http://www.danas.co.yu/20071004/vojvodina1.html#9Jovan Marković, predsednik užičkog Odbora DS, o rezultatima pregovora o lokalnoj koaliciji
Dogovora nema, ali je moguć
Užice - Jovan Marković, predsednik OO DS, saopštio je da još uvek nije postignut koalicioni dogovor između DS, DSS-NS i G17 Plus, koji čine Privremeni organ u gradu, ali je dodao da je " dogovor ipak moguć". On je ocenio da bi izostanak koalicionog dogovora "izazvao do sada najveću političku krizu u gradu", pošto je Užice od novembra prošle godine pod prinudnom upravom, a u junu rekonstruisani Privremeni organ je u blokadi, jer predsednik tog organa Nedeljko Milosavljević (DSS) ne zakazuje sednice.
Marković je naveo da je DS i "dalje spremna na saradnju", a potom kao krivce za neuspele koalicione pregovore, koji su bili oročeni do 27. septembra, označio koaliciju DSS-NS i predsednika opštine Tihomira Petkovića (DSS), ocenivši da je "nedopustivo i neodgovorno da stranački razgovori traju četiri i po meseca".
Objašnjavajući da bi DS u Opštinskom veću trebalo da ima pet predstavnika, koalicija DSS-NS četiri, a G17 Plus tri člana, Marković je naveo da bi demokrate od tih pet trebalo da imaju dva plaćena funkcionera u tom veću i to za resore mesnih zajednica i budžeta. Takođe, kako je saopštio, ovoj stranci bi pripala i direktorska mesta u opštinskim preduzećima i ustanovama - Vodovod, Niskogradnja, Regionalna deponija, Dečje odmaralište Zlatibor, Istorijski arhiv, Narodna biblioteka, Centar za socijalni rad i Dečji vrtić, ali nije želeo da saopšti kadrovska rešenja za te funkcije.
Marković je odbio i da kaže koja direktorska mesta u javnom sektoru zahtevaju ostali učesnici pregovora, ali je rekao da je najviše sporova bilo oko Apotekarske ustanove na čijem je čelu predstavnik NS i Direkcije za izgradnju, čiji je direktor iz DSS, te da bi te stranke sa G17 Plus u toku dana trebalo o tome da razgovaraju.
Obrazlažući zbog čega je DS, koja je oštro kritikovala uvođenje prinudne uprave polovinom novembra prošle godine, u junu ove godine ipak uzela učešće u radu Privremenog organa, što je deo javnosti kritikovao kao neprincipijelni stav te stranke, on je rekao da je to "bolje nego još dublja politička kriza koja bi rezultirala, kako je poručio, "uvođenjem privremenih mera na privremene mere".
- Naš stav je bio da je potrebno da Privremeni organ što pre počne da radi i da se formira novo Opštinsko veća, a posle toga da se, u raspravi o radu javnih preduzeća i ustanova, eventualno zamene direktori koji nisu dobro radili. Mi nismo želeli da pregovaramo o kadrovskim rešenjima, ali takav model pregovora nam je nametnut, rekao je Marković.
Inače, polovinom novembra prošle godine u Užicu je uvedena prinudna uprava koju su činile stranke DSS, NS, Liga za Užice i G17 plus koja je tu narodnjačku koaliciju kasnije napustila. Međutim, formiranjem nove Vlade Srbije u junu je rekonstruisan Privremeni organ, pa su u njegov sastav, osim dva člana koalicije DSS-NS, ušla dva predstavnika DS i jedan iz G17 Plus.
N. Kovačević