Forum: Oreska - Užice (see the full version of Oreska - Užice)
Board: Naše Užice (see the full version of Naše Užice)
Oreska - Užice : Dominirajuchi akcenat grada nije vishe onaj stari akcenat - forum Uzicana - mesta: Uzice, Pozega, Arilje, Ivanjica, Kosjeric, Bajina Basta, Priboj, Prijepolje, Zlatibor - Cajetina, Nova Varos, Sjenica
Pages: 123

Subject: Dominirajuchi akcenat grada nije vishe onaj stari akcenat

By: hodac
Date: 09.06.2006. 01:25:57
Ono shto sve vishe primechujem kada dodjem u Uzice to je da sve vishe , citaj bar 1/3 ljudi koje cujem u gradu (podrazumevan sluchajne susrete sa osobama koje ne znam do sada ) prichaju nekim drugim akcentom, koji podsecha na neki chachanski  , krajnje razvucheno , meko , opisao bih to seljachki , ali to nije definicija , ali zaista u njemu ima neshto shto me asocira na ruralnu sredinu .

By: filler
Date: 09.06.2006. 01:33:02
Ako ti se ne svidja, nemoj ni dolaziti u Uzhice smile

By: velika
Date: 09.06.2006. 02:03:34
Meni se chini da akcenat sve vishe prelazi u onaj brdjanski (sigurna sam da cete razumeti na shta mislim)... Chak i deca iz gradskih porodica, chiji roditelji ne prichaju tako, potpadaju pod uticaj sredine, i to zaista zvuchi odvratno...

By: Ivan[TS]
Date: 09.06.2006. 07:50:22
: "velika"
Meni se chini da akcenat sve vishe prelazi u onaj brdjanski (sigurna sam da cete razumeti na shta mislim)... Chak i deca iz gradskih porodica, chiji roditelji ne prichaju tako, potpadaju pod uticaj sredine, i to zaista zvuchi odvratno...

Ja ne razumem?Sta to znaci? roll

By: Sophistifunk
Date: 09.06.2006. 09:14:05
I ja sam to primetio...svaki put kad dodjem u UE,a dolazim retko,primetim da neko neshto otezhe,razvlaachi,bash vala kao chachani....i ne svidja mi se ni malo... :evil:  :evil:

By: Ivan[TS]
Date: 09.06.2006. 09:48:05
Koliko ja znam ovaj nas kraj drzave ovori najcistiji srpski...i najpravilniji

Date: 09.06.2006. 09:52:20
Uh, kako volim tu prichu! Bio nekad, Ivane, bio nekad... Ovo otezanje i unjkanje koje se chuje po ulici je daleko od chistog akcenta...

By: DJ_Uro_UE
Date: 09.06.2006. 09:54:13
Brate, jeste to sve, ali kad sam pre mesec dana na trgu sa Topom sreo neku njegovu drugaricu shto je sad negde na faxu, boga pitaj gde, riba oteze kao da nikad nije zivela ovde... Znachiiii bteeeee jbteeeee, to kad chujem, najezim se, pogotovo kad to chujem iz usta novokomponovanih beogradjana... FUJ !

By: DJ_Uro_UE
Date: 09.06.2006. 09:54:39
Brate, jeste to sve, ali kad sam pre mesec dana na trgu sa Topom sreo neku njegovu drugaricu shto je sad negde na faxu, boga pitaj gde, riba oteze kao da nikad nije zivela ovde... Znachiiii bteeeee jbteeeee, to kad chujem, najezim se, pogotovo kad to chujem iz usta novokomponovanih beogradjana... FUJ !

Date: 09.06.2006. 09:59:14
Naravno da uvek ima onih isfoliranih, ali njih ne rachunam u normalan narod...
Shto se tiche beogradskog otezanja... Imala sam priliku da skoro svaki dan sedim sa babom (nekih 70-80 godina, baba moje drugarice) chiji su baba i deda rodjeni u Beogradu i bili "neko i neshto" (dakle, stara Beogradska porodica), koja mi je prichala zanimljive priche o Beogradjanima pre rata, o naseljavanju Beograda posle rata, o... Uglavnom, ona nema akcenat! Ona ne zavija kada pricha! Ona tvrdi da su to doneli ovi koji su doseljeni ko zna od kuda, pa da bi zaboravili praziluk i proju koju su jeli svaki dan, pocheli da zavijaju u govoru...

By: Top
Date: 09.06.2006. 11:09:30
NE, nisam primetio toliko razliku u govoru medju Uzichanima.
Za mene smo vechito imali ruzan naglasak. Da ne kazem seljachki. Da neko ne pomisli da prosipam mrznju ovuda i da se gnusham na moj grad. Daleko od toga ... Dobro znate shta mislim o svom gradu i ljudima .. Obozavam ga ..
Ali, jednostavno, kada chujem npr. vesti nashe, uzichke i vesti na nekom drugom kanalu .. prosto ne mogu da verujem kako ruzan naglasak imamo. Mogu onda misliti kako prichaju ostali gradjani kada nam voditelji imaju ovakav naglasak.

Ne znam... Trudim se da pricham polako, ne beogradski..ali ipak nekako normalno...

By: PSY-GIRL
Date: 09.06.2006. 11:18:38
Razmumem ja da covek promeni okruzenje i naglasak i sve...ali kada pochnu da otezu i da razvlache i josh vidish da to rade iz nekog "fazona",
odmah mi se smuchi zivot.... :evil:  Cheesy

By: doreta
Date: 09.06.2006. 12:38:09
: "velika"

Shto se tiche beogradskog otezanja... Imala sam priliku da skoro svaki dan sedim sa babom (nekih 70-80 godina, baba moje drugarice) chiji su baba i deda rodjeni u Beogradu i bili "neko i neshto" (dakle, stara Beogradska porodica), koja mi je prichala zanimljive priche o Beogradjanima pre rata, o naseljavanju Beograda posle rata, o... Uglavnom, ona nema akcenat! Ona ne zavija kada pricha! Ona tvrdi da su to doneli ovi koji su doseljeni ko zna od kuda, pa da bi zaboravili praziluk i proju koju su jeli svaki dan, pocheli da zavijaju u govoru...

E, Velika, bash sam htela istu stvar da kazem.... jer mog oca mama, tj. moja baka je iz stare beogradske jevrejske porodice, i ona je imala istu prichu o nepostojanju nekog tamo akcenta... stari beogradjani prichaju sasvim "noramlno"...to je tako bilo pre rata i za vreme rata, ali kada je Bg pocheo masovno da se naseljava stvari su se promenile... Moja baka je zivela dobar deo svog zivota u Ue, i svi su mislili da pricha pravilno kao Uzichanka, ne, nego ona nikad nije menjala nachin govora, a uotalom nije ni rodjena u Ue....
 Na zalost, ovdashnje prilike su grozne shto se tiche izgovora i pismenosti....

By: filler
Date: 09.06.2006. 16:34:11
Ne znam kako i zasto na sve ovo tako gledate. Zar nije lepo da se po necemu razlikujemo?

Kada sam bio u Kragujevcu, jednostavno svi su se cudili kakav to mi naglasak imamo i zasto tako otezemo ili kako vec. Nikada se nisam trudio niti pokusavao to da izmenim jer jednostavno to sam JA. Kome se ne svidja, neka me zaobidje - ja ne menjam Uzchki naglasak i .

By: doreta
Date: 09.06.2006. 16:55:05
: "filler"
Ne znam kako i zasto na sve ovo tako gledate. Zar nije lepo da se po necemu razlikujemo?

Kada sam bio u Kragujevcu, jednostavno svi su se cudili kakav to mi naglasak imamo i zasto tako otezemo ili kako vec. Nikada se nisam trudio niti pokusavao to da izmenim jer jednostavno to sam JA. Kome se ne svidja, neka me zaobidje - ja ne menjam Uzchki naglasak i .

Taj uzichki naglasak koji nas je uvek odlikovao nije vishe isti.... Ja se lichno ne stidim iako pricham tipichno "uzichki", ali pogledajmo istini u ochi pa recimo da to zvuchi onako kako bi trebalo.... iskvarili smo govor... Pogledaj primera radi dnevnik RTS-a i chuj kako zaista treba da se pricha.... Nekad se jesmo razlikovali, a sada nam se na zalost rugaju....