Oreska - Užice

UŽICE => Lokalna samouprava => Temu započeo: Pedja 21.09.2007. 22:35:02



Naslov: Godinu dana učešća DSS u gradskoj vlasti
Poruka od: Pedja 21.09.2007. 22:35:02
http://www.danas.co.yu/20070921/hronika4.html#0

Godinu dana učešća DSS u gradskoj vlasti

Evropsko Užice pod prinudnom upravom

Užice - Pod sloganom Užice u novom svetlu, OO DSS je obeležio godišnjicu svog učešća u lokalnoj vlasti, koju, nakon vanrednih izbora za predsednika opštine i uvođenja prinudne uprave, deli sa NS i Ligom za Užice.

Na centralnoj svečanosti, krajem protekle sedmice, u holu užičkog Narodnog pozorišta, predstavnici ove stranke sa predsednikom opštine na čelu poručili su da su ispunili predizborna obećanja i da je Užice postalo moderno i napredno.
Niko od njih nije se osvrnuo na najveću političku i parlamentarnu krizu u novijoj istoriji grada, pošto je polovinom novembra prošle godine Vlada Srbije raspustila lokalnu skupštinu, uvela prinudnu upravu i imenovala petočlani Privremeni organ, koji je oslikavao njen tadašnji stranački sastav. Taj organ u veoma kratkom roku smenio je oko dvesta funkcionera u opštinskom javnom sektoru i imenovao kadrove koalicije DSS, NS i Lige za Užice. Nova republička vlada, u maju ove godine, rekonstruisala je taj organ, pa su u njegov sastav, osim dvojice ranijih predstavnika koalicije DSS-NS, ušla dvojica predstavnika DS i jedan iz G17 Plus. Međutim, taj organ je u blokadi, pošto njegov predsednik Nedeljko Milosavljević (DS) ne zakazuje sednice, jer, kako je objasnio, još uvek nije postignut sporazum o novoj lokalnoj koliciji, koju bi trebalo da čine stranke u tom organu. U prevodu bi to značilo da još uvek nema dogovora o stranačkom sastavu novog Opštinskog veća i raspodeli direktorskih mesta u javnom sektoru.

Politička kriza u gradu inicirana je prošlog proleća, nakon što je Liga za Užice, a podržala ju je NS, uspela da isposluje opoziv tadašnjeg predsednika opštine iz DS, kome su DSS i G17 Plus uskratile poverenje, iako su sve tri stranke do opoziva bile deo vladajuće koalicije. Stranačkim pregrupisavanjem i uz podršku bivše vlade Srbije, DSS je formirala novu koaliciju sa NS i Ligom za Užice, kojoj se pridružila i G17 Plus, ali nije uspela da formira odborničku većinu sa blokom stranaka koje je predvodila DS. Užička stranačka rašomonijada je nastavljena, zbog nedostatka kvoruma sednica lokalne skupštine nije održana nijednom u zakonskom roku od tri meseca, što je bivšoj republičkoj vladi poslužilo kao formalni razlog za njeno raspuštanje i uvođenje prinudne uprave.

- Urađeno je što je obećano - poručio je Tihomir Petković, predsednik opštine i odbora DSS, svodeći jednogodišnju vladavinu ove stranke i njenih koalicionih prijatelja - na NS i Ligu za Užice.

Kao uspehe te vlasti, navedeno je da će Užice dobiti status grada, da su stvoreni uslovi da postane univerzitetski centar, te da je završena zgrada Medicinske škole i akreditovana Visoka poslovno-tehnička škola. Iz Nacionalno-investicionog plana Užice je dobilo 30 miliona evra, počela je izgradnja inkubator centra, obilaznice, prilaznog puta do regionalne deponije, sanirana je lokacija na kojoj je, 1999. godine u NATO bombardovanju, srušena glavna užička pošta. Kako je rečeno, počela je rekonstrukcija aerodroma Ponikve i izgradnja sekundarne mreže gasovoda. Užice je postalo centar turističke regije, vraćena je Sekcija za vuču vozova, a za 10 odsto smanjen je broj nezaposlenih. Pored toga, kao uspesi su navedeni otvaranje Srednje muzičke škole, uređenje gradske plaže, gradnja mosta na Đetinji i Doma za stare, koja je u toku, kao i rekonstrukcija devet vodovoda i lokalnih puteva, osvetljenje zgrada opšine, a grad je, kako je ocenjeno, postao čist. U budžetu su udvostručeni iznosi za stipendije i obezbeđen novac za studijska putovanja studenata, milion dinara za omladinske projekte, a trideset mladih pripravnika angažovano u javnom sektoru. Otvorena je kancelarija za lokalno-ekonomski razvoj i unapređena saradnja sa donatorima USAID, MSP i HELP, otvorena Sigurna kuća, Turistički info-pult, unapređeni kulturni sadržaji, modernizovana opštinska uprava, a predsednik opštine je prisustvovao zasedanju Saveta Evrope.

- To je samo početak. Ono što smo započeli moramo da završimo i pokažemo da smo najuspešnija i najjača stranka u Užicu - poručio je Petković i istakao da se članstvo užičkog ogranka DSS trostruko uvećalo za dve poslednje godine.

Na pitanje Danasa zašto na spisku (ne)uspeha ove stranke nije navedeno uvođenje prinudne uprave u gradu, Petković je odgovorio: "Prinudna uprava je posledica političkih dešavanja u prethodnom periodu. Ona nije nešto čime se bilo ko u Užicu ponosi, ali je u jednom momentu bila neminovnost. Jedno je sigurno, negativne strane prinudne uprave građani Užica nisu osetili, a to je zasluga sadašnjeg opštinskog rukovodstva." On je odbacio optužbe DS i G17 Plus o nenamenskom i nekontrolisanom trošenju novca iz opštinskog budžeta, nazivajući ih politikanstvom, a potom demantovao i tezu da je DSS skupom u užičkom pozorištu započela kampanju za lokalne izbore, dodavši da se još uvek ne zna kada će oni biti raspisani.

Kako Vlada kaže

Sednica Privremenog organa, koja je prekinuta pre više od mesec dana, pošto ju je napustio predsednik tog tela Nedeljko Milosavljević, biće nastavljena nakon pregovora o novoj lokalnoj koaliciji, koji bi trebalo da se okončaju do oktobra. To je on rekao Danasu, a na molbu da objasni kakve veze on, kao predsednik tog organa, ima sa koalicionim pregovorima, Milosavljević je rekao da bi "Privremeni organ trebalo da podržava opštinsko rukovodstvo i predsednika opštine", te da je to bila i "poruka Vlade Srbije, kada je rekonstruisala ovaj organ koji preslikava njen stranački sastav".

Nastavak pregovora

Nastavak pregovora o novoj lokalnoj koaliciji između DSS - NS, DS i G17 Plus, počeli su u petak, saopštio je Petković, dodavši da su se učesnici pregovora dogovorili da tokom njihovog trajanja medijima neće davati izjave. Petković je saopštio da će se zalagati da se pregovori oroče i da će nakon tog roka obavestiti javnost, bez obzira na njihovu uspešnost.

Opterećenje i istrajnost

Komentarišući zahtev o njegovoj smeni sa mesta predsednika Privremenog organa, koju su od Vlade Srbije zatražili predstavnici DS i G17 Plus, Milosavljević je Danasu rekao da mu je ta funkcija "veliko opterećenje" i da mu "smena ne bi zasmetala".

- Ja ne živim od politike, već od svog radnog mesta, tako da mi je sadašnja funkcija veliko opterećenje. Ipak, istrajaću u obavezama koje sam prihvatio preuzimanjem predsedničke funkcije - istakao je Milosavljević.


N. Kovačević