Kojoks
urednik
iskusan korisnik
Pol:
Ime i prezime: Nebojsha Kojovic
Mesto: Uzice
Lokacija: Uzice
Država: Srbija
FaceBook: ima
Horoskop: Vaga
Poruke: 390
|
|
« poslato: 05.08.2008. 06:31:24 » |
|
PLC (Programmable Logic Controllers)Programabilni logički kontroleri su uredjaji bez kojih se današnja industrija ne moze zamisliti. U šezdesetim i sedamdesetim, idustrija je počela da uviđa potrebu za poboljšanjem kvaliteta i uvećanjem produktivnosti.Treba zamisliti automatizovanu industrijsku traku u šezdesetim i sedamdesetim. Uvek je postojala ogromna električna tabla za kontrolu takvog sistema, koja je neretko prekrivala i čitave zidove industrijskih hala. Unutar table se nalazilo mnoštvo međusobno povezanih elektromehaničkih releja, kako bi čitav sistem funkcionisao.Pod reči ,,povezanih,, znači da je električar morao sve releje, tastere, signalne lampice ručno da poveže provodnicima.Inženjer bi projektovao logiku sistema, a električari bi dobili šematski plan logike koju bi morali da implementiraju sa relejima.Te šeme bi sadržavale i po stotinu, pa čak neke i po hiljadu releja za razne namene. Ovaka šema se nazivala ,,lestvičasta šema,, jer su se svi prekidači, senzori, ventili, motori, releji, prikazivali kao lestvice.Jedan od problema sa ovom vrstom kontrole jeste da je zasnovan na mehaničkim relejima.Mehanički uređaji su obično najslabija veza u sistema, zbog svojih pokretnih delova koji su se vremenom trošili. Ako bi jedan od releja postao ne aktivan (pokvari se) električar bi morao da ispita ceo sistemda bi našao pokvareni relej što je dovodili do zastoja ne samo te mašine već celog procesa proizvodnje.Da ne bi više bilo ovakvih problema stvoren je PLC. PLC je uređaj koji se posebnim programima programiraju da kontrolišu procese, kakve zahtevaju mašine u procesu.Da bi inženjerima bilo lakše da se prilagode novim uređajima, program za programiranje PLC-ova se naziva Leder dijagram (Ladder-lestvica), naziv je proistekao iz šema koje su se nazivale lestvice i program slično izgleda kao lestvičasta šema samo se ta šema ne realizuje relejima vec se napravljen program učita u PLC i on kontrolihe process pomocu tog programa.Glavna odlika PLC-ova je tkz. dijagnostika, tj. PLC uredjaji komuniciraju sa periferijama (ulazno-izlanim uredjajima) i prilikom kvara neke od periferija PLC sam nađe gde je kvar i to prikaže na nekom računaru koji je prikačen na njega, tada električar pročita gde je kvar i tačno zna gde treba da zameni pokvarenu periferiju, samim tim je ušteđeno dosta vremena za pronalaženje kvara. Druga karakteristika je u samom programiranju kada ista mašina treba da radi neshto drugo nije potrebno menjati releje, vec samo inženjer pristupi PLC-u, promeni logiku Leder dijagrama i mašina radi neshto drugo što je predhodno zahtevano.
Današnji PLC kontroler može da se nosi sa izrazito složenim zadacima, brzina rada i lakoća programiranja su takođe poboljšani.Razvijeni su i moduli posebnih namena kao što su komunikacioni moduli za povezivanje više PLC-ova u mrežu.Danas je teško zamisliti zadatak koji PLC ne bi mogao da savlada.
Kontroleri se danas programiraju putem Leder dijagrama ili u STL i FBD jeziku.U bilo kom od ova tri jezika da pišete dobijate isto i svaki jezik se moze predsaviti bilo lederom bilo STL-om bilo FBD-om.Danashnji PLC moze sadrzati vishe modula na sebi najcesci su to Digitalni ulazi i izlazi (prekidacki) ,analogni ulazi i zilazi (na analogne ulaze dolaze signali koji su konvertovani od neke velicine u napon , struju ili otpornost), koji sluze za kontrolu procesa.Ostali moduli su tipa komunikacije izmedju rachunara ili nekog drugog PLC-a.Danashnji standardi za komunikaciju su protokoli: ProfiBus,ProfiNet,GPRS,RS232,RS485,itd... Uz svaku automatizaciju postoji i vizuelizacija to su operatorski paneli ili račhunari u kome se nalazi SCADA ili HMI programi za pracenje rada mašine i svih vitalnih parametara za normalan rad mashine (procesa). ako nekoga interesuje moze sve naci na PLC.NET.RU
|