Forum: Oreska - Užice (see the full version of Oreska - Užice)
Board: Vera i religija (see the full version of Vera i religija)
Oreska - Užice : Paganizam (slovenski) - forum Uzicana - mesta: Uzice, Pozega, Arilje, Ivanjica, Kosjeric, Bajina Basta, Priboj, Prijepolje, Zlatibor - Cajetina, Nova Varos, Sjenica
Pages: 123

Subject: slovenska mitologija

By: immigré
Date: 08.06.2006. 22:51:36
Zeleo bih jos da pohvalim ovoga korisnika, koji se dotakao ove teme(slovenska mitologija), jer se potrudio da prikaze sto vise podataka , na jedan jednostavan i zanimljiv nacin.Inace ,na srpskom trzistu nema bas puno knjiga sa ovom sadrzinom.

Subject: Paganizam (slovenski)

By: Vlad Dracul
Date: 09.06.2006. 02:29:04
Hvala za pohvalu... što se knjiga tiče mogu da se nadju ali su dosta retke i većina je završila u privatnim bibliotekama ljudi koje interesuje ova tema ja imam jednu relativno skromnu ali da se naći informacija Cool

Što se istraživanja tiče naši arheolozi i istoričari kao da su zanemarili Slovene u svojim radovima :? uglavnom o Slovenima moze da se čuje od Rusa i Poljaka oni su radili najviše istraživanja na ovu temu ali je takodje i najviše informacija o njima ostalo u tim krajevima roll

Naše obrazovanje je očajno kad je ova tematika u pitanju jer ako se sećam dobro Slovenima je posvećeno 2-3 časa u V razredu osnovne škole što je neverovatno malo roll neka se barem osvrnu na to koliko i na istoriju Grčke i biće dovoljno... tužno je da jedan narod da ne zna ništa o svojim pretcima :cry:

Date: 09.06.2006. 03:15:04
Apsolutno se slazem sa tobom.O poreklu Srba  recimo,postoje vrlo smele teorije, koje ponekad prelaze granicu dobrog ukusa, ali  ni papagajsko ponavljanje da smo, kao jedno izrazito varvarsko pleme, bez ikakve kulturne bastine,dosli u periodu izmedju 7 i 9 veka posle Hrista, i pokorili  miroljubive Ilire koji su imali visoko razvijenu civilizaciju,a ciji su danasnji potomci ko drugi do Albanci, takodje ima previse nelogicnosti.Postoji veliki broj dokaza (materijalne prirode-u smislu izvesnih zapisa ),koji pokazuju da se doseljavanje desilo dosta ranije.Medjutim , cela ta prica je dobrim delom iskompromitivana , zahvaljujuci pojedinim pretencioznim zakljucima kvazi istoricara, koji su u nacionalnom zanosu napisali svakojake gluposti.

By: Ivan[TS]
Date: 09.06.2006. 07:56:31
he he a kako ja sad tebi da verujem da ti nisi taj "zaneseni istoricar" ali nije ni bitno..

Ja sam cuo kako su pravi srbi izgledali.. pa ako moze neko da mi kaze jeli to tacno ili ne..
Naime cuo sam od mog pradede da su pravi srbi bili plavi ljudi visoko i koscati..

Date: 09.06.2006. 12:55:50
Veruj mi da nisam jedan od tih "zanesenih istoricara", jer sam procitao i previse knjiga sa tom tematikom(neke su spadale mogu slobodno da kazem ,u domen naucne-fantastike , koliko se daleko odlazilo sa pojedinim tezama).Takva literatura samo donosi stetu jednom narodu.A "nelogicnosti",kojih sam se dotakao u prethodnoj poruci, mogu se procitati kod veceg broja autora koji nisu Srbi.Ta tema je previse siroka da bi se na ovaj nacin razgovaralo o njoj i zato se zaustavljam u daljoj prici u vezi toga.

By: Pedja
Date: 10.06.2006. 15:06:43
U Srbiji je istoriaj slovena pre Hrista bila i jos uvek je tabu tema. Nas ceo obrazovni i naucni sistem je nastao pod uticajem nemackog, koji ne priznaje Slovene kao autohtoni narod u Evropi.

Rusi su imali srecu da nisu bili pod takvim uticajem.

Date: 10.06.2006. 16:08:13
Da, upravo tako.Nametnuto vidjenje slovenske , srpske istorije od strane becko - berlinske skole, ima izuzetno negativne posledice.Medjutim lagani, temeljni ulazak u tu tematiku , bez preterano euforicnih zakljucaka , mogao bi da donese nove , vrlo realne teorije.Medjutim pojedini istoricali su se bili toliko "istrcali" u ovoj oblasti , da danas i najmanji pomen na ovu temu izaziva podsmeh.

By: Pedja
Date: 10.06.2006. 19:41:57
Da, dobar izraz: bez euforicnih ispada, sto je nama, nazalost, svojstveno.

Subject: Odg: Paganizam (slovenski)

By: gorillazbwe
Date: 29.09.2006. 14:56:02
paganizam je bio zastupljen kod starih slovena i  srbi kada su uzimali hriscanstvo su ostavili neke paganske bogove da ih paraznuju kao sto je to vidovdan a vid je bog rata kod starih slovena

By: lepi
Date: 07.05.2007. 00:31:07
ko je bio vid kod starih sloovena?

Date: 07.05.2007. 01:54:15
: lepi  07.05.2007. 00:31:07

ko je bio vid kod starih sloovena?

hahahaha.. lepo pitanje i mene interesuje!

By: SILENttONE
Date: 07.05.2007. 22:58:42
Ej!!! Ja nisam ni videla ovu divnu i blagodarnu temu.. E pa, vidi vako. To da nasi nemaju blagu vezu odakle im toliki obicaji, liturgije, kolac, svece, pesme i svi ovi sveci, krka i cepi na sarani, ma sve uz nasu veru sto ide je tuzna istina. Kada pokusas nekome da objasnis da su 90% svetaca ustvari asimilovana paganska bozanstva nizeg ranga oni te pljuju ko djavola... a i to nam je zaostavstina... Sloveni su bili odlicna"nacija" i takodje zali boze sto nam je Vuk Karadzic unistio nase pismo sa runama... ali nema veze. Jeste lakse za koristiti ali ipak steta.. malo sam smanula sa teme ali nije to strasno Cheesy

Date: 07.05.2007. 23:15:06
 Grcka mitologija je dosta popularnija od slovenske , za koju prosecan Srbin , kao  deo velikog slovenskog etnosa , gotovo da nije ni cuo.To je steta, jer slovenska mitologija po svom bogatstvu i svojoj mastovitosti ni malo ne zaostaje za grckom.Trebalo bi malo vise vise obratiti paznju
na njeno izucavanje , mozda da  jedan njen  deo bude zastupljen u istorijskim udzbenicima, ali na jedan zanimljiv i jednostavan nacin ,da bi deca lakse prihvatila ovu tematiku i postala svesna svog porekla , na jedan zdrav ,  prirodan nacin.  
Ruski istoriografi su dosta detaljno obradili ovu temu.Srbima je nametnuta becko-berlinska istoriografska skola i njeno vidjenje nase prethriscanske proslosti, a to je suvise neozbiljno.Malo detaljnije proucavanje ove tematike vrlo lako dovodi u sumnju njihove famozne  teze " o doseljavanju srpskih plemena  u periodu 7-9.veka posle Hrista na Balkan".To je suvise besmisleno i ne treba na to ni obacati paznju.

Date: 07.05.2007. 23:26:13
: SILENttONE  07.05.2007. 22:58:42

..takodje zali boze sto nam je Vuk Karadzic unistio nase pismo sa runama... ali nema veze. Jeste lakse za koristiti ali ipak steta..

Izvini a kada smo mi to koristili rune kao pismo?!? Jesmo koristili glagoljicu kao osnovno pismo i za to mozes kriviti Cirila i Metodija, ali ne Vuka koji je nas jezik modernizovao i unapredio.. mislim da se da primetiti u temi da sam ja idejno za to da se ovom problemu ponovo obrati paznja i da deca u Srbiji nauce nesto o svojim pretcima jer je red ali napadati Vuka je besmisleno!

Kao sto immigre rece kod nas se izucava Grcka i iz ekakvog razloga je popularnija.. ne kazem da je tereba zanemariti i zemniti Slovenskom vec da treba lagano uvoditi Slovensku mitologiju u casove Istorije - vec smo diskutovali ranije u temi o tome kako je prilicno tesko rekonstruisati danas bozanstva i duhove u koje su nasi pretci verovali jer su hriscani ognjem i macem dosli do vlasti Sad

I da kazem gorili da je postojao Svetovid, a ne Vid u Slovena cetvoroglavi bog rata Grin

Date: 07.05.2007. 23:36:54
"jer su hriscani ognjem i macem dosli do vlasti"-Vlad Dracul
Na zalost to je istina , i uvek bi je trebalo pomenuti zarad prirodnijeg pristupa ovoj temi.Tuzno je to da se Sloveni , a medju njima i Srbi , predstavljaju kao divlje horde , koje nemaju nikakvu kulturu .To naprosto nema veze sa nacionalnim ponosom, vec sa zdravom pameti, jer postoje dosta pouzdani istorijski dokazi, koji potvrdjuju upravo suprotno.
I naravno da Vuka ne treba"vuci kroz blato".Mozda je izvesne stvari uradio  nevesto,ali njegov doprinos srpskoj kulturi je skoro nemerljiv.Zasto toliko strogo sudite o ljudima kojima , po svojim delima, niste uspeli ni na jedan nacin da se priblizite.Naprosto, u istorijskom smislu  ste apsolutno nebitni.