http://www.politika.rs/rubrike/Srbija/Od-deset-sudova-u-uzichkom-kraju-ostaju-samo-tri.lt.htmlOd deset sudova, u užičkom kraju ostaju samo tri
Reorganizacija sudstva predviđa opstanak osnovnih sudova u Užicu, Požegi i Prijepolju
Predstojeća reorganizacija pravosuđa sa značajnim smanjenjem broja sudova i sudija, o čemu je set zakonskih predloga Vlada Srbije upravo usvojila, izaziva razumljivu znatiželju javnosti i pitanja: koji će sudovi biti ukinuti, koliko će sudija i tužilaca morati da potraži drugi posao, po kakvim kriterijumima se biraju oni koji treba da ostanu.
Što se tiče užičkog pravosudnog područja, od sadašnjih deset opštinskih sudova i jednog okružnog, posle reorganizacije ostaće tri osnovna i jedan viši sud. Sedišta osnovnih sudova, prema onome što smo doznali iz izvora bliskih užičkom Okružnom sudu, biće u Užicu (gde će biti i viši sud) Požegi i Prijepolju. Dakle, biće ugašeni sudovi u Arilju, Kosjeriću, Bajinoj Bašti, Čajetini, Priboju, Novoj Varoši i Ivanjici, ali tu ostaju sudske jedinice, i to u sastavu najbližeg osnovnog suda. Namera je, kako su nam rekli upućeni u ovu problematiku, da se racionalizuje glomazna i neefikasna mreža sudova, ali će žitelji nabrojanih sedam opština svoja prava i ubuduće moći da ostvaruju tamo gde im se do sada sudilo. Praktične pojedinosti će biti utvrđene unutrašnjom organizacijom rada osnovnog suda i rasporedom poslova sudija.
Još dok se reorganizacija najavljivala, iz opština čiji su sudovi predviđeni za gašenje, lokalna rukovodstva su navodila čitavu lepezu protivargumenata, najčešće se pozivajući na potrebe žitelja svojih komuna. Odgovor onih koji zagovaraju reorganizaciju jeste da nema razloga za zabrinutost: efikasnost ostvarivanja prava građana neće biti dovedena u pitanje, na gubitku jedino mogu biti predstavnici lokalne vlasti, čiji će eventualni politički uticaj na rad lokalnih sudova biti onemogućen.
Uporedo sa smanjenjem broja sudova, do 2010. za trećinu će biti redukovan i broj sudija, a u skladu s tim i broj tužilaca. O kriterijumima za opstanak na mestu sudije ovih dana je govorila ministarka pravde Snežana Malović: stručnost, rezultati rada, savesnost i poštenje biće ključni u izboru sudija, za šta će biti nadležan Visoki savet sudstva (sa izuzetkom onih sudija koji se prvi put u to zvanje biraju).
U užičkom kraju, u deset opštinskih i jednom okružnom sudu ima više od 80 sudija, što znači da bi njih tridesetak možda već uskoro mogli biti višak.
A kada je reč o rezultatima rada, koje je kao ključne pomenula i ministarka, u užičkom Okružnom sudu postoji podatak da je poslednjih godina u sudu u Kosjeriću zastarelo nekoliko desetina krivičnih predmeta. U požeškom sudu, nemarnošću je zastarelo krivično gonjenje lica odgovornih što je dvoje dece u tamošnjem vrtiću obolelo od botulizma. Suditi se u sudovima užičkog regiona godinama bez ishoda, ili da stranke i po nekoliko godina čekaju da sudija napiše presudu koju je izrekao, nije tako redak slučaj. Upućeni kažu da odgovarajuće radne rezultate najčešće nemaju upravo oni nosioci sudijske funkcije koji su na to mesto došli političkim uticajima.
B. Pejović