Oreska - Užice

UŽICE => Užička privreda => Temu započeo: Pedja 14.11.2006. 21:02:14



Naslov: Prodaja u „Gradini“ opet pod lupom
Poruka od: Pedja 14.11.2006. 21:02:14
http://www.blic.co.yu/blic/danas/broj/strane/srbija.htm#3

Prodaja u „Gradini“ opet pod lupom

Lokali u bescenje

UŽICE - Tvrdnje manjinskih akcionara Trgovinskog preduzeća „Gradina“ da je konzorcijum bivših vlasnika prodao nekoliko lokala tog preduzeća u bescenje dobile su na težini, pošto je užička policija podnela krivične prijave protiv šest radnika Poreske uprave. Poreznici se sumnjiče da su prilikom prodaje „Gradininih“ objekata obračunavali manji porez, čime su oštetili budžet Srbije za više od 13 miliona dinara.

Prošlo je više od godinu dana od kada su manjinski akcionari izašli u javnost tvrdeći da su lokali „Gradine“ na atraktivnim lokacijama u gradu, prodati po ceni daleko ispod tržišne. Protiv nekih članova konzorcijuma bivših vlasnika i tada rukovodećih ljudi u firmi podnete su krivične prijave koje još nisu dobile sudski epilog.

Dokument „Popis ugovora o kupoprodaji prodavnica i skladišta“, kako kažu manjinski akcionari „Gradine“, dovoljno govori kako je i po kojim cenama rasprodata imovina firme.

Prema tom dokumentu, deo Robne kuće „Progres“ u samom centru Užica, površine 200 kvadrata, prodat je mužu jedne od članica konzorcijuma za 75.000 evra, što će reći da je kvadratni metar cenjen 375 evra. Prodavnica kod Narodnog pozorišta od 114 kvardata prodata je za 60.000 evra, radnja na Glavnoj ulici od 47 kvadrata za 28.000 evra. Manjinski akcionari tvrde da je prostor u kojem se nalazila knjižara „Pobeda“, površine 205 plus 47 kvadrata prodat za 175.000 evra, s tim što je novi gazda dobio rok da sve to otplati za tri godine. Iako se kvadratni metar poslovnog prostora u Užicu ceni 2.000 do 3.000 evra, bivša „Gradinina“ prodavnica površine 489,32 kvadrata prodata je za 310.000 evra sa rokom otplate od tri godine.

- Bivši vlasnici „Gradine“ prodali su 27 lokala. Sačekaćemo da se sudski procesi okončaju i ako se pokaže da je bilo zloupotreba, tražićemo raskid svih ugovora o kupoprodaji lokala. Druga varijanta je da kupci lokala doplate razliku u ceni - kaže Milija Ilić, zastupnik državnog kapitala „Gradine“ koji je postavljen pošto je poništena privatizacija preduzeća.

Ilić podvlači da je Agencija za privatizaciju poništila kupoprodajni ugovor sa osmočlanim konzorcijumom, upravo zbog činjenice da su tadašnje gazde „Gradine“ prodale više imovine preduzeća nego što su po zakonu smele.

- Lokali su prodavani neposrednom pogodbom bez licitacije. Procenjujemo da je preduzeće ovim oštećno za više od dva miliona evra - dodaje Ilić.

Vladimir Lojanica


Naslov: Odg: Prodaja u „Gradini“ opet pod lupom
Poruka od: Pedja 14.11.2006. 21:05:06
http://www.danas.co.yu/20061114/ekonomija1.html#0

Kako se "krčmi" imovina užičkog preduzeća Gradina

Na rasprodaji 27 lokala

Dugovanja Gradine premašila 210 miliona dinara

Užice - Užičko preduzeće Gradina, nekada najveće trgovinsko preduzeće u užičkom regionu, danas je u katastrofalnom stanju. Nakon neuspele privatizacije (septembar 2003) kada je vlasnik postao osmočlani konzorcijum na čelu sa biznismenom Danetom Belićem, Agencija za privatizaciju je u decembru prošle godine raskinula kupoprodajni ugovor, jer su vlasnici prodali više od deset odsto imovine preduzeća. Iako su manjinski akcionari nekoliko puta upozoravali na prodaju imovine u bescenje, državni organi do skoro nisu reagovali. Tragom krivične prijave koju je policija podnela protiv šestoro radnika užičke filijale Poreske uprave, zbog sumnje da su prilikom prodaje osamnaest lokala ovog preduzeća, kupcima obračunavali manje osnovice za porez i time oštetili budžet Srbije za oko 14 miliona dinara, Danas je saznao da su lokali prodati neposrednom pogodbom i po cenama koje su ispod tržišne. Stiče se utisak da su cene Gradininih lokala "padale" što su njihovi kupci bili "bliži" konzorcijumu bivših vlasnika.

Danas je došao do spiska 27 lokala ovog preduzeća koji su prodati za oko 190 miliona dinara. Prema potpisanim ugovorima, pojedini lokali su prodati po cenama za koje u gradu nije moguće kupiti ni pristojan stan, a kamoli poslovni prostor u centru grada. Lokali nisu bili na licitacijama, već su vlasnike dobijali neposrednom pogodbom, a na osnovu odluke skupštine, Upravnog odbora i tadašnjeg direktora, koji je smenjen i trenutno obavlja dužnost savetnika za investicije u tom preduzeću! Jedan od lokala "pazarilo" je preduzeće njegove supruge, isto je učinila i jedna od članica konzorcijuma, ali i njen suprug, biznismen iz Beograda. Primera radi, cena kvadratnog metra poslovnog prostora u centru grada, gde se nalaze sporni lokali, kreće se od 2.500 evra i više, pa je zanimljiv spisak iznosa po kojima su se kupovali Gradinini lokali. Tako je, recimo, deo Robne kuće Progres, na trgu, od 200 kvadrata prodat za 75.000 evra, sa rokom otplate od godinu dana, deo prodavnice Pionir (36,24 kvadrata) prodat je za 51.000 evra, a središni deo Noviteta od 35 kvadrata za 53.000 evra. Desni deo prodavnice Pionir od 35 kvadrata i podrum od 14 kvadrata, prodati su za 51.000 evra, dok je Zvezda od 47 kvadrata dobila novog kupca za 28.000 evra. Za 60.000 evra prodata je Kadinjača površine 114 kvadratnih metara, prodavnica Tekstil (34,4 kvadrata) za 51.000 evra, a Juvela od 35 kvadrata za 60.000 evra. Desni deo Noviteta od skoro 40 kvadrata dobilo je novog vlasnika za 53.000 evra, Soko od 134 kvadrata za 20.000 evra, knjižara Dimitrije Tucović od 262 kvadrata za 210.000 evra, a Tara od 150 kvadrata za 55.000 evra. Prodavnica Kristal od 220 kvadrata plaćena je 140.000 evra, Izvor od 44,16 kvadrata za 75.000, Tehnika od 489,32 kvadrata za 310.000 a knjižara Pobeda od 252 kvadrata za 175.000 evra.

- Na glavnoj ulici, Gradina danas ima dva lokala koja je izadala u zakup i jedan koji trenutno radi na Trgu i to je sve. Sačekaćemo kraj sudskih procesa koji se vode protiv bivših vlasnika i poslovodstva, a ukoliko se pokaže da je bilo zloupotreba tražićemo raskid tih ugovora ili da novi vlasnici lokala plate razliku u ceni - rekao je Danasu Milija Ilić, zastupnik akcijskog kapitala u Gradini i dodao da je ovakvom prodajom Gradina oštećena za više od dva miliona evra, a prema procenama državnih organa, šteta je mnogo veća.

Da je stanje u ovom preduzeću katastrofalno svedoči i podatak da su dugovanja Gradine dostigla 210 miliona, a da će do kraja godine biti oko 250 miliona dinara.

Radnici mesecima bez plata

- Žiro-račun preduzeća blokiran je zbog minusa od 80 miliona, a deo od 190 miliona dinara od prodaje lokala, utrošen je za obnovu nekih poslovnih prostora, ali i za plaćanje fiktivnih računa, pozajmice preduzetnicima koji su bili bliski konzorcijumu, na hotelske račune jednog od direktora, njegovog tehničkog sekretara i vozača koji su boravili na Zlatiboru, ali i za lične i porodične troškove bivših vlasnika. Od 190 miliona dinara od prodaje lokala i duga u iznosu od 200 miliona dinara, 212 radnika Gradine mogli su da žive dve godine, a da ništa ne rade. Prosečne plate naših trgovaca su od 11.000 do 12.000 dinara i nisu ih primili od juna. Od februara nisu plaćeni računi za struju i telefon, a nekim objektima, zbog duga od pet miliona dinara, isključena je električna energija. Zatvoren je supermarket u Krčagovu, a pred zatvaranjem su i objekti na Trgu i prodavnica Hit - kaže zastupnik akcijskog kapitala Milija Ilić.

Nenad Kovačević


Naslov: Odg: Prodaja u „Gradini“ opet pod lupom
Poruka od: Pedja 14.11.2006. 21:05:42
http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/RG06111301.shtml

Zakonita rasprodaja lokala "Gradine" ili - neviđena pljačka u Užicu

Poreznicima pune ruke posla

Manjinski akcionari više puta su upozoravali policiju da su lokali "Gradine", od kojih je većina na glavnoj užičkoj ulici, u prvoj trgovačkoj zoni, rasprodati u bescenje

UŽICE - Krivične prijave koje je užička policija pre nekoliko dana podnela protiv šestoro radnika Poreske uprave u Užicu, koji su pod sumnjom da su, prilikom procene i obračuna poreza kupcima lokala Trgovinskog preduzeća "Gradina", obračunali manji porez, čime je budžet Srbije oštećen za blizu 14 miliona dinara, iznova su ovih dana otvorile slučaj rasprodaje lokala. Manjinski akcionari "Gradine" više puta su upozoravali organe gonjenja da su lokali "Gradine", od kojih je većina na glavnoj užičkoj ulici, u prvoj trgovačkoj zoni, rasprodati u bescenje.

I dok spora ruka pravde ne obavi svoj deo posla, dokument pod naslovom "Popis ugovora o kupoprodaji prodavnica i skladišta koje je TP "Gradina" zaključilo od privatizacije do 28. juna 2005. godine", koji su sačinili manjinski akcionari i do kojeg smo došli, rečito govori po kojim je cenama obavljena rasprodaja lokala "Gradine". Tako je 30. decembra 2004. godine prodat deo Robne kuće "Progres" na glavnoj ulici mužu jedne od članica konzorcijuma koji je kupio "Gradinu" i to 200 kvadrata za 75.000 evra, odnosno, 375 evra po metru kvadratnom. Druga prodavnica "Gradine", blizu užičkog Narodnog muzeja, u top zoni za trgovinu, površine 114 kvadrata, otišla je za 60.000 evra, dok je radnja na drugom kraju grada, na takođe glavnoj ulici, površine 47 kvadrata, po ugovoru "udomljena" za 28.000 evra. Već pomenuta članica konzorcijuma kupaca pazarila je 10. februara 2005. godine knjižaru "Pobeda", 205 plus 47 kvadrata za 175.000 evra, i to sa rokom plaćanja od tri godine. Kada se ove cifre uporede sa procenama upućenih, za novac za koji su kupovani lokali na glavnoj ulici, u Užicu se može kupiti stan, ali samo u nekom od udaljenijih gradskih naselja.

- Sačekaćemo da se sudski procesi završe i, ukoliko se pokaže da je bilo zloupotreba, tražićemo raskid svih spornih ugovora ili da sadašnji vlasnici doplate razliku u ceni - kaže Milija Ilić, zastupnik državnog kapitala "Gradine" posle raskida ugovora o prodaji ove firme.

Posle više bezuspešnih pokušaja, kada su ga kupaci sprečavali da uđe u firmu, Ilić je letos, kada je konačno ušao u "Gradinu", našao da firma u tom trenutku duguje više od 210 miliona dinara, a taj dug, do kraja godine biće i 250 miliona, račun je trenutno blokiran za 80 miliona. Prema njegovim rečima, 200 miliona dinara, koliko su novi vlasnici prihodovali od prodaje lokala, potrošeno je i za obnovu nekih objekata, ali je dosta novca otišlo i na "pozajmice ljudima bliskim konzorcijumu", a deo, sumnja se, i na plaćanje fiktivnih računa.

Zanimljivo je i da je Zoran Filipović, protiv koga je podneta krivična prijava zbog prodaje lokala, postavljen na radno mesto - savetnika za investicije u "Gradini"?!?

Zoran Šaponjić (Sina)