Forum: Oreska - Užice (see the full version of Oreska - Užice)
Board: Domaća kujna i gurmanluk (see the full version of Domaća kujna i gurmanluk)
Oreska - Užice : Ужичка лепиња - forum Uzicana - mesta: Uzice, Pozega, Arilje, Ivanjica, Kosjeric, Bajina Basta, Priboj, Prijepolje, Zlatibor - Cajetina, Nova Varos, Sjenica
Pages: 123456

Subject: Ужичка лепиња

By: losmi
Date: 29.08.2006. 21:24:10
Ужичка или комплет лепиња је локални специјалитет ужичког краја. Прави се тако што се у већ печену лепињу разбије јаје и помеша са кајмаком. За комплет лепињу се користи искључиво стари кајмак.

Ужичка лепиња је локални специјалитет ужичког краја, уствари може се слободно рећи специјалитет западне Србије. Позната је још као комплет лепиња или лепиња са све.

Оригинално, потребна је пећ на дрва, лепиња, претоп, јаје и кајмак. Начин припреме је следећи. Лепиња се засече по хоризонтали са благим удубљењем према средини, тако да буде отприлике као посуда а горњи део као поклопац. Доњи део се премаже кајмаком. Јаје се умути и прелије преко кајмака. Затим се све стави у загрејану пећницу и пече око 10 минута (зависно од тога да ли волите "живљу" или "решију" лепињу). Након печења, лепиња се извади из пећнице и прелије загрејаним претопом. Као што сами можете да претпоставите, овај специјалитет има велику калоријску вредност.

Сада још мало о састојцима.. Лепиња, погача или сомун је основа и по могућству узима се она која није тако мекана и нема тесто као обичан хлеб, већ су "мехурићи" доста већи. Битно је да се са припремом почне док је лепиња још свежа. Претоп је главни састојак, а познат је још као "моца", "моча" ili "софт". Добија се тако што се ухвати маст после печења јагњета и прасета па се онда помеша и оставi да се охлади. Временом, претоп како се хлади, у посуди где стоји, горе се одваја маст, а доле желатин који је тамно мрке боје, веома слан и садржи одговарајући проценат воде. За добијање оригиналног претопа потребно је да се пече цело јагње или прасе у одговарајућој пећи, такозваној "фуруни". Кајмак је битно да буде стари, по могућству Златиборски или Ужички кајмак. Јер је важно да се кајмак током печења отопи.

Важно је напоменути, да се комплет лепиња традиционално једе прстима и данас, обично прво "поклопац", који се може кидати у парчиће и умакати у средину а након тога прећи на остатак или како већ желите. У данашње време уз комплет лепињу се узима и јогурт, који одлично дође после гомиле калорија.

By: gorillazbwe
Date: 30.08.2006. 14:11:30
realno nema nishta jache od kompletare Cheesy
uzmesh to i odvalish se ko stoka Cheesy

By: Sugarlips
Date: 19.09.2006. 16:35:03
uh...ja to nikako da probam....stvarno sramota
nema sta sledeci put kad dodjem ima drug da me vodi na to cudo od lepinje....!!!! :mrgreen:

By: Pedja
Date: 19.09.2006. 17:39:25
Ako ne bude drug, ima ovde sa foruma ko ce da te vodi smile

By: Sugarlips
Date: 21.09.2006. 14:27:59
e bash ste zlatni....smile))) Tongue

Subject: Odg: Ужичка лепиња

By: Ainhoa
Date: 28.10.2006. 20:46:18
Парафразираћу Перу давитеља... "Ко не воли комплетушу, не треба ни да живи!"  icon6

Него, да ли је неко од вас пробао "варијације на тему?" Нпр, пробала сам комплетушу са сувим месом (тј. са пар слајсева говеђе пршуте, која је запечена заједно са лепињом)... рецимо само да можеш да осетиш како ти се централни нервни систем успорава... и успорава... и успорава...  Cheesy

By: Nikola
Date: 01.11.2006. 09:01:33
: Ainhoa  28.10.2006. 20:46:18

Парафразираћу Перу давитеља... "Ко не воли комплетушу, не треба ни да живи!"  icon6

Него, да ли је неко од вас пробао "варијације на тему?" Нпр, пробала сам комплетушу са сувим месом (тј. са пар слајсева говеђе пршуте, која је запечена заједно са лепињом)... рецимо само да можеш да осетиш како ти се централни нервни систем успорава... и успорава... и успорава...  Cheesy

Probaj komplet lepinju sa 5 cevapa na Slanushi a ako si hrabar i sa 10.
Meni nije bilo dobro .... icon8 icon8 icon8 icon8

By: Top
Date: 01.11.2006. 11:37:40
Ma ne svidjaju mi se nikakve varijacije. Brate, naruchish komplet lepinju i zdravo. Ako si mnogo gladan naruchish josh jednu ili chak duplu.
To sam video prvi put u Beogradu...sa kombinovanjem kojechega...
Lepinja sa prshutom?! Kakva je to lepinja?
Lepinja treba da ostane lepinja! I kao takva da se zashtiti. Nikakve kombinacije nisu dozvoljene! smile

By: gorillazbwe
Date: 01.11.2006. 23:09:28
tako je !!!
ma to su pokushaji da se pokvari nash lokalni specijalitet ....
mislim ... lepinje i cevapi ..... daj molim te ....  Angry

By: Nikola
Date: 02.11.2006. 23:04:45
Probajte pa onda donesite zakljucke... Grin
I ja sam prvi put tako reagovao kao i gomila mojih prijatelja koji sada samo takve kompletushe jedu.

By: speed-girl
Date: 03.11.2006. 10:04:20
ja sam gladna!!!!!!
hocu lepinju!!!!!!!  Cry

By: mindspace
Date: 07.11.2006. 14:56:03
: speed-girl  03.11.2006. 10:04:20

ja sam gladna!!!!!!
hocu lepinju!!!!!!!  Cry

pricaj mi o tome Cheesy

Najjace jelo u nasem kraju, ubedljivo

By: no1
Date: 13.11.2006. 18:23:00
nema sta specijalitet no1 seljak-smile ali sta raditi kada nisi u uzicu???
meni se dogodilo prosle godine da sam setao po novom beogradu sa drugarom i tako naidjemo na reklamu uzicka komplet lepinja, mi se pogledasmo i nasmejasmo jer smo bili u 70 bloku, kineskom bloku i prvo sto nam je palo na pamet aj bar da vidimo (ne moramo da jedemo) kako kinez pravi komplet lepinju rofl. medjutim ladno u toj pekari radi lik 80 god, iz kremana koga mi odlicno poznajemo ( i sa kim smo se posle uortacili samo tako) i tako smo od tada stalno tu klopali a klopa mu je ekstra.

By: Top
Date: 13.11.2006. 18:46:33
Nema to samo na Novom Beogradu...
Komplet lepinju mozesh naci na mnogo mesta u Bgdu.. Eto, na primer, u ulici Svetozara Markovica ima pekarica koja prodaje komplet lepinje. Prave uzichke, a i one obogacene prshutom, cevapima i sl.
U pekarici radi lik iz Blue Moona a pekaru drzi neki Citic smile
Lepinje odlichne...kajmak iz Uzica, pretop iz Uzica, jaja iz BGda.. smile

By: le_piaf
Date: 13.11.2006. 19:01:04
: Top  01.11.2006. 11:37:40

Ma ne svidjaju mi se nikakve varijacije. Brate, naruchish komplet lepinju i zdravo. Ako si mnogo gladan naruchish josh jednu ili chak duplu.
To sam video prvi put u Beogradu...sa kombinovanjem kojechega...
Lepinja sa prshutom?! Kakva je to lepinja?
Lepinja treba da ostane lepinja! I kao takva da se zashtiti. Nikakve kombinacije nisu dozvoljene! smile

obavezan je jogurt naravno....

icon7 Angry icon7 Angry icon7 Angry icon7 Angry

Pitali Djula (Van Gogh): Po chemu je poznata Vrnjachka Banja sem po Van Goghu?

Chovek ni 5 ni 6: KOMPLET LEPINjI!!!!!! icon7 Angry icon7 Angry