http://www.24sata.co.yu/vesti.php?id=35472Sve hitne službe zvaćemo na 112
Brojevi 92, 93 i 94 u naredne dve godine biće objedinjeni , pa će se svi pozivi u slivati u jedan operativni centar...
Telefonski brojevi za hitne slučajeve 92 (policija), 93 (vatrogasci) i 94 (Hitna pomoć) u naredne dve godine biće objedinjeni u 112, kao što je to slučaj u većini zemalja Evropske unije. To znači da će se svi pozivi u hitnim slučajevima slivati u jedinstveni operativni centar koji će obaveštavati potrebne ekipe hitnih službi.
Broj 112 moći ćete da pozovete gde god da se nalazite u Srbiji i sa mobilnog i sa fiksnog telefona.
- Ako se, na primer, dogodi saobraćajna nesreća na autoputu i niste sigurni gde se tačno nalazite, to neće biti problem jer će u operativnom centru moći da vas lociraju preko najbližeg repetitora mobilnog operatera. Na lice mesta će uputiti Hitnu pomoć, policiju i vatrogasce. Time se značajno dobija na brzini hitnih službi - kaže za „24 sata“ Predrag Marić, pomoćnik ministra unutrašnjih poslova i načelnik Sektora za zaštitu i spasavanje.
Prvi operativni centar biće smešten u Beogradu, kasnije će ih biti još nekoliko u većim gradovima. U njemu će u jednoj smeni raditi od 10 do 15 ljudi, koji će biti posebno obučeni i sa znanjem bar jednog stranog jezika. Projekat je vredan više miliona evra.
Pre nego što dobijemo broj 112, do kraja meseca Sektor za zaštitu i spasavanje MUP-a Srbije biće transformisan u Sektor za vanredne sitaucije. To znači da će pored vatrogasaca, u njemu po potrebi biti angažovani i drugi pripadnici tog ministarstva: alpinisti, ronioci, žandarmerija, helikopterska jedinica.
- Reorganizacija će doneti i 700 novih radnih mesta. To neće biti samo za vatrogasce i spasioce, već je predviđeno i 290 mesta za visokoškolski kadar, ljude koji su završili Vojnu akademiju ili Fakultet za bezbednost. Mesta neće biti otvorena samo u sedištu Sektora za vanredne situacije, već i u svim organizacionim jedinicama za krizne situacije jedinicama koje će biti formirane širom Srbije - kaže Marić.
Da bi Sektor za vanredne situcije mogao da funkcioniše, planira se i nabavka broda, lične zaštitne opreme za spasioce, terenskih vozila za pružanje pomoći nastradalima u saobraćajnim nesrećama, ali i kupovina mobilne opreme za masovne evakuacije.
Šta su vanredne situacije?
Pod vanrednom situacijom podrazumeva se elementarna nepogoda (zemljotres, poplava, oluja, električna pražnjenja i grad, odronjavanje, klizište...), tehničke i tehnološke nesreće (požar, eksplozija, havarija, saobraćajni udes), epidemije zaraznih bolesti, kao i sve ostale pojave većih razmera koje mogu da ugroze zdravlje ljudi i životnu sredinu ili da prouzrokuju štetu većih razmera.
V. Mirilo