РАЗЛОЗИ ЗА ОСНИВАЊЕ И ЦИЉЕВИ
БИЦИКЛИСТИЧКОГ УДРУЖЕЊА „ЦИКЛОН“
Ужички крај има специфичне природне вредности, бројне заштићене природне реткости као и значајно културно-историјско наслеђе. Природни мотиви се сами намећу као основ за развој рекреативних функција. Нажалост, добро и напредно тешко пролази па је зато сав потенцијал недовољно откривен и искоришћен, односно његово коришћење је привилегија малобројних срећника. Да би добре идеје заживеле лакше је кренути удружено и заједно. Створити заједничко добро могуће је само са свима у заједништву и свима ће бити лакше када се терет расподели. Само заједништво може покренути иницијалну енергију точка а када се покрене довољно је лагано одржавати ритам. На том путу неком ће бити теже, неком лакше, али лакше је возити се у групи и колегијално смењивати се, него солирати и носити целокупан терет. У групи је лакше активирати успавани позитивизам појединаца. Не треба очекивати да неко нешто добро уради, не треба критиковати док се седи заваљен у столици, јер ништа не пада са неба. Имамо услове које треба искористити, постоје институције, установе, предузећа и добронамерни појединци којима се треба обратити за заједништво да би се прешао пут преко трња и достигао циљ. Зато прихватамо идеју иницијативног одбора за формирање Бициклистичког удружења и крећемо заједнички са места у циклични ритам и одржавамо га.
Назив органаизације гласи Бициклистичко удружење «ЦиклоН». Реч цикло као први део речи упућује на круг и кружење. Слово Н је почетно слово речи натуралс, сто упућује на природу односно дефинише да се активности одвијају у природи. Сама реч ЦИКЛОН представља ваздушни вртлог који се јавља у тропским подручјима а забележен је и на планини Тари. Седиште удружења је у Ужицу, улица Немањина број 45.
Циљ оснивања удружења је обављање бициклистичких активности, развоја, унапеђења и популарисања рекреативно-спортско-туристичко-еколошког бициклизма, пропагирања бициклизма као начина здравог живота и активног боравка у природи. Удружење заснива интересе чланова пред градским, државним и спортским органима и организацијама. Спортске активности усмерене су на рекреативно-релаксационој вожњи бицикле, као еколошки популарног превозног средства које је економски исплативо и социјално делотворно.Удружење стручни рад обезбедјује преко својих чланова који имају одговарајућу стучну спрему. Као спортске објекте односно бициклистичке стазе, користиће јавне путеве различитих категорија, некатегорисане стазе и шумске путеве на основу сагласности ЈП „Србијашуме“. Подручје деловања је територија Републике Србије. Посебан акценат се ставља на заштиту живоне средине и очување природних вредности које би се валоризовале кроз специфични вид туристичко-бициклистичких вожњи. Избор и обележавање рута кретања, односно стаза усмериле би се ка значајним локацијама од посебних природних, културно-историјских и туристичких вредности. На овај начин пропагирао би се бициклистички туризам чиме би се оплеменила постојећа понуда. У туристичкој пропаганди истицале би се подобност релација за специфичне бициклистичке активноси док би се интереси ускладили са локалним становништвом уз поштовање и очување традиционалног начина живота.
Један од битнијих задатака је повећање безбедности у вожњи и покретање иницијатива за израду посебних бициклистичких саобраћајница у граду и околини како би се створили услови за рекреативну анимацију што ширег дела популације. Анимација је усмерена на физичке активности као вид борбе против негативних урбаних појава и навика нарочито у делу школске односно тинејџерске популације. На овај начин релаксациона вожња у друштву уредјеним стазама кроз сликовите пејзаже истакла би свој вапитни значај као и психотерапеутско деловање. Вожња кроз четинарске шуме на надморској висини од 1000 метара делује освежавајуће окрепљујуће и опустајуће.
Кроз постављање и избор рута различитих степена тежина и дужина омогућити анимирање свих старосних структура. Циљна група дела популације која би себе препознала као члана удружења су сви који пре свега воле бициклизам као вид аматерске рекреације и активног боравка у природи без ограничења на физичке предиспозиције и године.
Кроз дефинисање праваца кретања активирати се на њиховом уређењу и стварању услова за развој транзитног бициклистичког туризма кроз планирање и уређење простора, изградњу мобилијара, уредјење локација за камповање и издавање пропагандног материјала, створити услове да се привуку и задрже бицилисти са стране и иностранства на својим пропутовањима.
Кроз повезивање са сличним удружењима, приближити својим члановима активно учествовање у манифестацијама које се организују у земљи и иностранству.
Удружење у ширењу својих активности оствариће координацију интереса са локалном самоуправом, туристичким организацијама, научним и школским установама, ЈП „Србијашуме“ и локалним становништом у циљу рационалног и еколошки оправданог коришћења природе у туристичко-рекреативне сврхе.
У Ужицу 22.03.2008.године
Златко Милошевић, председник