http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=3853У сусрет новој школској години
Просечна плата за ђака првака
Сутра званично почиње продаја књига
Око 80.000 ђака првака ће за неколико недеља први пут сести у школске клупе, а малишане и родитеље је већ почела да тресе трема. Иако је полазак у школу радостан догађај за целу породицу, већина родитеља је помало и забринута, јер су свесни да их чекају огромни издаци. Осим обавезне куповине књига и школског прибора, већина сматра да за овај свечани тренутак ђак првак мора да добије све ново, од патика, јакне и торбе, до мајица и веша.
Продавци у књижарама полако се припремају за редове купаца који ће, како традиција налаже – у последњи час, почетком следећег месеца проводити сате и сате испред њихових радњи.
Ове године је десет издавачких кућа припремало уџбенике за школарце, а предавачи су већ изабрали књиге које ће њихови ђаци користити. Љиљана Новаковић, учитељица у београдској Основној школи „Дринка Павловић”, каже да учитељи крајем године истакну списак неопходних уџбеника за следећу годину, па родитељи имају времена да распореде трошкове и постепено купују све што је потребно њиховим малишанима. Према њеним речима, понекад учитељи траже више уџбеника него што им је стварно потребно, али родитељи више новца бацају на куповину маркираних торби, ранчева, перница… Она је истакала да маме и тате не би смели да испуњавају све жеље својих мезимаца.
– Беспотребна је куповина прибора и свезака са сликама дечјих омиљених јунака, јер их малишани доживљавају као играчке. Дешава се да се на часовима забављају уместо да слушају предавања. Из тог разлога родитељима препоручујем набавку класичног школског прибора који је јевтинији и употребљивији – каже учитељица Љиљана.
У Заводу за уџбенике и наставна средства кажу да продаја књига званично почиње 15. августа, а око 80 одсто њихових издања већ је стигло у књижаре. Одштампани су и сви уџбеници за четврти разред у којем ће часови бити организовани по реформисаном наставном плану и програму. Ова издавачка кућа, као и већина осталих, припремила је и поклоне за најмлађе купце. Школарци који купе њихов комплет, уз уџбенике страних језика добијају компакт-диск уз помоћ којег ће успешније савладати лекције.
Свих 13 књига за први разред стаје 3.000 динара, за други 3.200, за трећи 2.500, а за четврти 2.000 динара. За 16 уџбеника који су потребни „петацима” родитељи ће морати да издвоје 3.500 динара. Ученици шестог разреда морају да припреме 4.300, за седми 5.200, а 20 уџбеника за осми разред кошта 4.300 динара.
Душан Девић, задужен за односе са јавношћу у овој издавачкој кући, истиче да ће, у случају гужве испред књижара, Завод организовати превоз купаца до магацина у којима ће купци одмах моћи да пазаре неопходне уџбенике. За разлику од претходне, ове године родитељи нису били у могућности да наруче њихова издања на кућну адресу.
За четврти разред основне школе издавачка кућа „Клет” је припремила уџбенике за математику, српски језик и природу и друштво. Уз читанку, која стаје 479 динара, ђаци ће добити компакт-диск са свим текстовима које читају наши познати глумци. Уџбеник из природе и друштва у чијем је саставу и радна свеска и компакт диск кошта 495 динара, док ће родитељи за математику са збирком задатака морати да издвоје 678 динара. Уџбеник из математике је, да би олакшао ђаку торбу, подељен на два дела.
Београђанка Весна Мишков, чија кћерка Невена ускоро креће у први разред, каже да само један обилазак продавница довољан да родитељи схвате да је за припрему ђака потребно најмање 10.000 динара. Комплет уџбеника су наручили преко школе, а одећу и обућу још нису изабрали. За сада, Весна и Невена само разгледају радње.
– Дође нам да полазак у школу одложимо за следећу годину, па да скупимо довољно новца – нашалила се Весна.
За солидну ђачку торбу неопходно је издвојити око 1.000 динара, а цене се крећу од 300 до 2.000 динара. Свеске се могу купити и за 15 динара, а у зависности од дебљине корица и броја страна њихова цена иде и до 50 динара. Исто толико коштају празне пернице, док се цена пуних креће до 1.200 динара. Фломастери стају од 30 до 150 динара, колико и дрвене бојице.
Већина ђака ће у септембру обући нову јакну, дуксерице, панталоне, ципеле или патике. У зависности од квалитета и места куповине, јакне коштају од 1.200 до 6. 000 динара, дуксерице од 300 до 2.000 динара, панталоне од 600 до 2.500. У београдским радњама ципеле за најмлађе се могу пазарити за 1.500 динара, а патике, дечја омиљена обућа, коштају од 1.000 до 5.000 динара.
Иако гардеробу малишани брзо прерасту, многи родитељи се одлучују да им пред полазак у школу приуште модернију и скупљу одећу, за шта ће у једном даху потрошити просечну плату.
Ј. Кисин
[објављено: 14.08.2006.]