. Vlasnik nestalog psa mora da svoju odgovonost namiruje tako sto ce placati odredjeni iznos u fond za zbrinjavanje pasa lutalica i tako treba da bude sve dok se ne utvrdi sta se sa psom desilo. Ako je uginuo, vlasnik vise nema odogovornst prema njemu, ako se izgubio pa je nadjen, vlasnik moze da ga primi nazad, ili nalazac moze da preusme odgovornsot nad psom, ili, ako vlasnik ne moze da se brine o psu, odgovornost se prenosi na neku organizaciju koja se brine o takvim psima, a vlasnik toj organizaciji isplacuje nadokandu sve dok je pas ziv ili ga neko ne usvoji.

Ovako, da svako moze a ima kera, da ga pusta da se nekontrolisano pari, pa onda da stenad strpa u dzak, odveze kolima podalje od kuce/sana i prosto ih uzruci pored nekog kontejnera, ili jos gore, da detetu kupi (ili cesce dobije na poklon) kera koji posle nekog vremena vise nije zanimljiv, ili preraste drzanje u stanu, ili postane skup za odrzavanje, pa ga samo isutira napolje, to je nedopustivo.

Jos jednom, problem su ljudi a ne psi.

Kada se jednom resi problem stvaranja pasa lutalica, lakse bi se resavao problem postojecih. Sada, kakve god mere preduzeli, vrlo brzo se broj napustenih pasa obnavlja prilicom novih.

Lutalice se pare ali su uslovi za prezivljavanje stenadi vrlo surovi i dobar procenat njih ne zivi dugo. U svakom slucaju, problem postojecih pasa lutalica se ne moze uspesno resiti ako stalno dolaze novi. Kada se jednom presece problem napustanja pasa, onda ce se mnogo lakse resiti problem lutalica koje sada imamo na ulicama.
Sačuvana

velika
urednik
skriboman
*****
Pol: Žena
Horoskop: Ovan
Poruke: 2093




Najforumaš 2006
« Odgovor #1 poslato: 07.07.2007. 02:46:04 »

Sve je ovo reseno negde, na neki nachin (necu vam ja prichati na koji), treba samo prepisati!
Skoro me predstavnik lokalne vlasti pitao sta misle "ovi moji" kako da se resi problem pasa lutalica, ako ne surovim ubijanjem na sred ulice u po bela dana. Osoba koja me pitala mi je privatno veoma draga, i moze se reci da je, opet privatno, veoma postujem, ali na ovo pitanje je mogla da usledi samo bura, i nista vise!
Svaki moj predlog je naisao na odgovor "Ali, za to trebaju pare". Na moj komentar da se placaju i ti sto zicom namotanom na stap uhvate psa, pa ga onda mlatnu toljagom po glavi, dobila sam odgovor: "Da, ali oni su najjeftiniji" !!?!! Ej, bre! Pa do koje granice idu nasa zverstva?!
Uglavnom, RESENJE POSTOJI, samo ga treba prepisati (naglasavam PREPISATI, a ne izmisljati toplu vodu).
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #2 poslato: 07.07.2007. 07:01:11 »

Odakle? Ti si mozda upucena ali ja recimo nisam, pa nemam pojma o kakvom prepisivanju pricas...
Sačuvana

Sojka_Tica
zapjevala...
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Žena
Ime i prezime:
Sojka Tica
Mesto: Užice
Država: Srbistejdzan
FaceBook: ima
Horoskop: Lav
Poruke: 184


Deep inside your mind


« Odgovor #3 poslato: 23.07.2007. 05:12:49 »

moje misljenje je da unistavanje lutalivca nije resenje problema, zali boze jadnih zivotinja i koliko su mi samo ljubimaca potrovali i koje sam ja gledala kako se muce pred mojim ocima a ja nemocna da im pomognem. Jedino resenje je azil za zivotinje za koji niko nece da da novac i lokaciju... a recimo... za deponiju moze da se isece citava suma....
Sačuvana
velika
urednik
skriboman
*****
Pol: Žena
Horoskop: Ovan
Poruke: 2093




Najforumaš 2006
« Odgovor #4 poslato: 23.07.2007. 05:43:52 »

Za azil je chovek nudio plac. Poklanja.
Odgovor je bio: "Treba tu da se gradi, za to treba novac..." Pa, necete im klimu uvoditi!!!
Sačuvana
black_angel_421
[thoughts = irritation]
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1344


ignore the smoke.


WWW
« Odgovor #5 poslato: 24.07.2007. 10:04:34 »

ova godina je fakat katastrofalna  Sad
previshe je psitja na ulicama i meni prvoj nije nimalo lagodno da se normalno kretjem kada se njih 5 skupi  oko mene.. pored sve ljubavi koje gajim prema zhivotinjama, ne mogu sebe dovoljno da opustim i prekinem da osetjam strah od nechega shto je vrlo mogutje.. mislim, oni su gladni i jedini cilj im je da nabave hranu. drug, drugarica, ja shetamo sa kesom kokica u rukama... chim te namirishu, ne napushtaju te sve dok im ne bacish shta god to imash u rukama i dok se ne osiguraju da kod sebe nemash neku drugu potencijalnu hranu..
ja se najiskrenije bojim da bilo gde krenem sama.. niti sam jaka da bih mogla da se odbranim U SLUCHAJU da me neko od njih napadne, niti sam, zbog skorog loma noge, u stanju da se brzo kretjem.. plus sam prokleto jako plashljiva...
neko se ovde na najbolji mogutji nachin mora pobrinuti za situaciju koja, verujem, ne prija vetjini ljudi..
a azil deluje kao vetj pomenuti "najbolji mogutji", sa obzirom na to da nemamo pravo da oduzmemo zhivot ni jednom bitju kome ga nismo ni dali..
nedostatak para je globalna pojava [ili ne?]
medjutim, stvar je u tome shto ljudi ne znaju da ga rasporede na pravi nachin.. troshi se na manje bitne stvari.. kao npr pomenuto osvetljenje opshtine.. ne smeta mi, jako je lepo, moram da priznam, ali zar nije bitnije da se stvori situacija u kojoj se ljudi netje plashiti da izadju napolje i eventualno vide tu jbnu glamurozno osvetljenu zgradu..
jel mogutje da se napishe neka peticija? organizuje neka akcija? neshto?
jel ovo demokratska zemlja ili diktatura leshinara :| valjda se i narod neshto pita jbt...
Sačuvana

..& your liberation & your undulating dance in tantalising slowness.. & your distance that you chose, tell me - did you find all your explanations inside your diorama?..
DJ_Uro_UE
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Mesto: Uzice
Lokacija: Dovarje
Država: State of Serbia
Horoskop: Jarac
Poruke: 3437

Master of disaster


« Odgovor #6 poslato: 24.07.2007. 13:22:26 »

Ja juche prodjoh na crveno jer me je jedan ker pojurio pre semafora.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #7 poslato: 24.07.2007. 16:24:19 »


a azil deluje kao vetj pomenuti "najbolji mogutji", sa obzirom na to da nemamo pravo da oduzmemo zhivot ni jednom bitju kome ga nismo ni dali..


Problem je sto opstina ima druge probleme koje smatra prioritetnijim. Za azil je potrebno mnogo para, a opstinari recimo lako procenjuju da je vaznije napraviti dom za stare nego dom za kerove, a ni za dom nemaju dovoljno para pa se i s njegovom izgradnjom oteze.

Druga stvar, nevladine organizacije koje se zdusno zalazu za zastitu kerova uopste nisu kooperativne. Njihova motivacija su uglavnom pare, ali ne one kje sekorsite za resavanje problema kerova, nego koje stavljaju u dzep. Dovoljno je reicmo pitati veterinare kakva j enjihova saradnja sa organizacijama za zastitu zivotinja i uvek cete dobiti isti odgovor: one se bave samo bolesnim kerovima. Zdravi ih ne interesuju, jer samo za bolesne dobijaju novac. Tako one u svari prove problem vecim: umesto da se resi pitanej pasa, oni svojim aktivnostima cak povecavaju fond pasa lutalica.

No, ono sto je bitnije, te organizacije u stvari i ne cine nista za stvar za koju se zalazu. D ali znate i za jednu kokretnu i korsinu akcuju koju su napravili osim, sto tolike godine samo kukaju kako im opstina ne daje pare? Mogli su sami da za svo to vreme prikupe nekakav novac i organizuju izgradnju nekakvih azila za pse lutalice. Njih to ne interesuje. Oni zele da dobiju sve na gotovo (a zastupaju veoma skupe projekte) i da na tome demonstriraju svoju "humanost".

Po svemu sudeci, kada problem postane toliko ozbiljan, opstina ce po kratkom postupku uposliti sintere koji ce na brz, efikasan i brutalan nacin da ga rese, doduse za privremeno, jer problem pasa lutalic aniej u psima nego u ljudima koji pse cine lutalicama.

Sve dok zakoni ne budu to regulisali, imacemo sve vise lutalica. Ovako, samo se saniraju posledice a to je trosenje vremena, truda i para uludo.

Para, nazalost, nema dovoljno, a imace ih kada svaki vlasnik zivotinje bude placao posebnu (skupu taksu) za drzanje, a narocito skupu (ukljucujuci i robiju) ako se psa "otarasi". Nekim cudom "ljubitelji zivotinja" se za to ne zalazu, vec ih interesuju samo one aktivnosti koje ih dovode u znacajnu blizinu sa velikim sumama novca.
Sačuvana
black_angel_421
[thoughts = irritation]
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1344


ignore the smoke.


WWW
« Odgovor #8 poslato: 25.07.2007. 22:21:28 »

istina.. reagovatje tek kada neko bude bio ujeden od strane jednog od tih pasa.. i to na jako brutalan nachin..
zashto ljudi na vlasti uvek pokazuju znake mentalne zaostalosti..? mislim, sve to mozhe lepshe i lakshe za neke manje pare.. ako bismo skupili kesh koji bi gorepomenuti dali za shintere i uz to svako dao svoj novchani doprinos, akcija koja je uvek ostajala na nivou "shta-bi-bilo-kad-bi-bilo" bi mogla lako biti izvedena..
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #9 poslato: 25.07.2007. 22:48:01 »

Zato i postoje udruženja kakva prave ljubitelji životinja. Ona mogu da organizuju građane zainteresovane za taj problem i da oni između sebe prikupljaju sredstva i rade dobrovoljno na njegovom resavanju. Za to uopšte nije potrebna opština.

No, stvar je u tome što tim udruženjima izgleda uopšte nije cilj da reše problem, nego da na osnovu njega iskukaju pare. Stvar postaje jasna kada se razmotri šta su ta udruženja preduzela konkretno, osim načelnog zalaganja za rešenje problema.

Uporedi recimo to sa problemom nasilja u porodici. Tu su se ljudi organizovali, takođe imaju udruženje ali su prilično aktivni, imaju veliki broj dobrovoljaca, obezbedili su funkcionisanje sigurne kuće, savetovališta, vrše obrazovanje drugih koji su zainteresovani da se aktivno bave tim problemom i imaju rezultate, dakle, veoma su aktivni u želji da zaista nešto urade da se reši problem.

Opština ima na grbači mnogo problema koje mora da rešava i svi oni dobijaju nekakav nivo prioriteta. Insitirati na tome da je problem zbrinjavanja napuštenih pasa važniji od nekih drugih je kontraproduktivno. Svakome je njegov problem najvažniji. Zato i služe ljudi koji su ovlašćeni da čuju sve probleme i procene šta je važnije rešavati.
Sačuvana

Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.471 sekundi sa 36 upita.