Forum: Oreska - Užice (see the full version of Oreska - Užice)
Board: U rasejanju (see the full version of U rasejanju)
Oreska - Užice : danas... - forum Uzicana - mesta: Uzice, Pozega, Arilje, Ivanjica, Kosjeric, Bajina Basta, Priboj, Prijepolje, Zlatibor - Cajetina, Nova Varos, Sjenica
Pages: 12

Subject: danas...

By: Vlad Dracul
Date: 09.06.2006. 18:46:42
: "immigré"
Poreklo , mesto gde ste rodjeni , kultura na kojoj ste ponikli ,uvek ostaju prisutni u vama bez obzira gde se trenutno nalazite.Ali treba  postaviti i jedno sustinsko pitanje - zasto sam otisao?

Svak ima ili je imao svoje razloge za odlazak iz zemlje... moj lično je loše visoko obrazovanje :cry: kao da ja ne bih želo da studiram u Beogradu roll vrlo rado ali tek onda kada mi ponude školu u kojoj ću moći nešto da naučim jer meni papiri ne trebaju - zidove u mojoj kući ukrašavaju slike i fotografije, a ne diplome i kojekakva bezvredna priznanja roll

Odnos države prema mladim ljudima je loš, nema perspektive ili se barem nevidi :? ja se nadam nekakvoj promeni na bolje jer planiram da se vratim u Srbiju gde želim da provedem svoj život ali ovako uvek imam alternativu da odem iz iste ako budem morao sutra

By: immigré
Date: 09.06.2006. 19:30:23
Imam utisak da bi vecina mladih ljudi u Srbiji pozelela da bude na tvom mestu(da ima mogucnost izbora barem, sto se tice studija)

Subject: nekrolog jednoj kuci

Date: 09.06.2006. 20:09:58
Posto je pristup rezervisan za odredjenu grupu po pitanju teme"Nekrolog jedne kuce", to cu ovde iskoristiti prostor da napisem nekoliko reci.Feliks Kanic (1829-1904) bio je austrijski novinar , arheolog i putopisac.Proputovao je dobar deo srpskih zemalja .Nije belezio samo samo ono sto je neposredno video i cuo , vec se koristio i dostupnim statistickim podacima.Ostavio je crtez uzickog grada pre njegovog rusenja .Dva puta je bio u Uzicu-1860 i 1888 god.Navescu samo njegov utisak pri prvom dolasku u grad: "Ja sam bio ushicen i dodelio sam tom veoma romanticnom Uzicu nagradu medju varosima Srbije" .Tesko poverovati , zar ne?
        Ako danas zelite da strancu pokazete istorijske znamenitosti Uzica, sem Jokanovica kuce , stare centrale na plazi, mozda starog grada i eventualno muzeja, vi nemate nista vise, a da je vredno paznje.Arhitektura je suvise bezlicna da bi pobudjivala paznju.

Date: 09.06.2006. 20:38:09
Sto se tice kuce Popovice (stare , oronule zgrade , koja se nalazi preko puta ulaza na pijac , ali sa glavne ulice) i cuvene price da je u njenim temeljima sakriveno "Kremansko prorocanstvo" napisao bih sledece:najpre proveriti da li ona ima istorijsku ili arhitektonsku vrednost , pa tek rusiti.Popovici , zajedno sa Orlovicima, Jokanovicima predstavljaju jednu od znacajnijih starih uzickih gradjanskih porodica.Cesmu ispred crkve "Svetog Djordja", podigao je npr.jedan od pripadnika familije Popovic.Medjutim sprski osecaj za kulturu i tradiciju cesto spada u vrlo neobicnu kategoriju.Na zalost!