http://www.kurir-info.rs/clanak/crna-hronika/kurir-14-02-2009/opljackan-muzejOpljačkan muzej!
Iz Narodnog muzeja u Užicu nestale desetine izuzetno vrednih eksponata, koji su sada deo privatnih kolekcija u Engleskoj, tvrde u udruženju ''Forum''
Iz depoa i postavki užičkog Narodnog muzeja nestalo je više izuzetno vrednih eksponata, čija je cena na tržištu desetine hiljada evra. Među nestalim eksponatima nalazi se 14 pištolja i revolvera iz različitih vremenskih perioda, više vrednih pušaka i automata, odlikovanja čuvenog užičkog prote Milana Đurića, sablja Koste Pećanca, čuvenog komite iz balkanskih ratova i četničkog komandanta iz Prvog svetskog rata, skupocena kamera, fotoaparati, detektori...
Ovo, između ostalog, tvrde u užičkom Udruženju građana ''Forum'', koje je ovih dana od lokalne samouprave i nadležnih u Narodnom muzeju u Užicu zatražilo da se hitno razjasni kako su u periodu od 1995. do 2004. godine eksponati nestajali iz Muzeja i ko je za to odgovoran. U ''Forumu'' dalje kažu da poseduju fotografije sa jedne od aukcija u Engleskoj na kojima se vidi deo nestalih pištolja i da imaju podatak da je sablja Koste Pećanca prodata u Lidsu u Engleskoj jednom kolekcionaru za 17.500 funti!
U pismu koje je iz ''Foruma'' dostavljeno užičkim vlastima taksativno, sa inventarskim brojevima i markama, navode se pištolji i revolveri za koje ovo udruženje tvrdi da su ukradeni. Neki od ovih pištolja su, kaže jedan od poznavalaca oružja, iz prve polovine 19. veka i izuzetno su vredni.
- Tražimo i odgovor na pitanje kako su nestala odlikovanja prote Đurića, medalja Kraljevine iz 1883. godine i ostali eksponati čija je pojedinačna vrednost na tržištu preko 20.000 evra. Kako je ukradena sablja Koste Pećanca, inventarski broj 1.020 i 1.021, čija je vrednost oko 15.000 evra. Zašto sa nestankom ovih predmeta nije upoznato Stručno veće Muzeja. Imamo podatke da su se ukradeni predmeti našli u Engleskoj, u privatnoj kolekciji, a posedujemo i fotografije na kojima se jasno da vidi da su to eksponati iz Muzeja - tvrde u ''Forumu''.
U Narodnom muzeju u Užicu, međutim, juče nisu bili spremni da komentarišu ove navode. Nezvanično nam je rečeno da će se iz Muzeja oglasiti tek posle sednice Stručnog veća ove ustanove. Ipak, prema rečima dobrog poznavaoca prilika u užičkom muzeju koji je želeo da ostane anoniman, nesporno je da su odlikovanja prote Đurića pokradena iz postavke ovog muzeja, i to pre tri-četiri godine, i da je ta krađa prijavljena policiji.
- Nepoznati razbojnik tada je ušao u muzej, pomoću alata skinuo staklo s jedne od vitrina, uzeo vredna odlikovanja i nestao. Što se tiče izuzetno vredne sablje Koste Pećanca, priča je nešto komplikovanija. Tu sablju Muzej u Užicu otkupio je tokom devedesetih godina prošlog veka, ona je zatim na revers otišla na jednu izložbu u Beograd, a potom u Prokuplje, gde joj se gubi svaki trag. A što se tiče pištolja i pušaka, znam da u Muzeju postoji po pet-šest primeraka istog oružja. Ti pištolji su išli i u druge muzeje, a u decenijama posle Drugog svetskog rata običaj je bio da se, po nalogu vlasti, ti revolveri, pištolji i drugi eksponati daju na poklon funkcionerima, važnim gostima koji su posećivali Užice. Pitanje je koliko je precizno vođena evidencija o tim poklonima - kaže naš izvor.
SABLJU DALI NA REVERS
Blažo Čubrilo, direktor Narodnog muzeja, izjavio je juče da je, kada je došao za direktora ove ustanove, naložio reviziju i popis svih eksponata. Čubrilo je rekao da za sablju Koste Pećanca postoji revers da je predata Istorijskom arhivu u Beogradu, ali da joj se dalje gubi svaki trag.
- Ima ukradenih predmeta, najviše starog oružja i veoma vrednih odlikovanja, ali sve je to prijavljeno policiji i trebalo bi da se time pozabave državni organi - rekao je Čubrilo, dodajući da spisak o tome koliko je eksponata ukradeno postoji i u Muzeju i u policiji.
GRADONAČELNIK TRAŽI KRIVCE
"Raspolaganje ključevima depoa, prema informacijama koje imam, regulisano je uputstvima Ministarstva kulture i Narodnog muzeja i internim aktom Narodnog muzeja Užice. Što se tiče predmeta koji su, prema navodima, nestali, a nisu deo muzejskih zbirki, Upravni odbor ove ustanove trebalo je da, prilikom usvajanja godišnjih izveštaja o radu Narodnog muzeja, na osnovu činjeničnog stanja adekvatno reaguje. Već duže vreme zahtevam da se utvrdi zašto to nije učinjeno, zašto nije pozvana komisija za inspekcijski nadzor Ministarstva kulture da izvrši proveru broja i kvaliteta muzejskih eksponata. Insistiram da se svi navodi provere i da se utvrdi pojedinačna odgovornost", stoji u jučerašnjem saopštenju gradonačelnika Užica Jovana Markovića.
Autor: Zoran Šaponjić