http://www.danas.co.yu/20080215/vojvodina1.html#8Jedina sportska dvorana u Užicu nije bezbedna
Parket opasan po sportiste
Alarmantno stanje bezbednosti u jedinoj užičkoj sportskoj dvorani Veliki park, zbog dotrajalosti parketa, skrenulo je pažnju javnosti, tek pošto je, pre izvesnog vremena, Miloš Obrenović, mladi košarkaš užičke Slobode, zadobio povredu. Košarkaš se tokom treninga okliznuo i pao, a oštar deo parketa od šest centimetara zario mu se u leđa. Brzom reakcijom užičkih lekara problem je rešen, a tragične posledice izbegnute su spletom okolnosti, jer komad parketa nije oštetio unutrašnje organe.
Za stanje objekta odgovorni su uprava javne ustanove Veliki park i njen osnivač užička opština. Objekat je sagrađen 1975. godine. Devedesetih godina je zamenjen deo parketa, a prošle godine, pošto je hali pretilo zatvaranje za odigravanje prvenstvenih utakmica, iz budžeta je utrošeno 330.000 dinara i tada je prepakovano osamdeset i zamenjeno dvadeset kvadratnih metara od postojećih 1.200 kvadrata.
U razgovoru za Danas Marko Žeravčić, direktor ustanove Veliki park, kaže da se "krivac za ovaj događaj traži tamo gde ga nema", te da je problem što se u održavanje kapitalnih sportskih objekata u gradu decenijama nije ulagalo. On ističe da već šest godina bezuspešno upozorava na loše stanje i potrebu zamene dotrajalog parketa.
- Hala trpi velika opterećenja pošto radi od 06,30 do 24,30 časova. Od septembra prošle godina, zaposleni su dva puta tokom noći sanirali parket da bismo ispoštovali minimalne uslove za odigravanje prvenstvene utakmice. Zbog takvog stanja, pitanje je dana kada će neko od delegata na utakmicama, zabraniti upotrebu hale - kaže Žeravčić, a potom navodi da je za sanaciju parketa potrebno oko jedanaest miliona dinara. On dodaje da je ova ustanova konkurisala za sredstva iz NIP, ali ih nije dobila, a potom smatra da bi za zamenu parketa u sportskoj hali, trebalo preusmeriti odobreni iznos od šest miliona dinara iz NIP koje je grad dobio za izgradnju otvorenih sportskih terena.
Na pitanje Danasa zbog čega do sada problem nije rešen, Žeravčić kaže da je za trideset godina uloženo veoma malo u kapitalne sportske objekte. - Ni najstariji Užičani ne pamte kada je uložen neki dinar u stadione 24. septembar i u Krčagovu.
- Jednostavno, ne daju novac, jer je nemoguće da ga ima za sve ostalo, ali ne i za sanaciju postojećih sportskih objekata. Samo u političkim kampanjama obećavaju otvorene i zatvorene bazene i sportski centar, a kada izbori prođu, prestaju i priče o tome - kaže za Danas Žeravčić.
Vojislava Knežević, članica Opštinskog veća, saopštila je da je opština upoznata sa tim problemom i da se pre neki dan obratila za hitnu pomoć Ministarstvu omladine i sporta i objasnila alarmantnost situacije, kao i spremnost lokalne vlasti da snosi deo troškova sanacije parketa.
- Pomoć države nam je neophodna i početkom naredne sedmice trebalo bi da se organizuje sastanak u Ministarstvu za omladinu i sport. Ukoliko ministarstvo ne pomogne, a nadam se da hoće, opština mora sama da reši problem. Jedan od načina je da se šest miliona dinara dobijenih iz NIP za izgradnju otvorenih sportskih terena preusmeri za zamenu parketa, a moguće je da deo novca obezbedimo rebalansima budžeta i uz pomoć sponzora, objasnila je ona.
Milorad Tica, koordinator NIP za užički region, rekao je Danasu da postoji mogućnost da se tih šest miliona dinara preusmeri za sanaciju parketa u sportskoj hali, ali da pre toga Opštinsko veće mora o tome da raspravlja i tu odluku mora da usvoji Privremeni organ Užica.
- Nakon toga zahtev se upućuje nadležnima u NIP i smatram da ne bi trebalo da bude problema, dodao je Tica, poručujući da stranačka pripadnost direktora ili opštinskih funkcionera nema uticaja na raspodelu sredstava iz NIP.
Cenovnik
- Dužni smo da besplatno ustupimo 70 odsto vremena, i to onog najatraktivnijeg, za treninge i utakmice ukupno devet seniorskih sportskih ekipa u gradu. Pored toga, po programu opštinskog Sportskog saveza obavezni smo da obezbedimo besplatne termine i za sportska takmičenja užičkih škola i zbog toga opština plaća 70 odsto naših troškova. S druge strane, imamo veliki problem kako da prodamo druge termine, jer oni nisu atraktivni, tako da sa velikom mukom ostvarujemo sopstvene prihode. Termin od jednog sata košta 2.750 dinara, ali klubovi i škole sporta prema kojima nemamo obavezu da besplatno ustupamo termine, plaćaju polovinu tog iznosa - rekao je Danasu Žeravčić.
Finansije
Ustanova Veliki park je indirektni korisnik opštinskog budžeta i iz njega dobija 70 odsto, a nedostajućih 30 odsto novca za poslovanje ostvaruje iz sopstvenih prihoda. Prošle godine iz budžeta je dobila oko 15,4 miliona dinara, a od sopstvenog prihoda koji je bio 8,4 miliona dinara, kako objašnjava Žeravčić, polovina je utrošena na tekuće i investiciono održavanje i ostale troškove. Budžetom za ovu godinu planiran je iznos od 17.1 miliona, a sopstveni prihod 9,4 miliona dinara. U ustanovi radi 28 radnika, a njihove decembarske plate u proseku su bile 24.000 dinara.
Nenad Kovačević