Forum: Oreska - Užice (see the full version of Oreska - Užice)
Board: Multimedija (see the full version of Multimedija)
Oreska - Užice : Uništavanje piratskih diskova - forum Uzicana - mesta: Uzice, Pozega, Arilje, Ivanjica, Kosjeric, Bajina Basta, Priboj, Prijepolje, Zlatibor - Cajetina, Nova Varos, Sjenica
Pages: 12

Subject: Uništavanje piratskih diskova

By: filler
Date: 26.03.2006. 17:50:01
Daff ocigledno ne shvatas poentu. Ovde nije rec kako ce neko propasti, oni upravo ulazu milione da se ovo suzbije. Ti budi pirater ali ce kad-tad doci plavci po tebe to ti je za sigurno...

Nije rec o propadanju, cak se nigde to ne pominje, jednostavno zamisli sebe. Uzmi ti pravis cipele - oderes se brate napravis do yaya cipelu i prodajes po 300EUR par. Svima se svidi, odgovara lepo stoji itd, a neki pametnica se seti da napravi kopiju tvoje cipele i prodaje po 10 puta manjoj ceni jer eto - izgledaju isto. Sta je uradio ? Ukrao ti kalup i nazvao nekako bezveze, a tebi pada dobit samo tako... Ubrzo izgubis posao a on se vozika u novom novcatom mercedesu puca mu za tebe. Jel bi ti se svidelo ? E to je bato glupav primer piraterije, samo sto u ovom slucaju oni uzimaju to isto, ne prave ga oni i distribuiraju dalje. Znas i sam da novac vrti svet, no comment.

Besplatne verzije? Koje mogu priblizno isto ili bolje? Hm, aj mi daj free pandan programu Adobe Photoshop ili Quark-u... smile Besplatna verzija nastaje sa ulogom pojedinca ili par ljudi povezani u grupu, tu nema buducnosti bez ulaganja - a ko ih finansira? Niko... Samim tim, neretko se desava da projekat jednostavno prestane da postoji zato sto je svima lepo i super i svi koriste a niko ne placa. Ne moze nijedan free program ni da se poredi sa programom koga prave 200 radnika - jednostavno nema sansi. Jedino mozes da se zadovoljis  tim funkcijama koje ima, a u slucaju greske - sta onda? Pa nishta brale, idi na livadu sviraj u frulu i cuvaj ovce - jer nema nikog da ti kaze sta dalje ili kako sad... Ja ne znam coveka koji ce raditi nesto a da mu to ne bude makar minimalno placeno.

Trial i Demo, kao i shareware verzija su 3 razlicita pojma. Kao i freeware, adware i evaluation i retail... U sustini jedino shareware verzija moze da prikaze osakacenu 'Lite' verziju programa, Demo je ogranicena na odredjene funkcije a trial je cesto vremenski ogranicena. Svaka kompanija [iole ozbiljna] nudi trial verzije, primer Dreamweaver, koji je skroz funkcionalan tokom sledecih 30 dana ili xxx pokretanja. Ako ti se svidja kako radi i shta moze da radi, platis i nastavis da radis. Ako ne, izbrises i nikom nishta...

Date: 26.03.2006. 17:53:59
Uopste uzmi primer za Windows. Koliko te puta neko pitao "Daffy, kako ovo, kako ono, a sta sad?" Jel mozes da nabrojis? A, jel se pitas sto?

Kad okrenes Microsoft u Beogradu prvo za tehnicku podrsku te pitaju "A, imas li ti decko tvoj licni broj, broj kupca koji smo ti dali uz kupljenu kopiju naseg sistema?" Niko te ne placa za odgovore, a ti pricas i pricas i oderes se a oni i dalje pricaju... Za to postoje ljudi koji su placeni da daju odgovore, ali vidis moras da imas to sto ti je napravilo gresku da bi dobio pomoc i odgovor...  :mrgreen:

Mi smo spali na onu granu koju nazivamo "Opstanak", znaci kako se snadjes-snadjes.

By: daffy
Date: 26.03.2006. 23:35:32
pazi delimicno si upravu ali sto se tice autorskih prava koja se pominju u primeru cipela sto bih se ja ljutio ako neko je pametniji i ume da napravi iste cipele za 10 puta manju cenu :/ konkurencija na trzistu koristi samo kupcima sto vise ljudi nudi isti ili slican proizvod to znaci manju cenu kupcima ili kvalitetniju uslugu cist primer ti je EPS i PTT kod nas

primer za to je da je bil gejts hteo da uzme autorska prava na digitalni kod  tj na 1 i 0 i da mu se placa ko god koristi sisteme koji koriste 1 i 0

a sto se tice da mi neko dodje na vrata pa necu da ga pustim unutra i da je pandur sa njim jednostavno niko ne moze da udje tebi u kutju stan i da ti pretura ako mu ti nedozvolish (sem ako nemaju nalog) i ako udju i nenadju ilegalan softwer koji su trazili ti mozes debelo da ih tuzis za uznemiravanje i bla bla stvari josh

a i bay d vej uzmi za primer neki jednostav program koji se nesto jeftino naplacuje tipa 2-3 eura sto nebi mogao ja da sednem i da napisem isti taj program tj program koji se zove drugacije ima drugaciji logo ili sta vec ako je rec o grafichkom okruzenju a u stvari da radi na istom principu kao i orginal koji se naplacuje i sta ja treba da platim kaznu za krshenje autorskih prava :/

a u sushtini ostace na kraju da ce za kvalitetne programe morati da se plati licenca znam da je pre bilo da dreamwaver ili neki slican program od macromedie u svaki fajl koji napravi ostavi potpis seriski broj i id racunara i ti ako objavish rad mogu da te provere dal si radio sa legalnim softwarom ili ne i ako je rec o nekoj firmi koja dosta zaradjuje oni te lepo tuze za korishtjene ilegalnog softwera a taj primer sa podrskom za win si upravu to jeste tako sa svim programima koje kupish a da su legalni oni su duzni po ugovoru da ti pruze support : )

a ono sto je bilo kod nas da idu od firme do firme i proveravaju dal imash legalan win to je zato sto je microsoft platio nasoj vladi da to organizje davno josh su pokusali to i u nemachkoj da urade i vlada je odbila takav posao i ko zna josh koliko zemalja mi smo ipak mala srbija : ) autorska prava polako zamiru u svim oblastima ne samo u IT industriji naplacivace se samo usluge i znanje

Date: 26.03.2006. 23:50:50
: "daffy"
pazi delimicno si upravu ali sto se tice autorskih prava koja se pominju u primeru cipela sto bih se ja ljutio ako neko je pametniji i ume da napravi iste cipele za 10 puta manju cenu :/

Da, to je ok - shvatam te u potpunosti. Ali, ako neko uzme tvoju ideju, tvoj kalup i bukvalno kopira taj izgled - onda je to povreda patenta ili cega vec. Ti si platio za patentiranje bas takve cipele, za njeno pustanje u prodaju itd...

primer za to je da je bil gejts hteo da uzme autorska prava na digitalni kod  tj na 1 i 0 i da mu se placa ko god koristi sisteme koji koriste 1 i 0

Zasto ono bi za Windows ima par miliona virusa?

...sto nebi mogao ja da sednem i da napisem isti taj program tj program koji se zove drugacije ima drugaciji logo ili sta vec...

Ima i toga naravno ali vidis - sem ako nije open source program onda bi od tebe bilo zahtevano da ne koristis nista od tog programa, nijednu liniju njegovog koda. Samim tim taj novonastali program ce biti nesto slicno, mozda cak i nece raditi to sto prvobitni rad, jer ideje pojedinaca se razlikuju kao i njihova ostvarenja.

...a ono sto je bilo kod nas da idu od firme do firme i proveravaju... autorska prava polako zamiru u svim oblastima ne samo u IT industriji naplacivace se samo usluge i znanje

Ta provera je nesto najsmesnije sto sam video u zadnjih par godina kod nas. Ljudi gladuju, neradnika 40% po gradu, skole sve oskudnije a profesori sve zahtevniji [da kupite bas te njihove knjige da bi uopste izasli pred oci] a oni krenuli odatle. Pa onda uletese i ostali koji hoce da izvuku pare pa uvedose i gprs modem za fiskalne kase. To je zadnja rupa na fruli ali vidis nekako od samog starta idemo prvo dupetom pa onda glavom.

Znanje je sadrzano u programu, a moje je da kad napravim program zastitim dobro papirima na legalnoj osnovi tako da niko ko ne plati ga nece koristiti, a taj koji bude koristio bez mog ovlascenja ce krivicno odgovarati. To dodje daffy kao neka vrsta savrsene buducnosti - sve besplatno, ali to ce doci sa pojavom kola na vazduh, baterija na vodu i besmrtnosti.  :mrgreen:

By: daffy
Date: 27.03.2006. 00:30:34
pa ukinuce ga u najmanju ruku iz prostog razloga sto ce uskoro sve biti patenatirano i svakome ces morati da placas za sve zivo neces moci ni da "ke**sh" a da ne platish ; )

ccc kad smo dotle stigli ajde da patentiramo vatru i da naplacujemo svakome ko zapali vatru

By: velika
Date: 27.03.2006. 08:05:35
sto bih se ja ljutio ako neko je pametniji i ume da napravi iste cipele za 10 puta manju cenu

Chekaj, chini mi se da se pricha o potpuno razlichitim stvarima... Jedno je NAPRAVITI a drugo PREKOPIRATI... Chinjenica: cd-rom Uzice nekad i sad (izdato 1997. godine, u to vreme jedini digitalni prikaz jednog grada u Evropi, i ponovo naglashavam - za to vreme - neverovatno dobar CD) je radjen 13 meseci; 13 meseci UBIJANJA od posla, jurenja izvora, programiranja... I, shta se desi - nije bio zashticen, tako da je svaka shusha koja je imala rezach (mada ih nije bilo mnogo u tom momentu) mogla da narezhe taj disk i distribuira dalje... Ipak bih rekla da to nije u redu...

niko ne moze da udje tebi u kutju stan i da ti pretura ako mu ti nedozvolish (sem ako nemaju nalog)

Heh, ovo vazhi za zapadne zemlje... U nashoj maloj Svinjariji ne prolaze ovi principi...

davno josh su pokusali to i u nemachkoj da urade i vlada je odbila takav posao

Ali u Nemachkoj sigurno ne stoji da 99% firmi koristi piratski software... Jednostavno, ukoliko ti je projekat radjen na nelegalnom software-u (a postoje sistemi provere) NE PRIHVATA SE! Josh neshto, moja drugarica na N. Zelandu je bila shokirana kad sam joj negde 2001. godine rekla da koristim Win2000, ona je i dalje koristila Win95, jer nije imala novca za bacanje na bolji OS... Nema tamo ovih od 150 din...

By: Ivan[TS]
Date: 27.03.2006. 13:08:41
mene muka uhvatila ne mogu da citam  :cry:  :cry:  :cry:

By: pega
Date: 01.04.2006. 20:48:28
: "filler"
daj free pandan programu Adobe Photoshop ili Quark-u... smile.

Za PS Gimp na Linuxu , a za qvarka nisam siguran , za sve ima alternativa ali verujem da je za odrzavanje takvih stvari potrebno mnogo vise snage i para...

By: Ainhoa
Date: 10.05.2006. 20:53:00
Facts: da devedesetih godina proshlog veka nije bilo "bugara" u Petru Panu, 90% nas bi se navuklo na Viki, Miki, Shiki, Ljiki i ostalu gamad. Piraterija nas je odrzala, zato njojzi hvala!

Medjutim, ako bih vec morala da se izjasnim, reci cu da sam "lokalpatriotski pirat". Znachi, uvek cu kupiti originalni domaci CD ili program, narochito sada kada je cena razumna (pre neki dan kupila CD Aleksandre Trovach i prijatno se iznenadila kad sam videla da ne koshta 500-600 dinara). To takodje vazi i za domaci softver.

Ali da izdvojim vishe od 1000 dinara za, npr originalni disk Alicie Keys?? Nece moci. No way Jose. A evo i zashto. Uzmimo da taj disk koshta 20 evra. E, od tih 20 evra, drzava ce da uzme 4 evra na ime PDVa. OK, nemam nishta protiv da dam drzavi svoje, samo ako se od tih para nece placati troshkovi prezentacije nashih podgojenih ministara i 30 vrsta kolacha u skupshtinskom restoranu. Znachi, ostaje nam 16 evra. Od toga, 1 evro ce ostati Petru Panu. Ostaje nam 15 evra. Od toga ce 2 evra otici domacem izdavachu. Ostaje 13 evra. E, tih 13 evra ide u USA, poshto je gro diskografskih kuca iz USA. E, sad, kad Sony Music ili Virgin, nebitno, dobije tih mojih teshko zaradjenih 13 evra, sa 1 evrom ce da pokriju troshkove plasmana i izrade diska. Ostaje 12 evra. Od tih 12 evra, 6 evra ce da ode na ime poreza. A preko 50% budzeta USA ide u vojne svrhe. Autoru ce pripasti 1 evro, a diskografksa kuca ce uzeti ostatak.

E, sad, izvinite, ali meni ne pada na kraj pameti da svojim novcem posredno finansiram americhke vojne akcije shirom sveta. Shto se izvodjacha tiche, oni najvecu lovu dobijaju za nastupe, a ne od prodaje diskova. Uostalom, pogledajte MTV Cribs... neshto ne mislim da Maraji Keri treba moj evro, s obzirom da zivi u luksuzu o kakvom mi, obichni smrtnici, mozemo samo da sanjamo.

A shto se Majkrosofta tiche... pa Bil Gejts je jedan od najimucnijih ljudi na svetu! Ne pada mi na pamet da on shiri svoju imperiju preko moje grbache. Ish!  Cool

I, na kraju, samo mali osvrt na taj jedan evro... Koliko ljudi u Srbiji zivi sa  manje od pola evra dnevno?

By: No7or1ousSh4dow
Date: 15.05.2006. 19:37:34
lepo ti podeli tih 20 evra, naravno ako je to sve tako, ispravno mislish,, Cheesy   roll  roll

Subject: Odg: Uništavanje piratskih diskova

By: boss
Date: 17.10.2006. 21:16:19
 Zbog Srpske piraterije "SIROTI" Majkrosoft i Holiwood-ska filmska mašinerija će biti još siromašnija i neće moći da se trka sa najbogatijim kompanijam korporacijama i kvazibiznismenima, a "BOGATA" Srbija će piraterijom ostvariti "veeeliku" dobit pa će biti još bogatija.

ZATO SPREČIMO SRPSKU PIRATERIJU!!

nefa boss
krchagovo@yahoo.com

Subject: Odg: Uništavanje piratskih diskova

By: Kenny
Date: 20.10.2006. 19:13:34
piraterija zivi!