Forum: Oreska - Užice (see the full version of Oreska - Užice)
Board: Vera i religija (see the full version of Vera i religija)
Oreska - Užice : Da Vincijev kod - forum Uzicana - mesta: Uzice, Pozega, Arilje, Ivanjica, Kosjeric, Bajina Basta, Priboj, Prijepolje, Zlatibor - Cajetina, Nova Varos, Sjenica
Pages: 12

Subject: Da Vincijev kod

By: Pedja
Date: 12.07.2005. 23:13:29
Sad je to aktuelno, a evo jednog clanka na tu temu

http://www.forteantimes.com/articles/193_davinci1.shtml

By: ana_vangogh
Date: 26.07.2005. 01:51:56
moj bato je citao knjigu ovih dana, pa je na jednom mestu nasao da je odnos nekih stvari tipa, kost podlaktice u odnosu na celu ruku, ili noge u odnosu na potkolenicu, ili odnos pcela i trutova u kosnici 1:1,1618, pa me merio po kuci ceo dan... ima i jos nekih par fora... izgleda da je zanimljivo... al ja bas i nisam neki ljubitelj citanja...  lol

Date: 20.09.2005. 22:59:03
Smatrate li da stavovi DaVincijevog koda, imaju osnovu?

By: Prti bee gee
Date: 21.09.2005. 06:40:37
Trazila sam 2-3 puta knjigu u biblioteci,ali bila je na citanju... Sad Ionako trenutno moram da se pozabavim glupim lektirama koje organski ne podnosim,pa nemam vremena za citanje knjiga koje volim! :evil:

By: Top
Date: 21.09.2005. 10:49:33
PA knjiga je imala da se kupi bash pe neki dan na sajmicu knjiga na vrhu trga .. .Bila je nekih300 dinara .. nisam siguran...
Pre neki dan gledao sam ..tj.  uhvatio mali deo emisije Davinchijev Kod na HRT... I ne mogu da verujem shta je on sve imao u glavi, kakve je spise sve imao .. shta je projektovao ... kako je secirao ljude .. kada su svi mislili da je bolesnik....
Treba prochitati knjigu.. Nisam je prochitao ali planiram ..

By: nemesis
Date: 21.09.2005. 11:41:32
e da inache i rimljani kad su koristili te brojeve u organizaciji vojske itd bili su baje kad su promenili vojnu organizaciju pukli su ko zvechke smile

By: black_angel_421
Date: 22.09.2005. 02:19:54
Ako neko sluchajno ima knjigu i rad je da je da na chitanje... Neka se jawi!  Cheesy

By: speed-girl
Date: 22.09.2005. 09:45:21
Samo znam da me je veroucitalj razocarao.. poceo je da prica o tom filmu.. ali nikako da kaze sta se radi u filmu.. i onda sam odustala od  slusanja.. stavila slusalice.. i pustila muziku...
a inache uhvatila sam deo.. kad je rekao da se poklapa neki deo u Bibliji.. sto nasa crkva opravdava.. a pose da je Isus Hrist bio covek.. koji je imao zenu i decu.. tako nekako.. ne sesam se bash..

By: Nikanor
Date: 26.09.2005. 18:43:46
Odgovorno mogu da vam kazem da su svi podatci i ideja knjig Davincijev Kod bez istoriske podloge, nisam imao vremena da procitam celu knjigu ali sam cuo da je u pitanju odlican kriminalisticki roman.
Gledao sam film Tajna Davincijevog Koda, na samom pocetku stoji da je Katolicka Crkva u 13om veku pobila vise hiljada miroljubivih hriscana. To je netacan podatak jer to upste nisu bili hriscani vec Katari, opasna sekta Manihejaca koji su izmedju ostalog vrsili samoubistva u ime svoje vere. Takodje nisu bili miroljubivi vrec je u bitanju bio dug rat isprovocirran ubistvom Kastelnoa, papskog legata, a vise evropskih zemalja borilo se da zavede red na severu Spanije. KOd nas se ova sekta zvala Bogumili i siroj javnosti malo su poznati detalji njihove vere.
Joas jedan zanimljiv podatak koji se cujem u knjizi pominje je da je Nikejski sabor 325 godine tesnom vecinom izglasao Nikeo-carigradski simbol vere i tako osudio Arija. Svi izvori ukazuju na sasvim suprotno, naoime samo dva episkopa glasala su protiv.
Trebalo bi se jos dotaci i Nekih ucenja Gnostika i njihovih jevandjelja ali to nekom drugi put. Po meni zalosno je sto mnogi o znacajnim istoriskim licnostima i dogadjajima, poznatim umetnickim delima i nekim pojmovima iz Hriscanske vere saznaju prvo iz ove knjige cesto na izvitoperen nacin.

Date: 27.09.2005. 02:16:03
Srecom, jos uvek se misljenja onih koji nisu pročitali, ali već zasigurno imaju čvrst stav povodom knjige (popravilu protivan) mnogo ne računaju.

Uistinu, ni ja noš uvek nisam pročitao ovu knjigu, tako da ne mogu da dam svoje mišljenje o njoj samoj, ali prateći reakcije uglavnom protivnika knjige, mogu da zaključim da uopšte nije važno da li je ona zasnovana na istorijskim činjenicama ili ne. Važno je što je otškrinula vrata ka razbijanju dogme.

Istorijski je poznato kako je hrišćanska crkva nastala i koliko je ona u stvari različita od izvornog hrišćanstva na kome je nastala i koliko se u svim vekovima svog postojanja trudila da zatre svaki trag o svom izvoru. Jedno od osnovnih načela hrišćanske crkve, bilo koje, je insistiranje na slepom verovanju sledbenika u učenje crkve i odsustvo bilo kakvog preispitivanja tačnosti tog učenja.

Da Vinčijev kod je pre svega jedan od pokušaja da se razbije ta dogma a da se u mraku religioznog slepila zažari makar mali crv sumnje, da se svaki sledbenik ipak zapita da li je sve to tako kako ga crkva uči.

DaVinčijev kod nje jedini pokušaj da se kroz pokazivanje moguće alternativne istorije u stvari pokaže koliko je religija kao takva u stvari proizvod mašte i kako je celo učenje moglo biti i drugačije da je to kojim slučajem odgovaralo onima koji su crkvu formirali a da bi i u tom drugom slučaju opet sve bilo isto, samo malo drugačije.

By: The_lood
Date: 30.08.2006. 19:07:02
Knjiga je vise nego zanimljiva, i mogu vam reci da je xtra.

By: gorillazbwe
Date: 31.08.2006. 01:05:28
ma ima tu neshto ....
ne bi nauchnici bez veze pokushavali da provale ...
ali jbg
da vinchi je ostavio misteriju koja ce da ostane misterija josh ko zna koliko dugo  :-o  :-o

By: fon Manštajn
Date: 02.09.2006. 00:09:23
zanimljivo da vecina ljudi koji su pisali na ovu temu nisu procitali knjigu...sad bih ja moga da se istripujem i pisem ali necu, sasvim slucajno pre ''d.v. koda'' citao sam knjigu '' Otkrovenje templara''. Ova knjiga nije roman vec spad u publicistiku, i sa istoriske strane prilazi ovoj temi, i preporucio bi je svakome koje zaniteresovan, i zeli da sazna kako je to vrlo verovatni bilo i koje to sve izvrnuo kroz 2000 godina dugu istoriju...zakljuci u toj knjizi meni sada izgledaju vrlo logicno...

Sto se samog ''d.v. koda'' tice meni se ne svidja stil pisanja, bas je onako srednjoskolski, recimo novinarski, a nekim recenicama sam bas umirao od smeha...e sada nisam ja neki napaljeni koji kritikuje sve i sva. knjiga je ne sumljivo zanimljiva i moze da vam posluzi samo da raspirite mastu i interesovanje za tu temu, a posle ce te skonatiti da se mnogo mnogo ljudi jos davno bavilo tom pricom...pa ajde kada sam vec krenuo, mozete da procitate i ''Sveti gral, sveta krv''napisana `80-ih i videcete da je ''neko'' malo se bavio ''prepisivanjem''...

By: cuHcx1HE
Date: 12.09.2006. 01:07:44
Bolja je kniga od filma, zar ne borise  :?:  :!:

By: gorillazbwe
Date: 12.09.2006. 17:20:14
ma film je po meni shit...
take stvari su bolje u knjigama....