http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/RG06072504.shtmlPosle 32 godine rada užička "Mlekara" prekinula proizvodnju
Kupio firmu pa zatvorio
Dvadeset pet preostalih radnika pozvali su juče rukovodstvo opštine, nadležne republičke organe i sudstvo da spreče propadanje i gašenje firme, poručujući kako im je stalo da ponovo organizuju proizvodnju
UŽICE - Posle 32 godine, koliko postoji i radi, užička "Mlekara", koja je u srećna vremena svojim proizvodima pokrivala pola bivše Jugoslavije, a njeno ime bilo pravi, što bi se sada reklo - brend, pre nekoliko dana prestala je da radi, deo radnika je otpušten, a od kooperanata širom ovog kraja više se ne otkupljuje mleko.
- Mlekara je prestala da radi 19. jula ove godine, i to bez zvaničnog obaveštenja Živote Kovinića, biznismena iz Kraljeva, koji je pre izvesnog vremena na licitaciji otkupio zgradu i deo opreme "Mlekare" - rekao je na jučerašnjoj konferenciji za novinare Nenad Mraković, član Upravnog odbora ovog preduzeća.
Preostali radnici "Mlekare", njih tek 25, apelovali su juče na rukovodstvo užičke opštine, na nadležne republičke organe i sudove da spreče da njihova firma posle 32 godine rada bude ugašena i uništena.
- Tražimo zaštitu prava manjinskih akcionara i ne želimo da se preduzeće tiho ugasi, već da radimo i organizujemo proizvodnju - rekao je juče Mraković.
Užička "Mlekara" privatizovana je pre nešto više od tri godine, kada je vlasnik preduzeća postao Branko Uzelac, lekar iz Bačke Topole koji radi u Švajcarskoj.
Umesto da firma krene stazom uspeha, poveća proizvodnju, proširi asortiman proizvoda, uvede švajcarsku tehnologiju, kao što je obećavao novi vlasnik, ubrzo su počeli problemi, proizvodnja je bila sve manja, dogovori vlasnika i radnika nisu dali rezultata, pa je republička Agencija za privatizaciju 19. januara 2005. godine, zbog neispunjenih obaveza vlasnika i nepostojanja bankarskih garancija, raskinula kupoprodajni ugovor. U međuvremenu, zbog dugova koje je "Mlekari" ostavio Uzelac, dva puta je plenjena i imovina preduzeća.
- Na licitaciji, zgradu i deo imovine firme, odnosno 70 odsto imovine, za 15 miliona dinara kupio je Života Kovinić iz Kraljeva, a ostatak od 30 odsto firme, deo opreme, za devet miliona dinara kupili su radnici, tako što su se odrekli dugova za plate i naknade koje im ovo preduzeće godinama nije isplaćivalo. Novi vlasnik Kovinić je 1. januara ove godine sklopio ugovor sa radnicima o radu na neodređeno vreme do godinu dana, preuzeo je deo radnika koji su poslovali u okviru njegovog preduzeća "Kovinekomilk", ali veoma malo je uložio u proizvodnju, pa smo, umesto optimalnih od 5.000 do 7.000 litara, dnevno isporučivali jedva 2.000 litara mleka. Izgleda da Koviniću i nije bio cilj da konsoliduje proizvodnju, već da dođe u posed zgrade i zemljišta ovog preduzeća - rekao je juče Mraković.
Zaposleni u "Mlekari" ispričali su juče da su posebno ogorčeni na Agenciju za privatizaciju i pravosuđe, koji, kako tvrde, nisu dozvolili da "Mlekara", posle raskida kupoprodajnog ugovora ide na ponovnu aukciju. Radnici smatraju da su bili u stanju da organizuju proizvodnju i stabilizuju stanje u firmi do aukcije. U međuvremenu, kako je juče rekao Mraković, radnici su se obratili sudu sa zahtevom da se ispita osnov za Kovinićevu kupovinu zgrade, a pomoć će tražiti i od Verice Barać, predsednice Odbora za borbu protiv korupcije.
SVE ZA SPAS MLEKARE
Zaposleni u Mlekari podneli su sudu i odšteni zahtev od 51 milion dinara, za koji smatraju da je odgovoran Branko Uzelac, prethodni vlasnik.
- Isključivo zakonskim sredstvima pokušaćemo da osporimo Kovinićevu kupovinu imovine firme na bazi nelegalne hipoteke koju je uzeo prethodni vlasnik Branko Uzelac i da obezbedimo uslove za ponovni proces privatizacije, kako bi novi vlasnik preuzeo sva prava i obaveze preduzeća. Želimo da spasemo Mlekaru, jer je to u interesu grada, zaposlenih i malih akcionara - rekao je Mraković na jučerašnjem zboru radnika ovog preduzeća.
Z. Šaponjić