Forum: Oreska - Užice (see the full version of Oreska - Užice)
Board: U rasejanju (see the full version of U rasejanju)
Oreska - Užice : Rasuti po svetu tuguju za "komplet lepinjom" - forum Uzicana - mesta: Uzice, Pozega, Arilje, Ivanjica, Kosjeric, Bajina Basta, Priboj, Prijepolje, Zlatibor - Cajetina, Nova Varos, Sjenica
Pages: 12

Subject: Rasuti po svetu tuguju za "komplet lepinjom"

By: Pedja
Date: 07.09.2006. 09:17:50
http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/RG06090601.shtml

Kako Užičani na svim meridijanima žale za zavičajem preko - Interneta

Rasuti po svetu tuguju za "komplet lepinjom"

Od Toronta i Ontarija do Sidneja, Abu Dabija i Sočija, od Hamburga do Rta dobre nade, od Japana do Floride, nova generacija Užičana pečalbara, najčešće mladih, školovanih, pametnih ljudi koji su Srbiju napustili tokom ratnih devedesetih, na Internetu pričaju o zavičaju, tuguju za Zlatiborom i Tarom

UŽICE - Rasuti svuda po belom svetu, od Toronta i Ontarija do Sidneja, Abu Dabija i Sočija, od Hamburga do Rta dobre nade, od Japana do Floride, nova generacija Užičana pečalbara, najčešće mladih, školovanih, pametnih ljudi koji su Srbiju napustili tokom ratnih devedesetih, na Internetu sada pričaju o zavičaju, tuguju za lepim danima koje su u Srbiji, na Zlatiboru i Tari ostavili, za prijateljima i drugarima i veoma često za - komplet lepinjama.

Veljko, mašinski tehničar i konobar po zanimanju, rođen u Sevojnu, sa Malte sada preko Interneta vapi:
- Hoću komplet lepinju!

Dragan, diplomirani inženjer, rođeni Užičanin, od 1989. stanovnik Sidneja, zemljacima je preko sajta "uzice. net" o sebi kratko napisao ono što je i najvažnije: "Mnogo volim komplet lepinju koja je inače najbolja kod Šuljage..."

- Ovim putem želeo bih da stupim u kontakt sa ljudima koji nešto znaju o familiji Antonijević iz sela Tripkova, gde mi je otac rođen - piše Petar iz Holandije.

Sa drugog kraja sveta, iz Sočija, iz Rusije, na istom sajtu, Dejan autoprevoznik, Užičanin takođe, poslao je zemljacima poruku: "Narode, pošaljite komplet lepinju i staru domaću..."

- Majka mi je iz Gostilja, a otac iz Deviča, pa ja zahvaljujući i njima i našoj rodbini nosim najlepše uspomene iz užičkog kraja - piše Svetislav iz Arizone.
- Hoću komplet lepinju! Cole jednu življu sa dosta pretopa i jogurt - vapi Vinko iz Amsterdama.

Petronije iz Užica našao na Internetu sve vapaje iz dalekih krajeva, pa poslao ponudu:
"Šaljem povoljno komplet lepinje na vašu kućnu adresu. Za područje Amerike i Australije, ne šaljem jogurt".

Razni sajtovi, među njima i uzice.net, godinama već mesto su susreta Užičana koji su sreću potražili širom planete. Na sajtovima zemljaci se sada "sretnu", ispričaju, elektronski povere jedni drugima. Sećaju se Užica, Zlatibora, Čejtine, rodnih sela, rakije prepečenice, pršute, novembarskih svinjokolja...

Radojko, rođen u Milićevom Selu, diplomirani ekonomista, iz zavičaja u daleki Brizbejn otišao je 1995. godine. Ostavljajući na užičkom sajtu svoju adresu, kratko je, pun sete za zavičajem dopisao:
"Ni u dalekom svetu nisam zaboravio na vas dragi Ercovi. Slušam zvuke trube, a uspomene naviru. Gde god da sam, ponosim se kad kažem da sam Era i Užičanin..."

Užičanka LJiljana, koja se u potrazi za boljim životom 1993. godine uputila ka Sjedinjenim Američkim Državama, sada otuda piše zemljacima: " Nedostaje mi Užice, nedostaju mi prijatelji sa kojim sam odrasla..."
LJiljanin zemljak Zoran kratko kaže - sve što je lepo ostalo je u Užicu, a Dragan koji je nekada rastao u užičkom selu Volujac, a onda prešao u Čikago da tamo vozi kamione, vezu sa zavičajem potražio je preko elektronske pošte, a tražeći prijatelje po zavičaju piše: "Ma, ko te Užice ne bi voleo..."

Hiljadama milja daleko od zavičaja, zauzeti svakodnevnim poslovima, Užičani retko u ovim porukama pominju politiku, male plate, život bez budućnosti u svojoj staroj domovini zbog koga su i otišli. Iz daleka, zavičaj sada gledaju drugačije.

Darko, sada Kanađanin, muzičar po zanimanju, otuda poručuje: "Volim Užičanke i domaću prepečenicu..."

Nebojša iz Arilja, sada stanovnik Švajcarske, ugostitelj, još je direktniji: "Volim sir i rakiju prepečenicu..."

I Boban iz Eberšbaha kratko preko Interneta pita: "Ima li neko rakije ovde?!"

Zoran Šaponjić

By: velika
Date: 07.09.2006. 13:34:40
Shto se ne vrate?! Jadni oni, fali im lepinja... Evo, dusha me zabole...  :evil:

By: Pedja
Date: 07.09.2006. 23:46:35
Tvoj komentar govori vise o tebi nego o njima... roll

By: losmi
Date: 08.09.2006. 23:00:19
:oops:  :oops:  :oops:

Date: 09.09.2006. 15:22:47
Znash kako... Znam isuvishe njih koji su otishli preko okeana i svaki dan kukaju kako im nedostaje zavichaj, ali nikom i slovima nikom od njih ne pada na pamet da se vrati ovde, sem na odmor... I onda dodju na par meseci i prosipaju mi prichu kako je ovde sve loshe, kako "tamo kod njih" funkcionishe ovo i ono... Pa, da je funkcionisalo ovde, verovatno ne bi ni otishli, zar ne? Josh nalaze za shodno da pametuju onima koji su ostali kako bi trebalo da zhivimo... Kao da mi ne znamo...
Jednoj prijateljici je bliska rodjaka, koja je u inostranstvu vec nekih 15 ili vishe godina rekla da je "strani placenik" zato shto radi za neku nevladinu organizaciju... EJ! Odakle pravo? Pa, gde ti zaradjujesh "hleb svoj nasushni" i od kojih para shkolujesh decu u najboljim shkolama?! I svi su oni veci Srbi od ovih ovde... "Za kralja i otadzbinu"! Pitam se kako!
Da, moj komentar govori da bih se rado menjala sa svakim od njih. Ali, nemojte mi zapevati kako vam je teshko u tudjini. Ako mislite da ce vam biti lakshe u zavichaju, pa, zashto se ne vratite?
Chinjenica je da svako zhali za onim shto nema, ali, valjda smo dovoljno zapljunuti shto smo ostali, bez mogucnosti da se mrdnemo dalje... Nemojte nam stajati na muku.

By: losmi
Date: 10.09.2006. 00:56:15
Velika,ne znam ko ti to staje na muku, ali odakle ti tolika mrznja prema nekom, ko bi zeleo da promeni svoj grad da bi ziveo bolje (Kao da ti ne znas]sta je tu lose?
Nisu svi otisli preko okeana nego i do Beograda  "LJiljanin zemljak Zoran kratko kaže - sve što je lepo ostalo je u Užicu"  ako poznajes gore navedena imena?
 Mislim da nema Uzicanina koji se ne bi vratio!
Vraticemo se samo, ne seci nam korenje,pokusajmo da pomognemo jedan drugome suvise nas je malo da bi se razlikovali ko je veci Srbin...

By: PSY-GIRL
Date: 10.09.2006. 01:11:49
Dragan, diplomirani inženjer, rođeni Užičanin, od 1989. stanovnik Sidneja, zemljacima je preko sajta "uzice. net" o sebi kratko napisao ono što je i najvažnije: "Mnogo volim komplet lepinju koja je inače najbolja kod Šuljage

ehh ujkooo ujkooo.... roll  Cheesy  znala samj da je krmence al nisam znala da je ovoliko hihiihihhi Cheesy

Date: 10.09.2006. 13:28:37
: "losmi"
Velika,ne znam ko ti to staje na muku, ali odakle ti tolika mrznja prema nekom, ko bi zeleo da promeni svoj grad da bi ziveo bolje (Kao da ti ne znas]sta je tu lose?
Nisu svi otisli preko okeana nego i do Beograda  "LJiljanin zemljak Zoran kratko kaže - sve što je lepo ostalo je u Užicu"  ako poznajes gore navedena imena?
 Mislim da nema Uzicanina koji se ne bi vratio!
Vraticemo se samo, ne seci nam korenje,pokusajmo da pomognemo jedan drugome suvise nas je malo da bi se razlikovali ko je veci Srbin...

Ne, to nije mrzhnja, samo mi je muka od tih pricha! Svaki bi se Uzhichanin vratio samo u prichi, a skoro svaki od njih ima uslove da se vrati, a to ne radi... Govori li to neshto? I ne pokushavam da sechem bilo chije korenje, samo komentarishem moja iskustva sa svima koji su na strani...
Mozhda bi nam bilo i bolje da toliki broj obrazovanih i sposobnih nije otishao. Ne krivim ih shto su otishli, i ja bih, da sam ikako mogla da stvorim uslove, ali nemojte se samosazhaljevati shto niste ovde, vratite se, pa cete se uskoro samosazhaljevati shto ste se vratili... Znaju oni to dobro, zato se i ne vracaju...
Iskreno, drago mi je zbog mnogih mojih prijatelja shto su otishli i stvorili sebi normalne uslove za zhivot. Ponekad mi bude krivo, ali to su samo moji sebichni razlozi, shto mi zatreba neko od njih, a nije tu... Inache ih podrzhavam 100% shto su otishli, neki i na drugi kraj sveta... Ali, medju svima njima ima i onih svesnih, onih koji nikad ne kukaju za svojim gradom, jer znaju kako bi zhiveli da su ovde - i dalje kod mame i tate, jurili posao od nemila do nedraga, ne bi bilo novca za pelene, za putovanje... Rade oni i po 12 sati dnevno, ali su svesni da im je kvalitet zhivota na mnogo vecem nivou nego shto bi ovde ikad mogli da ga ostvare...

By: pega
Date: 10.09.2006. 14:26:51
Ovaj Zoran sto je sastavio clanak za glas javnosti, po meni nije realno sagledao stvari... zadnji post od velike treba da se uglavi u ceo tekst da se  izblansira malo... los novinar nacisto, kako ima jednosmeran pogled tako?

Subject: Odg: Rasuti po svetu tuguju za "komplet lepinjom"

By: tadijalazic
Date: 19.03.2007. 01:39:01
Pozdrav iz Californije,
naravno da su lepinje najbolje.
Pisite mi
Tadija Lazic
erabritva20@yahoo.com

By: tadijalazic
Date: 19.03.2007. 01:40:08
Tadija Lazic
iz Uzica sada u Californiji!
erabritva@yahoo.com

By: Vukica
Date: 05.03.2009. 06:26:44
Velika, ko tebe sprecava da ides negde ako ti se ide. Retko kome padne sa neba avionska karta, pare za stan itd. sto je potrebno da se negde otputuje. Radis, skupis parice i ... Ne budi tako cinicna. Za to stvaranje normalnih uslova za zivot treba da se dobro covek naradi. Nista ne pada sa neba. Nigde na ovoj planeti. Samo rad i trud. Naravno i sreca. Ja sam licno pokusavala da se zaposlim u Uzicu nakon magistriranja al su me ladno oladili na konkursu. Falila mi je diploma zaboga, imala sam samo potvrdu jer se diplome izdaju 2 puta godisnje. Magistrirala u februaru, konkurs bio u martu, diplomu mi dali u aprilu. U avgustu sam vec otisla da nastavim dalje napolju. Kad zavrsim i ovo, opet idem u potragu posla. Boze moj, to je zivot. I nemamo svi novac za pelene i putovanje. Al zato imamo ambiciju da nam bude bolje. I niko nije robot. Svi ljudi imaju emocije, sta ti to smeta?   seljak-mase Ljudima nedostaju i ljudi kojih vise nema, a vracanje u vremenu i prostoru jos uvek postoji samo na televiziji. Ako ti je muka od njih, zaobidji ih i ne slusaj, bice ti lakse. Samo se ne prepustaj sudbini i ne misli da je sve reseno unapred bez ikakvog tvog uticaja. Pici bre napred i kuliraj.

By: шумадинац
Date: 09.03.2009. 02:14:56
: PSY-GIRL  10.09.2006. 01:11:49

Dragan, diplomirani inženjer, rođeni Užičanin, od 1989. stanovnik Sidneja, zemljacima je preko sajta "uzice. net" o sebi kratko napisao ono što je i najvažnije: "Mnogo volim komplet lepinju koja je inače najbolja kod Šuljage

ehh ujkooo ujkooo.... roll  Cheesy  znala samj da je krmence al nisam znala da je ovoliko hihiihihhi Cheesy

Ма и мени у недостаје та лепиња кеву јој.Покушавају да је направе неки овде али није то то.Него људи ради ли још увек тај Шуљага.

By: Ugljesa
Date: 09.03.2009. 10:34:31
Ради, али је мало постао безобразан. Лепиње су толико тврде, задњи пут сам баш добро исекао непца са лепињом. Приметио сам и да сада лепиње стоје готове на столу, само те пита "колико ћеш претопа" и онда ти у већ припремљену лепињу наспе претоп. Раније су пред тобом секли лепињу и у њој мутили кајмак и јаја, па је одна пекли по жељи. Ово сада је ужасно....

By: DJ_Uro_UE
Date: 09.03.2009. 14:55:35
: Vukica  05.03.2009. 06:26:44

Radis, skupis parice i ...

Zanimljivo... Radish, skupish parice i... platish sve dazhbine i rachune svojom platom koja je 25000... I shta onda ??