Forum: Oreska - Užice (see the full version of Oreska - Užice)
Board: Ratna mašinerija (see the full version of Ratna mašinerija)
Oreska - Užice : Rusi, Ameri i antiraketni stit - forum Uzicana - mesta: Uzice, Pozega, Arilje, Ivanjica, Kosjeric, Bajina Basta, Priboj, Prijepolje, Zlatibor - Cajetina, Nova Varos, Sjenica
Pages: 12345

Subject: Odg: Rusi, Ameri i antiraketni stit

By: fon Manštajn
Date: 28.05.2007. 10:52:28
evo malog obrta situacije, austriski premijer istakao ja da je nedopustivo da "raketni stit" bude samo bileteralni sprazumSAD-a, Poljske i Ceske, vec treba prosiriti to na neku vrrstu kontinentalne rasprave, i opravdati svrishodnost ovakvog projekta, dok  cesi najavljuju navodno velike "antraketne" demonstracije za 4.jun kada bus dolazi u posetu ceskoj....

By: nikmen
Date: 28.05.2007. 11:00:54
Amerikancima je svako pretnja ko ima nuklearnu bombu pa cak i iran

srbi ce jos malo da naprave jednu!!!!!

By: shadow
Date: 28.05.2007. 19:58:18
Oce li da naprave? smile Pa mi i obicnu elektricnu sijalicu sa niti, cuvenu "krusku" uvozimo sada, a da ne kazem nesto vise...

Okruzuju oni rusiju i dalje, samo ne znam zasto... A i koji su to debili, pa sad ce svako rat sa njima da svede na terorizam, kakvi crni projektili, interkontinentalne stvarcice i ta cuda... Ajooooj!

Date: 04.06.2007. 16:14:19
da dodamo ovoj situaciji i kineze...

deo clank koji je objavljen u Politici:

Против превентивних напада

„Чајна дејли”, пекиншки дневник на енглеском језику, не разуме зашто се Пентагон чуди што Кина жели да има боље ракете, подморнице или авионе, кад то жели да има свака земља која држи до свог суверенитета и територијалног интегритета. „Пентагон није у стању да толерише модернизацију оружаних снага у земљама које нису у савезу са Сједињеним Државама”, истиче се у коментару. Од Кине се тражи да буде транспарентна у извештајима о војним издацима, а онда се ти извештаји напросто игноришу. У тексту се одлучно одбацују тврдње Пентагона да Кина „може бити ангажована и у превентивним нападима, можда на циљеве далеко ван својих граница (алузија на радијус пројектила до територије САД?), ако се оружаном силом штите или протежирају главни национални интереси, што укључује и полагање права на територију”. (Ово је највероватније алузија на Индију, с којом Кина још није окончала све старе територијалне спорове.) „Кина никад није користила превентивне нападе”,  каже озлојеђени аутор текста. „То није елемент њене одбрамбене стратегије. Кинески кодекс понашања налаже: никад нећемо напасти, осим ако смо нападнути, а ако смо нападнути, свакако ћемо узвратити. Превентивни удари су образац америчке војне стратегије. Пентагон свој ментални склоп приписује другима.”

На крају ових коментара се подсећа да свака суверена земља има право да модернизује своју армију ради одбране суверенитета и територијалног интегритета. Кина, тврди се, не прети никоме и њена оружана сила намењена је само одбрани.

Менталитет иза штита

Иако су тачне кинеске оцене да се овогодишњи извештај Пентагона не разликује много од претходних, једна важна новина ипак пада у очи, макар колико била узгредна: Вашингтон не скрива незадовољство због успешне војне сарадње између Кине и Русије. То незадовољство је досад било пригушивано, иако је Кина главни купац руских модерних авиона и подморница. Није било ни већих стрепњи од јачања Шангајске организације за сарадњу, безбедносне констелације у којој су, поред Кине и Русије, још четири централноазијске земље, јер је она укључена у борбу против међународног тероризма и по организацији и деловању није антагонистички пандан НАТО-у.

Изгледа да је незадовољство Пентагона кинеско-руском војном сарадњом сада проистекло из чињенице да Кинези у својим спољнополитичким анализама отворено говоре о настојањима САД да, ширењем НАТО-а на исток, „заокруже” Русију. Уз то, кинеско гледање на изградњу америчког антиракетног штита у источној Европи блиско је руском. Ни Кинези не верују да ће амерички пројектили пресретачи бранити Американце од иранских или севернокорејских ракета, а верују да би они могли да имају на нишану руски нуклеарни арсенал.

Амерички „менталитет иза штита” темељи се, по оценама кинеских стратега, на три кључна елемента. Прво, Американци су увек заступали концепт „апсолутне безбедности”, због историјских поука из Перл Харбора 1942, а сада и због терористичког напада на Њујорк 2001. Друго, пошто су уверени да је у модерном рату најпресуднија висока технологија, они су опседнути балистичким савршенством: да „метак пресретне метак”. Треће, САД су увек тежиле глобалној доминацији, а од краја хладног рата више него икад раније. Заступници глобалне доминације виде противнике најпре у онима чија је оружана моћ изазовна – а то су Руси.

Отуда закључак кинеских стручњака за геополитику гласи: модерно оружје ће пре условити него зауставити рат. Боље је спречити сукоб, него се спремати за њега. Боље је смањити број копаља, него увећавати штит. И, најзад, боље је тежити колективној, него индивидуалној безбедности.

Драгослав Ранчић
[објављено: 03.06.2007.]

Date: 04.06.2007. 21:46:17
Pametno... Secate li se kad je onaj americki spijunski avion oboren u kini (ili je prinudjen bio da sleti) pa kad su ameri mislili da mogu da se prete sa kinezima, a ovi im pokazali zube? Bilo je maltene na ivici rata.

Date: 04.06.2007. 22:15:04
haha znam za tu pricu kada su ovi kao pretili da ce "zaratiti" ako samo saraf bude odsarafljen a kinezi uzeli i rasklopili ga celog  icon6 jasta

By: GradjaniN
Date: 09.06.2007. 01:41:03
Vidim ni Rusi ne sede skrshtenih ruku - testirali su novi ICBM projektil. Ako nemash para za svoj shtit, onda napravi bolju raketu pa ubedi onoga ko ima para za shtiti za mu je shtit uzaludan, mudro nema shta. Samo shto ce Ameri sada josh vishe da zagrizu za taj shtit. Njima ionako svaki scenario nuklearnog rata pochinje sa: "Reshili Rusi, Kinezi, Iranci... da lansiraju nuklearke na Ameriku...".

Ja se jedino brinem shta ce biti kad se Iran dokopa rakete takvog tipa.

Date: 11.06.2007. 22:33:07
ma koji iran... culi ste za ovaj ruski predlog o zajednickoj radarskoj i anti raketnoj bazi u azejberdzanu... pa ako je taj stit samo protiv irana nema razloga da ne pristanu na taj predlog, hehehe zezaju rusi amere najopsnije, ovo nisam odavno "doziveo"...

a jadni poljaci ispostavilo se da ameri ne da nece da sklope savez sa poljacima i ustupe im patriot rakete, kako su to poljaci zahtevali, vec ameri ocekuju ogroman finansiski angazman i samih poljaka u izgradnji instalacija...

Date: 14.06.2007. 13:44:37
Dok se ameri i rusi pesniche Iran se pumpa sa strane. Nisam pristalica ali treba podrzhati Amere protiv Irana bar dok medjusobno ne zaglave u nekom novom Vijetnamu. (A i pravi Vijetnam je blizu.)

Shto se tiche Poljaka igra se na kartu chuvene poljske Rusofobije, koja i nije nimalo sluchajna.

Date: 14.06.2007. 21:19:11
jezivo me iritira amerikanizacija sveta i ta neka hegemonija koju amerikanci zele da neametnu svetu, gde svi moraju da slusaju americkog presednika... inaca frapantan je podatak da samo 12% amerikanac poseduje pasos, zanci da su oni operisani od svega i njihova spoljan politika je jednostavno refleksija totalnog "nepoznavanja" ostatka sveta, sve pokusavaju da  skroje po svojoj meri... neko mora da povuce crtu, ne morate da se tripujete ne mislim da je srbija ta koja treba da se isprsi, ali mi osecamo dirktne posledice americke bahate spoljne politike... zemlaj koja potrosi 500 milijardi dolara godisnje na vojni budzet, a druga na toj listi 52 milijarde, ne moze da prica o nekoj mirnodopskoj politici...

Date: 16.06.2007. 10:17:10
To si u pravu, no njihova najveca greshka je u tome shto su sa papom razbili SSSR. Sledeci put kad Rusi ponovo makar sami naprave antiblok nece moci da se vade na komunizam kao izgovor. Elem problem je shto sad sa Rusima nece upravo oni koji su im blizu te su najpodesniji - Poljska npr. a hoce oni koji nikad nisu bili sa njima a nisu ni teritorijalno najpodesniji Srbija npr.

Dosta razmishljam o tome kako je nasha najveca nesreca shto smo okruzheni NATO zemljama ili onima koje rade da budu chlanice NATO-a, a glavni vodja NATO-a - USA ubi boga u nama svojom politikom. I sad se konkretno pitam: Da se mi npr. uortachimo sa Rusima protiv NATO-a, kako ce oni nama da pomognu npr. poshaju oruzhje kad vishe nemamo iizlaz na more, a teritorijalno smo izolovani NATO-om? Pricha o tome kako  ce Rusi da provale kroz Evropu da bi doshli do nas mi se ne chini chak ni kao fantazija.

Date: 16.06.2007. 11:21:44
a glavni vodja NATO-a - USA ubi boga u nama svojom politikom
Cheesy

Ma lakse ti gradjaniN-e za taj iran. on i ako je pretnja pretnja, pretnja je terorizmom nekim, kakve bre interkontinentale jesu oni normalni? Jel iko tu normalan? Mislim, meni to upiranje prsta je samo najava de ce da prave sledecu naftnu busotinu i nista vise. Mislim... Ali znate sta, ne nervira mene njihovo ponasanje, mene nervira evropa sto na svoju stetu zeli dobre odnose sa njima i nista vise. To je meni najzalije. Neka su ameri kakvi su, oni imaju silu i moz ti da nemas to oruzje kolko oces, oni ako kazu da imas - imas, i ako oce da te bombarduju, bombarodvace te, naravno da ce samo da gledaju svoje interese, ali gde je tu evropa? Ako mi nemamo snage da se prsimo, ako jednoj poljskoj nije svejedno sto im se ameri ubacuju, sta EU radi? Zasto ne zastiti svoje sadasnje i buduce clanice? To je tuzno...

A rusija svakako jaca i svakim danom je i diplomatski i vojno i ekonomski sve jaca. Kontam da sad upravo opipavaju svoju poziciju sa vetom za KiM, a briga ih za nas konkretno.

Date: 16.06.2007. 15:48:32
nije to bas tako surovo, "briga ih" ... jednostavno rusija nije ona rusija sa pijancem Jeljcinom na celu, koga zovnes na razgovor naroljs ga votkom i sve moze, daj bre, slusam ih samo kako hvale jeljcina, pa narvno da  ga hvale, dao im je da dzabe ekspolatisu gas, sve im je povladjivao, rusija vise nikada nece biti kao za vreme jeljcina, jadna i bedna, kojoj su se smejali na sastancima i niko je nije zarezivao, a rusi uvek mogu da se okrenu istoku i sa kinom i indjom da naprave cudo...

samo slepac kod ociju ne uvidja koliko su bljutave njihove price o lepsoj buducnosti i evropskom putu srbije... evo vam primer milana martica koji je uglavnom zaglavio kaznu jer je naredio bombardovanje zagreba kada je pocela oluja, tom prilikom je poginulo dvadestak civila i oni su to uzeli kao jedan od glavnih argumenata u optuznici. OK je to covek je ubio dvadest neduznih ljudi i treba da odgovara, ali sa druge strane NATO bombe su ubilo oko 2000 civila, da ne spomionjem odvratno bombardovanje RTS, kineske ambasade, kasetne bombe u centru nisa, izbeglicaka kolona , putnicki voz, most kod varabvari, autobus pun putnika, pa niko, ali niko se nije ni pocesao iza uveta zbog toga,  nije uredu, znaci da su necija ljudska prava vaznija od drugih... dvostruki standardi su toliko ocigledni da je to ne podnosljivo, zato je meni kao i senki ponasanje evrope u celoj ovoj globalnoj  prica odvratno, zalosni su koliko su jadni ...  

Date: 16.06.2007. 23:10:59
A samo se boje da ostanu jedinstveni. Evo i sad ce, podrzati americku rezoluciju samo da bi ostavljali utisak jedinsteve evrope. Jel to evropski? Ako jeste, onda su radikali u pravu, treba okrenuti kompas.

Date: 21.06.2007. 03:12:53
: shadow  16.06.2007. 23:10:59

A samo se boje da ostanu jedinstveni. Evo i sad ce, podrzati americku rezoluciju samo da bi ostavljali utisak jedinsteve evrope. Jel to evropski? Ako jeste, onda su radikali u pravu, treba okrenuti kompas.

smile

(at shadow) Kad pomenu Iran voleo bih da mogu da se slozhim sa tobom ali teshko da se tu radi samo o Elmeru koji je krenuo da "bushi" naftu pevajuci

"Oh! Susana Oh! dont you cry for me
I've come from Alabama wid mi ban jo on my knee. "

Mislim da amerikanci imaju trenutno sasvim dovoljno nafte. Da li su religijski fanatici normalni? Ja mislim da umiranje u teroristichkom chinu nije njihov glavni trip, vec istrebljivanje nevernika.

Elem, Ja lepo pitao kako cemo mi to u saveznishtvo sa rusijom kad smo teritorijalno odvojeni potencijalnim NATO chlanicama? Medjutim, dobih prichu o Evropi. OK slazhem se i Ja da se Evropa podvlachi Ameriki i to joj se poprilichno obija o glavu. Shtavishe to je najbolji pokazatelj koliko je ta EU nestabilna tvorevina. A mi zapeli da se tamo uguramo shto pre...