Forum: Oreska - Užice (see the full version of Oreska - Užice)
Board: Naše Užice (see the full version of Naše Užice)
Oreska - Užice : Tito - simbol naseg grada? - forum Uzicana - mesta: Uzice, Pozega, Arilje, Ivanjica, Kosjeric, Bajina Basta, Priboj, Prijepolje, Zlatibor - Cajetina, Nova Varos, Sjenica
Pages: 123456

Subject: Tito - simbol naseg grada?

By: jjeelleennaa
Date: 05.04.2008. 18:06:41
[mod: izdvojeno iz teme http://forum.uzice.net/index.php?topic=14349.0]

: Ugljesa  05.04.2008. 14:21:14

Није лоше, само мислим да Тито треба да остане тамо где је сада.

A šta više imate protiv Titove biste? U čemu je problem? Kukate za Kosove, a sami po sebi gazite!!!

By: Ugljesa
Date: 05.04.2008. 18:16:04
: jjeelleennaa  05.04.2008. 18:06:41

A šta više imate protiv Titove biste? U čemu je problem? Kukate za Kosove, a sami po sebi gazite!!!

Не разумем...

Date: 05.04.2008. 20:22:11
: Ugljesa  05.04.2008. 18:16:04

Не разумем...

Zašto vam smeta Titova bista? Zašto vam smeta da stoji na trgu? Nego ste je postavili iza muzeja. To je deo istorije. Ništa se tu ne može promeniti.

Date: 05.04.2008. 20:29:33
: Ugljesa  05.04.2008. 20:26:17

Какве везе Титио има са нашим градом, никада ми то није било јасно. Да му је место на тргу остао би тамо, не би га склонили иза музеја. Глупо је расправљати о томе.

Ni ja ne znam. Ali pogledaj gore navedeni spisak. I koliko se meni čini dobar period je stajala njegova bista na trgu.

By: hodac
Date: 06.04.2008. 15:23:01
Obelezio je dekadu od 50 godina uzica 41- 91 . Dovoljno . Ceo trg je da se razumemo ne prevazidjeni socio arhitektonski spomenik ,zajedno sve sa pozorishtem . Naravno i dalje ima taj neki duh uzica koji bi mu dala gradska kafana i tu vehc pricha gotovo neku prashku shkolu .

Ja vidim sklanjanje Tita kao to da mi treba da se stidimo jednog razdoblja koje je bilo od 41 do 91 . Ja mislim da ne treba da se stidimo za taj period istorije nasheg grada i ljudi koji su tada ziveli u njemu. Kao ni toga da je uzice jedan od poslednjih gradova cija je tvrdjava pala .Zato mi nije jasno zashto je ona toliko zapushtena .

Isto mi nije jasno zashto ni jedna od 13 uzichki dzamija ne postoji . Ako smo svesni ko smo bili samo tako se mozemo ponositi sobom .
Od toga shto smo neshto izbrisali ne idemo dalje . Zato mi je i zao shto je zagrebachka ulica asfaltirana .

A da ,sve ono shto je zanimljivo zasniva se na kontinuitetu . Svaki grad pokushava da pricha tu prichu , o drugacijim pogledima iz svoje istorije .O dekadama i razdobljiva u novom i starom i tim prelazima .

Date: 06.04.2008. 17:27:35
: hodac  06.04.2008. 15:23:01

Obelezio je dekadu od 50 godina uzica 41- 91 . Dovoljno . Ceo trg je da se razumemo ne prevazidjeni socio arhitektonski spomenik ,zajedno sve sa pozorishtem . Naravno i dalje ima taj neki duh uzica koji bi mu dala gradska kafana i tu vehc pricha gotovo neku prashku shkolu .

Ja vidim sklanjanje Tita kao to da mi treba da se stidimo jednog razdoblja koje je bilo od 41 do 91 . Ja mislim da ne treba da se stidimo za taj period istorije nasheg grada i ljudi koji su tada ziveli u njemu. Kao ni toga da je uzice jedan od poslednjih gradova cija je tvrdjava pala .Zato mi nije jasno zashto je ona toliko zapushtena .

Isto mi nije jasno zashto ni jedna od 13 uzichki dzamija ne postoji . Ako smo svesni ko smo bili samo tako se mozemo ponositi sobom .
Od toga shto smo neshto izbrisali ne idemo dalje . Zato mi je i zao shto je zagrebachka ulica asfaltirana .

A da ,sve ono shto je zanimljivo zasniva se na kontinuitetu . Svaki grad pokushava da pricha tu prichu , o drugacijim pogledima iz svoje istorije .O dekadama i razdobljiva u novom i starom i tim prelazima .

Треба да да вратимо Тита, озидамо тих 13 џамија, вртаимо Турке у Ужице и да се на крају ми иселимо. Мислим да је то право решење.

By: knezofil
Date: 06.04.2008. 21:50:55
Nije 13 nego 20... moglo je bar par da ih ostane, kao spomenik istorije.
jedna, Šehova dzamija, je vazila za jednu od lepsih u srbiji tada

Date: 06.04.2008. 21:53:47
Добро је и овако без џамија, замисли да нас оџа са џамије буди по целу ноћ. smile

By: boki-88
Date: 06.04.2008. 22:06:35
Ма које џамије. Ја такве негативне историје апсолутно не желим да се сећам, укључујући и Тита, али то је већ нека друга прича.

Date: 06.04.2008. 22:20:37
Koliko se meni čini svi pozitivno pričaju o tom periodu! A crkve i džamije su obeležja naroda.

By: zlaja87
Date: 07.04.2008. 01:05:06
ma stanite ljudi.....meni je generalno ok da vratimo tita na trg.....ceo koncept trga je bio osmisljen prema titu i njegovom spomeniku....generalno ne bih imao nista protiv toga da ga postave tamo gde je i bio....a sto se tice tih dzamija i toga...meni je generalno vise zao zasto ne postoji Sokolana,Kasapcica most....
i naravno najkrivlje mi je to sto je sistematski unistavan Stari grad..zadnji ozbiljni radovi na njemu bili su pre 25 god,kad je poceo da se osipa...a mislim da je danas u 3x gorem stanju!

By: hodac
Date: 07.04.2008. 21:49:04
Ja samo pricham o kontinuitetu , a bez kontinuiteta nema ni identiteta . Sad to shto neki identitet koriste za potrebe ne korisnog nacionalizma .....

Te dzamije je nemoguche sada verovatno vratiti, ali je trebalo sacuvati barem jednu kao spomenik , isto kao i izgled carine, a uzice razvijati u krcagovu a ne fabrike tamo ali sada ...

Ali titovu bistu treba vratiti jer josh nije kasno i zaustaviti unishtavanje trga kao necega shto moze da ima tu stvar identiteta  .

Samo onim po cemu si drugaciji od ostalih ti u stvari prikazujesh sebe a ne onim po cemu si isti , i time i prodajesh to svoje , valjda kao i simbol

Ne moze se precrtati jedan deo istoriji i reci to nije postojalo , tako su radili turci . Kada su austrijanci ushli u sarajevo, oni nisu unishtili bash carsiju , nego su samo dogradili odmah pored svoj deo . A turci gde god su ulazili su rushili tudje simbole, po tome smo i mi isti sa njima, valjda 500 godina smo uzeli dosta i njihovih gena  ali i isobina .

By: Starla
Date: 08.04.2008. 15:19:26
Rasprava oko vracanja titove biste na trg vec postoji na ovom forumu,ili mi se cini..No nebitno...
Ne mogu da shvatim da neko hoce da vrati Tita na trg,i da to predstavlja kao deo istorije Uzica.To nije deo istorije,vec ideologije.
Mi smo jedini grad u Srbiji koji se zvao njegovim imenom.Hoces li i to da vratis?
Kamo srece da se nas grad prepoznaje po nekim lepim stvarima,lepoti,okolnim planinama,a ne po bisti diktatora koji nije zasluzio da bude ni iza muzeja!!!
Samo vracanje u proslost,velika je greska.
Treba srediti stari grad,plazu,ofarbati hotel spolja(uzasno je ruzna boja),poboljsati turisticke ponude grada.Jer mi smo grad koji ima prelepu prirodu,ali na zalost nesposobni ljudi koji vode grad ne znaju to da promovisu na pravi nacin.
Vracanje Tita na trg dovelo bi nas u rubriku "verovali ili ne".Pre bih bila za to da stavimo Milutina Uskokovica na trg,ili nekog drugog ko je nesto ucinio za grad.

Date: 08.04.2008. 16:00:35
Jedini grad u Srbiji?Huh?Huh?Huh?Huh? Greska! Ova Srbija kad je nastala grad je vec imao sadasnji naziv. Titovo Uzice je nestalo koliko se meni cini u toku raspada SFRJ. A u drzavi SFRJ dosta gradova je ispred svog sadasnjeg imena imalo naziv Titov, Titovo. A da li je Tito bio diktator ili ne to je diskutabilno. U njegovo doba smo bili postovani i cenjeni, a pogledaj sad.

By: knezofil
Date: 08.04.2008. 16:20:15
: Starla  08.04.2008. 15:19:26

Mi smo jedini grad u Srbiji koji se zvao njegovim imenom.Hoces li i to da vratis?

smile Jel to znaci da priznajes da kosovska mitrovica i vrbas nisu u srbiji?