Forum: Oreska - Užice (see the full version of Oreska - Užice)
Board: Umetnost i kultura (see the full version of Umetnost i kultura)
Oreska - Užice : Citate li naucnu fantastiku? - forum Uzicana - mesta: Uzice, Pozega, Arilje, Ivanjica, Kosjeric, Bajina Basta, Priboj, Prijepolje, Zlatibor - Cajetina, Nova Varos, Sjenica
Pages: 123

Subject: Citate li naucnu fantastiku?

By: Pedja
Date: 07.12.2006. 12:41:04
Koliko pratite ovaj zanr, koji su vam pisci najpitkiji, koje podzanrove volite?

Subject: Odg: Citate li naucnu fantastiku?

By: gorillazbwe
Date: 07.12.2006. 15:22:07
pa mada njegove knjige spadaju vishe u nki Horor zhanr ... volim Stivena Kinga... volim te tamne strane ljudskih psiha kojima se on okrece .....

By: doreta
Date: 07.12.2006. 16:16:09
Apsolutno me ne privlachi... ni kada je filmska umetnost u pitanju... Roll Eyes

By: Top
Date: 07.12.2006. 19:23:07
Brrrr... Ne volim to nikako..
Chim ukapiram da mi je reakcija bila..... " .. ma dajjjjjj ..." prestajem da gledam ili chitam.

By: jelenica_ue
Date: 07.12.2006. 20:28:37
nope , nikada nisam volela nishta shto nije realno smile

By: Vlad Dracul
Date: 08.12.2006. 02:07:26
Ne znam zbog cega nekakav strah od mastanja svi mi mastamo na neki nacin, a postoje ljudi koju svoju mastu uspeju da stave na papir ili ekran smile

Ja sam jedno vreme bas voleo citati Epsku fantastiku ima tu dosta autora naravno najpopularniji su J.R.R. Tolkin, Teri Bruks, Robert Jordan, D.J. Makhejl, R. Novard i mnogo drugi..

Kad je SF u pitanju tu bih voleo pomenuti Zila Verna koga svi znate koji se sa pravom moze nazvati i zacetnikom ovog zanra zatim tu su cuveni Artur C Klark, Erik Flint, Dzin Vulf i drugi

Naravno pored Epske fantastike i cistog SF volim citati i nekakve kombinacije horora i fantastike kao sto to rade Stiven King, Klajv Barker, Nil Gejmen

Date: 08.12.2006. 07:32:43
A kako stojite sa domacim autorima?

Date: 08.12.2006. 14:57:51
Slabo poznajem domace autore koji se bave fantastikom jedino sam cuo za Urosa Petrovica iz GM koji pise Epsku fantastiku znam i imena dela ali nisam imao prilike da ih citam    

* Aven (2003,2005)
* Price sa druge strane (2004)
* Price za odgovor (2006)

Aven mu je najpopularniji ako sam dobro cuo ali licno nisam imao priliku da citam tako da nemogu da sudim o tome..

Date: 08.12.2006. 18:15:13

Pogledaj http://sfbay.datavoyage.com pa se upoznaj.

A obratipaznju na http://sfbay.datavoyage.com/novel/oreska/

By: moockey
Date: 11.12.2006. 17:29:56
Do sada ni jedna osoba zenskog pola sa kojom sam razgovarao na tu temu nije pokazala zainteresovanost za naucnu fantastiku. Ne znam zasto je to tako, nisam seksista ail to su cinjenice. Svima je "argument": ne volim nista sto nije realno. A vecina njih guta sapunice, koje su vise nego nerealne. Ne shvataju da su neka dela naucne fantastike ustvari remek dela moderne umetnosti. Filmska ili knjizevna, svejedno. Artur Klark je bio u timu naucnika koji su stvorili radar. Eto kako fantasticna misao moze i prakticno da pomogne covecanstvu. Bilo koji novi projekat ili tehnologija moraju prvo da se zamisle, prvo su fantastika, a tek onda prelaze u stvarnost. Nije ni cudo sto vec dugo ni jedna zena nije dobila Nobelaovu nagradu za bilo koju od nauka. Tako je.

A, sto se tice teme, epska fantastika mi je postala uzasno odbojna narocito posle poplave dela takve tematike od kako je Tolkin postao popularan posle "Gospodara", iako je ta knjiga mnogo starija. Na svakom koraku su knjige epske fantastike i to me nervira. A ovi silni "kodovi" koji se pojavljuju kao naslovi sve veceg broja knjiga me izludjuju. Te "da Vincijev kod", te "tajni biblijski kod", te neke silne gluposti....o, ljudi, ne zamajavajte se tim glupostima tu nema nicega konstruktivnog.

By: knezofil
Date: 12.12.2006. 11:17:43
Od svih autora sf-a, najbolje ideje su meni preneli A.Klark, sa svim njeovim Ramama i Odisejama, Majkl Krajton (Sfera, Kongo), i orvel (1984)
Zanimljivo je bilo citati autore koji su pisali 60ih (Filip k. Dik), zbog tadasnjeg vidjenja napretka sveta. (Recimo, komunikacija izmedju zemlje i neke druge planete, gde su bili ljudi, se odvijala   "raketnom postom", a ne nekom elektronskom varijantom)

mozda se skoro pojavilo nesto novo, a dobro, ali sam prestao da citam uopste, pa sam malo van toka

Ako nekoga zanima, na kompu u vidu html-a imam solarisovo izdanje sf-a. Tu su dva dela stiven hokinga, klark, orvel... dosta kratkih prica stranih autora

By: WHOS THE MAN
Date: 12.12.2006. 12:46:20
Ni knjige ni filmove ovakve vrste nikada nisam voleo !

By: gorillazbwe
Date: 12.12.2006. 15:06:38
pa ae negde izbaci link za to da vidimo shta ima Wink

By: fon Manštajn
Date: 13.12.2006. 00:42:25
Ja bih svima preporucio da procitaju "Solaris", bas je pravi  dobar SF

Date: 13.12.2006. 02:02:10
: moockey  11.12.2006. 17:29:56

Q, sto se tice teme, epska fantastika mi je postala uzasno odbojna narocito posle poplave dela takve tematike od kako je Tolkin postao popularan posle "Gospodara", iako je ta knjiga mnogo starija.

Iskreno poplava i mene samog gadi.. ja sam Gospodara tj. Tolkina citao mnogo pre filma i bas sam bio zaludjen tim stvarima i u to vreme bilo je tesko naci Epske fantastike kod nas no od kad je film prosao to je postalo uzasno ali ipak mi je drago da ljudi pocinju da se interesuju za takvo nesto pa makar i posle nekakvog filma Sad